Урок Т.Г.Шевченко. Поема «Кавказ» пристрасний відгук на тогочасну загарбницьку імперську політику

Опис документу:
Мета: ознайомити учнів із історією написання твору, допомогти учням усвідомити ідейно – художній, його жанрову й стильову особливість; розвивати навички аналізу поетичних творів, висловлення власної думки щодо прочитаного; виховувати почуття національної свідомості; формувати переконання неприйняття насильства, осуду війн, особливо загарбницьких; вміння дружніх відносин.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Т.Г.Шевченко. Поема «Кавказ» пристрасний відгук на тогочасну загарбницьку імперську політику. Продовження теми національно-визвольної боротьби. Узагальнена ідея поеми - неприйняття насильства, поневолення людей, осуд загарбницьких воєн. Присвята Якову де Бальмену. Своєрідність композиції. Поетичний образ Прометея, його символічний зміст. Художня майстерність автора

Мета: ознайомити учнів із історією написання твору, допомогти учням усвідомити ідейно – художній, його жанрову й стильову особливість; розвивати навички аналізу поетичних творів, висловлення власної думки щодо прочитаного; виховувати почуття національної свідомості; формувати переконання неприйняття насильства, осуду війн, особливо загарбницьких; вміння дружніх відносин.

Обладнання: портрет письменника відповідного періоду, слайди, ілюстративний матеріал.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

ХІД УРОКУ

I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

  1. Хвилинка мудрості

Послухайте притчу про дружбу. 

Якось два друга багато днів йшли в пустелі.

Одного разу вони посперечалися, і один з них зопалу дав ляпаса іншому. Його друг, відчув біль, але нічого не сказав.

Мовчки, він написав на піску: «Сьогодні мій найкращий друг дав мені ляпаса».

Друзі продовжували йти, і через багато днів знайшли оазис з озером, в якому вони вирішили скупатися. Той, який отримав ляпас, ледь не потонув і його друг його врятував.

Коли він прийшов до тями, то висік на камені: «Сьогодні мій найкращий друг врятував мені життя».

Перший запитав його:

– Коли я тебе образив, ти написав на піску, а тепер ти пишеш на камені. Чому?

І друг відповів:

– Коли хто-небудь нас ображає, ми повинні написати це на піску, щоб вітри могли стерти це. Але коли хто-небудь робить що-небудь хороше, ми повинні висікти це на камені, щоб ніякий вітер не зміг би стерти це.

Навчися писати образи на піску і висікати радості на камені. Залиш трохи часу для життя! І нехай тобі буде легко і світло …

Бесіда:

1. Про що ця притча, чому вона вчить нас?

2.Чи потрібна дружба взагалі?

3.Чому люди дружать?

– Так, дійсно, діти, треба вміти прощати образи, пам’ятаючи все хороше, що зробив для вас ваш друг. Народна мудрість говорить: справжній друг з тобою, коли ти не правий. Коли ти правий, всякий буде з тобою.

Без дружби людина прожити не може і дня. У Т.Г.Шевченка завжди було багато друзів. Саме вони змінили його життя, подарували волю.

  • Згадайте, хто був причетним до викупу Т.Г.Шевченка.

  • Як це сталося?

За будь – яких складних ситуацій завжди знаходились люди, котрі допомагали, підтримували, розділяли погляди Шевченка. Це свідчить про те, що він був, мабуть, добрим товаришем, такою людиною, з якою хотілося спілкувати, дружити. Серед близьких друзів Тараса Григоровича був Яков де Бальмен.

  • Згадайте, що об’єднувало цих двох людей? (Яков де Бальмен був другом Т.Г.Шевченко, вони разом навчалися в Петербурзькій академії мистецтв. Саме Яков був першим ілюстратором першої рукописної збірки «Кобзар»)

Це був український шляхтич шотландського походження, граф. Освічений, обдарований, писав вірші, прекрасно малював. Не дивно, що, познайомившись влітку 1843 року, Бальмен та Шевченко заприятелювали. Як граф, він мав пройти військову службу в ім’я «батюшки – царя». А як офіцер, Бальмен мусив відслужити службу на Кавказі, хоча засуджував ту несправедливу війну, співчував народам, що захищав свою незалежність.

- Що ж відомо про війну на Кавказі?

З часів Івана Грозного російське самодержавство вело загарбницькі війни на Кавказі. Наприкінці XVIII століття, після завоювання Криму, почалося поступове «освоєння» Північного Кавказу. 1817 року Росія розпочала активні воєнні дії для підкорення всього Кавказу. Ця війна тривала півстоліття (до 1864 року) і вирізнялася неймовірною жорстокістю.

За наказом командування солдати грабували й руйнували аули, вирубували сади й виноградники, витоптували поля й городи. Безжально розправлялися з мешканцями: дітей, жінок, молодь продавали в рабство, а чоловіків і старих людей убивали. Особливою жорстокістю вирізнялись окремі офіцери та генерали. Генерал Вельямінов запровадив звичай відрубувати голови горянам, за що платив солдатам по 10 рублів, а «трофеї» у вигляді відрубаних голів відправляв в Петербург до Академії наук.

Щоб не потрапляти в полон, горяни нерідко вдавалися до самогубства. Цілими селищами втікали в глибини скелястих ущелин, у дикі пустелі й болота, де гинули від голоду і хвороб. Російське самодержавство заселяло землі, щедро даруючи їх вірнопідданим дворянам.

Офіційна література, преса, урядова пропаганда нав’язувала думку, що «російське воїнство» несе диким народам світло науки, високі моральні ідеали, блага цивілізації.

Якось до Шевченка дійшла трагічна звістка – у бою з горянами загинув його друг Яков де Бальмен. В загибелі друга він звинувачував не кавказців, а російське самодержавство, на совісті якого десятки тисяч смертей солдатів і горян.

Ця подія стала поштовхом до написання пристрасно емоційної поеми «Кавказ».

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

Запис теми в зошиті. Тема та епіграфи спроектовано на екрані.

Борітеся – поборете!

Т.Г.Шевченко

Ці рядки з поеми «Кавказ» стали відомими афоризмами, які цитують як пересічні громадяни, так використовують у своїх виступах навіть президенти різних країн.

III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Вступне слово вчителя

У поемі немає сюжету, якихось подій, героїв – персонажів, окрім самого оповідача – ліричного героя.

2. Складання візитної картки твору

(Учні виконують завдання самостійно, спираючись на підручник «Українська література 9 клас, Авраменко О.М., Дмитренко Г.К., 2009»).

  • Час написання – 1845

  • Який це період творчості письменника

  • період «трьох літ» (1843- 1847рр)

  • Жанр – сатирична поема

  • Присвята – загиблому другові Якову де Бальмену

  • Що утверджував, розвінчував - утверджував нездоланність народу в

(тема) боротьбі за свободу, розвінчував

загарбницьку психологію Російської

імперії.

Як уже було наголошено, у поемі немає сюжету, якихось подій, героїв – персонажів, окрім самого оповідача – ліричного героя.

У змісті твору виділяється п’ять частин.

1 група: I частина – «Прометей і орел»

2 група: II частина – «Молитва – звернення до Бога»

3 група: III частина – «Полювання на волю»

4 група: IV частина – «Самовикриття російської політики»(дискусія між

колонізатором та ліричним героєм)

5 група: V частина – «Яків де Бальмен»

Відповіді груп:

1 група – «Прометей і орел»

За горами гори, хмарою повиті,

Засіяні горем, кровію политі.

Споконвіку Прометея там орел карає.

Щодень божий довбе ребра…

Смисловим стержнем цієї частини є образ Прометея та орла.

  • Що вам відомо про легендарного героя Прометея ?

(Розповідь учнів про міфічного героя: Прометей – у грецькій міфології віщий і добрий син титана Япета й німфи Клімени (Асії, Феміди). Допоміг Зевсові подолати титанів і здобути владу над світом. Під час суперечки з богами став на бік людей. Зевс забрав у людей вогонь, однак Прометей викрав його і відніс людям. Так рід людський було врятовано. Прометея за непослух Зевс наказав прикути до однієї зі скель Кавказу і пробити груди списом. Щоранку прилітав орел і скльовував його печінку. За ніч печінка відростала, а вранці орел прилітав знову, щоб карати титана. Багато тисячоліть терпів Прометей тяжкі муки, аж поки Геракл убив орла й визволив титана. Прийнято вважати, що саме Прометей показав людям, як обробляти метал, навчив рахувати та писати, приручив тварин, навчив створювати ліки, майструвати кораблі, а головне, розбудив у людей дух і дав їм сили владарювати над світом)

- Образ Прометея породило поняття «прометеїзм», уособлює собою самовідданість, шляхетність почуттів і вчинків.

- Що, на вашу думку, символізує образ Прометея в поемі? (страждання і непокору кавказців, а також їхнє непереможне прагнення до волі).

- Що криється під образом орла? Згадайте, яким було зображення герба Російської імперії. (символ російського самодержавства).

2 група «Молитва – звернення до Бога»

Коли одпочити

Ляжеш, Боже, утомлений?

І нам даси жити!

…………………………..

Ми віруєм твоїй силі

І духу живому.

Встане правда! Встане воля!

І тобі одному

Помоляться всі язики

Вовіки і віки.

- Який ідейний зміст заключний у цій частині?

(Для християн є традиційним заклик церкви до смиренності й покори перед Творцем. Але розхвильована душа не знаходить спокою і шукає відповіді. У відчаї поет кидає докір Богові).

3 група «Полювання на волю»

Отам – то милостивії ми

Ненагодовану і голу

Застукали сердешну волю

Та й цькуємо.

…………………………..

Слава! Слава!

Хортам, і гончим, і псарям,

І нашим батюшкам – царям

Слава. (має на увазі «ганьба»)

- Що собою символізує розповідь від 3 особи?

(Автор дає змогу висловитися головному ініціатору війни Миколі I: «Мы, Николай 1…». Це іронія і сарказм. Полювання – улюблене заняття поміщиків та імператора. Довго полювали за волею кавказці хортами, гончими, псарями, аж поки не зацькували).

- Якими словами автор підтримує горців?

(Борітеся – поборете,

Вам Бог помагає!

За вас правда, за вас слава

І воля святая!)

- З цих слів видно, яка за характером ця війна.

- Визначте її характер

(З боку самодержавства – загарбницька; з боку горців – священна, визвольна, справедлива.)

4 група «Самовикриття російської політики»

У нас же світа, як на те –

Одна Сибір неісходима,

А тюрм! А люду!.. Що й лічить!

Од молдованина до фіна

На всіх язиках все мовчить,

Бо благоденствує!

  • Які аргументи висувають учасники діалогу – дискусії?

(Царський чиновник вмовляє горян припинити опір і самохіть скоритися Російській імперії; розповідає про блага, здобутки держави. Колонізатора дратує, що він тут не повний господар).

5 група «Яків де Бальмен»

Довелось запить

З московської чащі отруту.

        

 -Знайти художні засоби, вміти пояснити їх значення.

         Художні засоби:

·        Анафора (Не нам на прю з тобою стати! Не нам діла твої судить!) – повторення перших слів, звуків на початку рядка підсилюють значення слів.(єдинопочаток рядків)

·        Персоніфікація (Кати згнущаються над нами, А правда наша п’яна спить) – показує тогочасний стан суспільства, відображення реалій.

·        Риторичні питання, оклики (Коли вона прокинеться? Коли одпочити ляжеш, боже, утомлений? Встане правда! встане воля!) – підсилення сатиричного спрямування твору.

·        Метафора (помоляться всі язики, потечуть ріки, кровавії ріки, хліб замісить кровавим потом і сльозами) – показати, в якому стані був народ.

·        Повтори (Нам тілько плакать, плакать, плаать) – поет передає безперервність страждань і горя народного.

·        Звертання (боже) – пряме звернення з надією до змін.

·        Сарказм (Слава! Слава! Хортам, і гончим, і псарям, і нашим батюшкам-

·        Афоризми (Не вмирає дуща наша, не вмирає воля! Борітеся – поборете, Вам бог помагає! За вас правда, за вас сила і воля святая!)

Ми з вами побачили, що поет використовує багато художніх засобів. А про що говорить те, що рядки його творів стали афоризмами?

(Живучість цих афоризмів – найкращий доказ популярності "Кавказу")

-Прослідкувати за лексикою мови – активною і пасивною.

Тепер давайте розділимо пасивну лексику за групами:

Архаїзми           Історизми           Діалектизми              Жаргонізми

            Глаголи               Гішпани              Чурек                          жиди

           Престол                                                сакля

           Язиках

           Тюрм

            Благоденствує

         А з якою метою Шевченко використав пасивну лексику, особливо діалектизми і жаргонізми? (Показати народність і підсилити значення певних слів)

-А які прислів’я про дружбу ви знаєте?

  1. З ким хліб-сіль водиш, на того і походиш.

  2. Не та дружня рука, що тільки гладить, а й та, що за чуприну тягає.

  3. Погано без друга, який втрачено, але погано і з одним, який невірний.

  4. З іншим водитися – що в кропиву сідати.

  5. Не той друг, хто на бенкеті гуляє, а той, хто в біді допомагає.

  6. Немає друга – шукай, а знайшов – бережи.

  7. Дерево тримається корінням, а людина – друзями.

  8. Людина, багатий друзями, широкий як степ, а без друзів – вузький, як долоня

  9. Старий друг краще нових двох.

