Урок «Реалістично-побутове втілення теми жіночої долі в поемі «Наймичка» Т.Г.Шевченка

Українська література

Для кого: 9 Клас

03.02.2021

265

6

0

Опис документу:
Конспект уроку розрахований на продовження опрацювання теми жіночої долі у творчості Шевченка. Тип уроку: урок вивчення нового маткріалу. Велика увага приділена у методичній розробці виховному етапу. визначені компетентності учнів на уроці: спілкуваннядержавною мовою, інформаційна, учитися упродовж життя, здоров'язбережувальна.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Предмет українська література Клас 9 Урок № ___ Дата___/___/___

Прізвище вчителя Валюх Л.М.

Тема уроку: «Реалістично-побутове втілення теми жіночої долі в поемі «Наймичка» Т.Г.Шевченка

Мета уроку:

Навчальна – продовжити опрацювання теми жіночої долі у творчості Т.Г.Шевченка; зробити літературний аналіз поеми «Наймичка»; з’ясувати історію написання та особливості назви твору; формувати навички характеристики образу персонажу; розкрити значення соціально – побутової теми твору та поняття «апофеоз», поглибити знання про «поему» та «реалізм». Удосконалювати вміння учнів зіставляти літературні твори із іншими видами мистецтва (кіно, театр). Перевірити рівень знань, умінь і навичок за прочитаними творами; вдосконалювати вміння висловлювати власні судження щодо подій і образів.

Розвивальна – розвивати навички самостійної роботи; культуру зв’язного мовлення, пам’ять, вміння логічно і критично мислити, робити ґрунтовні і виважені висновки.

Виховна виховувати шанобливе ставлення до жінки (жінка-мати, жінка-кохана); сприяти розвитку у школярів чуйності, доброти, людяності, бажання творчо працювати, поважати один до одного.

Обладнання уроку: підручник, портрет Т. Г. Шевченка, текст поеми Т.Шевченка «Наймичка», ілюстрації до неї, дидактичний матеріал (дерево асоціацій), відео, презентація.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Епіграф уроку:

Такого полум’яного материнства, такого апофеозу жіночого кохання і жіночої муки, мабуть, не знайти ні в одного з поетів світу.

М. Рильський

Хід уроку

І. Організаційний момент. ( 1хв.)

Психологічна настанова учнів на урок

За вікном зима. Погода дарує нам приємні сюрпризи. А що ми можемо подаруввати один – одному під час дистанційного навчання. Звісно посмішку.

Якщо посміхнутися перехожому-він посміхнеться у відповідь.

Якщо посміхнуться небу і сонцю-розійдуться хмари.

Якщо посміхнуться Всесвіту- трапиться щось казкове.

Тож посміхнемося частіше.

ІІ. Перевірка домашнього завдання. (3хв.)

Одним із домашніх завдань було виписати цитати з творів Т. Шевченка. Ви надіслали мені на електронну адресу уривки з вивчених творів, я склала цитатний диктант.

1. Цитатний диктант

Завдання: за поданими рядками поезій Т. Шевченка визначити назву твору.

1. І мене в сім’ ї великій, / В сім’ ї вольній, новій, / Не забудьте пам’янути / Незлим тихим словом. («Заповіт»)

2.Доля, де ти! Доля, де ти? / Нема ніякої; / Коли доброї жаль, боже, / То дай злої, злої! («Минають дні, минають ночі»)

3. Реве та стогне Дніпр широкий, / Сердитий вітер завива, / Додолу верби гне високі, / Горами хвилю підійма. («Причинна»)

4. Утни, батьку, щоб нехотя / На весь світ почули, / Що діялось в Україні, / За що погибала, / За що слава козацькая / На всім світі стала! («До Основ’яненка»)

5. Все йде, все минає і краю немає, / Куди ж воно ділось? Відкіля взялось? («Гайдамаки»)

6. Кохайтеся, чорнобриві, / Та не з москалями, / Бо москалі — чужі люде, / Роблять лихо з вами. («Катерина»).

