• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Українська мова
  • Урок української мови на тему: "Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні. Спостереження за виражальними можливостями прикметників - антонімів у народних прислів’ях"

Урок української мови на тему: "Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні. Спостереження за виражальними можливостями прикметників - антонімів у народних прислів’ях"

Опис документу:
Даний урок допоможе поглибити знання учнів про прикметників,як частину мови, його значення у мовленні, зв’язок з іменником; сформувати вміння вживати прикметники в усному і писемному мовленні; активізувати знання дітей про прикметники – антоніми.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок української мови 4 клас

Тема: Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні.

Спостереження за виражальними можливостями

прикметників - антонімів у народних прислівях.

Мета: Поглибити знання учнів про прикметників,як частину мови,

його значення у мовленні, звязок з іменником;

формувати вміння вживати прикметники в усному

і писемному мовленні;

активізувати знання дітей про прикметники – антоніми,

розвивати чуття мови, культуру мовлення.

Виховувати любов до рідного слова.

Тип уроку: Урок засвоєння знань, умінь і навичок.

Форма проведення: Інтерактивний урок – гра « Робота в групах»

Обладнання: ілюстрації, завдання для роботи в групі, хліб на вишиваному рушнику, фотографії воїнів АТО, презентація до уроку.

Хід уроку

І. Організаційний момент. Створення емоційного настрою.

СЛАЙД №1

Сідайте тихенько, спинки рівненькі.

Запитань навкруг багато,

Як на них відповідати?

Всі за парти ми сідаєм

І урок розпочинаєм.

Мені дуже приємно бачити вас такими натхненними, завзятими.

Я посміхаюсь вам і ви посміхніться один одному і подумайте, як гарно, що ми сьогодні всі разом.

Видихніть вчорашню обіду і злість, забудемо про них.

Вдихніть в себе свіжість осіннього дня. Тепло сонячних промінців.

Бажаю вам гарного настрою.

ГРА « Мікрофон»

  • Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

А я очікую від вас :

  • злагодженої роботи

  • дружньої співпраці

  • говоріння чіткого й виразного

  • письма грамотного і каліграфічного

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  • Діти, яку частину мови ви вивчали на попередніх уроках?

  • Що ви знаєте про прикметник?

СЛАЙД №2

  • З якою частиною мови звязаний прикметник? ( іменником)

  • Яка роль іменника у мовленні?

( Він є важливою частиною мови, бо він називає всі предмети і явища навколишньої дійсності)

  • Та чи можемо ми в нашому житті обійтися тільки іменниками?

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Сьогодні ми з вами вдосконалимо, збагатимо наші знання прикметниками та їх використання у мовленні.

Тема ця хоч не проста та для нас цікава,

Будуть різні в ній слова , буде і забава.

І в скарбничку мовну цю, поки вивчим тему,

Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо.

Завдання:

  • На синіх аркушах записані слова у двох колонках.

Зєднайте їх і утворіть словосполучення.

Дружна народ

велика дерево

родовідне сімя

український родина

  • Із одним словосполученням складіть речення.

Дружна родина зібралася за святковим столом.

2. УВАГА НА ЕКРАН!

СЛАЙД №3

  • Прочитайте прислівя.

  • Випишіть словосполучення іменника з прикметником.

  • Веселий гіст – дому радість.

  • Гарними розмовами гостей не наситиш.

  • Чим хата багата, тим гостям рада.

( не наситиш, не нагодуєш)

За давнім українським звичаєм шанованих гостей ми зустрічаємо ….?

Правильно, хлібом і сіллю на вишитому рушнику.

СЛАЙД №4

У народі кажуть « Гість у дім радість з ним»

Вчора у вас було родинне свято хліба.

  • Чому хліб є найбільшим скарбом на землі?

  • Чому потрібно цінувати хліб? ( Без нього немає життя )

В часи голодомору 1932 – 33 роках люди вмирали від голоду не маючи шматка хліба )

  • А зараз послухайте розповідь.

  • Оцініть вчинок хлопчика.

  • Які поради ви б йому дали?

Продзвенів голосистий дзвінок на перерву. В шкільній їдальні зібралися галасливі діти, щоб пообідати. Черговий учитель звернув увагу як один із учнів кинув великий шматок хліба додолу. А інший залишив недоїдженим кусочок білого хліба. Така поведінка учнів вразила вчителя. Він підійшов до дітей і сказав……

  • Послухайте чарівні слова про хліб і запам’ятайте прикметники, які ви почули.

Візьму я в руки хліб духм’яний,

Він незвичайний, він святий.

Йому до ніг вклонитись треба,

Він – скарб найбільший на землі.

- Які прикметники ви почули, запам’ятали?

- До слова НАЙБІЛЬШИЙ підберіть слово протилежне за значенням

НАЙБІЛЬШИЙ – НАЙМЕНШИЙ

  • Як називають слова протилежні за значенням? ( Антоніми)

Український народ залишив нам багату спадщину:

прислівя, приказки, загадки.

3. Робота в групах.

І – група « Зернятко»

ІІ – група « Паросток»

ІІІ – група « Колосся»

У конвертах, які лежать на партах є завдання. Відкрийте конверти і виконайте вказані завдання.

І – група « Зернятко»

  • Вставити пропущені прикметники – антоніми.

  • Добра мова далеко йде, ……ще далі.

  • Краще близький сусід, як …….. родич.

  • Краще гірка правда, ніж ……. брехня.

