Урок української мови в 4 класі на тему "Правопис закінчень іменників жіночого роду на –а, (-я) в родовому відмінку однини"

Опис документу:
Урок української мови в 4 класі на тему "Правопис закінчень іменників жіночого роду на –а, (-я) в родовому відмінку однини" із застосуванням інтерактивних вправ та технологій. Застосування групової, парної та індивідуальної форми роботи, елементи критичного мислення, прищеплення любові до рідного слова.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема:Правопис закінчень іменників жіночого роду на –а, (-я) в родовому відмінку однини.

Мета: Ознайомити учнів з особливостями утворення форм родового відмінка іменників жіночого роду однини з основою на твердий приголосний та на [ж], [ч], [ш]; вчити добирати закінчення іменників з опорою на вивчене правило. Розвивати спостережливість, уміння порівнювати, аргументувати свою позицію, пізнавальний інтерес школярів. Виховувати бажання вивчати рідну мову.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу

Обладнання:таблиці, картки, малюнки, мультимедійна презентація.

Перебіг уроку

І. Організація класу.

Всі почули ви дзвінок,

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався,

Тож часу не гаймо,

Наш урок розпочинаймо.

  • Вчора, прогулюючись осіннім лісом, я побачив гарну дівчину в українському вбранні з довгою русою косою і лагідними блакитними очима. Вона передала вам завдання і зникла. Я встиг запитати її: « Хто ти?» У відповідь почув: « Ім′я моє відгадаєте самі.»

Коли виконаємо всі завдання від Незнайомки, зможемо відгадати її ім′я.

  • Діти, а чи знали ви що люди різних країн світу вітають один одного по-різному. Наприклад тиснуть руки, знімають взуття, деякі навіть труться носами. А я хочу доторкнутися до кожного і побажати Вам:

цінуйте, читайте, творіть, думайте, слухайте, плекайте, бережіть, розвивайте, здобувайте, розмовляйте, не забувайте, прославляйте рідну мову!

  • Зовсім недавно наша країна, і ви також, святкували День української писемності та мови. Для чого ми вивчаємо мову?

ІІ. Каліграфічна хвилинка.

- Пропишемо каліграфічно буквосполучення

Мо ов ва - зверніть увагу на з’єднання.

  • Утворіть слово з записаного (Мова)

Продовжте прислів’я:

Людина без мови , як соловей без … пісні.

  • Запишіть його каліграфічно.

  • Знайдіть у реченні іменники жіночого роду та надпишіть, у якому відмінку вони вжиті? Поставте іменники мови та пісні в початкову форму. (Мова, пісня)

– Які прислів’я про мову ви знаєте?

Мова - багатство народу.

Пташку впізнають по пір’ю, а людину по мові

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Граматична загадка

  • В англійській мові їх 2, в німецькій – 4, в естонській – 14, а в фінській – 15, а ось в угорській аж 22, в дагестанській – 50, а в українській – 7.

2. Робота з індивідуальними картками (за рівнями складності і оголосити це: складний на червоному кольорі, середній - …, легкий)

Робота 3 учнів біля дошки (по одному з кожного ряду):

- провідміняти слово мова;

- дібрати споріднені слова до слова мова;

- розібрати слово за будовою примовка.

Поки учні працюють біля дошки, їх ряди виконують відповідні завдання.

3. Інтерактивна вправа « Кубування»

– Що називається іменником?

– З якої букви пишуться загальні іменники? А власні?

– За чим змінюються іменники?

– Скільки іменники мають родів? Назви їх.

- Скільки відмінків мають іменники? Назви їх і постав до них питання.

– Кличний відмінок має запитання ? Що він утворює?

ІV. Повідомлення теми, мети уроку.

  • Запишемо речення:

Якщо очі — дзеркало душі, то мова — душа народу. А хіба може жити будь-який народ без душі, тобто без мови?

- Прочитайте проблемне запитання і дайте відповідь на запитання.

- Погляньте на виділені слова і скажіть до якої частини мови вони належать ? (іменники)

- До якого роду належать ? (жіночого)

- Визначте у якому вони відмінку? ( родовому)

- Визначте закінчення.

- Можемо сказати, чому ми в слові душі написали закінчення –і, а не –и?

- Чому вони мають різні закінчення,адже вони мають спільні ознаки( частина мови, рід)…. ? ( важко відповісти)

- Закінчення будуть відрізнятися лише в Р.в чи ще в інших відмінках? ( знову важко відповісти)

- Отже два іменника жіночого роду в родовому відмінку мають різні закінчення.

- Як ви гадаєте яка тема нашого уроку?

- Що ми сьогодні навчимося визначати?

Так, дійсно тема нашого уроку: закінчення іменників жіночого роду на –а, -я в родовому відмінку.

V.Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

  1. Бесіда.

Родовий відмінок

Україна

Криниця

Мова

Пісня

Дитина

Задача

Думка

Душа

Сила

Межа

  • До якої частини мови належать ці слова?

  • Якого вони числа, роду?

  • Які закінчення вони мають в початковій формі?

  • Але чомусь вони живуть не разом, а в окремих помешканнях. Чому?

  • Які іменники мають закінчення –и в родовому відмінку?

  • Зверніть увагу на виділені букви перед закінченням. Які звуки основи вони означають? (Приголосні, тверді.)

  • В яких іменниках жіночого роду на -а,-я в родовому відмінку буде закінчення -и?

- Запишіть іменники цієї групи в родовому відмінку.(Україна, мова, дитина, думка).

- Які звуки позначають виділені букви в другому помешканні? (М′які приголосні та ж, ч, ш).

- Які іменники жіночого роду на -а, -я в Р. в. матимуть закінчення -і?

  1. Поставте іменники у формі родового відмінка? Висновок. Правило в підручнику. Слова: берегиня,пісня, задача, душа.

Фізкультхвилинка (музична) « Райдуга»

  1. Складання загального правила

А зараз, діти, давайте звіримо наше правило з підручником. Прочитайте його на с.58. Правильно ми його сформулювали? Важко було?

VІ. Закріплення.

  1. Творча робота (робота в групах).

- Прочитайте подані на екрані слова:

Мова, душа, криниця, краса, скарбниця, глибина, доля, Вітчизна, віра, пісня, колиска, земля.

- Поставимо ці іменники в Родовому відмінку.

- А зараз поділимось на групи і напишемо невеличке есе на тему «Для чого вивчати українську мову?», використовуючи поданні іменники; можна в різних відмінках, але обовязково декілька з них мають бути в родовому відмінку однини.

Повторення правил написання есе

Есе – невеликий за обсягом твір, що має довільну побудову, у якому автор висловлює власні думки та враження з конкретного питання щодо конкретного явища чи предмета.

Створюючи есе учень/учениця:

- висловлює свою власну думку;

- показує своє ставлення до того, про що говорить;

- не потрібно дотримуватись якоїсь обов’язкової форми (вступу, основної частини, висновку);

- не слід усебічно описувати предмет чи подію;

- можна лише частково, як у розмові, торкатися якихось питань;

- можна висловлювати спірні міркування;

- мова повинна бути виразною, можна використовувати образні слова, порівняння тощо;

- есе – це текст, у нього має бути початок і кінець (завершення).

Перевірка роботи

2.Творчий диктант. Поставити слова в Родовому відмінку однини : Держава, земля, круча, Оксана, миша, береза, праця, хвиля, роса, книжка, вежа.

- З двома словами скласти речення і записати їх в зошити. Слова мають бути вжиті в Родовому відмінку однини, закінчення виділити.

3. Дешифрування.

Одне за одним ми виконуємо завдання Незнайомки. А ось вона закодувала звертання до нас всіх. Прочитати ми зможемо, вибравши з кожного рядка букви, які не повторюються, склавши їх у слова, слова – в речення.

ВЖШРАБРНДУДЙПТПЕЖВБ

КРСОІКОДСЗБНБУЗ

ГАМЗКОГКВЗНУНА!

Шануйте рідну мову!

  • Запишемо речення в зошит.

  • Яке за інтонацією?

  • Яке речення за метою висловлювання?

  • Ви помітили, яке слово найчастіше вживалося на уроці?

  • Тепер ми відгадали ім′я чарівної дівчини. Це наша рідна Мова. Вона просить вас шанувати і любити її.

VІІ. Підсумок уроку.

  1. Гра «Впіймай іменник у родовому відмінку однини».

У Марічки, у сестрички

Засмутилось кругле личко:

Повернулася із річки,

А в косі немає стрічки.

Біля вільхи, край дороги

Не знайшла, втомила ноги.

Сльози бризнули в Марічки:

« Як же буду я без стрічки

  1. Продовжте речення:

- У родовому відмінку однини іменники жіночого роду на –а (- я) мають закінчення – и після… (твердих приголосних).

  • У родовому відмінку однини іменники жіночого роду на –а (- я) мають закінчення – і після… ( мяких приголосних та [ж], [ч], [ш]).

  1. Рефлексія

  • Поділіться враженнями від уроку. Своє висловлювання почніть зі слів:

  • На уроці було…

  • Я сьогодні зрозумів, що…

  • Я хотів би…

  • Нашій гості ваша робота на уроці дуже сподобалась. Вона частенько навідуватиметься у гості. Творіть, думайте, розмовляйте, розвивайте нашу мову і нехай у вас все буде добре, все вдається.

VІІІ. Домашнє завдання.

С. 59, вправа 125; с. 58, вивчити правило.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація інклюзивного середовища в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
30 годин
590 грн