Урок розвитку зв’язного мовлення 3 клас. Складання письмової розповіді за поданим планом «У бібліотеці».

Опис документу:
Урок допоможе розкрити роль книги в житті суспільства, пригадати шлях створення книги; закріпити та розширити уявлення учнів про бібліотеку, її значення для людей;

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок розвитку зв’язного мовлення 3 клас

Тема. Складання письмової розповіді за поданим планом «У бібліотеці».

Мета. Розкрити роль книги в житті суспільства, пригадати шлях створення

книги; закріпити та розширити уявлення учнів про бібліотеку, її

значення для людей;

Продовжувати формувати вміння писати твір за малюнками з використанням

плану, удосконалювати орфографічні навички ; розвивати навички усного і

писемного мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; закріпити уміння

учнів виділяти головне;

виховувати культуру усного спілкування, охайність на письмі;

прищеплювати любов та повагу до книги, розвивати інтерес до читання.

Обладнання. Інтерактивна дошка, зображення бібліотеки, книг, видатних

людей, які внесли свій вклад в розвиток книги, таблиця з планом та опорними її

словами, прислівя.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Вступна бесіда вчителя про історію створення бібліотеки

- Бібліотека – це той храм, де завжди народжується і зберігається духовність.

- Як ви розумієте слова великого поета Т.Г.Шевченка:

«Бібліотеки - це скарбниці всіх багатств людського духу»?

- Сьогодні ми не знаємо хто написав першу книжку, як вона називалася.

Книга – унікальне, феноменальне творіння людства. Ми не можемо уявити своє життя без книги. Книги – наші постійні супутники. Книга – джерело знань для школяра, студента, кожної людини.

-Бібліотека (з грецької) – бібліо – книжка, і тека – сховище, скриня.

30 вересня є Всеукраїнським Днем бібліотеки.

- У давнину бібліотеку називали «дім життя», «притулок мудрості», «аптека для душі».

-- Але так було не завжди. І допоки книжка знайшла свою головну домівку – бібліотеку, вона пройшла довгий та цікавий шлях свого становлення.

Розповіді підготовлених учнів про історію винайдення паперу та книги

-- А давно-давно на землі не було книжок, бо люди ще не вміли їх робити. «Сторінками» найдавніших книжок були камені, стіни печер. Далі люди додумалися писати на глині, яку потім сушили й випалювали на вогні. Та хіба на глиняних сторінках-цеглинках багато напишеш? А щоб взяти в дорогу 2-3 такі книги потрібен був віз.

-- З часом люди навчилися робити книги з тонкої козячої або телячої шкіри – пергаменту. Але ці книги були дуже дорогі. На виготовлення однієї книжки потрібні були шкури з цілої череди телят.

-- У далекій Африці на берегах повноводних річок простягнулися нескінченні зарослі болотяної рослини — папірусу. Писали на сухих стеблах папірусу. Писати було зручно, але такі книги швидко ламалися і розсипалися.

-- Справжній папір, що на ньому пишуть зараз люди, навчилися робити 2 тисячі років тому. Тоді книги писали вручну. А це було дуже довго і важко — одну книжку переписували іноді кілька років. Такі книжки були дорогі й малодоступні, гігантського розміру – до півметра і більше. Через вагу й розміри носити з собою таку книгу було майже неможливо. Коштували вони дорого, а щоб їх не вкрали, то часом доводилося прив’язувати їх до столу ланцюгами.

-- Перші бібліотеки в Київській Русі почали відкриватися при церквах та монастирях після ухвалення в 988 році християнства. Найбільшою і багатою на той час була бібліотека Софії Київської, а точніше “книгосховище Софіївського собору, заснованої Ярославом Мудрим. Там також були школа та майстерня для переписування книг кваліфікованими писарями і художниками.

Вчитель: Але доля цієї бібліотеки невідома. Вона безслідно зникла в глибині віків, наче розчинившись у часі.

--Донині дійшло небагато тогочасних книг. Тому знахідка хоча б однієї з них стала б справжньою сенсацією. Може, саме тому багато археологів намагається це зробити. Щоразу перед дослідниками постає питання: де ж скарб Ярослава? Ось основні версії можливого місцезнаходження бібліотеки: книги заховані в підземеллі монастирів, або ж зібрання згоріло у вогні монголо-татарської навали.

-- Минуло ще багато часу, поки з'явилися друковані книжки.

Бесіда з учнями:

Першим друкарем був німецький вчений Йоган Гутнберг.

