Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Методичні ігри для урізноманітнення уроків природничого циклу
»
Взяти участь Всі події

Урок "Вишитий рушник – символ України. Історичні етапи розвитку вишивання. Мотиви українських вишивок.

Трудове навчання

Для кого: 9 Клас

08.04.2020

514

5

0

Опис документу:
Урок-мандрівка в чудову країну мистецтва – країну вишивок. Ознайомлення з різноманітними зразками вишивок, традиційними узорами і барвами, які прикрашають одяг, оселю, із символами української народної вишивки. Про народне мистецтво, яке передавали з покоління в покоління століттями, яке завжди було і є ґрунтом для спілкування людей, джерелом пізнання історії і культури.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Вишитий рушник – символ України. Історичні етапи розвитку вишивання. Мотиви українських вишивок.

Мета:

- ознайомити учнів із символами української народної вишивки, пояснити їх значення ;

- розвивати художній смак,творчі здібності,пізнавальні інтереси;

- виховувати в учнів почуття гордості за свій народ, свою національну культуру, почуття національної самовідданості до рідного краю, шанобливе ставлення до традицій національної вишивки, пошану до народних майстрів, заохочувати до вишивання виробів;

- корегувати мовлення.

Обладнання: виставка робіт учнів, схеми орнаментів, проектор, комп’ютерна презентація, плакати з надписами, смайлики, заготовки для розгадування кросворду.

Методи і прийоми: бесіда, «мозковий штурм», робота в групах,«мікрофон».

Тип уроку: урок-мандрівка.

Плакати, написи:

У коморі сволок – на ньому рушників сорок.

Не лінуйся, дівонько, рушники вишивати – буде чим гостей зустрічати.

Девіз уроку: (слайд 2)

У щастя людського два рівних є крила:

троянди й виноград –

красиве і корисне.

М. Рильський

Хід уроку

І. Загальнокорекційний етап.

1. Організаційна підготовка класу до роботи. Перевірка наявності учнів. Привітання.

Доброго дня. Давайте знайомитись – я капітан. А це мій корабель (класна кімната), а ось його вітрила (розвішані рушники та одяг). Корабель відпливає до невідомих островів, пропоную вам здійснити подорож разом зі мною. Згодні? Тоді зручніше сідайте. Наш корабель відходить від пристані. Робота краще виконується, коли в людини гарний настрій, то ж посміхніться один одному. Я хочу знати який настрій у моєї команди, виберіть і покажіть одне з трьох зображень (рефлексія).

Працювати нема настрою Хочу працювати Попрацюємо,побачимо

2. Нервово-психологічна підготовка до уроку. (слайд 3 )

Є місто у школі – не схоже на клас,

Де виробів різних незмінний багаж.

Та Муза натхнення працює невпинно,

Даруючи кожному щастя хвилини.

Там мрія живе про улюблене діло,

Це місто закоханих в працю й умілих.

Постійно вирують там творчі ідеї,

А витворам рук тих позаздрять в музеях.

Живуть там чарівнії різні клубочки,

Які в візерунки складаються точно.

Картини,панно, серветки й дрібнички –

Всілякі роботи лежать на поличках.

Плести, прасувати і бісер низати –

Своїми руками там твориться свято.

Це місто стежину в життя прокладає.

Навчає усіх, хто бажанням палає.

Ну що, ти ще й досі у чомусь не певний?

Там класно! Заходь до шкільної майстерні!

3. Актуалізація опорних знань учнів.

Щоб корабель розпочав свою подорож, треба підняти якір. Ви повинні дістати з глибин пам’яті знання, які здобули раніше.

«Мозковий штурм»

  • Діти, що вам відомо про вишивку?

Вишивка – це один з найдавніших і найпоширеніших видів народної творчості. За допомогою вишивки звичайний шматок домотканого полотна перетворювали на витвір мистецтва.

  • Якщо повернутись на багато віків у минуле то, що на вашу думку, спонукало людей узяти голку в руки і почати вишивати? (Відповіді учнів )

Візерунки вишивок були не лише простими прикрасами, але й оберегами, які захищали від злих духів, хвороб, різних напастей.

