Тема. У ГОСТІ ДО ПАНІ ОСЕНІ: ЗМІНИ В ЖИВІЙ ТА НЕЖИВІЙ ПРИРОДІ ВОСЕНИ.
Мета: узагальнити знання учнів про зміни в живій та неживій природі восени; формувати уявлення про взаємозв’язки між неживою природою, рослинами і тваринами восени; учити міркувати, порівнювати, робити висновки, спираючись на життєвий досвід; розвивати спостережливість, уміння порівнювати та робити висновки; формувати бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: урок-мандрівка.
Обладнання та матеріали: презентація до уроку, смартфони учнів, картки із завданнями, ілюстрації та роздатковий матеріал, канцелярське приладдя.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ УЧНІВ ДО УРОКУ.
Привітання-вірш «Осінь нас вітає!»
Вітер листячко гойдає,
Осінь щиро нас вітає!
Ми тобі раді, тебе ми чекаєм,
В ліс твій осінній ми завітаєм!
Щоб зміни природи разом пізнати,
І дружно мандрівку свою розпочати!
Хвилинка спостережень
Яка зараз пора року?
Які ознаки вказують на те, що це осінь?
Який місяць, число, день тижня?
Що ви можете сказати про стан неба?
Яким стало небо?
Чи змінився його колір?
Сьогодні тепло чи холодно?
Чи є надворі опади? Які саме?
ІІ. УВЕДЕННЯ В ТЕМУ УРОКУ
Сьогодні ми помандруємо у володіння пані Осені. Вона вже щедро розсипала свої кольорові барви — золоті, багряні, мідні. Листя стелиться килимом під ногами, а повітря наповнене запахом свіжості й дощу.
Вправа «Передбачення»
Поміркуйте, де ми сьогодні побуваємо?
Що ми зможемо побачити?
Що візьмемо з собою в осінню мандрівку?
Вправа «Осінній настрій»
Кожну мандрівку слід починати з гарним настроєм. Виберіть свій листочок настрою та прикріпіть на наше осіннє деревце.
Тож вирушаймо у подорож — уважно дивімося, слухаймо, відчуваймо, бо пані Осінь приготувала для нас чимало загадок і відкриттів!
ІІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
Зупинка «Загадкова»
Відгадаймо загадки.
Хто за серпнем приходить,
Літо червоне проводить,
Бабине літо закликає,
В школу діток відправляє?
(Вересень)
Кличуть нас ліси, поля, сади
Дозбирати осені плоди.
Із дерев спадає листя жовте.
То землею ходить місяць…
(Жовтень)
Краплі з неба, дахів, стріх.
Дощ холодний, перший сніг.
Почорнів без листя сад,
Що за місяць?
(Листопад)
Назвіть назви осінніх місяців та розташуйте їх у правильній послідовності.
Зупинка «Осінні прикмети»
Далі ми помандруємо осінніми вулицями і поспостерігаємо за природою. Уважно роздивіться нашу незвичайну хмаринку.
Що ви помітили?
Звичайно, на хмаринці записано ознаки осені. Знайдіть та прочитайте якомога більше осінніх прикмет.
Зупинка «Цифрова»
А щоб пригадати, що належить до живої і неживої природи, відскануйте QR-код та виконайте завдання.
https://wordwall.net/uk/resource/99240255
Зупинка «Осінній парк»
А зараз ми завітаємо до осіннього парку і поспостерігаємо за осінніми змінами в житті рослин. Погляньте навколо — дерева стоять у святковому вбранні. Берези одягли жовті сукні, клени — багряні плащі. Деякі квіткові рослини вже сховали свої пелюстки, готуючись до відпочинку, а трави поникли і поруділи. Насіння багатьох рослин розлітається — готується знайти собі новий дім у грунті, щоб навесні прокинутися знову.
Вправа-гра “Впізнай за описом”
Я — дерево, у мене листя схоже на долоньки. Восени воно стає червоним й жовтим. (Клен)
Я — струнка красуня з білим стовбуром і золотим листям. (Береза)
Я — велетень, мої жолуді люблять білки. (Дуб)
Робота у парах
З’єднайте зображення з назвами рослин.
Осінь — це час, коли природа ніби засинає, але водночас готує дивовижне продовження життя. Тож будьмо уважними спостерігачами: помічаймо кольори, форми, запахи й ті маленькі дива, які пані Осінь залишила нам у подарунок.
Зупинка «Осіння руханка»
https://youtu.be/XQ4lfw5oQFg?si=1_4aw-Q3T2Jhow3z
Творче завдання “Моя тваринка восени”
Намалюйте тваринку восени. Покажіть, що вона робить: спить, збирає запаси, змінює хутро чи летить у вирій.
Як змінюється її вигляд?
Чому вона так поводиться саме восени?
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Наша осіння мандрівка завершується. Пані Осінь дякує вам за спостережливість і турботу! Ви помічали найменші зміни в природі, розповідали про дерева, тварин і погоду. Осінь шепоче вам на вушко:
“Хто любить природу, той її береже.
Хто спостерігає — той розуміє, як усе живе готується до зими”
А тепер усміхнімося Осені, помахаймо їй рукою і скажімо:
«Дякуємо тобі, чарівна Осене!»
Рефлексія “Мої осінні відкриття”
Пригадайте, що нового ви сьогодні дізналися.
Що вас найбільше здивувало в осінньому лісі?
Яке відкриття зробив кожний з вас?












