Тема. Іван Карпенко-Карий (І. Тобілевич). Основне про життєвий і творчий шлях митця, світогляд, багатогранність діяльності. Жанрова різноманітність творів. І. Карпенко-Карий і «театр корифеїв». Драматургічне новаторство письменника.
Мета: поглиблювати знання учнів про основні віхи життєвого і творчого шляху драматурга, його зв’язокіз театром «корифеїв», сприяти усвідомленню багатогранності літературної та театральної діяльності письменника; жанрової різноманітності його драматичних творів;розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, увагу, пам’ять, спостережливість, уміння робити висновки, узагальнення; формувати кругозір, світогляд школярів; виховувати почуття пошани до письменницької та театральної діяльності митця, любові до рідного краю.
Предметні компетентності, що формуються на уроці:
знати основні віхи життєвого та творчого шляху драматурга І. Карпенка-Карого, його зв’язок із «театром корифеїв»;
розуміти причини просвітницьких ідейних пріоритетів світогляду письменника;
з’ясуватибагатогранність літературної та театральної діяльності письменника; жанрову різноманітність його драматичних творів.
Ключові компетентності, що формуються на уроці:
розвиватиактивну пізнавальну діяльність; критичне мислення; навички спілкування в колективі;
здійснювати пошуково-дослідницьку діяльність;
розвивативміння визначати головне;
виявляти зв’язок літератури з іншими видами мистецтва;
оцінювати внесок творчості автора у скарбницю української літератури.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: додаток (13 слайдів): тема уроку, епіграф, метод «Незакінчене речення», таблиця «З – ХД – Д», «Пунктирна біографія» (word-документ 1),«Хвилинка мистецтва»,відеозапис «Життя відомих людей: Іван Карпенко-Карий»,«Мозаїка особистості» (word-документ 2), фотографії письменника і актора І. Карпенка-Карого, метод «Займи позицію», тестові завдання. «Блок запитань», домашнє завдання.
Перебіг уроку
...Він був одним з батьків
новочасного українського театру,
визначним артистом та при тім
великим драматургом,
якому рівного не має наша література.
І. Франко
І. Орієнтація, мотивація діяльності.
Слово вчителя.
«Хто не бував на хуторі Надія, що за тридцять кілометрів від колишнього Єлисаветграда, той не має навіть уявлення про земний рай. Навколо – біднуватий на рослинність степ, а тут – жива оаза, столітні вже дерева, розкішні кущі й трави, чисте, як кришталь, плесо дзвонкової води… Це диво витворив Карпенко-Карий і присвятив його своєму першому коханню – Надії Тарковській…» (Михайло Наєнко).Запрошую вас до «земного раю», створеного Іваном Тобілевичем. (Учні переглядають відео.) (Додаток)
- Які емоції виникли у вас після перегляду?
-Що можете ви сказати про людину, яка присвятила таку красу своїй дружині?
«Будущина – в руках нового покоління, і чим більше вийде зі школи людей із чесним і правдивим поглядом на свої обов’язки перед спільною громадою, тим скоріше виросте серед людей найбільша сума справедливості!..», - так говорив видатний український драматург Іван Карпенко-Карий. І ці «правдиві погляди на свої обов’язки перед спільною громадою» він виховував творами, постановками в театрі, власним прикладом.
ІІ. Цілепокладання.
1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. (слайд 1 )
Слово вчителя.
«Ким він був для України, для розвою її громадського та духовного життя, се відчуває кождий, хто чи то бачив його на сцені, чи хоч би читав його твори; се зрозуміє кождий, хто знає, що він був одним із батьків новочасного українського театру, визначним артистом та при тім великим драматургом, якому рівного не має наша література», - так писав про І. Карпенка-Карого вимогливий критик І. Я. Франко. (слайд 2). Ці слова стануть епіграфом нашого уроку. Тож сьогодні ми докладніше познайомимося з особистістю та творчістю найвидатнішого представника української літератури й театру останніх десятиліть ΧІΧ -початку ΧΧ століття.І нашим проблемним питанням буде: чи виправдилася оцінка Івана Франка?
2. Визначення очікуваних результатів.
- Що очікуєте від уроку?
- Які завдання ставите перед собою?