-- Перша українська друкована книга «Апостол» зявилася у Львові у 1574 р. і надрукував її Іван Федоров. Тут також з’явився і «Буквар южнорусскій»

-- Кирило та Мефодій – два брати, які працювали над словянською писемністю. Кирило у 863 році розробив першу впорядковану словянську азбуку – Кирилицю.

-- У нашій країні найбільшою бібліотекою для дітей є Національна бібліотека України для дітей у місті Києві. (Перегляд слайдів) Її відкрили у 1967 році. Щороку бібліотеку відвідує близько 20 тисяч дітей.

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Людина, яка вміє і любить читати — щаслива людина. Навколо неї завжди багато-багато розумних, добрих і вірних друзів. Друзі ці — книги.

-- Завданням нашого уроку з розвитку зв’язного мовлення є написання розповіді на основі малюнку та поданого плану «У бібліотеці».

ІV. Робота з мовним матеріалом.

1.Перегляд слайдів з екскурсії до Національної бібліотеки України для дітей та

шкільної бібліотеки.

2. Бесіда за планом: 3. Словникова робота:

План

  1. Чим є для нас бібіліотека?

  1. Яка атмосфера тут присутня?

  2. З яких залів складається бібіліотека?

  3. Хто видає книги?

  4. Де вони знаходяться?

  5. Хто сюди приходить? Чому?

  1. Як повинні поводити себе читачі?

  2. Як необхідно ставитись

до книжок?

9. Чому треба любити

книги?

Опорні слова

головне джерело інформації, книгозбірня, скринька знань, домівка книжок, море книг, храм науки

тихо , затишно, красиво, цікаво, багато квітів

книгосховище, читальний зал, абонемент, караоке, дискотека, кімната казок

бібіліотекар

у стелажах, на полицях, виставковий стенд

дорослі та діти, всі бажаючі, читачі, дізнатися більше, прочитати щось нове, корисне, цікаве, відпочити

чемно, ввічливо, культурно, не розмовляти голосно

не бруднити, не рвати, не писати на сторінках, любити та берегти

- Як уникнути повторень слів у творі? (замінити синонімами, іншими словами ).

4. Творча робота над текстом.

Підбір прислів’їв та приказок про книгу для кінцівки.

Народ про книгу. Прислівя та приказки:

Хочеш пізнати світ – читай книжки.

Мудра книжка – безцінний скарб.

Книга – джерело знань.

Книга – найкращий порадник.

Книга вчить, як на світі жить.

Хто багато читає, той багато знає.

Гарна, мудра книга як вірний друг.

Книга – найкращий подарунок.

Хочеш багато знати – читай книжки.

Хто багато читає, той горе забуває.

Книжка – найдивовижніший винахід людства.

З молоду даремно час не гай, а книжки читай.

Як хочеш багато знати, то треба книжки читати.

5. Усне складання твору за планом ( 2 учні )

V.Фізкультхвилинка.

- Щоб книжки не хворіли, ми повинні знати та дотримуватись певних правил:

Правила поводження з книгою

Негоже бруд заносити в науку, (Попереждають пальчиком)

Простягай книзі лише чисті руки. (Простягають руки вперед)

Книгу не перегинай, (Нахили тулуба вперед-назад)

Сторінок не загинай. (Нахала тулубу ліворуч-праворуч)

Не обписуй, не брудни. (Колові рухи по-черзі руками)

Не читай під час їди. (Вправа «Ножиці»)

Одягни обкладинку (Одягаються)

Та зроби закладинку. ( Присіли-встали)

Просто витрати хвилину (Поворот навколо осі)

Та візьмися до пуття – ( Руки за голову)

Попідклеюй сторінки їй. (Руки вгору)

Книзі дай нове життя! (Руки на пояс, посмішка)

VІ. Робота над написання розповіді «У бібліотеці» на основі своїх власних знань та

поданого плану (10-15 хв)

-- З яких частин має складатися текст?

-- Зачин, основна частина, кінцівка.

-- Як ми повинні писати кожну частину?

-- З абзацу.

-- Яка частина тексту найбільша?

-- Основна.

-- Відповіді на які запитання будуть зачином, основною частиною, кінцівкою?

У бібліотеці

Бібліотека – головне джерело інформації для всіх людей. Тут завжди затишно та цікаво.

Бібліотека має книгосховище, читальний зал, абонемент, зал відпочинку. Книги видає бібліотекар. Вони знаходяться на стелажах з полицями. До книгозбірні приходять дорослі та діти. Тут можна читати книги та відпочивати. У бібліотеці необхідно вести себе ввічливо. Книги не можна бруднити та рвати.

Адже, книга – найкращий порадник.

VІІ. Перевірка написаного. Аналіз прочитаних текстів.

Слухання діалогу:

  • Здрастуйте!

  • Добрий день, шановний читачу. Яку книгу бажаєте взяти почитати?

  • На позакласне читання нам задали казку «В Країні Сонячних Зайчиків» Всеволода Нестайка.

  • Це цікава книга. Ось вона на поличці для казок. Нагадайте мені, будь ласка, своє прізвище та імя.

  • . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

  • Будь ласка, прочитайте протягом двох тижнів.

  • Звичайно! Дякую!

  • До побачення!

  • До зустрічі!

Бібліотечні цікавинки

-Заснована 2(15) серпня 1918 року як Національна бібліотека Української держави, з 1988 року носить ім'я В. І. Вернадського.

-Обсяг фондів — близько 15 млн. одиниць зберігання. Це унікальне зібрання джерел інформації, що включає книги, журнали, карти, ноти, образотворчі матеріали, рукописи, стародруки, газети, документи на нетрадиційних носіях інформації. Бібліотека має найповніше в державі зібрання пам'яток слов'янської писемності та рукописних книг, архіви та книжкові колекції видатних діячів української й світової науки та культури

-Книга і сьогодні – важливе джерело знань. Інформаційні технології поступово охоплюють бібліотеки.

-Электронна (цифрова) бібліотека – зібрання, в якому всі матеріали зберігаються в цифровому форматі і доступні для работи з комп’ютером.

-Традиційна книга не приречена на вимирання. На сьогодні актуальною є проблема становлення і введення в загальне користування електронної книги.

-Бібліотека «онлайн» – це бібліотека , якою можна скористатися, не виходячи із дому, через мережу Інтернет.

VІІІ. Підсумок уроку.

Власні побажання учнів один одному, записати у маленькі

книжечки.

-Отож, шануймо, бережімо, читаймо книги, бо у них мудрість, розум, знання людства, які створювалися впродовж тисячоліть.

-Читайте не поспішаючи, щоб не втратити дорогоцінного змісту книг. Людина, що «ковтає» книги, схожа на мандрівника, який знайомиться з країною з вікна вагона.

Книги дарують нам цілющі зерна знань. Вони спонукають до творчого пошуку, прекрасних знахідок і відкриттів.

Диференційована картка з розвитку зв’язного мовлення «У бібліотеці» 3 клас №1

План

1. Чим є для нас бібіліотека?

  1. Яка атмосфера тут присутня?

  1. З яких залів складається бібіліотека?

  1. Хто видає книги?

  1. Де вони знаходяться?

  1. Хто сюди приходить? Чому?

  1. Як повинні поводити себе читачі?

  1. Як необхідно ставитись

до книжок?

9. Чому треба любити

книги?

Опорні слова

Бібліотека – це . . .

головне джерело інформації,

книгозбірня, скринька знань, домівка книжок,

море книг, храм науки

тихо, затишно, красиво, цікаво, багато квітів

книгосховище, читальний зал,

абонемент, караоке, дискотека, кімната казок

бібліотекар

у стелажах на полицях, на виставковому стенді

дорослі та діти, всі бажаючі, читачі, дізнатися

більше, прочитати щось нове, корисне, цікаве,

відпочити

чемно, ввічливо, культурно, не розмовляти

голосно

не бруднити, не рвати, не писати на сторінках,

любити та берегти

Адже, . . .

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________

Диференційована картка з розвитку зв’язного мовлення «У бібліотеці» 3 клас №2

План

1. Чим є для нас бібіліотека?

  1. Яка атмосфера тут присутня?

  1. З яких залів складається бібіліотека?

  1. Хто видає книги?

  1. Де вони знаходяться?

  1. Як повинні поводити себе читачі?

  1. Як необхідно ставитись

до книжок?

8. Чому?

Опорні слова

Бібліотека – це . . .

скринька знань, домівка книжок, море

книг, храм науки

тихо, затишно, красиво, цікаво, багато квітів

читальний зал, абонемент, караоке,

дискотека, кімната казок

бібліотекар

у стелажах, на полицях

чемно, ввічливо, культурно, не розмовляти

голосно

не бруднити, не рвати, не писати на сторінках

Книги треба любити, адже. . .

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Особливі діти в закладі освіти: характеристика нозологій, педагогічні підходи»
Мельничук Вікторія Олексіївна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.