Урок української мови ТЕМА. Слідство веде детектив іменник (підсумковий урок з теми іменник)

Опис документу:
Систематизувати та узагальнити знання учнів про іменник як частину мови, вправляти в доцільному та правильному вживанні іменників у мовленні; - розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення учнів, кмітливість; - виховувати пізнавальний інтерес, любов до рідного слова, почуття радості

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок української мови

ТЕМА. Слідство веде детектив іменник (підсумковий урок з теми іменник)

Мета: - систематизувати та узагальнити знання учнів про іменник як частину мови, вправляти в доцільному та правильному вживанні іменників у мовленні;

  • розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення учнів, кмітливість;

  • виховувати пізнавальний інтерес, любов до рідного слова, почуття радості в спільній роботі.

Обладнання: плакат для складання динамічної таблиці «Іменник» за стратегією «Гронування», завдання для груп, плакат зі шкалою самооцінки рівня знань, уявний мікрофон, роздатковий матеріал для груп.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу.

(Говорить учитель під супровід бадьорої мелодії.)

Весела пісенька дзвіночка

покликала нас на урок.

Я бачу ваші милі личка

та очі з безліччю думок.

Ми помандруєм в світ науки,

Що гордо Мовою зовуть.

Та лиш кмітливість і увагу

З собою взяти не забудь!

На уроці ми будемо працювати в групах, аби ви змогли, у разі потреби, спертись на дружню руку однокласника або поділитися своїми знаннями і здобутками. Бажаю вам відчути радість і задоволення від спільної праці.

У групах учні розподіляють ролі і функції. Можливі такі варіанти: 1 – секретар, 2дешифрувальник, 3 – читач, 4практик, 5поет.

- Пригадайте головне правило роботи в групах.

1. Поетична хвилинка

Прочитайте, будь ласка, виразно вірш. Чого прагне душа поета?

Мало, мало, ой мало життя,

Аби втішити всіх і розрадить,

Пройнятись до всіх співчуттям,

По головці кульбабу погладить.

П. Мовчан

Які слова вірша ви хотіли б узяти з собою в далеку мандрівку життя? Поясніть правопис виділених слів. Чому у цих словах звуків менше, ніж букв.

1. Вправа «Роз'єднай слова».

- Роз'єднайте слова і прочитайте народний вислів:

Крикомдубанезрубаєш.

(Криком дуба не зрубаєш.)

II. Оголошення теми уроку.

- Зберіть скалки і прочитайте тему уроку:

Учні складають слова в речення і читають тему: «Слідство веде детектив Іменник».

Скажіть, що ви чекаєте від сьогоднішнього уроку?

1. Вправа «Мікрофон».

Учні висловлюють свої очікування.

Дамо детективу ім'я. Вилучіть зайві літери і скажіть, як звати нашого героя.

РОМАШКА, СТОЛЯР, ПОЛЯНА, АВТОМАТ, ПІРАТ

2. Повторення правопису власних назв.

Обираємо ім'я детективу. (Рома, Толя, Яна, Том, Іра.)

Як ви звернетесь до детектива? (Добродію Романе, детективе Томе, пані Ірино...)

Повторення форми звертання.

III. Актуалізація опорних знань.

1. Каліграфічне письмо.

- Пропоную розгадати домінуючу рису характеру нашого героя.

Поновіть слова і запишіть речення:

отХ мядюл арбод єажаб, йот мас огой єам.

(Хто людям добра бажає, той сам його має.)

Ця рисадоброта, доброзичливість, гуманність.

2. Продовжіть вислів:

Доброму всі ___________________.

У групах обговорюються варіанти і записуються індивідуально. Доповідачі оголошують варіант своєї групи. Народ сказав: «Доброму всі двері відкриті».

- Тож, побажаємо собі добра і злагоди в роботі.

Учні беруться за руки і посміхаються один одному.

Повторення знань про іменник, як частину мови.

- Що ви знаєте про іменник?

- Складемо схему-опору та впорядкуємо свої знання.

3. Вправа «Мозковий штурм».

Учитель записує всі відповіді учнів на плакаті чи дошці стисло навколо слова «іменник». Коли всі ідеї записані, починаємо встановлювати зв'язки між поняттями.

- Систематизувати знання нам допоможе КУБ.

Озвучуємо правило про іменник за питаннями граней куба.

4. Вправа «Кубування».

Учні відповідають індивідуально.

Частина мови

Питання

Число

Рід

Член речення

Приклад

5. Динамічна пауза.

Щоб перейти до практичної роботи, зберемо свої думки.

Звучить легка музика, учні слухають, заплющивши очі.

IV. Практичні завдання.

  1. Спишіть текст, розкриваючи дужки.

З каменю зеленкувато-сірого (колір) роблять (тканина). Цей незвичайний камінь зветься азбест. Азбест розщеплюють і одержують (вата). З неї роблять нитки, а з ниток - тканину. З неї шиють костюми для (пожежники). Вони в цьому (одяг) сміливо наступають на вогонь.

Учні групи Аскладіть речення і закінчіть ним текст.

От, буває, бачите, незвичайне, яке, каміння.

Учні групи Бвипишіть з тексту по два іменники в однині і множині.

