і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Урок розвитку зв'язного мовлення в 2 класі "Малюємо словом весну"

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. «Малюємо словом весну»

Мета: формування предметних компетентностей: виробляти вміння учнів складати казки за серією малюнків, добирати слова, що найбільше відповідають змісту висловлювання і роблять його не лише правильним і точним, а й виразним; відповідати на запитання, будувати речення і текст; розвивати мовлення; збагачувати активний словник школярів;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: формувати здатність організовувати навчальну діяльність, виховувати почуття відповідальності за виконуване завдання,розвивати вміння працювати в парі,оцінювати свою роботу;

комунікативної: розвивати мовленнєві вміння, усне діалогічне мовлення; розвивати спостережливість виховувати щедрість, любов до природи.

інформаційної: удосконалювати вміння добувати і опрацьовувати інформацію з підручника;

соціальної: удосконалювати вміння успішно користуватися мовленням під час роботи в групах, поважати думки товаришів, виховувати активну життєву позицію, інтерес до уроків мови, бажання збагачувати власне мовлення.

Тип уроку: урок розвитку знань, умінь і навичок.

Рівень: творчий.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

1. Привітання

Доброго ранку травам росистим!

Доброго ранку квітам барвистим!

Доброго ранку сонечку ясному,

Людям усім і усьому прекрасному!

2. Об’єднання в групи і розподіл ролей.

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Учитель. Сьогоднішній урок розвитку зв’язного мовлення – це урок творчості, натхнення, добра. Прочитаємо тему: «Малюємо словом весну».

Девіз уроку

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.

- Хай думки ваші будуть добрими, веселими, чесними, світлими, крилатими, достойними, оригінальними і навіть геніальними.

Продовжить речення «Мовлення має бути…» за пам’яткою «Вимоги до мовлення». (Додаток 1)

Змістовним

Послідовним

Багатим

Точним

Виразним

Доцільним

Правильним

- Любі діти, кожен із вас має свої обдарування, свій талант, певні здібності. Хтось гарно танцює, співає, малює, хтось швидко розв’язує задачі, працює на комп’ютері. Але не завжди людина знає про свої здібності та розвиває їх, не цінуючи своєї унікальності. Сьогодні саме той день, коли кожен із вас спробує відчути себе у ролі письменника, казкаря, поета, тому що сонцесяйна весна надихає на творчість.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ, НАДАННЯ НЕОБХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

1. Поетична стежина. Гра «Підкажи словечко»

Слова співзвучні – рими добирайте!

Я зупинюсь – ви слово добирайте!

Крокує впевнено весна

Чудова, світла, … (чарівна)!

І раді всі міста і села,

Бо йде до нас весна … (весела).

Летить на сушу і на море

Повітря чисте і … (прозоре).

Що ж синіє на землі?

Ніжні проліски … (малі).

А над полем що бринить?

Любий жайворон … (дзвенить).

Весна землі подарувала

Квітковий, дивний рушничок.

Майстерно ми вірші складали.

Нам у пригоді став весняний … ( словничок)!

2. Гра « Що ми не бачимо?»

1) Релаксаційна пауза.

Учитель. А зараз до нас звернеться Весна. Спробуйте уявити свою зустріч з ясноокою дівчинкою-паняночкою! Сядьте зручно, заплющить очі. Ви опинились на лісовій галявині, а може, у лузі, біля маленької кринички з джерельною водою. Сонячне проміння лагідно гріє обличчя і руки. Повітря дуже тепле і свіже. Навколо пахне першою зеленню, весняними квітами. Як легко дихається! Ваше тіло наповнюється сонячною енергією і весняною радістю. Уважно прислухайтесь до голосу Весни!

Стояла я слухала весну.

Вона мені багато говорила,

Співала пісню дзвінку, голосну,

То знов таємно – тихо шепотіла.

Леся Українка

2) Звертання Весни до дітей.

Вчиться уважно дивитись навколо,

Вдивляйтесь, дивуйтесь якомога частіше.

Уява відкриє вам світ чарівного,

Таємний, який ви не знали раніше.