  10. Друг – цінний скарб, недругу ніхто не радий.

  11. Неправильна дружба – небезпечний ворог.

  12. Поганий друг, що тінь: в сонячний день – не отвяжешься, в непогожий – не знайдеш.

  13. Скажи, хто твої друзі, і я скажу, хто ти.

  • Прислів’я та приказки придумав народ. А як ще передавалися з покоління в покоління моральні повчання? (Казки, байки, притчі).

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО

1. «Незакінчене речення»

  1. У поемі немає сюжети, якихось подій, героїв – персонажів, окрім… (самого оповідача – ліричного героя).

  2. Поема присвячена… (загиблому другові Якову де Бальмену)

  3. Сатиричний твіртвір викривального змісту, у якому…(різко висміяні

потворні явища в суспільному житті або риси характеру людини).

  1. Смисловим стержнем першої частини є образ…(Прометея та орла).

  2. Поняття «прометеїзм» уособлює собою…(самовідданість, шляхетність почуттів і вчинків)

  3. Не вмирає душа наша…(не вмирає воля).

2. «Гарячий репортаж» - пояснити вислови відомих людей про твір

«Кавказ» вибухає перед читачем як вулкан, що з нутра свого кидає то полум’я, дим, сірку, то знову гарячу лаву, в якій стопились всілякі елементи.

По силі вибуховості, безпосередності «Кавказ» не має рівного собі твору. Ця поема валить, трощить, палить, вбиває іронією, морозить правдою, сліпить блискавками порівнянь, поки в сердечнім спомині друга не знайде кінцевого тихого акорду.»

Богдан Лепкий

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ

1.Спробуємо визначити, чи справжні ви друзі?

Тест «Чи гарний ти друг»

  1. Ви зібралися в кіно, але раптом з’ясовується, що у твоєї подруги (друга) немає грошей на квиток. Як ти вчиниш?

А) Підеш в кіно одна (один).

Б) позичив подрузі (одного) грошей.

B) Знайдеш богатенького приятеля, який міг би зводити вас в кіно.

  1. Ти хочеш запросити подругу (друга) разом провести вечір, але вона (він) вже обіцяв (а) своїй мамі зробити прибирання. Як ти вчиниш?

А) Проведеш вечір одна (один).

Б) Допоможеш їй (йому). Чим швидше ви закінчите роботу, тим більше часу залишиться на веселощі.

В) Подзвониш інший (-ому) подружці (одного).

  1. Ти йдеш по вулиці і раптом бачиш, що шайка хуліганів пристає до твоєї подруги (друга). Як ти вчиниш?

А) Зробиш вигляд, що ти їх не помічаєш, і поспішиш сховатися.

Б) кинулися на допомогу подрузі (одного).

В) Расскажешь про це її (його) батькові … коли побачиш його.

  1. Ви з класом поїхали на екскурсію. Раптом одна з твоїх подруг (один з твоїх друзів) виявляє, що не взяв (а) з собою їжі. Як ти вчиниш?

А) Скажеш їй (йому), щоб наступного разу він (а) краще збиралася в поїздку.

Б) Поділишся з нею (з ним) своїм обідом.

В) Скажеш про це вчителя, щоб він що-небудь придумав.

– Отже, підіб’ємо підсумок.

Більше відповідей А:

Можливо, настав час сісти і подумати, чому ніхто не допомагає тобі у важких ситуаціях. Справжня дружба передбачає взаємну допомогу і підтримку. Покажи своїм друзям, що ти в будь-яку секунду готовий (а) прийти їм на допомогу.

Більше відповідей Б:

Ти чудовий друг! На тебе можна покластися в скрутну хвилину. Таких як ти цікаві події і пригоди з друзями чекають на кожному кроці. Найголовніше – твої друзі знають, що завжди можуть покластися на тебе!

Більше відповідей В:

Ти турбуєшся про своїх друзів, особливо коли вони опиняються у складній ситуації, але дружба – це не тільки приємне проведення часу. Твої друзі повинні бути впевнені, що завжди можуть розраховувати на твою допомогу. У тебе великі задатки. Щоб стати справжнім другом, подумай про те, як їх реалізувати.

Бесіда з питань:

– Я сподіваюся, що цей тест змусить кожного з вас задуматися про те, що бути другом – це складна і кропітка праця, це робота, насамперед, над собою. 

2.Інтерактивна вправа «Мікрофон» - мої враження від поеми:

  • Схвилювало

  • Вразило

  • Здивувало

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

1.Зробити колаж до поеми.

2.Вивчити уривок напам’ять.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.