Урок-тренінг на тему "Репродуктивне здоров'я молоді"

Опис документу:
Конспект уроку з основ здоров'я для учнів 9 класу. Конспект для уроку - тенінгу, де застосовані інтерактивні форми навчання. Матеріал уроку можна використати класному керівнику на виховній годині чи на годині спілкування.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Репродуктивне здоров’я молоді.

Мета: сформувати уявлення про репродуктивне здоров`я, системні валеологічні знання, про здоровий спосіб життя, розуміння необхідності дотримання культури статевих стосунків на основі дружби, поваги, вірності; навчити запобігати ризикам і негативному впливу на репродуктивне здоров’я соціальних та особистісних чинників; охарактеризувати чинники впливу і ризику; виховувати свідоме ставлення до свого репродуктивного здоров’я.

Обладнання і матеріали: папір формату А-4 з написами «Так», «Ні», «Незнаю», стікери двох кольорів, смайлики, стікери у формі квіток, різнокольорові прапорці: рожевого, жовтого та зеленого кольорів, плакат «На репродуктивне здороя впливає», на ватмані намальоване дерево, цукерки.

Хід тренінгу

І. Вступ

- Добрий день! Я рада вітати вас на тренінгу «Репродуктивне здоров’я молоді».

Назвіть своє ім’я і продовжіть речення: «Для мене здоров’я це…», а своїм виразом обличчя подаруйте сусіду хороший настрій.

- Бажаю вам, щоб гарний настрій залишався до кінця дня.

- Визначимо, що кожен з вас очікує від сьогоднішнього уроку

Вправа «Дерево очікувань» - на ватмані намальоване велике дерево. Вчитель роздає стікери двох кольорів для кожного учня. На одному пишуться свої очікування, на іншому – побоювання. Стікери кріпляться на різних сторонах крони дерева.

Вправа «Правила роботи в групі»

Щоб наша робота була плідною, зараз ми повторимо правила роботи в групі:

- Право спікера. Мало кому приємно, коли його перебивають. Світ втратив багато геніальних ідей, перерваних в зародку. Щоб цього не трапилось з нами, давайте домовимось, що кожен має право бути вислуханим.

- Правило піднятої руки. Це правило – продовження першого, щоб не втратити розумні думки, які приходять в голову в процесі роботи. Учень, якого «осяяло» підіймає руку, і, як з’явиться можливість, йому надають слово.

- Конфіденційність. Це правило захищає кожного від пліток і пересудів. Вся інформація є закритою.

- Не давати оцінок. Це важливе правило ми часто порушуємо в житті. Вважаєм за можливе осуджувати та оцінювати чужі вчинки та слова («це дурна думка» та ін.) Тут ми не оцінюємо, а приймаємо інших такими, як вони є.

- Право вчителя. Я, як вчитель, можу перервати вправу або іншу діяльність групи, якщо це заважає груповому процесу. Я також буду слідкувати за дотриманням правил.

( Правила обговорюються і приймаються колективно. Якщо хтось з учасників не згоден з тим, чи іншим правилом, воно замінюється альтернативним. Не варто придумувати забагато правил. Всі прийняті правила повинні бути легко виконуваними. Це гарант того, що вони будуть працювати! Правила фіксуються на листі ватману, який знаходиться на видному місці).

ІІ Основна частина

Вступне слово вчителя.

З біології ви знаєте, що репродукція – це відтворення організмом нових особин, розмноження. А що ж тоді репродуктивне здоров’я? (робота з підручником)

Репродуктивне здоров’я – це здатність чоловіка або жінки протягом плідного віку народжувати здорових дітей. Під репродуктивним здоров’ям, згідно з рекомендаціями Програми дій Міжнародної конференції з питань народонаселення і розвитку (Каїр, 1994р), розуміють стан повного фізичного благополуччя, а не тільки відсутність захворювань репродуктивної системи, порушень її функцій або процесів у ній.

З досягненням біологічної та соціальної зрілості юнаки та дівчата створюють родину, у них народжуються діти… або не народжуються. Чому? Відповідь однозначна: репродуктивна система, яка саме відповідає за здатність і можливість народжувати дітей, не виконує своєї функції, тобто стан її здоров’я незадовільний.

- Дана проблема є актуальною і важливою на сьогоднішній день.

- Які чинники, на вашу думку, впливають на репродуктивне здоров`я?

Щоб дати відповідь на це питання, обєднаємось у три групи. Для цього кожен з учнів з торбинки витягує сюрприз, але так, щоб ніхто не побачив який. Після того, як всі діти витягнуть свої сюрпризи, кожен покаже свій. (У долоньках цукерки в різнокольорових обгортках). А тепер обєднаємось у групи по кольору цукерок.

Робота в групах

Вправа «Мозковий штурм»

Отже, які, на ваш погляд, чинники можуть впливати на стан здоров’я репродуктивної системи?

( На плакаті «На репродуктивне здоров’я впливають» вчитель занотовує всі вислови, які пропонують учні, наприклад, вони можуть бути такими: екологічні, нераціональне харчування, спадкові хвороби, захворювання статевої системи, шкідливі звички тощо)

Протягом трьох хвилин обговорити в групах вищезазначені пропозиції, після чого за допомогою різнокольорових прапорців визначте рівень впливу кожного з названого чинника на репродуктивне здоровя, прикріпивши їх на ватмані. Рожеві, жовті та зелені папірці й закріть їх біля тих чинників, які на ваш погляд більш за все здатні зруйнувати репродуктивне здоров’я. (обговорення).

Вправа «Відкритий мікрофон»

Хотілося б поцікавитися: чи турбує вас проблема репродуктивного здоров’я сучасної молоді?

( Кожен учень по колу отримує «мікрофон» та висловлює своє ставлення щодо зазначеної проблеми)

Дякую. Розумію, що тема уроку надзвичайно актуальна для підлітків. Дехто вважає, що народження дитини – це цілком закономірне явище для подружжя, як «наслідок» статевого життя дорослих людей. Та дехто з вас знає, що в деяких родинах виникають проблеми, пов’язані з неможливістю народити дитину. І дуже часто ниточка цієї проблеми тягнеться назад, у той час, коли в когось із подружжя були певні проблеми в підлітковому віці або зі здоров’ям, або зі зловживанням деякими шкідливими речовинами. Як ви думаєте, чи можуть ці проблеми призвести до серйозних захворювань репродуктивної системи або порушень її функціонування?

Визначення поінформованості учнів із проблемами.

На дошці на аркушах А-4 написано «Так», «Ні», « Незнаю». На столах для кожного з вас є три смайлики: ( смайлик посміхається, ображений, здивований) прикріпіть свої смайлики до відповідного аркушу. Бажано підтримати свого паперовогом «друга» таким самим виразом обличчя.

(учні виходять до дошки і прикріплюють смайлики-стікери. Цією вправою поєднуємо руханку з проявом емоцій та оцінюємо інформованість учнів із проблеми).

Очевидно, що ваші уявлення про здоров’я репродуктивної системи потребують певних знань.

Загальновідомо, що сучасний стан здоров’я молоді України далекий від загального. У супереч значним зусиллям держави ситуація в цій сфері не покращилася і «стан здоров’я української молоді на межі тисячоріч оцінюється як незадовільний, що знижує рівень національної безпеки країни, як її оборонний потенціал, так і ресурс розвитку суспільства». Я процитувала один із висновків зі щорічної доповіді Президенту України, яку підготував Державний інститут проблем сім’ї та молоді.

Здорові діти – це основа розвитку країни. Нам із вами вже відомо, що спосіб життя – найбільш вагомий аргумент на користь здоров’я взагалі; сам стан здоров’я формується в результаті взаємодії зовнішніх (природних і соціальних) та внутрішніх (спадковість, стать, вік) факторів. Здоров’я дорослої людини формується в дитинстві й значною мірою залежить від здорового способу життя.

Ми також памятаємо про те, що рух – це запорука здоровя. Тому пропоную всим сісти у коло.

Руханка «Вітер віє…» Учасники сидять у колі, ведучий(вчитель) сідає у центрі і називає ознаку, яка є у нього і ще у когось із членів групи. Ті учасники, які мають таку ознаку, повинні швидко обмінятися місцями. Наприклад, «Вітер віє та здуває усіх, хто прийшов сьогодні на заняття в джинсах». Учасники, одягнуті в джинси, втому числі і ведучий, повинні встати і обмінятися місцями. Кому не вистачило місця, стає ведучим.

Щоб визначити рівень впливу шкідливих звичок на репродуктивне здоровя попрацюємо у групах. Кожна група отримає шляхом жеребкування завдання, на визначення впливу психоактивних речовин на репродуктивне здоров`я.

Робота в групах. (Перша група розглядає вплив куріння, друга – зловживання алкоголем, третя – вплив наркотиків. Використовуємо матеріал підручника, додаткових джерел інформації)

Куріння: передчасні пологи або мертво народження; недостатня маса тіла дитини при народженні; синдром раптової смерті новонароджених; респіраторні інфекції, бронхіальна астма, отит; відставання інтелектуального розвитку, проблемна поведінка.

Зловживання алкоголем: безпліддя чоловіка і жінки; викидень на ранніх термінах вагітності; народження дітей з фізичними та розумовими вадами (дефекти розвитку голови, обличчя, кінцівок і серця, сплющення верхньої щелепи, розумова відсталість і підвищене емоційне збудження.)

Наркотики: вроджені вади розвитку плода, передчасні пологи і мертво народження.

Дякую всім. Усі групи добре працювали. Прошу кожного зробити власний висновок: чи варте сумнівне задоволення того, щоб потім, у дорослому житті, платити за нього своїм здоров’ям та неможливістю мати нащадків?

А щоб ще раз переконатися у правильності власного вибору, виконаємо просту вправу.

Вправа «Скріпка»

Матеріали: Скріпки (відповідно до кількості учасників)

Мета: Проілюструвати наочно незворотність змін у випадку порушення стану здоровя.

Інструкція:

  1. Кожному учаснику дати звичайну канцелярську скріпку та запропонувати розігнути її у рівну лінію.

  2. Потім пропонується відновити скріпку (повернути її у початкову форму)

  3. Поговорити з групою про невідворотність змін. Як видно з експерименту, відновити первинний вигляд скріпки неможливо. Проведіть аналогію зі здоровям, то навіть користуючись найсучаснішими методами та засобами медицини, не завжди можна відновити його без наслідків.

  4. Підвести групу до висновку, що порушене здоровя неможливо повністю відновити. Завжди потрібно памятати, що збережене здоровя та його проіфлактика ефективніше, ніж лікування, навіть якщо воно найсучасніше.

ІІІ. Завершення тренінгу

Пропоную закінчити речення: «Сьогодні на тренінгу я зрозумів ….»

Дякую. У вас на столах лежать квіточки. На початку уроку ви висловили свої очікування, які написали на листочках. Якщо ваші очікування виправдалися, якщо ви отримали бажану інформацію, якщо ви розумієте, що продовження роду – це головне призначення людини, - прикріпіть квіточку біля вашого листочка.

Подивіться, яке чудове в нас стало дерево! Бажаю й вам такого ж квітучого здоров’я!

Наш тренінг закінчено. Я пропоную всім, взявшись за руки, повторити за мною:

Про здоров’я треба дбати,

Щоб дітей здорових мати!

До побачення.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»