Урок "Птахи нам на крилах весну принесли"

Опис документу:
Сценарій виховного заходу для початкових класів, мета якого ознайомити дітей з давніми звичаями зустрічі птахів, продовжити ознайомлення з перелітними птахами України,розвивати пізнавальні інтереси,виховувати любов і дбайливе ставлення до птахів,бажання допомагати їм.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

БОЛГРАДСЬКИЙ НАВЧАЛЬНО – ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС «СПЕЦІАЛІЗОВАНА ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ-ЛІЦЕЙ» БОЛГРАДСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

(Методичні матеріали)

Братової Л.Д.

вчителя початкових класів

Болградського НВК

«Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів-ліцей»

Болградської районної ради

Одеської області

2019 р.

Тема : «Птахи нам на крилах весну принесли».

Мета:

-ознайомити дітей з давніми народними звичаями зустрічі птахів;

-вчити захоплюватися красою оживаючої природи,вдумливо,дбайливо ставитися до навколишнього середовища,замислюватись над наслідками своїх дій;

-розвивати пізнавальні інтереси,естетичні смаки,спостережливість,інтерес до пізнання тваринного світу,допитливість;

-формувати різностороннє уявлення про світ птахів;

-поглибити знання учнів про життя птахів навесні;

-виховувати любов і бережливе ставлення до птахів,до природи,інтерес до народних традицій,до усної народної творчості.

Обладнання:презентація до свята,ілюстрації птахів,маски птахів,шпаківні,годівнички,символічне печиво,відео «Спів солов’я».

Хід заходу

(Лунає музика. Учні розпочинають свято)

Учень1. Знов починається весна –

знов починаються дива!..

То серед двору із-під снігу

раптово визирне трава,

то раптом лагідні веснянки

засіють щоки та носи

чи розщебечуться ще зранку

птахи на сотні голосів!

Учень 2. Йде весна-красна в зеленій хустинці.

Несе весна-красна у хустинці гостинці:

Ягнятам – травицю, гусятам – водицю,

Качатам – ряску, а малятам – ласку.

Учень 3. Доброго ранку!- травам росистим,

– Доброго ранку!- квітам барвистим,

– Доброго ранку!- сонечку ясному,

Людям усім та усьому прекрасному.

Вчитель.-Про що розповідали учні?

Відгадайте ребус

Ведучий. Земля приваблива у різні пори року. А весною все ж таки квітучіша і запашніша, гарніша й чистіша. З давніх-давен у нашого народу було одне з найулюбленіших свят – «Зустріч весни», що приходило пишно і радісно. Навесні пробуджується земля, оживає природа, а з нею – радісні клопоти хлібороба. Після холодних коротких днів і довгих зимових вечорів молодь отримувала можливість вийти на залиті сонячним світлом левади, вкриті першою прозеленню пагорби, де дихалось на повні груди і співалось на повен голос. Весну, за уявленням предків, приносили на крилах птахи. Вчитель:- Чи можна уявити весну без птахів?

Перші весняні промені сонця пригрівають землю, швидкі струмочки знову співають свою пісню. З вирію повертаються на Батьківщину наші пернаті друзі.І ми з вами зустрінемо їх. Сьогодні ми будемо знайомитись з давнім звичаєм зустрічі птахів;пригадаємо прикмети,прислів’я,загадки;послухаємо спів птахів;складемо правила,які допоможуть захистити пернатих друзів;познайомимося з птахами рідного краю,які занесені в Червону Книгу України.

Учень.З давніх пір існують обряди закликання весни, та був один – зустріч

перелітних птахів. Адже яка то весна, коли не чути голосного щебетання

пернатих? Віддавна вважали, що тепло приносять на крилах саме

перелітні птахи.

Учениця.Обряд цей улаштовували 22 березня, на свято Сорока святих.

Напередодні випікали сорок фігурок у вигляді птахів. Їх називали

«жайворонками» чи «голубами». Рано – вранці діти брали частину цього печива і підвішували його на фруктових деревах. Решту тримали до обіду, коли вилазили на дерево і приказували:

Пташок викликаю

З теплого краю:

- Летіть, соловейки,

На вашу земельку,

Спішіть, ластівоньки,

Пасти корівоньки.

Після цього всі стежили за тим, коли над ними пролетить якійсь птах. Це була добра ознака. Особливо раділи, якщо над головами з`являлись дикі гуси.Кожний брав соломинку і жбурляв услід птахам:

- Гуси! Гуси! Нате вам на гніздечко і на здоров`ячко, а нам – на тепло!

Учитель.Давайте і ми станемо в коло і вивчимо цю закличку.(Діти стають у коло і вивчають закличку.)