  • Як, ви, розумієте, що таке оберег?

Обереги для українського народу – це магічні засоби боротьби з ворожою, переважно «нечистою силою», охорона проти зла та поклик зберігати все духовне добро. Кожна господиня бажала оздобити свою оселю неповторними рушниками, серветками, скатертинами.

Якір піднято, пливемо далі.

ІІ. Основний етап.

  1. Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні у нас з вами незвичайний урок – урок мандрівка в чудову країну мистецтва – країну вишивок.(слайд 4)

І тема нашого уроку «Вишитий рушник – символ України. Історичні етапи розвитку вишивання. Мотиви українських вишивок». Ми ознайомимося з різноманітними зразками вишивок, традиційними узорами і барвами, які прикрашають одяг, оселю, із символами української народної вишивки. Ви дізнаєтесь, що народне мистецтво, яке передавали з покоління в покоління століттями завжди було і є ґрунтом для спілкування людей, джерелом пізнання історії і культури.

2. Мотивація навчально-трудової діяльності учнів:

Ми пливемо по морю, що зветься «Рукоділля», тому давайте пригадаємо, які види рукоділля ви знаєте. (Вишивання, в’язання, бісероплетіння, аплікація).

Перша наша зупинка на острові «Кросвордів».(слайд 5-6)

Якщо правильно відгадаєте загадки і заповните кросворд по горизонталі, то по вертикалі у виділений рамочці прочитаєте ключове слово з теми, яку вивчаєте.

Острів «КРОСВОРДІВ»

с

о

л

о

в

е

й

к

а

л

и

н

а

с

о

н

я

ш

н

и

к

н

о

ж

и

ц

і

в

е

с

е

л

к

а

к

л

у

б

о

к

г

о

л

к

а

Загадки (слайд 5-6)

1.

Сам вечірньої години

Заховався в кущ калини

Й на сопілочку одну

Грає пісню чарівну. (Соловей)

2.

У вінку зеленолистім,

У червоному намисті

Видивляється у воду

На свою чарівну вроду. (Калина)

3.

Стою стрункий, високий

В зелених шатах я

І золотом оздоблена

Голівонька моя. (Соняшник)

4.

Два кільця, два кінця,

А посередині цвях. (Ножиці)

5.

Дівчина з коромислом

Вийшла в дощик літній,

А на тім коромислі

Стрічки семицвітні. (Веселка)

6. Кого з підлоги за хвіст не піднімеш? (Клубок)

7.

На зріст маленька,

Тонка й гостренька,

Носом шлях собі шукаю

За собою хвіст тягаю (Голка)

То яке ключове слово з сьогоднішньої теми? (Вишивка)

Вишивання – цікава, творча робота, котра приносить багато радісних хвилин.

Ми вирушаємо до острова «Історичний». (слайд 7)

  1. Вивчення теоретичного матеріалу

3 далекого минулого прийшло до нас рукоділля - рук діло - життя, плетіння, в'язання, вишивання, різьблення, ткацтво тощо. І виникло воно з любові до рідної землі і батьківської оселі, зі спілкування з навколишнім світом та потреби не стільки бачити красу, а й творити її власними руками. Вишивання як вид мистецтва існує з незапам'ятних часів. Про вишивку згадується в Біблії та "Іліаді" Гомера. Нею, за свідченням Геродота, був прикрашений одяг скіфів. Арабський мандрівник X століття у своїх розповідях свідчить, що руси теж носили вишитий одяг.

У часи Київської Русі мистецтво художньої вишивки дуже високо цінувалося. Сестра Володимира Мономаха, Ганна, організувала у Києві в Андріївському монастирі першу школу, де молоді дівчата вчилися вишивати золотом і сріблом.

Кожна дівчина з дитинства мріяла бути нареченою, вдало вийти заміж та жити щасливо. Але рідко хто з вас знає, що наші прабабусі вміли своє майбутнє щастя кодувати за допомогою вишивки.

У кожній родині, де підростала дівчина, скриня мала повнитись рушниками. Готувати рушники - означало дбати про дівочий посаг. До їх виготовлення привчали ще з юного віку.

Майже в кожній хаті ткали полотно та шили одяг. А вишивка була найпоширенішим способом прикрасити тканину. (слайд 8)

Український вишиваний рушник з'явився приблизно п'ять сторіч назад. Вишитий рушник — це символ нашої неньки - України. Бо не було жодної оселі в Україні, де б на стіні не красувалися вишиті рушники. Люди вірили, що вони служать оберегом домівки, тому їх розміщували над вікнами і дверима, прикрашали ними образи, клали на хліб і хліб накривали.

Особливої уваги надавали рушникам - старовинним оберегам дому, родини.

Про вишивку складено багато легенд. Давайте послухаємо одну з них. Легенда:(слайд 9)

"Жила в одному селі мати, мала вона трьох синів, і були вони дуже працьовиті. Мама дуже любила своїх синів і вишила кожному з них по одному рушнику для того, щоб загортати у нього хліб, коли будуть їхати в далеку дорогу, бо хліб на рушнику життя величає і здоров'я береже. Та померла мати, а сини на її могилі білий рушник постелили. Через три дні на тому рушнику дивні квіти розквітли. Хто їх вишивав, ніхто не знає, лише вітер про те розповідає".

Саме тому вишивки на рушниках стали для українського народу оберегами.

Наш наступний острів - «Етнографічний» . (слайд 10)

Коли подивитися на чудові, замислуваті узори народних вишивок, то побачимо гармонійно поєднані між собою трикутники, круги, прямі чи ламані лінії. Ці елементи узорів сприймаються нами як звичайні геометричні форми.

На вишивці не було жодного зайвого елемента. Упродовж віків той чи інший візерунок пройшов довгий і складний шлях. Створюючи візерунки для вишиванок, люди з глибокої давнини користувались умовними знаками-символами, де кожна лінія чи фігура мала певне значення. Люди не лише зображували ці знаки, а й уміли їх читати. Так, наприклад, древні слов’яни зображували поле у вигляді ромба, а сонце у вигляді круга. Свої символи мали також земля ( пряма лінія), вода (хвиляста або ламана лінія), дощ (вертикальна хвиляста), гори (трикутники), тощо…

Ці знаки-символи руками майстринь поступово перетворювались у візерунки, ускладнювались, доповнювались новими елементами. За народними віруваннями, вишиті символи оберігали людину від поганого ока, злих духів, різних напастей. Поступово магічний зміст орнаменту змінювався, доповнювався новими знаками, оберегами.

Для наших давніх пращурів знаки-символи були символічними зображеннями людей, землі, води, птахів.(слайд 11-14)

За мотивами орнаменти вишивок поділяються на чотири групи: геометричні (абстрактні), рослинні, зооморфні (тваринні), антропоморфні(зображення людей). Глибокий зміст світосприйняття людиною Всесвіту, Життя, Бога втілювався в хрестики, доріжки, візерунки, магічні узори. Через простоту і геніальну систему знаків, вишитих на полотні, людина осмислювала своє місце на Землі.

Острів «Символіки» (слайди 15-24)

Ми з вами ознайомимося з деякими символами в українській народній вишивці і з’ясуємо їх значення. Одним з перших символів є «Берегиня».

Берегиня - символ, поширений по всій Україні. Вона і Дерево життя, і Мати-природа, і жінка-Мати, яка дарує світові дитину. Народ створив її загадковою незнаною квіткою, що тримає в собі материнську силу жінки. (слайд 15)

Дуб. Мотив, що найчастіше зустрічався на парубочих сорочках і поєднував у собі символи сили і краси, але сили незвичайної, краси невмирущої.. Вважалося, що у дубі живуть душі хоробрих воїнів і в ньому наймогутніша влада над злими силами. Він оберігає людину від усіляких негараздів. Від злого чародійства. (слайд 16)