Слайд 1

2. Ну а зараз прокачаймо мізки. Хвилинка ЗНО

Завдання.  Установіть відповідність між творами Т. Шевченка і їх героїнями.

Відповіді запишіть у чаті.

1. «Причинна» А Прометей

2. «Сон» Б Іван

3. Кавказ» В Русалка

4. «Катерина» Г Цариця

5. «Лілея»

Відповідь : 1 – В. 2 – Г. 3 – А. 4 - Б

IІІ. Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми та мети уроку. (4 хв.)

СЛАЙД 2 .

Ми продовжуємо цікавитися Кобзаревим словом.

Тема уроку: «Реалістично-побутове втілення теми жіночої долі в поемі «Наймичка» Т.Г.Шевченка

Сьогодні на уроці продовжимо опрацьовувати тему жіночої долі у творчості Т.Г.Шевченка; зробимо літературний аналіз поеми «Наймичка»; з’ясуємо історію написання та особливості назви твору; більш ширше розкриємо значення соціально – побутової теми твору та поняття «апофеоз», поглибимо знання про «поему» та «реалізм». Удосконалимо вміння зіставляти літературні твори із іншими видами мистецтва. Перевіремо рівень знань, умінь і навичок за прочитаними творами; вдосконалемо вміння висловлювати власні судження щодо подій і образів.

Звернемо увагу на ставлення до жінки у кріпосній Україні (жінки-матері, жінка-коханої, жінки - покритки);

СЛАЙД 3 Опрацювання епіграфа уроку

Такого полум’яного материнства, такого апофеозу жіночого кохання і жіночої муки, мабуть, не знайти ні в одного з поетів світу. М. Рильський

Словникова робота

Апофео́з ( грец. прославляння ) особи, події; сповнення особливого піднесення, величі. Саме велич жінки, велич материнства прославляв Шевченко.

СЛАЙД 4

Із чим у вас асоціюється слово материнство. Давайте створемо асоціативний кущ. Напишіть свої асоціації у чаті (радість, надія, щастя, сім’я, дитина). Птахи на крилах принесли прекрасні іменники – асоціації .

  1. Актуалізація опорних знань. (1 хв.)

На минулому уроці ми опрацювати поему Т. Шевченка «Катерина»

Тема сьогоднішнього уроку пов’язана з темою минулого уроку. Тож перевіримо розуміння твору «Катерина».

Бліц – опитування

  1. Кому присвячена поема «Катерина» (В.Жуковському на честь викупу Тарасу із кріпацтва).

  2. Визначити сюжет поеми. (Соціально – побутова реалістична поема з народного життя).

  3. Тема (Правдива розповідь про трагічну долю матері – покритки. Поема не про кохання Катерини, а про її страждання).

  4. Ідея (Висловлення глибокого співчуття до жінки і водночас засудження жорстокості, бездушності панів у кріпацькій Україні).

  5. Зачитайте цитати до основної думки твору.(Шануйтеся любі у добру годину. Щоб не довелося москаля шукати).

  6. Стисло розкрийте зміст поеми «Катерина». (Офіцер – спокусник тікає від Катерини, одцуравшись від сина. Батьки, найрідніші у світі люди, стають для неї чужою. Катерина втрачає надію. Вона усвідомлює, що нікому у цьому світі її та дитину оборонити від знущань. І, не витримавши важких випробувань, заподіює собі смерть).

Хочу доповнити про патріотизм Катерини до рідної країни. Залишаючи батьківський поріг дівчина з дитиною на руках іде у світ білий, взявши грудочку землі з України, бо думала, що піде до Московщини шукати батька дитини.

  1. Робота над темою уроку (14 хв.30 с.)

Вступне слово вчителя.

