Урок української мови для 6 класу на тему "Число іменників. Іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини. "

Опис документу:
Урок-подорож у країну Іменник, де учні ознайомляться з категорією іменників, повторять матеріал , який вивчений в попередніх класах. Навчаться розрізняти іменники, які вживаються тільки в однині та іменники, які вживаються тільки в множині.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок з української мови (6 клас)

Тема: Число іменників. Іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини.

Мета:

навчальна - поглибити знання учнів про категорію числа іменників, розглянути групи іменників, що мають форму тільки однини або тільки множини;

розвивальна - розвивати культуру мовлення учнів, фонематичний слух, логічне мислення, увагу, спостережливість, пам'ять, творчі здібності школярів;

виховна - виховувати любов до рідного слова, традицій українського народу, сприяти вихованню любові до України.

Очікувані результати: учні розрізняють іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини.

Обладнання: підручник, таблиця “Число іменників”, картки, комп’ютерна презентація, підручник, дошка.

Методи і прийоми: розповідь, бесіда, лінгвістичні ігри, метод вправ, спостережен -ня над мовою.

Тип уроку:нестандартний .

Вид уроку: урок - екскурсія.

Структура уроку з хронометражем

І. Організаційний момент. З’ясування емоційної готовності учнів до уроку. 1хв.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності й актуалізація опорних знань. 4 хв.

  • Вступне слово вчителя . 1хв.

  • Репродуктивна бесіда. 3хв.

ІІІ. Оголошення теми та мети екскурсії. 1хв.

ІV. Підготовка до сприйняття нового матеріалу. 2 хв.

Зупинка №1місто Гумору

V. Робота над вивченням нового матеріалу. 32 хв.

Зупинка №2 місто Пізнавальне. 1. Пояснення нового матеріалу.

Зупинка №3 місто Вічної однини і множини.

Зупинка №4 місто Загадка.

Зупинка №5 місто Чотири сестри.

Зупинка№6 місто Наукове.

Зупинка №7 місто Розпізнай.

VІ. Систематизація й узагальнення знань. 4 хв.

1.Бесіда за запитаннями 1 хв 2.Підсумок . 1 хв.

3. Рефлексія. 2 хв.

VІІ. Підсумок уроку. 1 хв.

Вивчайте мову українську –

дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,

прекрасну, милу і чудову,

як материнську пісню колискову.

А. Каніщенко

Хід уроку

І. Організаційний момент. З’ясування емоційної готовності учнів до уроку. 1хв.

Сьогодні у нас незвичайний урок,

В цікаву країну зробимо крок.

Країна Іменник велика й чудова,

Вона всіх чекає й збагачує мову.

Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями,

Будьте уважними і старанними.

Слайд №1

ІІ. Мотивація навчальної діяльності й актуалізація опорних знань. 4 хв.

1.Вступне слово вчителя . Сьогодні ми помандруємо по країні Іменник, але перш ніж розпочати нашу подорож, давайте пригадаємо, що вам відомо про цю країну із попередніх уроків. 1хв.

2. Репродуктивна бесіда.

- Яка наука вивчає частини мови?

- Скільки частин мови ви знаєте?

- На які види вони поділяються?

- Назвіть самостійні частини мови.

- Які ви знаєте службові частини мови?

- Яка частина мови називається іменником?

- Назвіть морфологічні ознаки, які властиві іменнику.

- Як визначити рід іменника?

Молодці, я бачу, що до подорожі ви готові. Отже, вперед!

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Слайд №2,№3 1хв.

Сьогодні ви дізнаєтесь про число іменників і про іменників, що мають форму тільки однини або тільки множини.

ІV. Підготовка до сприйняття нового матеріалу.

Зупинка №1місто Гумору. Слайд №4,№5

  1. Хвилинка - веселинка. Прослухайте усмішку із шкільного життя.

  • Як, на твою думу, Івасю, слово “штани” в однині чи в множині?- запитав учитель

  • Верхня частина в них однина, а нижня – множина,- відповів Івась.

Учитель :

-А як ви думаєте, діти, чи правильно визначив число іменника Івась?

V. Робота над вивченням нового матеріалу. 32хв.

Зупинка №2 місто Пізнавальне.

1. Пояснення нового матеріалу. Коментар учителя.

