Урок "Величини текстового типу, операції над ними."

Опис документу:
навчальна: ознайомити учнів з описом та операціями по роботі з текстовими величинами в середовищі програмування Lazarus; навчитись описувати, вводити та виконувати дії над текстовими величинами; розвивальна: сприяти розвитку логічного мислення, пам’яті, уваги, спостережливості; виховна: виховувати інформаційну культуру;

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок 35. Величини текстового типу, операції над ними.

Цілі:

  • навчальна: ознайомити учнів з описом та операціями по роботі з текстовими величинами в середовищі програмування Lazarus; навчитись описувати, вводити та виконувати дії над текстовими величинами;

  • розвивальна: сприяти розвитку логічного мислення, пам’яті, уваги, спостережливості;

  • виховна: виховувати інформаційну культуру;

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний етап

  • привітання

  • перевірка присутніх

  • перевірка готовності учнів до уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань

  • які розрізняють об’єкти текстового документа;

  • які дії виконують під час редагування текста;

  • як опрацьовують документи в текстових процесорах.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

IV. Вивчення нового матеріалу

Як вводять та описують текстові величини мовами

програмування?

Для опрацювання текстових даних мовою програмування використовують величини символьного та рядкового типів.

Значенням величини символьного типу може бути один символ — літера, цифра чи знак. Набір символів утворює рядок.

Надавати значення текстовим величинам можна різними способами:

  • при написанні програмного коду за допомогою оператора присвоювання;

  • під час виконання програми, що містить команди або вікна введення;

  • за допомогою елемента управління текстове поле.

Текстове поле створюється на екранній формі проекту в середовищі Lazarus за допомогою компонента Edit (Поле введення).

Текст, який записаний у полі введення, визначається значенням властивості Text (Текст), і його можна редагувати після запуску проекту на виконання.

Окрім властивостей, які мають інші елементи управління, наприклад Label (Напис), для текстового поля можна визначити додаткові.

Текстові величини, як і числові, описують у програмі в розділі опису змінних, вказуючи відповідний тип. У мовах програмування для опису текстових величин використовують службові слова.

Наприклад, опис змінних мовою програмування Free Pascal подано на малюнку:

У програмному коді мовою програмування Free Pascal текстове значення записують між символами одинарних лапок (‘). Наприклад:

Рядки можуть містити набори символів, що починаються з похилої риски \ — вони називаються escape-послідовностями. При виведенні рядка такі
символи опрацьовуються спеціальним чином і можуть повністю або частково не відображатися на екрані. Найбільш часто використовуються такі:

\n — перехід на новий рядок;

\t — вставлення табуляції;

\" — подвійні лапки (корисно, якщо необхідно вставити подвійні лапки в тексті українською мовою, взятому в одинарні лапки);

\' -— одинарні лапки (корисно, якщо необхідно вставити, наприклад, апостроф у рядок, взятий одинарні лапки).

Усі символи в рядку мають свій порядковий номер. За цим номером можна отримати значення символу, вказавши номер у квадратних дужках після імені змінної. У мові програмування Free Pascal нумерація символів розпочинається з одиниці.

Які операції виконують над текстовими величинами?

Над текстовими величинами виконують операцію склеювання — поєднання кількох рядкових величин, яка позначається символом «+».

Текстові величини є незмінюваними, це означає, що не можна змінити частину рядка, не створивши нового.

V. Фізкультхвилинка. Інструктаж з ТБ

VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь

Практичне завдання. Вправа 1 ст. 145, впр.4 ст.147.

VIІ. Підсумки уроку

Рефлексія

  • мені було незрозуміло…;

  • у мене виникли такі запитання…;

  • я не впорався з такими завданням…;

  • мені сподобалось і я буду використовувати…

VІІI. Домашнє завдання

Підручник § 22 п. 5-6 ст. 143-147

ІХ. Оцінювання роботи учнів

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Українська мова у професійній діяльності державних службовців. Публічна комунікація»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
590 грн