УРОК УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ В 5 КЛАСІ ЗАГАДКА ЯК ВИД УСНОЇ НАРОДНОЇ ТВОРЧОСТІ

Опис документу:
навчальна – дати поняття про тематичні види загадок, метафору як художній засіб; виховна – виховувати повагу до народного генія, естетичний смак, любов до художнього слова; розвивальна – розвивати логічне мислення, спостережливість, уважність, уміння складати і відгадувати загадки, розвивати уяву, фантазію учнів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

УРОК УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ В 5 КЛАСІ

ЗАГАДКА ЯК ВИД УСНОЇ НАРОДНОЇ ТВОРЧОСТІ

Мета: :   навчальна – дати поняття про тематичні види загадок, метафору як художній засіб;

         виховна – виховувати повагу до народного генія, естетичний смак, любов до художнього слова;

                розвивальна – розвивати логічне мислення, спостережливість, уважність, уміння складати і відгадувати загадки, розвивати уяву, фантазію учнів.

Обладнання: записи на дошці, ілюстрації, картки із завданнями, пелюстковий кросворд, ребуси, кросворди

Тин уроку: урок засвоєння нових знань.

Епіграф до уроку:           

Така поетична, весела, смілива,

як схованка мудрості вічно живе.

А ще дуже стисла, лукаво-кмітлива,

Веселкою  в небі грайливо пливе.

(Загадка)

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Встаньте, діти, всі рівненько,

Посміхніться всі гарненько,

Поверніться до гостей,

Привітайтесь: «Добрий день!»

А тепер до роботи нам братись пора!

За парти тихо сідаємо

Урок української літератури розпочинаємо.

  1. Слово вчителя. Вітаю всіх у затишному класі. Щоб легше нам працювалось, давайте подаруємо один одному посмішку. Сьогодні у нас незвичний день і незвичайний урок.

  1. Метод «Мої очікування» Запишіть на окремому листочку, що ви очікуєте від уроку

(Діти записують) Листочки відкладіть на край парти.

Перед вами аркуш паперу з кольоровими листочками. Запишіть на ньому своє ім’я, і ви сьогодні будете самі підвищувати свій рейтинг знань. Кожна ваша правильна відповідь на уроці оцінюється в один бал. У кінці уроку у нас буде «Рейтингова панорама», де ви підрахуєте свої бали. Бажаю вам успіху!

 ІІ.Мотивація навчальної діяльності

  1. Вступне слово вчителя

      Пропоную вам розв’язати пелюстковий кросворд. Необхідно правильно вписати відповіді, щоб у виділених кружечках прочитати тему уроку, над якою ми будемо сьогодні працювати.

 1. Як називається фольклорний розповідний твір про вигадані, а часто й фантастичні події? (Казка)

 2. Який синонім можна добрати до слова коштовність? (Скарб)

 3. Антонім слова важко. (Легко)

 4. Як записати слово робота п’ятьма буквами? (Праця)

 5. Як називали дівчину в казці, що відгадала всі загадки пана? (Мудра)

  6. Група речень, об’єднаних спільним змістом, головною думкою і граматично, - це   (Текст)

 7. Не кущ, а з листочками, не людина, а навчить. (Книга)

III. Повідомлення теми та мети уроку

-Діти, подивіться на дошку. Сьогодні у нас тема уроку яка? (Загадки)

-Сьогодні на уроці ми ознайомимося із загадками як видом усної творчості, розглянемо зміст і форму загадок, з'ясуємо роль метафори в ній, а також навчимося визначати види загадок та відгадувати їх.

IV. Актуалізація опорних знань

-Що таке фольклор? Які жанри фольклору ви знаєте?

V. Вивчення нового матеріалу

І. Бесіда за питаннями.

• Ми продовжуємо вивчення фольклору.

Як ви гадаєте, чому цей жанр фольклору, тобто загадка, має таку назву? Від якого слова походить слово загадка? (Від слова «гадати» думати, здогадуватися). Умінню відгадувати загадки колись надавали великого значення. Вони були мірилом мудрості й розуму. Від цього вміння залежала подальша доля людини.

• Пригадайте прочитані народні казки, де персонажі рятують когось або

себе від лиха, відгадуючи поставлені їм загадки. («Мудра дівчина», «Летючий корабель»)

Учень-історик. Загадки виникли дуже давно, коли людина ще не розуміла багатьох

явищ природи, боялася й обожнювала їх. Щоб пристосуватися до  диких тварин, до небесних явищ (грому, блискавки), до  різноманітних духів та дивовижних істот, в яких тоді вірили, їм  давали умовні імена, назви, щоб не прогнівити їх.

Дуже цікаво відбивають загадки народний світогляд, наприклад,  про день і ніч, які ворогували між собою: "Сестра до брата в гості  йде, а брат від сестри втікає", "Двоє стоячих, двоє ходячих та два  роздорники" (Небо і земля, сонце і місяць, день і ніч).

Потім загадки використовувались у дипломатичній справі. Це було  ще в ті часи, коли держав було мало, а землю в – основному  населяли племена чи нечисленні народи. Посланці тоді говорили  "таємничою мовою", щоб перевірити кмітливість супротивника, а

також з метою приховати свої наміри.

Учень-народознавець. Пізніше загадки знаходили відображення у весільному обряді(пригадаймо, що парубка, який сватався до дівчини називали "князем", "ловцем - мисливцем", а її саму - "куницею", яку загубив "князь"),  у піснях, у казках "Мудра дівчина").

Загадки були і засобом виховання, розвинення розуму, перевірки  кмітливості в народній педагогіці. Вони спонукають до порівняння,  зіставлення речей, вчать спостерігати за природою, виділяти  головне.

* Які ж загадки задавав пан Мудрій дівчинці?

 2. Розгляд побудови загадок. Робота за картиною.

Розгляньте картини за мотивами загадок:

1) «Стоїть півень на току у червонім ковпаку». (Мак)

2) «Що то за віконця, що допомагають бачити сонце?» (Окуляри)

Опишіть предмети, зображені на картині. Що подібне є у зовнішньому вигляді півня і маку?

Які слова в загадці вказують на схожість предметів, зображених на картині? (Червоний ковпак)

Що ж допомагає відгадати цю загадку? (Схожість в описі зовнішньо­го вигляду).

А яка ж подібність між окулярами і віконцем? (Загадка «Що то за вікон­ця, що допомагають бачити сонце?»)

Отже, які є способи приховування задуманих предметів? (Опис зовнішнього вигляду, дії, властивостей; на основі протиставлення.)

То що ж називається загадкою? Відкрийте підручники на стор. 110 (Загадка-невеликий твір, в якому в прихованій формі описується задуманий предмет, котрий слід відга­дати.)

Записи визначення в зошитах.

А зараз у нас ще цікавіша робота. Подумайте, як можна назвати цю групу загадок?

1)Часто умивається, та рушником не витирається. (Кіт)

2)За горами, за долами ходить свита і кожух. (Вівця)

3)Зимою в білому, як сніг, а літом в сірому гуляє,

  Вловить його ніхто не зміг, тому що ноги довгі має. (Заєць)

4)Серед двору стоїть копа, спереду вила, а ззаду мітла. (Корова) 

   5)Прийшла вона із довгим віником

      На бесіду із нашим півником,

      Схопила півня на обід

      Та й замела метлою слід. (Лисиця)

6)Я великий, я красивий,

      Як біжу я – в'ється грива.

      Хвіст у мене довгий-довгий,

      Він у мене, мов шовковий. (Кінь)

7)Не говорить, не співає, а коли хто йде, господаря

      сповіщає. (Собака)

3. Робота з підручником (с.108-109)

•Теми (види) загадок дуже різноманітні.Давайте зачитаємо звами ряд загадок та визначимо їх тематику( по 2 загадки за групами).

І-природа; людина; ІІ - рослини; предмети побуту; ІІІ- тварини; почуття.

«Чорна корова всіх людей поборола, а біла кобила всіх зведе»

1.      Про що йдеться в загадці? (Про зміну дня і ночі)

2.      Звідки ви дізналися, адже слів «день» і «ніч» немає в загадці? (У загадці про ніч і день говориться не прямо, а в переносному значенні. Ніч – чорна корова, день – біла кобила).

- У чому ж полягає основна особливість загадки? (У тому, що в її осно­ві лежить метафоричне запитання.)

Учень-дослідник.

Загадки мають багато спільного з прислів'ями, приказками , образними порівняннями, їх об'єднує насамперед метафоричність, що ґрунтується на спостереженнях над природою і побутом, а  також стислість і чіткість викладу.

А що таке метафора?

Учень-теоретик. Метафора – слово чи словосполучення, що розкриває ознаки         одного предмета чи явища через перенесення на нього схожих ознак іншого.

Іноді метафору називають скороченим порівнянням. Для того, щоб дати відповідь на метафоричне запитання, що міститься у загадці, потрібно вміти зіставити життєві явища на основі їх спорідненості чи подібності.  

Метафора – перенесення рис живої істоти на предмет чи явище. Наприклад: перешіптуються листочки, сміється сонце, стогне буря. Цей художній засіб робить нашу мову образною, поетичною.

Метафора (від грецького — переміщення, віддалення) перенесення рис одного предмета на інший на основі подібності.

* Фізкультхвилинка

Гра «Ми – поети»

Учні зачитують першу частину речення, добирають до неї другу так, щоб вислів став метафоричним, тобто речення буде мати переносне значення.

 

Записи на картках, які зачитує вчитель

Записи на картках, які підбирають учні

За садом сховалося…

сонце.

Плинув…                                 

теплий, тихий вечір.

Зоря…

заграла золотом у яблуневому цвіті.

Завиває…

вітер.

Обличчя…

розцвіли.

Легенька хмара…

закриває сонце своїми полами.

Зашуміли…

струни.

Прийде…

весна.

  • Отже, предмет зображення в загадці називається не прямо, а приховано. Щоб дати відповідь на метафоричне запитання, треба вміти зіставити життєві явища на основі їх спорідненості чи подібності.

4. Форми загадок.

- Діти, давайте з'ясуємо форму загадок. У якій формі складено цю загадку?

Біжить свинка,

Вирізана спинка,

Оглянеться назад,

А й сліду не знать.(Човен)

Хто мовчить, а всіх людей навчить? (Книга)

2. Вправа «розгадування ребусів» (на кожну парту роздається  ребус, учні показують його усьому класу і говорять відгадку)

3. Акровірші

Хата мною багата.

Людям брат я і друг.

І коли вже я у хаті –

Буде й пісня навкруг!


- Зверніть увагу. Що ви бачите? Правильно, картинку, проте вона не проста. Це картинка-загадка.

Розгадування загадок за картинками.

-Але найцікавішими є загадки-жарти або загадки-задачі. Читаємо.

Вправа «Відгадай загадку».

Загадки-жарти

  1. Яких каменів немає в морі?

  2. Під яким кущем ховається заєць в дощ?

  3. Що стоїть між небом і землею?

Загадки-задачі

• Яку форму можуть мати загадки?

VI. Закріплення нового матеріалу

  1. - Одним із способів приховування задуманого предмета є форма запитання.
    Давайте й ми прислів’я спробуємо перебудувати в загадку.
    Вправа «Перебудова прислів’я в загадку»

Таблиця 1

 

Загадки

Відгадки

Прислів'я

1. Хто людей годує?

1. Праця.

1. Праця людей годує.

2. Що старше від розуму?

2. Увага.

2. Увага старша від розуму.

3. Що у світі найшвидше?

3. Думка.

3. Найшвидша у світі думка.

Таблиця 2

Прислів'я

Загадки

Відгадки

1. Наймиліше у світі – сон.

1. Що у світі наймиліше?

       1. Сон.

2. Правда у вогні не горить, у  воді не тоне.

2. Що у вогні не горить, у воді не тоне?

2. Правда.

3. Сором пече без вогню.

3. Що пече без вогню?

3. Сором.

 

4. Бліц-опитування.
1 правильна відповідь – 1 бал (одна дитина допомагає записувати бали).

І команда
1) Головний компонент загадки - … (відгадка);
2) Компонент загадки, який не є обов’язковим? (питання);
3) Художній засіб, який розкриває сутність предмета чи явища через перенесення на нього ознак або дії іншого предмета чи явища за подібністю або контрастом - … (метафора);
5) Головною особливістю загадки є те, що предмет зображення називається … (не прямо, а приховано);
6) До якого різновиду за змістом віднесемо таку загадку: «Повзун повзе, на базар голки везе»? («Тварини»);
7) У якій народній казці герой розгадує загадки? («Мудра дівчина»)

ІІ група
1)    Крім відгадки, обов’язковим компонентом загадки є … (її текст);
2)    Яка ознака лежить в основі більшості загадок? (метафорична);
3)    Що у перекладі з грецької означає «метафора»? («перенесення»);
4)    Вид усної народної творчості, невеликий твір, у якому у прихованій формі описується певний предмет чи явище, котрий слід назвати - … (загадка);
5)    Художнє образне означення, яке підкреслює у зображуваному якусь особливу рису - … (епітет);
6)    До якого різновиду за змістом віднесемо таку загадку: «Чия голова не має носа»? («Рослини»);
7)    В залежності від чого ми класифікуємо загадки? (від змісту).

V. Підсумок уроку

- Діти, яка ж була мета нашого уроку. Чого ви навчилися, що пізнали? Яку роль відіграють загадки в житті людини, у вашому житті?( мудрими, добрими, кмітливими)

- Сьогодні на уроці ви доторкнулися до мовної скарбниці нашого народу, до його чарівного світу мудрості.

- Якщо здійснилися ваші очікування, приклейте свої листочки у серединку квітки

- Підрахуємо свої бали і виставимо оцінки

VI. Домашнє завдання

1.    Вивчити напам’ять 5 загадок

2.    Намалювати ілюстрації до загадок.

3. Скласти свою власну загадку

Криничанського ЗЗСО І-ІІ ступенів Солонянського району Дніпропетровської області

Конспект уроку з української літератури на тему: "ЗАГАДКА як вид усної народної творчості"

5 клас

Підготувала:

вчитель української мови та літератури

Пастушенко Наталія Петрівна

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація інклюзивного середовища в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.