3. Мотивація навчальної діяльності.
-На попередньому уроці ми говорили про «театр корифеїв», з’ясували його роль у становленні українського професійного театру. Яскравим представником його був І. Карпенко-Карий. Саме його життєвому і творчому шляху ми і присвятимо наш урок. Протягом уроку ви складете «Мозаїку особистості» за зразком, який у вас є.(Додаток )
ІІІ. Цілереалізація.
1. Перевірка виконання домашнього завдання.
Метод «Незакінчене речення». (слайд 3)
1.Перший театр «корифеїв» створений …
2.До театру «корифеїв» входили: І. Карпенко-Карий, …
3.Засновником першого театру був…
4. Важливу роль у театрі відіграла родина…
5. Драматурги, що писали для театру корифеїв – це…
6. Композитори, які працювали в «театрі корифеїв»…
- Яку роль відіграв «театр корифеїв» у формуванні національної самосвідомості народу?
Відгуки учнів про переглянуту екранізацію опери «Запорожець за Дунаєм».
2. Сприйняття й первинне усвідомлення нового матеріалу.
Емоційне налаштування на роботу над темою уроку.
-Що ви вже знаєте про І. Карпенка-Карого, з творчістю якого знайомилися у 8 класі?
-Із якими творами письменника ви вже знайомі?
Робота в зошиті.
Таблиця «З – ХД – Д» (слайд 4 )
Знаюз Знаю | Хочу дізнатися | Дізнався (дізналася) |
Методичний коментар: колонку таблиці «Знаю» учні заповнюють самостійно, опираючись на здобуті раніше знання. У колонку «Хочу дізнатися» роблять записи колективно, опираючись на теоретичний матеріал. Третю заповнюють укінці уроку.
Робота над темою уроку.
Слово вчителя.
Ви отримали завдання: самостійно ознайомитися з життям і творчістю І. Карпенка-Карого. Зараз послухаємо розповідь тільки про деякі найцікавіші епізоди біографії митця, «Пунктирну біографію». Ваше завдання: визначити пропущені фрагменти біографії письменника, важливі для розуміння його творчості, і доповнити розповідь своїми виступами.
«Пунктирна біографія». (слайди 5-6)( word-документ 1)
1. Де, коли і в якій родині народився майбутній письменник?
2. Яким було дівоче прізвище матері? Хто викупив її з кріпацтва?
3. Від кого перейняв любов до театру І. Тобілевич?
4. Де отримав освіту драматург?
5. Які службові посади займав у урядових установах?
6. Яких корифеїв українського театру дала сім’я Тобілевичів?
7. Разом із яким драматургом І. Тобілевич організував театральний гурток у Єлисаветграді?
8.Звідки І. Тобілевич узяв свій псевдонім – Карпенко-Карий?
9.Скільки років Іван Карпович перебував під наглядом поліції?
10. Як склалося особисте життя драматурга?
11. Які твори І. Карпенка-Карого ви знаєте? Жанрова різноманітність.
12. У чому драматургічне новаторство письменника?
13. Що відомо про І. Карпенка-Карого як актора?
14. Коли помер і де похований І. Карпенко-Карий?
Слово вчителя.
«Хвилинка мистецтва» (слайд 7 )
(Учні переглядають відео «Життя відомих людей: І. Карпенко-Карий».)
-Що нового додали до відомостей про життєвий і творчий шлях І. Карпенка-Карого?
-Що поєднує автора з «театром корифеїв»?
-Що дізналися про автора як про актора?
3. Осмислення, первинна перевірка розуміння й корекція засвоєння нових знань.
Робота в парах. (слайд 8) (Учні в парах працюють над «Мозаїкою особистості І. Карпенка-Карого») ( word-документ 2 )
4. Фізкультпауза.
5. Узагальнення й систематизація знань.
Сприйняття інших видів мистецтва (евристична бесіда).
Фотографій І. Карпенка-Карогомаємонебагато. Вінбувнадзвичайно скромною людиною і менш за все піклувався про свою популярність: не рекламуваванісвоєїписьменницькоїпраці, нітакоїплідноїсценічноїдіяльності, а тимбільшевласної особи.