Калина- дерево нашого українського народу. Червоні ягоди калини стали символом крові та невмирущого роду. Калина - символ духовного життя жінки: її дівоцтво, любов та краса, заміжжя, радість і горе. (слайд 17)

Виноград розкриває нам радість і красу створення сім’ї, є символом родючості. З виноградної лози плели весільні вінки, нею прикрашали весільні каравани. Наречену засівали сушеним виноградом, щоб у неї були діти. (слайд 18)

Мак. З давніх-давен на Україні святили мак і обсівали людей та худобу, бо вірили, що мак має чарівну силу, яка захищає від усякого зла. .А ще вірили, що поле після битви навесні вкривається маками. Ніжна квітка несе в собі пам'ять народу. Дівчата, в сім’ях яких були загиблі, вишивали узори маку на сорочках, присягаючи зберегти й продовжити свій рід. Також червоний мак означає красу та молодість жінки. (слайд 19)

Лілеї. Квітка лілеї приховує в собі таємницю життя. В легендах - це символ дівочих чарів та чистоти, у неї закладено зміст народження, розвитку та безперервності життя. (слайд 20)

Троянда - улюблена квітка українців. її дбайливо вирощували під вікнами домівок та вишивали на сорочках, адже ця квітка нагадує сонце. Червона ружа є символом краси і чистоти. (слайд 21)

Хміль Узори, що нагадують листя хмелю, відносять до молодіжної символіки. Хміль дуже близький до символіки винограду. Бо несе в собі значення розвитку, молодого буяння та любові. Можна сказати, що узор хмелю – це весільна символіка. (слайд 22)

Підпливаємо до острова «Здоров’я»

4. Фізкультхвилинка.

(виконання під музику фізичних рухів)

Птахи. Але не тільки вишиті рослини були оберегами, а й птахи і тварини. Полюбляли вишивати голубів, паву, ластівок, півників, коней, а не вишивали окремо зозуль – бо це символ удови, солов’я – символ холостого парубка .Солов’я і зозулю вишивали на дівочих рушниках, вишивали попарно. Бо соловей щебече - собі пару кличе. Цих пташок вишивають на гілці калини, щосимволізує продовження роду(слайд 23).

Ромби Ці знаки, що дійшли до нас з глибокої минувшини - Сонце, Вода і Земля – складають життєдайну трійцю. Вони є неподільними в орнаментах української вишивки. (слайд 24)

Вагоме значення мала й кольорова символіка: (слайд 25)

    Червоний - колір любові, життя, сонця, здоров’я, боротьби, світла.

    Чорний – смуток.

    Зелений – весна, оновлення життя.

А ще згадаємо які види рушників були залежно від їх призначення:(слайд 26) Утирачі (утиральники) — не вишиті, із цупкої тканини, рушники для рук, обличчя, тіла. Гостеві давали чистий рушник і воду на руки зливали, показуючи свою повагу до нього.

Стирачі — невідбілені рушники для витирання столу, посуду. Зі стирачем ходили корову доїти.

Божники, або покутники були гордістю для родини. Це рушники для образів. Для них брали найтонше відбілене полотно, гарно вишивали.

Кілкові — для прикрашання дзеркала, портретів, картин. Рушники біля вікон і дверей були оберегами від злих сил, узори на них повинні бути безперервними. Часто це були чоловічки, що немовби тримаються за руки.

Зазирнемо на «Острів майстрів» (слайд 27)

Своїм художньо-образним вирішенням виділяються подільські рушники. Найцікавіші з них створювали в селах Томашпільського, Крижопільського районів і особливо в селі Клембівка. Вони невеликі за розміром, кінці оздоблені горизонтальними, вертикальними або скісними паралельними смугами рослинного чи геометричного орнаменту. Вишивальниці відтворювали на полотні фантастичних коней з крилами, вершників, жіночі фігури з птахами в обох руках, що несуть відголосок сивої давнини.