І ,звісно ж ,співали пісень.

- Зараз давайте заспіваємо пісню «Щебетала пташечка».

Щебетала пташечка

У лісочку,

Щебетала тоненьким

Голосочком.

Щебетала пташечка

У лісочку.

Танцювали зайчики

На пеньочку.

Щебетала пташечка,

Щебетала,

Із ранковим сонечком

Розмовляла.

Ведучий. Першою датою святкування міжнародного дня птахів вважається 1 квітня 1906 року. 

З 21 березня по старому звичаю починається місяць птахів. Діти присвячують його маленьким друзям: розвішують на деревах тисячі пташиних будиночків, влаштовують їдальні для милих гостей, проводять свята-зустрічі з птахами. На земній кулі їх налічується 9000 видів.

Учитель. А чи знаєте ви пташок нашого рідного краю?Давайте зараз проведемо вікторину і дізнаємось щось цікаве про кожну пташку,яка прикрашає нашу рідну землю.

Ведучий. Кличе Весна пташок з теплих країв. Ану ж, відгадайте, хто такі?

(Вчитель читає загадки,учні відгадують)

(Виходить дитина з зображенням шпака)

Учень. Ми, Шпаки, прилітаємо, коли на полях з’являються перші проталини. Перші кілька днів літаємо зграями, шукаємо місце для житла. То ж поспішіть зробити шпаківні і повісьте їх у своєму садку. Ви почуєте різноманітний спів і, навіть, деякі людські слова. Так, це я, Шпак, можу все так робити: і співати, і говорити.

Вчитель.А ви знаєте,що….?(Вчитель повідомляє цікавинки з життя птахів)

Вчитель. Спробуйте відгадати наступного птаха.

Вчитель.

(Виходить дитина з зображенням зозулі)

Учень.Насправді ж я підкладаю яйця в чужі гнізда зовсім не через легковажність. Я не можу сама насиджувати пташенят, бо несу яйця не відразу, як інші птахи, а з інтервалом у 1—3 дні.Мені неможливо було б і насиджувати кожне яйце і годувати пташеня окремо. Вільна від клопоту в будуванні гнізда й насиджуванні яєчок, я лечу туди, де є багато шкідників лісу. Крім того ,я - єдиний птах, що знищує так багато волохатої гусені, яка є надзвичайно небезпечним шкідником лісу. Отруйні волоски гусені шовкопрядів не завдають мені ніякої шкоди. Споживаючи таку гусінь, я не змогла б вигодувати нею своїх пташенят, бо для них ті волоски є дуже небезпечними.

Вчитель.Слухайте уважно загадку про наступного птаха.

- 19 березня закликає весна лелеку додому. Він вважається покровителем сім'ї і рідної оселі.

(Виходить учень із зображенням лелеки)
Учень.Я приношу щастя в сім'ю. В народі кажуть, що я приношу з вирію дітей. Мене вважають символом України. Хто зруйнує моє гніздо, того очикує біда. Будую своє гніздечко високо на хаті, на стовпі із гілок дерев та хмизу.
Учень.-Український народ просто обожнює цього чудового птаха і склав про нього безліч пісень. То ж послухайте одну з них.(слайд, лелека; аудіозапис пісні «Лелеченьки» Наталії Май)
- І скоромовку склав про нього.
Скоромовка
Летіла лелека, заклекотіла до лелеченят.

Вчитель.Давайте разом вивчимо її.(Всі повторюють слова скоромовки)

-Зараз перевіримо,хто її краще запам’ятав?(По черзі змагаються дівчата,хлопці,батьки.)

Ведучий.Ось весна вже буяє в усій своїй красі. І кличе в рідну оселю свого чудового мешканця . А кого ж?

(Виходить учень із зображенням соловейка)

Учень. Повертаюсь я в середині квітня. Одразу ж заворожую своїм чудовим співом. Гніздо влаштовую на землі в гущавині, або низько над землею з гілочок хмизу і пуху. Є таке прислів’я: «Не потрібна солов’ю золота клітка, краще йому зелена гілка». А чому? Бо я можу співати тільки на волі.

Ведучий.Цей спів невимовно красивий. Це – найкращий пташиний спів. Давайте разом послухаємо найкращого співака? Ось він - соловейко .
( Відео « Спів солов’я» )

Ведучий.Весна вже зустрічає нового птаха. Збираючись в дорогу, він запитав: «А чи прокинулись уже комашки?»
(Вчитель читає наступну загадку)

(Виходить учениця із зображенням ластівки)

Учениця.Я одна прилетіла, бо так хотіла попасти на свято. Подружки мої прилетять на початку, або в середині квітня. Комашок ще немає. Але дятлик обіцяв, що не залишить у біді, пригостить і мене комахами, які видовбує з-під кори дерев. Я – символ життя, любові. Хто зруйнує моє гніздо, той залишиться без сім'ї і, крім того, весь покриється ластовинням.
- А своє гніздечко ми споруджуємо під стріхою, ліпимо його з грудочок землі та глини.