Учні групи Впідкресліть іменник, який вказує на назву істоти, поставте до нього питання.

САМОСТІЙНА РОБОТА

(Лунають позивні гри «Розумники і розумниці»).

Сигнали нагадують нам, що час розпочинати гру «Найрозумніший». З метою перевірки отриманних знань на уроці, я пропоную виконати самостійну роботу. Виберіть собі «доріжку» за рівнем складності.

Червона доріжка (найважче).

Картка 1

Спишіть текст, вставте пропущені букви. Слова, що стоять в дужках, замініть на спільнокореневі іменники.

Прийшла з...ма. Снігова (білий) покрила землю. (Мести) завіяла лісові ст...жки. У дітей (радіти).

Жовта доріжка (важко).

Картка 2

Від поданих прикметників і дієслів утворіть і запишіть загальні іменники. Вставте пропущені букви.

З...лений, щасливий, м...рити, вольний, тривожити.

З одним із записаних слів складіть і запишіть речення.

Зелена доріжка (легко)

Картка 3

Спишіть іменники за групами (за вправою 37). (Фронтальна перевірка виконаних завдань).

  1. Гра «Чорний ящик»

По одному представнику від команди по черзі дістають слова з «чорного ящика». Завдання команд: утворити від цих слів спільнокореневі іменники.

Читає, холодний, старий, жити, стрибає.

3. Фізкультхвилинка.

- Щоб далі працювати, потрібно м'язи розім'яти. Згадаймо роль закінчень і прийменників у мовленні та виконаймо зарядку.

Наче лицарі казкові,

Вірно служать рідній мові.

Так слова єднати вміють,

Що усі їх розуміють.

Тималятко, ямалятко,

Ми подружимось спочатку.

Вліво, вправо повернись.

І присядь, не забарись!

Пострибай на місці трішки.

Хай працюють твої ніжки.

Л. Українець

4. Повторення знань про змінювання іменників за запитаннями.

Це завдання учні можуть виконати самостійно, провести взаємоперевірку в межах групи.

Завдання для груп.

І-ша група.

Змінити іменники, записати утворене речення.

Учні йшли до школи з (радість).

Хліб пахне (любов) трударів.

Ми милувались молодою (зелень) на деревах.

2-га група.

Змінити іменники, записати утворене речення.

Могутнім (богатир) стоїть на галявині самотній дуб.

Під (гай) в'ється річечка.

Дідусь (ліхтар) освітив стежку.

3-тя група.

Змінити іменники, записати утворене речення.

Маринка всміхнулась (подруга).

«Я у слона сидів у (вухо)».

На (фабрика) працює моя бабуся.

5. Складання загадок.

Дібрати слова за питаннями і відповіддю, скласти загадку.

Учні складають загадки і задають їх іншим групам.

1-ша група.

Стоїть хлопчик (під чим?) під ______.

Накрив (що?) ________ (чим?) ________. (Гриб.)

2-га група.

(У чому?) У _______ родилась,

(У чому?) у ________ робилась,

(У чому?) у ________ плаче. (Скрипка.)

3-тя група.

Не розбивши (чого?), не з'їси (чого?). (Горіх.)

4-та група.

Сидить баба (на чому?) на ______ вся закутана (в чому?) в ________. (Капуста.)

- Слова якої частини мови вам допомогли виконати завдання?

V. Підсумок уроку.

- Ми закінчили вивчати тему «Іменник». На початку вивчення теми на шкалі ви виставляли позначку, де знаходяться ваші знання. Я пропоную знову повернутись до шкали і визначити рівень своїх знань тепер.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

І—І—І—І—І—І—І—І—І—І—І—І—►

- Чи справдились ваші сподівання від уроку?

  1. Вправа «Мікрофон».

Продовжіть речення: «Сьогодні на уроці для мене було важливим...»

VІ. Домашнє завдання.

- Щоб вогник до пізнання у вас не згасав, хочу познайомити вас ще з однією цікавинкою у світі мови. Прочитайте ці рядки в різних напрямках:

на ринок дід кониран сіно ніс

Такі слова, навіть цілі речення, називають паліндромами.

Задача-жарт роздрукована на окремих аркушах.

Учитель роздає завдання охочим.

Ішов якось дорогою старий, а назустріч йому солдат.

- Доброго дня, батьку! — вітається солдат.

- Доброго здоров'я! Тільки не називай мене батьком, а так, що, хочеш, спочатку читай це слово, а хочеш — з кінця — зміст однаковий. (Дід.)

Ім'я у мене: хочеш, зліва направо читай, хочеш, навпаки — все одно. (Пилип.)

Та й живу я в такому будиночку, що зміст не зміниться, що, як хоч, читай. (Шалаш.)

Біля нього росте рослина з чудернацькою назвою, яку можна з усіх боків читати. (Біб.)

А ім'я у моєї баби з тією самою властивістю. Ось і розгадай! (Алла.)

Замислився солдат. Може, ти йому допоможеш?

Дібрати іменники-паліндроми, скласти з ними речення, визначити граматичні категорії.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Впровадження веб-квестів в освітній процес»
Левченко Ірина Михайлівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.