урок в 4 класі на тему: "Нових друзів май, а старих не забувай"

Опис документу:
Читання – предмет, який одночасно є діловим засобом навчання молодшого школяра й інструментом для вивчення будь-яких навчальних предметів. Через це головна робота щодо виховання у дитини стійкого інтересу до читання покладається на учителя. Насамперед треба навчити дітей ЧИТАТИ правильно, свідомо, виразно і швидко. Адже учень, який читає,зазвичай грамотно пише. Відомо, що орфографічні навички виробляються протягом тривалого часу, аж поки вони не стануть звичкою.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тернопільський обласний комунальний інститут

післядипломної педагогічної освіти

Конспект уроку з читання в 4 класі

на тему: Нових друзів наживай, а старих не забувай. М. Чумарна  «Казка про друга»

Слухача групи курсів підвищення кваліфікації

Дзюрбан Галини Іванівни

Вчителя початкових класів

Новоставської ЗОШ- І-ІІступенів

Науковий керівник

Жизномірська Оксана Ярославівна

Кандидат психологічних наук, доцент кафедри педагогіки та психології та інклюзивної освіти

Тернопіль 2019р.

Обгрунтування проблеми

На сьогоднішній день у початковій освіті читанню належить особлива роль, тому що  вивчення будь якого предмета неможливе без читання. Без повноцінної навички читання є неможливими навчання  і розвиток людини взагалі, її соціалізація в інформаційному суспільстві.

В час суспільної комп'ютеризації питання навички читання, уміння працювати з текстом постає ще гостріше, адже дитина отримує дуже багато інформації з зовнішнього світу і повинна якнайшвидше і якнайбільше прочитати, щоб бути на рівні з однолітками. Проте більшість дітей охочіше подивляться телевізор, чи «зависнуть» в інтернеті , аніж прочитають книжку.

Виходячи з цього, треба зробити процес формування навички читання цікавим, творчим. Тому я таку увагу приділяю саме питанню формування навички читання і працювала кілька років над цією проблемою.

Тема дружби й товаришування багатогранна і має велике значення для становлення розумної культурної поведінки. Для того щоб стати повноправним учасником дружніх взаємин, людина повинна дозріти морально й інтелектуально як особистість.

    Основною метою ранкової зустрічі є формування вміння знаходити друзів і зберігати дружні стосунки, що є одним з найважливіших завдань розвитку молодших школярів на етапі підліткового періоду.

Ранкова зустріч

«Хто такі друзі?»

Мета: створити у класі дружнє середовище – простір, де цінують дружбу і друзів; допомогти дітям з’ясувати критерії справжньої дружби, виокремити щирі стосунки; сприяти формуванню доброзичливого й толерантного ставлення до людей;сприяти усвідомленню в дітей цінності дружніх стосунків та їх важливості в житті; формувати відповідальне ставлення до тварин.

Обладнання:музика,квіточка добра,

 

 

Хід ранкової зустрічі

 Запрошення на ранкову зустріч

  Грає музична мелодія, яка повідомляє дітям, що вже час збиратися у коло.

Діти і вчитель встають у коло.

Ігровий тренінг «Я обираю настрій …»

- А тепер, я пропоную прислухатись до власних почуттів і обрати той малюнок, який відповідає вашому настрою і який ви хотіли б зберегти на цілий день (чіпляють прищепки до смайликів).

                

- З хорошим настроєм ми розпочнемо нашу зустріч. І нехай девізом сьогоднішнього дня стануть слова :

   Клас у мене дружний  є.

   Він мене не підведе.

 1.Вітання 

-  Любі діти! Я пропоную стати всім в коло і взяти один одного за руки. Хай це коло стане «колом добрих друзів».

(діти разом промовляють вірш - вітання, виконують відповідні рухи)

 

 

Привітаймо Сонечко!

Здрастуй дороге!

Привітаймо Квіточку!

Хай вона росте!

Привітаймо Дощик!

Лийся мов з відра!

Привітаймо друзів всіх!

Зичимо добра!

(привітання один з одним)

-А друзі, зустрічаючи один одного, з радістю вітаються і називають ім’я тих, до кого вони звертаються. Давайте і ми почнемо цей день з такого привітання.

(діти по колу передають квіточку добра та вітаються (Дод.2). Всі звертаються один до одного на ім’я, що допомагає створити атмосферу дружби та причетності. Учитель звертає увагу, щоб діти вчилися дивитися один одному у вічі)

-    Доброго ранку, Марійко. Мені дуже приємно тебе бачити.

-    Доброго ранку, Миколко. Я рада, що ти з нами…

-    Я також рада бачити всіх вас та бажаю всім гарного настрою, цікавих занять і справ на сьогоднішній день.

2.Обмін інформацією.

- Сьогодні ми поговоримо з вами про дружбу та справжніх друзів.

 Бесіда

- Розкажіть з ким ви дружите?

- З ким із друзів ви любите гратися на подвір’ї? Чому?

- Що ви можете сказати про свого друга? Який він?

- Що означає дружити?

   - До вашої уваги віршик.

 

«Що це значить — не дружити»

Що це значить — не дружити,

Жити так — одинаком?

Не дружити — це ходити

Не дверима, а вікном.

Це без друга, без подружки

На перерві у кутку

Розправлятись самотужки

З апельсином нашвидку.

Це дивитись, наче в книжку,

Набік з видом кам’яним,

А насправді тишком-нишком

Роздавати штурхани.

В школі вчитись й не дружити —

Це, повірте, все одно,

Що, заплющившись, сидіти

І дивитися кіно.

(Оксана Сенатович)

Вправа «Мікрофон»

-Діти, а серед нас є такі «одинаки»?

-Чи добре бути одинаком?

-Щоб ви порадили герою цього віршика?

-Пропоную подивитися мультик «Портфелик». Можливо в його поведінці хтось впізнає і себе? (перегляд мультфіл

       - Яким треба бути, щоб мати багато друзів?

       - Що означає бути добрим, щедрим та ввічливим?

3. Групове заняття. Вправа « Сіамські близнюки»

 На столах лежать: газета, згорнута в кілька разів пакетом; пляшка з кришкою, що загвинчується, яка лежить окремо; коробка, поруч з якою знаходяться різні дрібні предмети.

   Діти об’єднуються в пари. Пара «близнюків» обіймає одне одного міцно за талію так, щоб у кожного була вільною лише одна рука: в одного – ліва, у другого – права. Пари підходять до столу з предметами й за командою вчителя своїми вільними руками виконують команди:

розгорнути газету повністю;

      щільно закрутити кришку на пляшці;

скласти предмети до коробки;

усі предмети покласти на газету, акуратно її згорнути подарунковим пакетом.

Обмін інформацією.

- Чи легко було виконувати вправу?

- Що вам допомогло?

- Як ви розумієте вислів «друзі – нерозлийвода»?

- На наступну ранкову зустріч намалюйте ,будь ласка, портрет  свого друга.

4. Щоденні новини.

Розучування пісеньки «Дружать діти на Землі».

 - На цьому тижні ми з вами вивчимо пісеньку про друзів.

Вправа «Мережа вражень»

   Для вправи потрібен клубок з нитками. Клубок передається  від одного учасника до іншого розмотуючи нитку. Діти діляться своїми враженнями від зустрічі.

Малята! Нехай такими теплими і дружелюбними будуть ваші стосунки! Тему про дружбу ми продовжимо на уроці читання.

Тема. М. Чумарна  «Казка про друга»

Мета:формування ключових компетентностей:

вміння вчитися –самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії з іншими учасниками навчально – виховного процесу;

загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв'язно висловлюватися в контексті змісту;

соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших;

громадянської – раціонально використовувати час, поважати думку інших;

здоров'язбережувальної– попередити стомлюваність очей, сприяти формуванню правильної постави;

інформаційно – комунікативної – вміти орієнтуватися в інформаційному просторі, володіти й оперувати інформацією, переносити набутий життєвий досвід у нову ситуацію;

формування предметних компетентностей – ознайомити учнів з особистістю славетного казкаря; допомогти дітям усвідомити складний шлях пізнання себе і навколишнього світу; відпрацьовувати способи та якість читання.

 Вчити орієнтуватися в структурі тексту, формувати вміння визначати головну думку твору, порівнювати вчинки і поведінку персонажів. Вдосконалювати навички виразного і правильного читання та навички літературного аналізу твору, збагачувати активний словник школярів. Викликати бажання обирати краще з літературних джерел для самовиховання та виховувати почуття товариськості.

Обладнання. Мультимедійні засоби навчання, розсипані прислів’я, таблиця передбачень, індивідуальні малюнки рюкзаків, смайлики настрою.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організація класу

  1. Встаньте, діти. Підтягніться!
    Тим, хто зліва – посміхніться,
    Тим, хто справа – руку дайте.
    І гостей ви привітайте.
    А зараз розпочнемо наш урок.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Мотивація

На сьогоднішньому уроці ви маєте попрацювати так, щоб отримати необхідні знання  вам у житті. А в кінці уроку «скласти їх у рюкзачок», який є на парті у кожного та визначити власний настрій і позначити його смайликами.

  1. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні у нас буде трохи незвичайний урок. Ми продовжимо тему із курсу «Корисні звички» і допоможе нам в цьому урок читання. А ще на уроці ми повторимо всі вивчені частини мови і будемо будувати текст-міркування.

– Сьогодні ми продовжимо розмову про дружбу. А дізнаєтесь тему сьогоднішнього уроку, склавши із розсипаних слів прислів’я.

