Урок розвитку зв"язного мовлення у 3 класі : Чому ластівки відлітають найпершими?

Опис документу:
Мета. Узагальнити знання учнів про текст, удосконалювати вміння, формувати відповіді на запитання, складати твори-міркування; добирати переконливі докази, аналізувати інформацію, робити висновки; прищеплювати дітям любов до природи рідного краю, бажання охороняти її.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Міркування за запитаннями.

Чому ластівки відлітають найпершими?

Мета.

Узагальнити знання учнів про текст, удосконалювати вміння, формувати відповіді на запитання, складати твори-міркування; добирати переконливі докази, аналізувати інформацію, робити висновки; прищеплювати дітям любов до природи рідного краю, бажання охороняти її.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.

Відгадайте загадку і визначте тему уроку.

Швидко скрізь цей птах літає

Безліч мошок поїдає.

За вікном гніздо будує,

Шкода, в нас він не зимує.(Ластівка).

Покажіть на дошці малюнок, на якому зображений цей птах.

Розкажіть, що ви знаєте про нього.

Розповідь учнів.

Ластівки – невтомні трудівниці. Вони будують гнізда із глини або ґрунту змочуючи їх слиною. За час будування гнізда пара птахів переносить у дзьобах до 300 грам глини. Коли батьки вигодовують пташенят, вони приносять дітям їжу 300-600 разів на день, знищуючи при цьому безліч шкідливих комах: попелиць, довгоносиків, тощо. Коли пташенята підростають, батьки прив’язують їх, щоб не випали із гнізда. Ластівка відшукує довгі кінські волосини і шматочками глини приліплює їх до гнізда, а другий кінець волосини намотує пташеняті на лапку.

Звиті ластівками гнізда в будинку провіщають щастя господарям, тому руйнувати їх гріх.

Доповнення розповіді вчителем.

Ластівки більшу частину дня проводять у польоті, ловлячи комах прямо у повітрі. Завдяки довгим та гострим крилам вони літають швидко і справно. Ластівки можуть навіть пити воду на льоту: пролітаючи низько над річкою, зачерпують її своїм розкритим дзьобиком. Ніжки в ластівки короткі. Ці птахи незграбні, тому рідко сідають на землю.

Визначення завдань уроку.

  • То про яку пташку ми сьогодні будемо писати?

  • Пригадайте, що таке текст?(Зв’язані за змістом речення).

  • Які бувають тексти?(Розповідь, опис, міркування).

  • Пригадайте будову тексту.(Зачин, основна частина, кінцівка).

1.Повідомлення теми уроку.

Сьогодні ми будемо вчитися писати текст-міркування про ластівок. Давайте пригадаємо, що таке текст-міркування? (У такому тексті доводиться або роз’яснюється якась думка, ідея).

2. Робота з таблицею.

- Давайте розглянемо, з чого складається тест-міркування.

тому що

тому, ось чому, отже

  1. Робота з деформованим текстом.

  • Чи добре ви запам’ятали загадку про ластівку, перевірте себе, відновіть деформований текст-загадку.

Шкода, в нас він не зимує.

За вікном гніздо будує.

Безліч мошок поїдає,

Швидко скрізь цей птах літає.

  1. Колективна підготовка до написання тексту.

Чому цей птах не зимує у нас?

Що відбувається в житті птахів із приходом осені?

Давайте поміркуємо, чи одночасно всі перелітні птахи відлітають у вирій?

Від чого залежить послідовність відльоту птахів?(Від їжі).

Чим живиться ластівка?(Мошкою, попелицями, довгоносиками).

Куди вони діваються?(З настанням осінніх холодів комахи ховаються під кору дерев,залазять у щілини).

Що з цього випливає?( Птахи змушені відлітати в теплі краї).

А коли знову повертаються? (Весною, коли пригріє сонечко і стане вдосталь їжі).

Послухайте вірш Н. Забіли

Ластівки

Пригріва весняне сонце.

В рівчаках біжать струмки.

Метушаться за віконцем

Клопітливі ластівки.

Підлетіли. Відлетіли.

Тільки крильця блим та блим.

Це вони будують вміло

Для своїх маляток дім.

Всі працюють безупинно

Не марнують, бачиш, час

Грудочки м’якої глини

В дзьобах носять раз у раз.

Які почуття викликають ці рядки?

Що автор хотів висловити? (Повагу, ніжність, любов до працьовитих пташок).

Для кого роблять дім?

Де вони будують свої гнізда?

З чого їх ліплять?

Так, люди завжди любили ластівок та уважно спостерігали за їх поведінкою, складали про них прислів’я та прикмети.

Завдання. З’єднайте частини прислів’я. Поясніть їх.

Ластівки низько літають –

птиця з двору

В осінню пору −

дощ обіцяють

ІІІ.Фізкультхвилинка.

Прилетіли журавлі (махають руками, імітуючи літання).

І великі, і малі (показують руками).

Сіли собі на ріллі (присідають),

Заспівали: «тра-ра-рі».

Де журавка ходила (діти крокують на місці, високо піднімаючи ноги),

Там пшениця вродила.

Де журавель ходив,

Там ячмінь уродив.

IV.Практична робота в зошиті.

1.Складання тексту-міркування за запитаннями.

а)Що відбувається в житті птахи восени?

б)Які птахи відлітають найпершими?

в)Чому ластівки так рано покидають рідну землю?

г)Про що мріють ластівки в теплих краях?

2. Лексична робота.

Якими словами можна замінити слово «ластівки»при складанні тексту?(Ластівки – вони, птахи, пташки, мандрівники, друзі людини, вороги комах.)

3.Словникова робота

Виберіть з поданих висловів ті, які найбільше підходять до тексту.

Осінь змінює природу

втручається в життя птахів

нагадує про наближення зими

проводжає птахів у вирій

не всі відлітають одночасно

відлітають по черзі

живляться найдрібнішими комахами

з настанням холодів комахи ховаються

як тільки зникає їжа

коли немає чого їсти

збираються у зграї

летять на південь

зимують у теплих краях

мріють про повернення на батьківщину

з нетерпінням чекають весну

повертаються в рідний край.

Що буде твердженням? (Осінь проводжає птахів у вирій).

Що є доказом? (З настанням холодів комахи ховаються, і птахам нема що їсти).

Який висновок зробите?(Мріють повернутися на батьківщину).

Який заголовок можна підібрати?(Ластівки-мандрівниці).

4.Письмова робота.

Запишіть у зошитах текст-міркування за запитаннями та даним висловами.

5.Перевірка тексту-міркування.

V.Підсумок уроку

А зараз спробуємо скласти вірш про осінь. Я вам буду читати вірш, а ви будете добирати слова-рими.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Креативний менеджмент в умовах змін (на прикладі управління закладами позашкільної освіти)»
Просіна Ольга Володимирівна
30 годин
590 грн
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.