Любов матері всеохоплююча, безкорислива, вона любить дитину усім серцем не задумуючись над тим, як ми за це віддячимо їй. Про матір ніколи не забувають добрі, чуйні діти. Образ матері живе у серці кожної людини. Скільки б їй не було років…

Ця тема завжди була і є сучасною в українській літературі. На минулих уроках ми знайомилися з долею жінки – покритки Катерини у однойменній поемі Шевченка, а сьогодні познайомимося із жінкою – наймичкою. Твір присвячений трагічній долі жінки-покритки, яка стала наймичкою на Україні. Через кілька років після написання «Катерини» Тарас Григорович знову повертається до цієї теми, але висловлює її вже в іншому емоційному ключі. Крім «Наймички», написано поему «Марія» (1861), вірш «Сон» («На панщині пшеницю жала») (1858).

СЛАЙД 5

Історія написання

Поема «Наймичка» датована в альбомі «Три літа» «13 ноября 1845року, в Переяславі». Упершее надрукована в збірнику «Записки о Южной Руси» 1857р. без зазначення автора, оскільки Шевченко перебував тоді на засланні й друкувати його твори було заборонено У друге за життя поета твір надруковано в «Кобзарі» 1860року.

Особливості назви твору

Чому «Наймичка», а не «Мати» або «Мати-наймичка»? (Ганна зробилась наймичкою уже після того як стала матір’ю. Шевченко змінив причину-наслідок і свідомо слово «Мати» не виніс у заголовок свого твору. Тут захована не від читачів, а від сина Ганни таємниця. Отже, в заголовку поеми — також один із секретів високої майстерності Шевченка.

Авторська ідея твору.

Т. Шевченко виголошує ідею справедливості людського суду. Слід оцінювати людину не за її особисті помилки, а за її справи. Одним з перших підняв поет на висоту соціально-морального конфлікту проблему жінки-матері, її трагічну долю, її незахищеність від людського марнославства, від консерватизму й хибних людських думок про гріховність такого материнства.

Фізкультхвилинка

СЛАЙД 6

Складемо паспорт твору

Паспорт твору

Жанр: соціально-побутова поема (з ознаками реалізму)

Згадаємо Теорію літератури

Поема (від грецького слова, що означає "твір", "творіння") — ліричний, епічний, ліро-епічний твір, переважно віршований, у якому зображені значні події і яскраві характери персонажів

Дослідниця, Феня Пустова, вважає, що «новий в українській поезії різновид жанру — соціально-побутову поему» створив Шевченко.

Згадаймо, що таке реалізм?

Реалізм – літературний напрям, який характеризується правдивим відображенням дійсності на основі життєвих явищ.

Тема: трагічна доля жінки, яка вимушена була все життя страждати й приховувати своє материнство.

Ідея: засудження тогочасних умов, у яких жінка відчувала себе соціально незахищеною; висловлення співчуття стражданням героїні.

СЛАЙД 7

Характеристика образу Ганни.

За прийомом «Діамантова діаграма»

Ганна

любляча,відверта

Працює,хвилюється, любить.

Наймичка

терпить,страждає,помирає

ніжна,щира

Мати

СЛАЙД 8

Композиція твору

(«видима» пролог і 8 частин Кожна частина твору – окремий кадр, що рухає дію, сприяє розгортанню сюжету)

СЛАЙД 9

Мотиви поеми

1. Душевної туги

2. Самотності

3. Страждання

4. Схиляння перед силою духу жінки, перед велеччюнайвищої з усієї любові – материнської.

Сюжет цього твору схожий із сюжетами народних пісень і балад. Ганна все життя прожила зі своїм сином у таємниці. Таємницю народження Марка вона готова забрати із собою у могилу, але той уже повернувся з чумакування. І зізнання матері стає кульмінацією поеми. Жінка вважає, що все життя «каралася», тобто себе карала за свій гріх, а перед смертю можна сказати, що вона справжня матір Марка. Дуже зрадів Марко, бо любив Ганну все життя як матір.

На сьогодні, одним із домашніх завдань на вибір було завдання: дослідити і зіставити поему «Наймичка» з творами мистецтва. На свою електронну адресу, відповідно поставленого питання я отримала Тріумф (успіх) у цій роботі від учня Нечваля Ярослава. Його інформацію додала до презентації уроку.

СЛАЙД 10

На сюжет поеми «Наймичка» композитор М. Вериківський створив оперу під цією назвою (1941), що була екранізована режисером І. Молостовою (1964)

Ярослав знайшов уривок з опери. Тож давайте його переглянемо.

Слайд 11

АУДІОЗАПИС

VІ. Закріплення вивченого матеріалу ( 2 хв.)

Бліц - опитування (Добери цитати з твору за питаннями)

1. Розділ І

Як склалася доля Трохима і Насті? Чого їм не вистачало?

(Всього надбали. / Та діточок у їх бігма, / А смерть з косою за плечима)

Розділ ІІ

Над чим розмірковує Т. Шевченко щодо перебування дитини в сім’ ї? (Один сина проклинає, / Другий свічечку, сердешний, / Потом заробляє / Та ридаючи становить / Перед образамиНема дітей!)

Розділ ІІІ

Чому Трохим і Настя вирішили прийняти до себе наймичку? (Бо ми старі, нездужаєм, / Та таки й дитина, / Хоча воно вже й підросло, / Та все ж таки треба / Коло його піклуватись)

На яких умовах дід з бабою прийняли до себе Ганну? (А поживеш, / Роздивишся в хаті, / Та й ми тебе побачимо / Отоді й за плату, / Чи так, дочко?)

Розділ IV

Як у творі описано обряд сватання? (Вернулися / Люде з рушниками, / З святим хлібом обміненим. / Панну у жупані, / Таку кралю висватали, / Що хоч за гетьмана)

Розділ V

Чим пояснити відмову наймички бути на весіллі Марка за матінку? (Ні, Марку, ніяко / Мені матір’ю сидіти: / То багаті люде, / А я наймичка. ще й з тебе / Сміятися будуть)

Розділ VII

Що робила родина Марка, аби вилікувати свою наймичку? Чим пояснити їх ставлення до Ганни? (Уже й пригощали, / Й маслосвятіє служили,— / Ні, не помагало).

VІІ. Рефлексія (2 хв.)

СЛАЙД 12 .

2.10. Метод «Займи позицію» ( Свою думку напишіть у чаті)

Особисто я вважаю, що Ганна – це вияв твердості характеру за ради своєї дитини.

Прочитавши твір, можу стверджувати, що Ганна - вияв твердості характеру, бо все життя була поряд з сином наймичкою, а призналася про материнство лише перед смертю.

Я переконаний, що Ганна – вияв твердості характеру.

Не можу переконувати однокласників у моїй думці, але вона відрізняється .На мою думку Ганна – вияв слабкої жінки. Вона все життя страждала. Вважаю, що їй би було легше жити, коли б вона призналася синові раніше про своє материнство.

VІ. Оцінювання учнів (Сьогодні на уроці ви були активними , творчо працювали, змістовно висловлювали свої думки, вдало добирали цитати з твору. Бали за роботу на уроці переглянете у електронному щоденнику).

VІІ. Підсумок уроку.

Крилами не народжуються – ними стають.

У птаха крила з краси, у метелика крила з любові

У людини ж вони з радості, надії, щастя, мрії…

Тож хай ці птахи злетять із асоціативного куща

І на свої крилах несуть вас

В світи чарівні і красиві, де здійсняться ваші мрії.

СЛАЙД 13

Повернення до епіграфу.

І дійсно слова М.Рильського, які є епіграфом уроку, широко розкривають творчу спадщину Шевченківських поем про жіночу долю.

Я від душі вам бажаю у майбутньому зазнати вірного, чистого кохання та радісного, полум’яного материнства. А сьогодні ви є крилами своїх батьків. Цінуйте, поважайте і знайти, що найсвятіше для матері це діти.

СЛАЙД 14

ІХ. Домашнє завдання

Стор.237 тестові завдання 1-3(письмово)

Стор. 238 усна відповідь на питання.

Читати й аналізувати твір «У нашім раї на землі»

Завдання на вибір

1.Скласти сенкан до одного з героїв поеми «Наймичка».

2. Дослідіть мовні особливості поеми «Наймичка»

  • Написати есе

«Жіноча доля у творчості Т.Г. Шевченка»

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.