Дерево,  а,  друзями,  людина,  корінням,  міцне.

– Як розумієте це прислів’я? Прислів’я  належать до малих літературних жанрів. Які ще малі літературні жанри ви знаєте? ( Скоромовки, загадки, приказки, мирилки).

– Спробуйте виразити, що для вас значить дружба за допомогою різних частин мови (в групах)

І група – іменник; прикметник; дієслово. (Друг, дружний, дружити)

ІІ група – синоніми до слова «друг».( Товариш, приятель, побратим, друзяка, дружище)

ІІІ група – антоніми до слова «друг».( Ворог, противник, супротивник)

  1. «Асоціативний кущ»

ДРУГ

Товариш

Підтримка

Допомога

Книга

  1. Відпочинок.

Про дружбу складено багато віршів, казок, пісень, створено безліч фільмів і мультфільмів. Пригадайте мультфільми про дружбу і скажіть:

-з ким дружив крокодил Гена? (Чебурашка)
– як звуть друзів із Простоквашино? (Дядя Федір, Матроскин, Шарик)
– назвіть друзів Вінні Пуха; (П’ятачок, ослик Іа, Сова)
– він подружився із тим, хто живе у ставку, тільки посміхнувшись йому. Хто це? (Єнот)
– хто друг Черепахи, що лежить на сонечку і співає пісеньку?(Левенятко)

– Молодці, ви добре знаєте мультфільми. Вміння дружити – найголовніша риса людини. Перевіримо, кого можна називати справжнім другом, поговоримо, як треба дружити.  Допоможе нам у цьому твір Марії Чумарної «Казка про друга», (Портрет, біографія письменниці)(Повідомлення учня  із «Довідкового бюро»)

  1. Вправа «Передбачення»

– За назвою твору і ключовими словами спробуйте передбачити зміст казки.

Друг Сашко, комп’ютер,  космічні подорожі, Компутик, планета Тайн, засумував, справжній друг.

ІІІ. Опрацювання казки М.Чумарної «Казка про друга»

  1. Словникова робота. Завдання для роботи у групах.

– З’єднайте стрілкою слова з їх  лексичними  значеннями. (На виконання цього завдання відводиться 15 секунд).

Нудьгую                                                       пов’язаний з космосом

Космічний                                                   учні одного класу

Фотопристрої                                              сумую

Однокласники                                             небесне тіло

Комп’ютер                                                   прилади для фотографування

Планета                                                        електронна обчислювальна машина

  1. Опрацювання першої частини казки.

А) Виразне читання частини казки вчителем.

– Про кого ця казка?

– Як звуть головного героя?

– Куди він потрапив?

– Як ви думаєте, чому планета має таку назву?

Б).Вправа на розширення поля читання. Словникова робота (Робота по картках у парах)

№1 Прочитати слова, які утворюються з двох слів.

№2 Знайти споріднені слова.

№3 Знайти слова-прикметники

нудьгую                                        жителі

космічний                                    Компутик

фотопристрої                               єгипетські

однокласниками                          комп’ютерний

конструктор                                 наближення

комп’ютер                                    невидимі

планета                                         істоти

3.Опрацювання другої частини казки.

А) Самостійне читання частини напівголосно.

Б) Сприймання тексту.

– Які незрозумілі слова зустрілися в тексті?
– Чого злякався хлопчик?
– Яким побачив головний герой небо?
– Про що згадував хлопчик?

  1. Фізична хвилинка.

Я й комп’ютер – друзі гарні,
Але кращі друзі справжні.
З ними можна гарно гратись
І про все поспілкуватись.

  1. Гра « Хто швидше»

– Прочитайте абзаці, у яких є такі речення: «Тепер мені ніхто не допоможе!», « Мій друг дуже гарно малює різних…».

  1. Читання третьої частини казки. Самостійне читання в парах.

– Стисло перекажіть прочитане. ( 2-3 учня)

  1. Гра «Засічка-кидок» ( 3 рази по 30 секунд учні читають текст від вказаних вчителем слів).

– Дочитайте речення: «Сьогодні ти дізнався…», «Я ображаюсь на нього…», «Напевно, щоб мати…»

  1. Читання заключної частини добре читаючими учнями . (Читання «Дощик –дощ-злива»)

– Так хто ж справжній друг хлопчика? Доведи свою думку?
– Що у казці вас вразило, що – здивувало?
– Коли ви хвилювалися найбільше?
– Знайдіть  у тексті, який із рядків казки виражає її головну думку і поясніть свій вибір.