Вчитель. А ви знаєте,що в природі є різні ластівки? Є міська,сільська і берегова.

Вчитель. З давніх-давен народ шанує цю лагідну, ніжну пташку. Мами часто своїх діток називають «ластів’ятками». Пісень про неї складено багато. Колись на Україні і Новий рік відзначали навесні, тоді, коли повертались додому ці «Божі створіння» - так величав народ свою тендітну пташку.

Ще вони склали про неї прикмети та прислів’я.


Ведучий.А весна радіє кожній пташці. От уже і наступну прикликала. Ой, як же він схожий на лелеку! Бачу, бачу, поспішає, а хто ж це?(Учитель читає наступну загадку)

(Виходить учень із зображенням журавля)

Учень.Я прилітаю в кінці березня – на початку квітня. Відразу ж приступаю до спорудження гнізда. Його майструю з щільно утрамбованої купи очерету з домішками моху і невеличким заглибленням в центрі. Дуже люблю щипати те, що росте на городах. От і пісеньку український народ склав про мене «Унадився журавель»

(Відео.Українська народна пісня «Унадився журавель».)

Учні. Наш народ дуже любить птахів і склав про них народні прикмети. 

Ведучий. А весна співає, а весна сміється. Вже прилетіли зяблик , дрізд, незабаром – зозуля . . . Хіба можна їх всіх порахувати? Ось скільки у весни пернатих друзів. Всі вони прилітають і зачаровують своїм співом.
Учитель. Дуже багато цікавого можна дізнатися про птахів. Наприклад:

-А ви знаєте,що не лише героям,поетам,генералам ставлять у світі пам’ятники,а найзвичайнішим птахам? 
- Горобцям – у Бостоні (США) за врятування від гусені, яка загрожувала людям знищити врожай.

- Гусям – у Римі, за те, що врятували місто від ворога, зчинивши галас і цим попередивши мешканців.

- Голубам – у Парижі, за те, що принесли звістку про аварію англійського підводного човна під час Другої світової війни.

В Америці – чайкам,

в Японії – лебедю.

Ведучий. Деякі птахи стали у людей символами:

лебідь - символ вірності і любові;

ворона і сова – символ мудрості;

голуб – символ миру.

Учитель.Бачите,як люди вдячні птахам і шанують їх. Але дуже часто можна зустріти дітей, які стріляють пташок з рогатки , руйнують пташині гнізда , чіпають яєчка в них . Давайте разом з вами складемо постер «Бережи пташок!».Розділимося на групи. Кожна група отримає малюнок,на якому люди негідно поводяться з птахами. Ви повинні скласти правило,яке допоможе захистити птахів. (3 команди отримають малюнок,створюють правило згідно отриманої ситуації.)

Учень.

Учитель. Але на жаль не всі виконують ці правила,тому список пернатих, що зникають, поповнюється із сумною сталістю, – з лиця Землі зникло понад 160 їх видів. У Європі під загрозою зникнення понад 50% птахів. На Україні деякі птахи занесені у Червону Книгу .

Строкатий кам’яний дрізд

зелений дятел

дрохва

сова бородата

зелений дятел

лелека чорний

Ведучий. Нам необхідно зберегти і примножити крилатих друзів, щоб майбутнє покоління бачило їх красу не тільки на картинках книжок, а й у природних умовах рідного краю. Птахи мають велике значення в природі і житті людини. Вони є нашими найкращими друзями, з ними людина стає кращою, внутрішньо красивішою, благороднішою, чистішою. Адже від поведінки людей часто залежить доля пташок.

Учитель. Тож давайте приваблювати птахів на свої поля, сади, городи, у міські парки.  А як ми це зробимо? Що ми можемо для них зробити?

(Відповіді дітей)

Учитель.Ви разом із батьками виготовили шпаківні,будиночки для птахів,годівнички.

Учитель. Давайте всі разом вийдемо на шкільне подвір’я і розвісимо наші подарунки птахам.

Вчитель. Ось і підійшло до завершення наше свято. Сподіваюсь,що ви почули багато цікавої і корисної інформації,яка знадобиться у житті в гармонії з природою.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
3
міс.
0
9
дн.
0
7
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!