Подільські рушники виділяються технікою виконання і кольоровим строєм. Вишиті вони червоними, жовтими, синіми, зеленими, чорними вовняними нитками, що лягають рельєфними опуклими рядами, утворюючи виразні, сповнені спокійного ритму композиції.

Сучасні майстри Ганна Лялька, Марія Сидоренко, Надія Горобець продовжують традиції вишивки подільських рушників, їхні витвори, виконані в техніці "качалочка" в яскравій гамі, випромінюють радість і оптимізм.

Цікаво, що в с. Клембівка вишивкою рушників займались не тільки жінки, а й чоловіки, серед яких — відомі майстри Сергій Довгань, Олексій Куштар та ін. Значним осередком вишивки рушників на початку XX століття було також село Писарівка .

В 2007 році кращі майстрині вишивали рушник єднання, на честь річниці соборності України. Довжина рушника становить 9 метрів. (слайд 28)

Кожна область вишивала свою частину. Для вишивання рушників майстрині використали найрізноманітніші, характерні для їхнього регіону техніки та шви: гладь, лиштву, тамбур, різноманітні мережки тощо.

Автор ідеї “Рушника національної єдності” Тамара Степаненко. Рушник складається з двох однакових половинок (крил), у центрі якого вишиті золотом герб України у вінку. Сам узор має три частини, які позначають минуле, сучасну Україну та майбуття-духовний світ (слайд 29)

Ми побували на багатьох островах,а тепер помандруємо на острів «Народної мудрості. (слайд30 )

Інтерактивний метод «Мікрофон»

Пригадайте прислів’я пов’язані з рушником:

  • Не лінуйся, дівонько, рушники вишивати – буде чим гостей шанувати

  • Хата без рушників, що родина без дітей

  • Рушник на кілочку – хата у віночку

  • На рушничок стати – разом долі поєднати

  • Рушники біленькі – жити любенько

  • На рушник стати – про сімю дбати

  • Рушники вишивати – долю пригортати

  • На рушник стати – судженого мати

  • Тримай хату, як у віночку, а рушник - на кілочку

  • Наші рушники – обереги від біди

ІІІ. Заключний етап

3.1.Узагальнення та систематизація знань та умінь учнів.

Острів «Знань» (слайд 31)

На цьому острові я пропоную вам вирішити головоломки

Отже, головоломка перша: Назвіть ім’я жінки, яка заснувала першу школу, де молоді дівчата вчилися вишивати

(Княгиня Ганна, сестра Володимира Мономаха)

  • Друга головоломка: Назвіть прізвища майстрів по виготовленню рушників на Вінничині.

(Ганна Лялька, Марія Сидоренко, Надія Горобець, Сергій Довгань, Олексій Куштар)

3.2. Оцінювання учнів

Ви сьогодні гарно попрацювали, дізнались багато нового.

Ось і закінчилась наша мандрівка. Чи сподобалась вона вам?

Метод “Струмок”

Обговорення з дітьми результатів роботи на уроці, виявлення емоційного стану.

Отже, заняття на вашу думку було яке? Доберіть прикметники, продовжуючи думку (цікаве, корисне, пізнавальне…)

Наш український рушник пройшов крізь віки і нині символізує чистоту почуття, глибину безмежної любові до своїх дітей, до всіх, хто не черствіє душею, він щедро постелений близьким і далеким друзям, гостям. Хай символ цей завжди буде у нашій добрій хаті, як ознака великої любові й радості. (слайд 32)

Благословенна будь на всі віки,

Найперша жінка, що нашила квіти.

Душа мого народу – рушники,

Барвінками і мальвами зігріта.

Рушник- символ щастя, гостинності, хай стелиться він у світ як добрий оберіг для кожного з нас.

Нехай чарівні ваші руки

Ніколи не мають скуки

Нехай серце палає любов’ю до вишивки,

Та розквітає ваша творчість, як квітки нашої країни,

Чаруючи своєю різнобарвністю та красою.

    1. Хвилинка релаксації (відеосюжет)

Слухання музичного твору «Пісня про рушник» у виконанні Дмитра Гнатюка.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.