ІІ – група « Паросток»

  • Зєднати частини прислівя, знайти прикметники – антоніми.

  • На чорній землі будеш сльози лити старим

  • Як не вчишся молодим, ніж купа чужої

  • Ліпше жменя рідної землі, білий хліб родить

ІІІ – група « Колосся»

  • Із розсипаних рядків скласти вірш – загадку.

Знайти прикметники – антоніми.

Є черствий і є м’який

Є важкий і є легкий

Народився у землі

Зарумянивсь на вогні

І зявився на столі

До борщу тобі й мені

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Руки в сторони та вгору –

На носочки піднялись.

Підніми голівку вгору –

І на сонце подивись.

Вліво – вправо повернись

І сусіду усміхнись.

  • Поділіться теплотою своїх сердець.

4. Стежина загадок.

- А ще у кожного народу є державні і народні символи.

- Які державні символи України ви знаєте?

- Назвіть рослини, які є народними символами України?

( Калина, верба, мальва, барвінок, тополя…)

УВАГА! Завдання для груп на жовтих аркушах.

  • Відгадайте загадку. Спишіть. Підкресліть прикметники.

І – група « Паросток»

Квітне синім цвітом,

Лист зелений має,

Клумбу прикрашає.

Хоч мороз усе побив

Його не займає. ( Барвінок)

ІІ – група « Паросток»

Наче сонце серединка,

Пелюстків біла хустинка.

Знає бджілка і мурашка,

Що звуть квіточку. ( Ромашка)

ІІІ – група « Колосся»

В капелюшок пишний вбрався

І морозу не злякався.

Невеличкий цей сміливець

Золотавий………. ( Чорнобривець)

5. УВАГА НА ЕКРАН!

СЛАЙД №5

  • Відгадайте загадку.

Стоїть півень над водою

З червоною бородою

Хто не йде,

За борідку щипне. ( Калина)

СЛАЙД №6

СЛАЙД №7

Гра «Калиновий кущик»

  • Від іменника КАЛИНА утворіть прикметник

КАЛИНА - …………чай

…………гілочка

…………зернятко

…………вуста

  • У поданих словосполученнях вкажіть рід, число.

  • У яких словосполученнях прикметник вжито у прямому значенні? У переносному?

  • З одним із словосполучень складіть і запишіть речення.

6. Робота в групах.

Гра « Асоціації»

  • На партах лежать аркуші паперу із записаним іменником.

  • Підберіть якомога більше прикметнків, що асоціюються із цим іменником.

Україна ( вільна, незалежна, рідна, єдина, солов’їна)

НАРОД ( український, працьовитий, щедрий, співучий,

доброзичливий, гостинний)

ПІСНЯ ( українська, народна, дзвінка, колискова,

тиха, лагідна, жартівлива, задушевна)

7. УВАГА НА ЕКРАН!

СЛАЙД №8

  • Прочитайте мовчки вірш.

  • Про що йде мова у вірші?

Мій отчий дім, де всі стежки мої,

Веселками ясними перевиті,

Де у садках дзвінкоголосі соловї,

Де шлях в світи проліг в високім житі.

( Твоя маленька батьківщина, де ти народився, зростаєш, де ступив перший крок, промовив перше слово)

  • Відшукайте прикметники.

  • Підберіть синонім до слова ОТЧИЙ.

СЛАЙД №9

  • Які слова називаються синонімами?

ОТЧИЙ, БАТЬКІВСЬКИЙ, РІДНИЙ ДІМ.

  • Чи все спокійно зараз у нашій країні?

( Іде війна на заході України)

  • Якими прикметниками ми охарактеризуємо воїнів, які відстоюють єдність нашої країни в зоні АТО?

СЛАЙД №10

Запишіть : Воїни мужні, відважні, сміливі, хоробрі, безстрашні….

8. Розгляд родинної фотографії .

- Погляньте на це фото. Це наш земляк, який недавно повернувся із зони АТО. Такий вигляд має ЩАСТЯ на мирній землі( тато ,мама і діти)

- Що би ви хотіли зараз сказати йому?

9. Запишіть есе.

- Пиши собі, як бажаєш. І зовсім не факт, що ваш твір вийде оригінальним і цікавим.

( ЕСЕ, невеличкий за обсягом прозовий твір, що має довільну композицію і висловлює індивідуальні думки та враження з конкретного приводу чи питання і не претендує на вичерпне і визначальне трактування теми)

10. Зачитування творів.

11. Вірш « Захиснику»

Я звертаюсь ночами до Бога,

Та молюся за твоє життя,

Щоб скоріше була перемога,

Прошу Господа кожного дня.

Я благаю, щоб ти повернувся,

До родини своєї живим!

Та в бою. Щоби не спотикнувся

Ангел став охоронцем твоїм.

Вірю, буде твоя перемога,

Та айбутнє щасливе життя.

В Україну я вірю та в Бога,

І чекаю на тебе щодня.

ІV. Підсумок уроку.

СЛАЙД №10

Наш урок добігає до кінця.

ГРА « Мікрофон»

  • Що найбільше запамяталось з уроку?

  • Про що хотіли розповісти своїм рідним?

  • Чи справдились ваші очікування від уроку?

  • То яку роль вдіграють прикметники у нашому мовленні?

( Збагачують мову, роблять її мелодійною, цікавою, багатою)

Дякую за злагоджену роботу і дружню співпрацю.

Сподіваюсь, що наш урок залишив вам багато цікавих і корисних згадок.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
2
міс.
2
8
дн.
2
0
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!