Урок "Відмінювання дієприкметників.Голосні в закінченні дієприкметників."

Опис документу:
Цей конспект допоможе закріпити знання учнів про дієприкметник, , формувати вміння визначати їх відмінки в реченнях, ставити дієприкметники в потрібній відмінковій формі, правильно писати відмінкові закінчення дієприкметників.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Відмінювання дієприкметників. Голосні в закінченнях дієприкметників

Мета: пояснити особливості відмінювання дієприкметників, формувати вміння визначати їх відмінки в реченнях, ставити дієприкметники в потрібній відмінковій формі, правильно писати відмінкові закінчення дієприкметників; виховувати любов до природи та до рідної пісні; розвивати увагу, логічне мислення, удосконалювати навички такої мисленнєвої дії, як порівняння, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: роздавальний матеріал, підручник.

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання.

2.Вибірково-розподільний диктант.

Запишіть речення, визначте дієприкметники і прикметники

Ваші квіти — замріяна казка,
Ваші квіти — зупинена мить,
Ваші квіти — то мамина ласка,
Ваші квіти — прозора блакить.

(В.Борисова)

3. Гра «Хто швидше?».

Учитель називає прикметник, а учні — дієслово і дієприкметник.

Зелений — ... (зеленіти — зеленіючий); жовтий — ... (жовтіти — жовтіючий); працьовитий — ... (працювати — працюючий); готовий — ... (готувати — приготований); гострий — ... (гострити — загострений); ремонтний — ... (ремонтувати — відремонтований); критичний — ... (критикувати — розкритикований); пізнавальний — ... (пізнавати — пізнаний).

IІ. Оголошення теми й мети уроку

ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. Робота біля дошки й у зошитах.

Провідміняйте подані словосполучення, зіставте відмінкові закінчення прикметників і дієприкметників, зробіть висновок.

Красивий будинок, прибрана кімната, солоне море, розбурхане море

2. Слово вчителя.

1) Співвідносність у відмінюванні прикметників твердої групи і дієприкметників.

Дієприкметники відмінюються за родами (в однині), числами й відмінками. Вони мають такі самі закінчення, як і прикметники твердої групи.

Відмінок

Однина

Множина

Чоловічий рід

Середній рід

Жіночий рід

Н.

-ий

Р.

-ого

-ої

-их

Д.

-ому

-ій

-им

З.

= Н. в. або Р. в.

= Н. в. або Р. в.

О.

-им

-ою

-ими

М.

-ому(-ім)

-ій

-их

2) Буква і в дієприкметниках чоловічого й середнього роду.

У відмінкових закінченнях дієприкметників чоловічого й середнього роду однини та в множині вимовляється [и] і пишеться и: оновлений, оновленим, оновлених.

Літера і пишеться в одній із форм М. в. дієприкметників чоловічого роду: (на) оновленім, а також у формах Д. в. і М.в. дієприкметників жіночого роду та в Н.в. множини: (на) оновленій, оновлені.

3. Опрацювання таблиці «Відмінювання дієприкметників».

Розгляньте таблицю, зробіть висновок щодо зміни закінчень у дієприкметниках.

Відмінювання дієприкметників

Відмінок

Однина

Множина

Чоловічий рід

Середній рід

Жіночий рід

Н.

розпечен-ий

розпечен-е

розпечен-а

розпечен-і

Р.

розпечен-ого

розпечен-ого

розпечен-ої

розпечен-их

Д.

розпечен-ому

розпечен-ому

розпечен-ій

розпечен-им

З.

розпечен-ий (= Н. в.) або розпечен-ого
(= Р. в.)

розпечен-е (= Н. в.) або розпечен-ого
(= Р. в.)

розпечен-у

розпечен-і (= Н. в.) або розпечен-их
(= Р. в.)

О.

розпечен-им

розпечен-им

розпечен-ою

розпечен-ими

М.

(на) розпечен-ому
(на) розпечен-ім

(на) розпечен-ому
(на) розпечен-ім

(на) розпечен-ій

(на) розпечен-их

4. Робота з підручником.

1) Опрацювання теоретичного матеріалу

2) Виконання вправ і завдань

5. Робота біля дошки й у зошитах.

Провідміняйте прикметник, дієприкметник та пояснюваний ними іменник. Зробіть висновок щодо зміни закінчень прикметника і дієприкметника.

Пожовкле дерево, чаруючий сміх, мережані серветки, виїжджена дорога.

6. Орфографічний практикум.

Запишіть текст. Від дієслів у дужках утворіть дієприкметники, поставте їх у потрібному відмінку, поясніть правопис.

Далеко в степу видно було (обсадити) вербами шлях, леваду й зоряне небо. За шляхом причаїлися (повити) місячним сяйвом гори, (заворожити) красою роздольних, ніколи (не бачити) степів, що ними дихала пісня. Ту пісню слухала навік (покалічити) верба і (почорніти) гай.

7. Спостереження над мовним матеріалом.

Поставте дієприкметники з іменниками чоловічого й середнього роду однини в орудний і місцевий відмінки. Зробіть висновок щодо закінчення дієприкметників в О. в. і М. в.