-Розгляньте фото І. Карпенка-Карого. Яке враження про письменника у вас склалося? (слайд 9)
-Що найбільше привернуло вашу увагу?
-Подивіться на фото письменника в різних акторських ролях. На вашу думку, чи відповідає зовнішність письменника виконаним ролям? (слайд 10)
Робота з таблицею (З – ХД – Д).
-Що нового дізналися на уроці?
-Що найбільше запам’яталося про письменника?
-Які вподобання мав і здібності? У якій сфері діяльності найповніше розкрився його талант?
-Чи достатньою була інформація, підготовлена однокласниками?
ІV. Рефлексивно-оцінюючий.
1. Контроль і самоперевірка знань.
Виконання тестових завдань, самоперевірка. Вибрати правильну відповідь.
1. Карпенко-Карий народився 29 вересня 1845 р. у селіАрсенівка...
А На Полтавщині.
Б Львівщині.
В Чернігівщині.
Г Херсонщині.
2. Справжнєпрізвищеписьменника...
А А. Чайченко.
Б М. Кандиба.
В І. Тобілевич.
Г П. Рудченко.
3. ІванКарпович походить з родини...
А Управителя поміщицькогомаєтку.
Б Лікаря.
В Економіста.
Г Учителя.
4. Освіту І. Карпенко-Карий здобував...
А Уприватнійшколі в Єлисаветграді.
Б Удома.
В УБобринецькомуповітовому училищі
Г Усільськогодяка.
5. І. Карпенко-Карий у 14 років змушений був влаштуватися...
А Театральнимактором.
Б Написарську посаду в канцелярії.
В Учителем.
Г Редактором театрального журналу.
6. Літературнадіяльність І. Карпенка-Карогорозпочинається з 1881 року, коли він написав твір...
А «Новобранець».
Б «Бурлака».
В «Розумний і дурень».
Г «Безталанна».
7. Першим драматичнимтвором І. Карпенка-Карого...
А Є «Наймичка».
Б «Чабан».
В «Сто тисяч».
Г «Бурлака».
8. За жанровою спрямованістю «Сто тисяч» І. Карпенка-Карого...
А Соціально-психологічна драма.
Б Соціально-побутоватрагедія.
В Соціально-сатирична комедія.
Г Філософськийводевіль.
9. Середпереліченихтворів перу Карпенка-Карого не належить:
А «Наталка Полтавка».
Б «Сто тисяч».
В «Мартин Боруля».
Г «Назар Стодоля».
10. Укажіть, на згадку про кого І. Карпенко-Карий назвав хутір «Надія»:
A Про сестру.
Б Про дружину.
B На честь відомоїспівачки.
Г Проматір.
11. Творчаспадщина І. Карпенка-Карого становить такукількістьоригінальнихп’єс...
А Сімнадцять.
Б Двадцять.
В Вісімнадцять.
Г Сорок.
12. Хто давав найвищу оцінку творчості І. Карпенка-Карого?
А М. Лисенко
Б І. Франко
В М. Кропивницький
Г М. Старицький.
Відповіді: 1-Г, 2-В, 3-А, 4-В, 5-Б, 6-А,7-Г, 8-В, 9-А, 10-Б, 11-В, 12-Б.
2. Підведення підсумків уроку.
Робота над епіграфом уроку.
Інтерактивний прийом «Займи позицію» (слайд 11)
- Чи мав рацію Іван Франко, назвавши І. Карпенка-Карого «…одним з батьків новочасного українського театру, визначним артистом та при тім великим драматургом, якому рівного не має наша література». Свою думку обгрунтуйте.
- Чи справдилися ваші очікування від уроку?
3. Рефлексія.
«Блок запитань». (слайд 12)
Я вже знаю…
Я розумію, що…
Я вмію…
Було цікаво дізнатися, що…
Мені захотілося…
4. Інструктаж підготовки домашнього завдання. (слайд13)
Знати основні віхи життя і творчості письменника.
Прочитати комедію «Мартин Боруля».
Індивідуальне завдання.
Підготувати ідейно-художній аналіз комедії «Мартин Боруля».
Підготувати буктрейлер до комедії.
5. Цінування, оцінювання.















