Урок розвитку зв"язного мовлення у 4класі : Докладний переказ тексту. Життя в зимовому лісі

Опис документу:
Мета: ознайомити учнів із поняттям «докладний переказ»; розвивати уміння добирати влучні слова для передачі власних спостережень, вражень, почуттів; закріплювати вміння складати план тексту, писати докладний переказ; збагачувати їх словниковий запас; виховувати любов до рідної природи.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Докладний переказ тексту. Життя в зимовому лісі

Мета: ознайомити учнів із поняттям «докладний переказ»; розвивати уміння добирати влучні слова для передачі власних спостережень, вражень, почуттів; закріплювати вміння складати план тексту, писати докладний переказ; збагачувати їх словниковий запас; виховувати любов до рідної природи.

Хід уроку

І. Організаційний момент

- До нас на урок завітали учні лісової школи. Вони хочуть почути, як працюють школярі. І якщо наша робота їм сподобається, то звірі на згадку про себе залишать нам подарунки.

ІІ. Актуалізація знань учнів

Бесіда

- Ще не так давно ми бродили з вами в осінньому лісі. Під ногами шурхотіло опале листя. Сумну пісню співали птахи. А сьогодні під білою теплою ковдрою сплять дерева і трави. Не чути співу птахів. Що це за пора року?

Стало біло навкруги,

Я розтрушую сніги,

Наганяю холоди,

Воду сковую в льоди,

В дружбі з дітьми я всіма.

Здогадались? Я…

(Зима)

- Так, це зима. Скільки гарного навкруги взимку – блискучі бурульки, ажурні сніжинки, таємничі кучугури! Казкова краса зими притягує, хвилює, бентежить нашу уяву. Кому з вас доводилося бувати в зимовому лісі? Що цікавого ви там спостерігали?

- А що ви знаєте про життя лісових тварин узимку? (Розгляд ілюстрацій).

Гра «Хто де живе?»

- Поєднати лісових мешканців з їх домівками.

Білочка гніздо

Зайчик барлога

Ведмідь кущ

Косуля дупло

Пташка нора

Лисиця ліс

- Скрізь лежить глибокий сніг. Життя ніби завмерло в лісі. Але це не так. Про життя звірів у лісі нагадує ланцюжок слідів на снігу. Он через галявину швиденько пострибала якась тваринка. Хто це?

Довгі вуха, куций хвіст,

Невеличкий сам на зріст.

На городі побував,

Там капустки пожував.

Довгі лапки: скік та скік;

Ми погнались, а він втік.

(Заєць)

- Що ви знаєте про цю тваринку?

- У наших лісах живе багато звірів. Найчастіше можна зустріти зайчика.

Влітку він буро сірого кольору, а взимку його хутро трішки світлішає. У цих тварин задні ноги довші за передні. Тому вони дуже швидко бігають. У зайців дуже великі вуха, через те їх називають довговухі. Через свій короткий хвіст вони отримали ще й іншу назву – куцохвості. Зайчики сплять улітку під кущами, у траві, а взимку шукають притулку під деревами. Це травоїдні тварини. Влітку поїдають капусту, моркву, хвою, осоку, а взимку – кору дерев, дрібні гілочки, сіно навколо стогів.

Цікаво знати

Великі рухливі вуха зайця свідчать про дуже добрий слух.

Зайці не стільки боязкі, скільки обережні. Їм необхідна ця обережність, тому що в ній їх порятунок. Природне чуття, здатність швидко тікати великими стрибками в поєднанні з прийомами заплутування своїх слідів компенсують їх беззахисність.

В темнім лісі проживає,

довгий хвіст пухнастий має.

Їй на місці не сидиться.

Як зовуть її? ... (Лисиця)

- Що ви знаєте пор цю лісову тварину? Як вона виглядає?