  1. Мікродискусія « Обери позицію»

  2. Фізкультхвилинка «Місточок дружби»

Там, де бистра річка протікає в лузі,
Міст побудували наші друзі-дітки.
І тепер місточком малюки тупочуть,
Враз перетворившись, в кого самі хочуть.
Ось місточком скачуть сірі зайченята,
Ось ступають тихо друзі-кошенята.
Ось на ведмежаток всі перетворились,
Ось, козенята, дітки вскач пустились…
А тепер малята – дружні всі солдати,
Разом марширують, весело крокують.

-Висловте свою думку, чим кращий друг – комп’ютер, а чим – людина?

11.Технологія «Незакінчене речення»

– Підведіть підсумок нашій розмові і закінчіть речення: « Справжній друг той, хто …»

12.Гра «Таємний друг»

– Я пропоную вам зіграти в гру, яка називається  «.Таємний друг». Суть її в тому, що кожен учень класу протягом тижня повинен робити якомусь «щасливчику» різноманітні приємності. А щоб усі мали таємного друга, я прошу вас вибрати маленький таємний папірець. На ньому вказано ім’я людини, для якої ти будеш таємним другом. А хто саме для кого стане другом – дізнаємося на кінець тижня. Але – Т-С-С! Нікому його не показуйте.

– Що нового дізналися на уроці? Який висновок для себе ви зробили з прочитаної казки?

– Бережіть друзів, якщо вони є, і шукайте, якщо їх ще немає. І нехай у вас завжди буде вірний товариш, який підтримає вас у горі і радості. Та самі будьте хорошими друзями, так як дерево міцне корінням, а людина – друзями.

ІV. Підсумок уроку.

1.Рефлексія

– Запишіть у свій «рюкзачок» ті знання, здобуті на уроці, які потрібні вам будуть для життя.  На рюкзаку запишіть, що ви за урок  навчилися, дізналися, почали цінувати.

  1. Оцінювання роботи учнів на уроці.

– А тепер я б хотіла дізнатися, чи сподобався вам сьогоднішній урок? Чи справдилися ваші очікування? Та який настрій у вас на кінець уроку? Приклейте саме той смайлик, який відповідає вашому настрою.

  1. Домашнє завдання

Навчитись переказувати казку так, ніби ви стали учасником подій. А для допитливих в «Довідковому бюро» знайти в тлумачному словнику значення слова «друг».

  • Дякую всім за роботу. На знак нашого товаришування на уроці я хочу подарувати частинку свого серця.

  • Список використаних джерел

  • 1.Від «А» до «Я».(Загадки, скоромовки, чистомовки).- Тернопіль:М.п Мальва-ОСО,1997-126с.

  • 2. Ковальчук О.В. Українське народознавство. — К.: Освіта, 1992

  • 3. Онишків О.П., Вашків Л.П. Барвисте коромисло. Хрестоматія для позакласного читання. 2 кл. — тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2012.

  • 4. Савченко О.Я. Літературне читання: Підручник для 4кл. — К.: тов «Видавничий дім «Освіта», 2016.

  • 5. Фізкультхвилинки у початковій школі/Упор.: Т.В. Решетуха, Т.Б. Ухіна, О.В. Лабащук. — Тернопіль: Мандрівець, 2007

6.Шелестова Л. Вчимося читати: Навчально-розвивальний посібник для дітей 5-7 років. – К.: Фенікс, 2011. – Ч. ІІ

7.. Почупайло О. Програма формування читацьких умінь у школярів // Початкова школа. -1997.- №10. с.29-38.

8.Коваль Л. Формування сили голосу і темпу читання // Початкова школа. – 2009. - № 4

9. Гудзик І.П. Розвиток навичок читання: Методичні рекомендації. –К.: Освіта, 1993. –95 с.

М. Чумарна «Казка про друга»

Поясни значення слів.

Склади план прочитаного.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________

Придумай і запиши правила дружби.

уміння вибачати

єдність

ДРУЖБА

А дружити треба вміти. Пригадай, поміркуй …

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

1. Добре вміла розв’язувати задачі.

2. Казав, що в будинку все покриє лаком.

3. Його часто хвалить вчителька, він не дає списувати домашнє завдання.

4. Ім'я Виступайченка.

5. У Романа вона вийшла найкращою.

6. Має незвичний словник, вживає тільки десяток слів.

7. Язиком дошки тесав.

8. Засіб пересування з гори разом з друзями.

9. Не сказав Зіні про помилку.

10. Язиком будував дім із сімома дверима і сімома вікнами.

11. Вона може бути тільки між справжніми приятелями.

12. Якщо у спілкуванні раптом виникли образи, швидше кажи їх.

13. Обіцяла спекти в печі пиріжки і калачі.

14. Кликав Славка до гурту.

15. Обіцяльник.

16. Через нього виникла сварка між двома школярами.

17. Найкраще його написав Микола.

18. Комп’ютерний друг із гри про космічні подорожі.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з НІМЕЦЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
4
міс.
0
6
дн.
2
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!