В українській мові іменники змінюються за числами. Множина іменників утворюється від однини зміною закінчення або наголосу. Число є дуже важливою граматичною категорією іменника . Неправильно визначивши число іменника, ви не зможете побудувати граматично правильне речення. Це може призвести до плутанини чи спотворення інформації. Якщо ви вивчите ці правила, то вже ніколи не вагатиметеся, а точно знатимете, які іменники можна вживати тільки в однині, а які тільки — у множині. Слайд №5

Слайд №6

Слайд №7

Іменники, які означають сукупність істот або неістот, що сприймаються, як єдине ціле, називаються збірними і такі іменники вживаються тільки в однині.

Назви речовин і матеріалів, почуттів і станів, дій і ознак, більшість власних географічних назв уживаються тільки в однині.

Деякі іменники мають лише форму множини. До них належать географічні назви, назви парних предметів, речовин, матеріалів, процесів, станів.

Слайд №8

2. Зупинка №3 місто Вічної однини і множини». Слайди №9,10,11

Подані слова потрібно розділити на дві групи:

- ті, що вживаються тільки у формі однини;

- ті, що вживаються тільки у формі множини.

Радощі, врода, пестощі, Київ, пахощі, Дніпро, Карпати, ворота, ножиці , сміливість,

граблі, чорнило, сани, малювання.

Вживаються тільки у формі множини Вживаються тільки у формі однини

Радощі врода

Пестощі Київ

Пахощі Дніпро

Карпати сміливість

ворота чорнило

Ножиці малювання

Граблі

сани

Зупинка №4 місто Загадка. Слайди №12-22

  • Два кружечки, два ножі.
    Прошу, пальчик бережи!
    Вирізай малюнок вправно,
    Поводься з нами обережно. (Ножиці)

  • Два кружечки, два гачечки
    З'єднані до пари,
    Осідлали ніс і вуха.
    Що це? (Окуляри)

  • Хто входить і виходить,
    Той першим нам руку подає,
    Ми стоїмо завжди при вході,
    Нас у хаті кілька є. (Двері)

  • Не каструля і не миска,
    не кружка, не горщик.
    Насипають в неї кашу,
    наливають борщик. (Тарілка)

  • Ця всесвітня павутина…

Стільки знає – просто диво!

З нею вчись ти працювати -

Теж багато будеш знати. (Інтернет)

Зупинка №5 Місто чотирьох сестер. Слайди №23-25

Розподільний диктант. Подані іменники потрібно по групувати на чотири колонки:

І ІІ ІІІ ІV

Іменники Іменники Іменники , які Іменники. які

вжиті в однині вжиті в множині вживаються тільки вживаються тільки

в однині в множині

Гімалаї , козак, колос, врода, ножиці, трактор , учень, ноутбук, Дніпро, діти, золото, шахи, парти, квіти, борошно, ворота, руки, Львів, Суми, люди .

І ІІ ІІІ ІV

Козак діти врода Гімалаї

колос парти Дніпро ножиці

трактор квіти золото шахи

учень руки борошно ворота

ноутбук люди Львів Суми

Зупинка№6 місто Наукове. Робота з підручником. Слайд №26

Вправа 222(письмово)

Зупинка№7 місто Розпізнай. Слайд №27

Робота з картками.

VІ. Систематизація й узагальнення знань. 4 хв.

1.Бесіда за запитаннями 1 хв.

- Як утворюються іменники у формі множини?

- Які іменники мають тільки форму однини?

- Назвіть іменники, які мають тільки форму множини.

2.Підсумок . 1 хв.

Ми з вами відвідали чарівну країну Іменник, ознайомилися з числами іменників. Навчилися розпізнавати іменники, які мають тільки форму однини та іменники у формі множини.

3. Рефлексія. 2 хв.

Поділіться своїми враженнями від сьогоднішньої подорожі.

Складання діалогу за поданою схемою. Слайд№28

ЗРОЗУМІВ

Я ЗАЦІКАВИВСЯ

ХОТІВ БИ КРАЩЕ ЗНАТИ

VІІ. Підсумок уроку. Слайд №29 1хв.

Домашнє завдання.

Вивчити правила, вправа 224.

Додаток

Картки

Гімалаї Чернівці

Верб’я

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
1
міс.
1
7
дн.
0
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!