- Усім знайома руда розбійниця із довгим пухнастим хвостом. У лисиці короткі лапи, вона нагадує невелику собаку, хоча в повадках схожа на кішку. У неї довга вузька паща з гострими іклами. Хутро красиве, руде, біла грудка і чорні чобітки. Із-за пухнастого хутра вона здається великою. Насправді це невелика тварина масою до 5 кг.

У негоду і від ворогів лисиці ховаються в нори. Іноді вони займають вже готову нору борсука.

Лисиця – це хижа тварина. Головною здобиччю лисиці служать дрібні гризуни: полівки, водяні щури, миші. Влітку лисиці поїдають також комах, ягоди і плоди різних рослин. Буває нападають на зайців, куріпок або поїдають падаль.

Цікаво знати

Пухнастим хвостом лисиця діє як кермом, роблячи різкі повороти під час переслідувань. За хвостом же лисиця ховається, згорнувшись під час відпочинку клубочком і уткнувши в нього ніс.

Лисиця добре бігає, стрибає і плаває.

У одній лисячій норі знайшли 27 запасних виходів.

- А ось і ще звірок, який присів на пеньочку.

Червонясту шубку має,

По гілках вона стрибає,

Хоч мала сама на зріст,

та великий має хвіст,

Як намисто оченята…

Хто це? Спробуй відгадати.

(Білка)

Це невеличка тварина. Довжина тіла білки 20-30 см, маса – до 1 кг. Вона має китички на кінці вух, які довші бувають взимку і пухнастий хвіст, який служить їй кермом і парашутом під час стрибків. Забарвлення шерсті цих звірів залежить від пори року. Влітку білка руда, а взимку – світло-сіра. Влітку хутро у білок рідке, взимку після осінньої линьки стає густим.

Все своє життя білка проводить на деревах, спускається на землю тільки у пошуках їжі. У холодний час білки ховаються в дупла, видовбані дятлом, або поселяються у власних кулястих кублах. Кожна білка влаштовує декілька подібних притулків.

Харчуються білки насінням шишок, жолудями, горіхами. Крім того, білки поїдають різні ягоди і гриби, квіткові бруньки. Ловлять на деревах жуків і метеликів, а при нагоді розорюють пташині гнізда, випивають яйця і поїдають пташенят. При неврожаї шишок взимку вони їдять паростки і бруньки дерев, ніжну кору чагарників, розшукують комори бурундуків і поїдають їх вміст.

Цікаво знати

Білка може перелітати відстань до 10 метрів.

Влітку вдень білка ховається у дуплі або гнізді. Їжу шукає тільки рано-вранці або пізно ввечері. Білка, як і більшість гризунів, живе 2-4 роки.

У білки-летяги немає крил, як у птахів, але всі лапи у неї з’єднані широко літальною перепонкою. Ця перепонка допомагає їй планерувати з гілки на гілку.

- Які звуки дуже часто вам доводиться чути в лісі? (Завиває вітер, шумлять брунатним листям могутні дуби, впала суха гілка, хрумтить під ногами сніжок, вистукує дятел).

Вірно людям я служу,

м дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю,

шкідників ним здобуваю.

(Дятел)

- Прийшла зима, холодно стало. Далеко поховалися всі комашки. Що ж дятел взимку їсть?

- Ось погляньте: під деревом багато-багато шишок лежить. Раптом прилетів дятел, у дзьобі шишку тримає. Поклав її в розколину і почав дзьобати. Роздовбав, насіння повибирав і за іншою полетів. Ось так дятел взимку насіння з шишок дістає і їсть.

Цікаво знати

Дятла називають лісовим лікарем. Якщо стукає дятел - всі шкідливі комахи будуть знищені і ліс буде жити.

У дуплах, зроблених дятлом, живуть кажани.

Весною дятел любить поласувати березовим соком. Робить він це обережно, не наносячи шкоди дереву.

Гра «Мікрофон»

- А як виживають звірі і пташки, коли люди не можуть їм допомогти? Давайте візьмемо у них інтерв’ю. (Виходять діти в масках дятла, білочки, зайця, лисички. Ведучий ставить їм одне запитання).