І раптом предмети усі оживуть.

І вмить ви потрапите в казку, малята!

Нехай фантазерами вас назвуть.

Учіться, будь ласка, фантазувати!

3) Вправа « Передбачення за малюнком».

Учитель. Подивіться на цей весняний пейзаж. Що або кого ми можемо побачити на тій частині, що закрита білим папером? Своє передбачення висловлюйте словом, словосполученням або реченням.

(Припущення дітей: квітка, кущ, бджола, джерельце, зайчик тощо.)

- Правильна відповідь здивує вас, тому що це … гніздечко жайворонка, що звито на землі у лузі або у полі й вимощено сухими травинками. Дуже часто птахи додають у підстілку кінське волосся. Саме у той час, коли самочка сидить на яйцях, самець - майбутній батько – співає своїй коханій дзвінку пісню. Унікальний цей дзвінкоголосик ще й тим, що один із небагатьох птахів, який може співати на льоту впродовж 10-20 хвилин без перерви! Така пісня має назву трелі.

3. Вправа « Мікрофон». « Дощ» комплементів

Учитель. Весна славиться не тільки пташиними піснями, а ще й барвами і пахощами. Роздивіться уважно зображення весняних квітів, що милують вас красою, ніжністю і неповторністю. Я хочу, щоб на всі квіти полився «дощ» комплементів, а може, навіть «злива». Скажіть,які вони, на що схожі?

(Витончені, запашні, розкішні,…)

4. Фізкультхвилинка

ІV. ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА

1. Повторення правил продуктивної роботи в групі за пам’яткою

(Додаток 2).

2. Творча робота в групах

І група «Сонячні промінчики». Складають сенкан до слова жайворонок.

ІІ група «Зірочка». Складають діалог між Бджілкою і Медункою, інсценізують його.

ІІІ група « Усмішка». Продовжують казку за початком, використовуючи слова з довідки.

V. ПРЕЗЕНТАЦІЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ВИКОНАННЯ ВПРАВИ

Запитання для груп

І група. Якою довідковою літературою ви користувались при складанні сенкану?

Чи можна насолоджуватись співом птаха, якого посадили у клітку? Чому?

ІІ група. Чи потрапили ви на нову інформацію під час складання діалогу? Яку саме?

Чи можна зрозуміти красу квітки, зірвавши її?

ІІІ група. Якою є головна думка казки?

Кому ще ви можете її розповісти?

VІ. РЕФЛЕКСІЯ

- Який у вас настрій?

- Чи можна за допомогою пісні зробити світ добрішим?

( Діти співають пісню)

VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ

- Якими є ваші враження від уроку?

- Чи виправдалися ваші очікування?

- Подякуйте одне одному за цікавий урок, взаєморозуміння, взаємодопомогу.

- Мої очікування теж справдились, адже ви вчились і вже вмієте висловлювати думки точно і красиво, а ваше мовлення збагатилось образними словами і виразами.

Пам’ятайте!

ТОРКНУТИСЯ КРАСИ МОЖНА ТІЛЬКИ СЕРЦЕМ

(Це речення діти складають з окремих слів.)

ДОДАТОК 1

ВИМОГИ ДО МОВЛЕННЯ

Змістовність

Висловлювання повинне відповідати темі та головній думці. Не говори й не пиши зайвого.

Послідовність

Стеж за послідовністю викладання фактів.

Багатство

Уживай різноманітні слова та речення. Намагайся не повторювати одні й ті самі слова, речення.

Точність

Уживай більше точних слів.

Виразність

Добирай слова та вирази, що найяскравіше передають головну думку.

Доцільність

Слід ураховувати, з ким говориш і за яких умов.

Правильність

Правильно вимовляй слова, правильно будуй речення.

ДОДАТОК 2

ПРАВИЛА РОБОТИ В ГРУПІ

1. Розподілити ролі. Обрати командира, секунданта, каліграфа, доповідача.

2. Уважно читати завдання-інструкції.

3. Дотримуватися правила правої руки.

4. Вислуховувати думки кожного члена групи. Не перебивати одне одного.