Зеленіючий луг — ... (зеленіючим лугом, на зеленіючім лузі); прочитаний лист — ... (прочитаним листом, на прочитанім листі); віршований текст — ... (віршованим текстом, на віршованім тексті); спиляне дерево — ... (спиляним деревом, на спилянім дереві); дерте зерно — ... (дертим зерном, на дертім зерні); мальоване полотно — ... (мальованим полотном, на мальованім полотні).

8. Розподільний диктант.

Запишіть словосполучення у два стовпчики: І — з буквою и в закінченні; ІІ — з буквою і в закінченні.

Завмираючі звуки музики, тремтячі зірки, достиглі яблука, захоплюючий матч, у переповненім трамваї, переповненим трамваєм, висохлий струмок, почервонілий помідор, виючі собаки, лежачий ледар.

9. Пояснювальний диктант.

Дієприкметники підкреслити, визначити відмінок кожного.

І літ одлетілих не жалко, що в даль одпливли, як вода. (В.Сосюра.) І таким повіяло зі сцени радісним, окрилюючим святом! (Л.Дмитерко.) Пил віків здуває археолог з черепка, розритого в імлі. (А.Бортняк.) Так десь простерлись небокраї в тумані пройдених доріг. (В.Сосюра.) Завмираючим гулом долітав ледь вловимий грім. (І.Цюпа.) Принишклим морозом цвіте сіножать. (І.Драч.)

V. Підсумок уроку

VI. Домашнє завдання

Додаток до уроку «Відмінювання дієприкметників. Голосні в закінченнях дієприкметників»

1) Співвідносність у відмінюванні прикметників твердої групи і дієприкметників.

Дієприкметники відмінюються за родами (в однині), числами й відмінками. Вони мають такі самі закінчення, як і прикметники твердої групи.

Відмінок

Однина

Множина

Чоловічий рід

Середній рід

Жіночий рід

Н.

-ий

Р.

-ого

-ої

-их

Д.

-ому

-ій

-им

З.

= Н. в. або Р. в.

= Н. в. або Р. в.

О.

-им

-ою

-ими

М.

-ому(-ім)

-ій

-их

2) Буква і в дієприкметниках чоловічого й середнього роду.

У відмінкових закінченнях дієприкметників чоловічого й середнього роду однини та в множині вимовляється [и] і пишеться и: оновлений, оновленим, оновлених.

Літера і пишеться в одній із форм М. в. дієприкметників чоловічого роду: (на) оновленім, а також у формах Д. в. і М.в. дієприкметників жіночого роду та в Н.в. множини: (на) оновленій, оновлені.

3. Опрацювання таблиці «Відмінювання дієприкметників».

Розгляньте таблицю, зробіть висновок щодо зміни закінчень у дієприкметниках.

Відмінювання дієприкметників

Відмінок

Однина

Множина

Чоловічий рід

Середній рід

Жіночий рід

Н.

розпечен-ий

розпечен-е

розпечен-а

розпечен-і

Р.

розпечен-ого

розпечен-ого

розпечен-ої

розпечен-их

Д.

розпечен-ому

розпечен-ому

розпечен-ій

розпечен-им

З.

розпечен-ий (= Н. в.) або розпечен-ого
(= Р. в.)

розпечен-е (= Н. в.) або розпечен-ого
(= Р. в.)

розпечен-у

розпечен-і (= Н. в.) або розпечен-их
(= Р. в.)

О.

розпечен-им

розпечен-им

розпечен-ою

розпечен-ими

М.

(на) розпечен-ому
(на) розпечен-ім

(на) розпечен-ому
(на) розпечен-ім

(на) розпечен-ій

(на) розпечен-их

6. Орфографічний практикум.

Запишіть текст. Від дієслів у дужках утворіть дієприкметники, поставте їх у потрібному відмінку, поясніть правопис.

Далеко в степу видно було (обсадити) вербами шлях, леваду й зоряне небо. За шляхом причаїлися (повити) місячним сяйвом гори, (заворожити) красою роздольних, ніколи (не бачити) степів, що ними дихала пісня. Ту пісню слухала навік (покалічити) верба і (почорніти) гай.

7. Спостереження над мовним матеріалом.

Поставте дієприкметники з іменниками чоловічого й середнього роду однини в орудний і місцевий відмінки. Зробіть висновок щодо закінчення дієприкметників в О. в. і М. в.

Зеленіючий луг — ... ; прочитаний лист — ... ; віршований текст — ... ; спиляне дерево — ...; дерте зерно — ... ; мальоване полотно — ... .

9. Пояснювальний диктант.

Дієприкметники підкреслити, визначити відмінок кожного.

І літ одлетілих не жалко, що в даль одпливли, як вода. (В.Сосюра.) І таким повіяло зі сцени радісним, окрилюючим святом! (Л.Дмитерко.) Пил віків здуває археолог з черепка, розритого в імлі. (А.Бортняк.) Так десь простерлись небокраї в тумані пройдених доріг. (В.Сосюра.) Завмираючим гулом долітав ледь вловимий грім. (І.Цюпа.) Принишклим морозом цвіте сіножать. (І.Драч.)

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Особливі діти в закладі освіти: характеристика нозологій, педагогічні підходи»
Мельничук Вікторія Олексіївна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.