- Як живеться вам у зимовому лісі? (Лісові мешканці розповідають про особливості виживання).

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку

- Ось і закінчилася наша екскурсія до зимового лісу. Ліс потрібно любити і дбайливо оберігати. Не можна жодного дерева вирубувати без потреби. На місці вирубаних слід насаджувати молоді, щоб у них знаходили собі затишок різні звірі і птахи. Ми були дуже спостережливими, уважними, познайомилися із лісовими мешканцями. На сьогоднішньому уроці про життя у зимовому лісі ми ще дізнаємося із тексту, над яким будемо працювати. Навчимося писати докладний переказ цього тексту.

ІV. Робота над докладним переказом тексту

Читання тексту вчителем

- А зараз уважно послухайте текст. Зверніть увагу, як поводять себе лісові мешканці.

Життя у зимовому лісі

Цікаво спостерігати за життям у зимовому лісі. Ось прилетів до старого дуба дятел. Цілий день працює. Довгим дзьобом шкідників винищує.

З дерева на пеньок стрибнула білочка. У неї в лапках соснова шишка. Вилущує насіння із шишки білочка, на дятла позирає, слухає.

А що воно там стрибає між кущами серед сухого бур’яну? То зайчисько пухнастий. Стрибнув зайчик до молоденької грушки. Погриз трохи кори і біжить до пенька. Не знає заєць, що по його сліду лисиця вже давно йде і стежить за ним.

За В. Приходьком

Аналіз змісту тексту

- Про яких тварин розповідається тексті?

- Що робить дятел взимку?

- Як поводить себе білочка?

- Що роблять заєць і лисиця?

Словниково-семантична робота

- Доберіть із тексту протилежні за значенням слова:

літній – … зимовий;

молодого – … старого;

ніч – … день;

коротким - … довгим;

старенької – … молоденької.

- Утвори словосполучення:

ліс (який?) … (зимовий);

дуб (який?) … (старий);

шишка (яка?) … (соснова);

зайчисько (який?) …(пухнастий);

бур’ян (який?) …(сухий);

грушка (яка?) … (молоденька).

- Підберіть слова, які можна вживати в тексті, щоб уникнути повторень одного й того ж самого слова:

дятел – він, птах, санітар лісу;

білка – вона, звірятко, тварина;

заєць – він, куцохвостий, косоокий, боягуз;

лисиця – вона, рудохвоста, хитрунка.

Самостійне читання змісту тексту

- Прочитайте оповідання ще раз і поділіть його на частини.

Складання плану тексту

Самостійно складіть план тексту.

План

1. Цікаве спостереження.

2. Поведінка лісових мешканців.

3. Небезпека неподалік.

Усний докладний переказ тексту за складеним планом

- Який переказ ми називаємо докладним? (Докладний переказ – це такий переказ, у якому передаються всі моменти, які можна запам’ятати. У переказі зберігаються вирази, звороти, зміст тексту).

V. Фізкультхвилинка

Гра «Я - Мороз – червоний ніс»

Я – Мороз – червоний ніс,

Бородою я заріс.

Я шукаю в лісі звірів,

Полохливих та грайливих.

Ану швидше виходьте,

Зайчики білесенькі,

Лисички рудесенькі,

Вовчики сіренькі,

Білочки швиденькі.

(Діти імітують рухи тварин)

VІ. Самостійне написання докладного переказу

Орфографічна підготовка

- Зверніть увагу, як пишуться такі слова:

спостерігати, прилетів, дзьобом, винищує, вилущує.

- Запишіть у зошит докладний переказ за планом. Кожен пункт плану починайте розкривати з абзацу.

VІІ. Перевірка написаного

VІІІ. Слухання і рецензування окремих робіт

ІХ. Підсумок уроку

- Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

- Чого навчилися?

- Що допомогло послідовно передати зміст тексту?

- Чим ми можемо допомогти звірятам взимку?

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Google-сервіси в роботі вчителя»
Левченко Ірина Михайлівна
16 годин
390 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.