5. Обговорювати ідеї, а не особистості учнів.

6. Користуватися довідковою літературою.

7. Вкладатися у визначений час.

8. Працювати таким чином, щоб не заважати іншим.

ДОДАТОК 3

ПРАВИЛА СКЛАДАННЯ СЕНКАНІВ

Сенкан – це вірш, що складається з п’яти рядків.

  1. Слово, що позначає тему. Іменник.

  2. Опис теми,що складається з двох прикметників.

  3. Три дієслова, що пов’язані з темою.

  4. Фраза (речення), що висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.

  5. Синонім до першого слова, у якому висловлюється узагальнення, підсумок.

Наприклад

  1. Криниця.

  2. Чиста, прозора.

  3. Напуває, виблискує, співає.

  4. Хай ніколи вона не засохне!

  5. Творіння природи.

ДОДАТОК 4

СКЛАДІТЬ ДІАЛОГ

БДЖІЛКА

МЕДУНИЦЯ

- Доброго ранку, квіточко!

1

- Сядь на мене і впізнаєш!

- Як тебе звати?

2

- Доброго ранку, Бджілко-трудівнице!

- Яке цікаве ім’я! А чому у тебе саме така назва?

3

- Обов’язково! Але пам’ятай, що найбільше нектару у квіточках фіолетового кольору.

- Я здогадалась! Ти пахнеш медом.

4

- Медунка.

- Медунко, чи можеш ти мене пригостити солодким нектаром?

5

- Так, так. Моє ім’я походить від слова мед. Мед,медунка, медовий, медовик – це споріднені слова.

- Дякую тобі, Медуночко, за смачний сніданок!

6

- Прилітай ще! Рада була познайомитися.

- До побачення, солодка квіточко!

7

- До побачення, Бджілко-трудівнице!

Інструкція

1. Прочитай слова Бджілки.

2. Прочитай слова Медунки.

3. Прочитай першу репліку Бджілки і знайди відповідні слова Медунки.

4. З’єднай лінією ці два речення.

5. Познач цифрою 1 першу репліку Медунки.

6. Прочитай другу репліку Бджілки і знайди відповідні слова Медунки.

7. З’єднай лінією ці два речення.

8. Познач цифрою 2 другу репліку Медунки.

9. Складай діалог далі.

10. Прочитай складений діалог.

ДОДАТОК 5

Допишіть продовження казки, користуючись довідкою.

У лузі, під гіллястим дубом, багато років жила криниця. Вона давала людям воду. Тут відпочивали подорожні.

Одного разу до дуба прийшов хлопчик. Він любив пустувати. Підняв камінь, кинув його у криницю. « Ото булькнуло!» - зрадів хлопчик. І почав кидати камінці один за одним. Потім побіг і забув про свої пустощі.

І наснився хлопчикові ------------- сон. Криниця -------------. Засохли ----------

і ----------- навколо. Перестали літати -------------- і -------------. Навіть -----------

засох, бо підземні струмки потекли в інше місце. На дубі перестав мостити гніздо ------------ . він полетів на інший луг. Зажурився ліс.

Прокинувся хлопчик. Жахливо і ------------- йому стало. Він зрозумів: пустощі причинили велике лихо природі. Миттю прибіг він до кринички,

------------ її і сказав: «Пробач мене, криничко-джерельна водичко! Я буду природі ---------".

Слова для довідки:засохла, страшний, квіти і травичка, бджоли і метелики, дуб, соромно, соловейко, розчистив, другом.

7

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
На цьому уроці з розвитку мовлення учні вчаться складати казки за серією малюнків, добирати слова, що найбільше відповідають змісту ;вчаться відповідати на запитання, будувати речення і текст; розвивається спостережливість, виховується щедрість, любов до природи.
  • Додано
    12.12.2018
  • Розділ
    Українська мова
  • Клас
    2 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    382
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    0
  • Номер матеріала
    GZ468420
  • Вподобань
    0
Курс:«Основи фінансової грамотності»
Часнікова Олена Володимирівна
72 години
2700 грн
790 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь