! В а ж л и в о
Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Урок української мови в 3 класі на тему: " Прикметники-антоніми, прикметники-синоніми"

Опис документу:
Урок насиченний різними формами роботи. Нестандартна форма уроку. Завдання спрямовані на формування вмінь добирати синоніми-прикметники й антоніми-прикметники. Буде цікавий вчителям початкових класів, студентам педагогічних закладів. Відповідає вимогам чинної програми

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

УКРАЇНСЬКА МОВА

ТЕМА: Прикметники-антоніми, прикметники-синоніми

Мета : Формування ключових компетентностей:

вміння вчитися включатися в роботу відразу після вказівки вчителя, правильно висловлюватися, зосереджено слухати вчителя, відповідати на запитання, вчити застосовувати вивчені правила на практиці;

загальнокультурна – знати і вживати найпростіші формули мовленнєвого етикету: вітання, прохання, звертання до дітей і дорослих;

здоров'язбережувальна – правильно організовувати навчальну діяльність – змінювати види роботи, щоб запобігти втомлювальності учнів, формувати в учнів вміння активно рухатись під час фізпауз;

предметні компетентності: вчити учнів уживати прикметники у мовленні; формувати вміння добирати синоніми й антоніми; збагачувати словниковий запас школярів; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення; виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку

І. Організація уроку

Знову день почався, діти.

Всі зібрались на урок.

Тож пора нам поспішати –

Кличе в подорож дзвінок.

- Діти, сьогодні до нас завітали гості. А коли в домі гості – це свято. Повернімося обличчям до гостей і привітайтеся.

Реклама (один з учнів)

Зразок:

Шановні присутні (добродії, пані, панове)! Пропонується вашій увазі урок української мови. Якщо ви хочете добре знати українську мову, то тільки разом з нами і тільки на нашому уроці і тільки за допомогою ось цього підручника ви можете це зробити. Дякую за увагу!

ІІ. Психологічне налаштування.

-Побажайте успіху один одному!Бажаю!

Успіху!

Великого!

В усьому!

Та повсюди!

(Вдаряють долоньками один другому)

Девіз уроку:

Творчо будем працювати,

Щоб мову рідну добре знати!

ІІ. Актуалізація опорних знань

  • Вправа «Очікування»

(Звучить легка мелодія, дівчинка – весна роздає усім квіти, інша з монітора читає вірш)

Вірш на моніторі

Чарівниця – веснонька пісеньку співала,

Квіточки весняні дітям дарувала.

Вранці сонну землю лагідно будила.

Сонячною ковдрою все навкруг накрила.

Щоб цю казку не злякати,

Будем, друзі, працювати.

Хай знання як намистинки,

Поспішають до дитинки.

- Перед вами на парті лежить підсніжник. Вам потрібно скласти речення про те, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку і записати на ньому.

  • Ми очікуємо, що урок буде цікавим.

  • Ми очікуємо, що урок буде схожий на казку.

  • Ми очікуємо, що будемо гарно працювати.

  • Ми очікуємо, що наша група виконає всі завдання і ін..

ВЕСНА яка? Чарівна, тепла, рання. Всі ці слова до якої частини мови належать?

( Прикметники) - Тож продовжимо працювати з прикметниками

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку

— Послухайте загадку.

Є у мене один брат.

Все у нас із ним невлад:

Він білявий, я — чорнявий.

Я меткий, а брат мій млявий.

Я високий і тонкий,

Брат товстенький і низький.

З братом я живу у парі,

Та не в злагоді — у сварі.

Робимо усе ми залюбки,

Тільки завжди навпаки.

— Про яких братів ідеться в загадці? (Про слова, протилежні за значенням,— антоніми)

— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися добирати прикметники, близькі і протилежні за значенням.

- Як ви гадаєте, чому я обрала саме КВІТКУ?

В країні казковій одній

жив чарівник дуже злий.

Квітку він зачарував,

Всі пелюстки обірвав.

Квітку ми скоріш спасемо

Всі пелюстки повернемо.

1 пелюстка

Складання діалогу

Весна і підсніжник.

2 пелюстка.

Зоровий вибірковий диктант

- А я хочу сказати про прикметник ще й віршованими рядками.

ПРИКМЕТНИК – це частина мови, 
Без неї нам не обійтись. 
Ти вслухайсь в слово пречудове, 
Йому, як другові, всміхнись. 
Земля –
ласкава, люба, рідна, 
А сонце –
щире, золоте, 
А небо –
лагідне, погідне, 
Життя –
прекрасне, дороге. 
А очі в мами –
добрі, ніжні, 
А голос –
чистий і дзвінкий, 
А руки –
теплі і надійні, 
А погляд –
сонячний, ясний. 
Квітки у полі –
білі, сині, 
Червоні, жовті, голубі. 
Хмарки у небі –
бистрокрилі, 
Весняні, літні й зимові. 
Усі ознаки називає 
Прикметник як частина мови. 
І жодної не оминають 
Слова ці, справді, пречудові

-Назвіть виписані прикметники.

  1. Пелюстка

Гра «Збери прислів’я»

Мала праця краща а повний — донизу гнеться.

Ранні пташки воду п’ють, за велике безділля.

Пустий колос догори пнеться, а пізні сльози ллють.

- Назвіть прикметники-антоніми.

  1. Пелюстка

Змагання « Мовні перегони»

На дошці записані прикметники. Учні мають дібрати і записати прикметники, протилежні за значенням. Переможцем уважають того, хто за умовний час (3–5 хв) добере і запише найбільше прикметників-антонімів.

Дорогий (дешевий)

веселий (сумний)

високий (низький)

широкий (вузький)

порожній (повний)

темний (світлий)

черствий (свіжий)

товстий (тонкий)

ранній ( пізній)

ясний ( темний)

хворий ( здоровий)

лівий ( правий)

5 пелюстка Робота з синонімами

- А зараз спробуємо поекспериментувати і самостійно дібрати прикметники – синоніми до поданих слів

Замурзаний ( брудний, заяложений, засмальцьований).

Хоробрий ( сміливий, безстрашний, відважний)

Жовтогарячий ( оранжевий, помаранчевий)

6 пелюстка

Вправа 306, ст128

7 пелюстка

Спишіть прикметники, доберіть до них з довідки синоніми. Виділіть в словах-синонімах префікси.

Тихий - ..., сміливий -..., жорстокий - ..., слабкий...,

сумний... (безшумний, безстрашний, безжалісний, безсилий, безрадісний).

8 пелюстка

Диференційовані завдання по індивідуальних карточках « Сам собі господар»

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія

- Наш урок підійшов до кінця. Чи виправдалися ваші очікування ?

- Що запам’яталося?

Звеселилась наша квітка. Ми їй пелюстки повернули.

VІІ. Повідомлення домашнього завдання

Вправа 307 ст.128 або завдання з « Сам собі господар»

Кросворд

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Запиши слова, протилежні за значенням.

  1. Гострий –

  2. Білий -

  3. Важкий -

  4. Кислий –

  5. Світлий –

  6. Великий –

  7. Рідкий –

  8. Багатий –

  9. Холодний –

  10. Повільний –

- Хоч на вулиці холодно, я бажаю вам гарного настрою, і тепла у ваших сердечках по відношенню один до одного. Дякую вам за уроку!

7

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Українська мова у професійній діяльності державних службовців. Публічна комунікація»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
590 грн
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації (лист МОН № 4/2181-19 від 30.09.2019 р.).

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись