Урок "Профілактика захворювань органів дихання"

Опис документу:
Органи дихання-це повітряні ворота в організмі ,через які підтримується зв’язок з внутрішнім середовищем. Завдання сьогоднішнього уроку-поглибити ваше знання про захворювання органів дихання, показати ті фактори,які негативно впливають на органи дихання.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: профілактика захворювань органів дихання.

Мета: сформувати знання учнів про процеси дихання і газообміну, сформувати поняття про інфекційні хвороби, на основі інтеграції та міжпредметних зв’язків; розкрити шляхи передачі інфекції; ознайомитися з профілактикою, режимом під час хвороби; спонукати дітей до ведення здорового способу життя.

Обладнання: схеми, таблиці, учнівські комп’ютерні презентації, ноутбук, цигарка, шприц, вата, фото, малюнки про куріння.

Форма: урок-дослідження.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Пролунав уже дзвінок,

Починаємо урок.

Повернімося обличчям до гостей –

Привітно скажем: «Добрий день!»

II. Актуалізація опорних знань.

Вчитель: Авіцена, лікар і філософ, який жив близько тисячі років назад, стверджував: «Головним скарбом життя є здоров’я, і щоб його зберегти, потрібно багато що знати».

  • А яка ваша думка?

  • Можливо є щось цінніше?

  • Здоров’я для людини це важливо?

  • А знання?

(відповіді учнів).

«Термінологічне лото».

Терміни: дихання, альвеоли, гортань, голосові зв’язки, голосова щілина, бронхіоли, дихальний об’єм повітря, життєва ємність легень, внутрішнє дихання, зовнішнє дихання.

Тестові завдання на установлення однієї правильної відповіді.

1. Очищує вдихуване повітря від пилу, мікробів та зігріває його:

А трахея

Б гортань

В носова порожнина

Г легені

2. При розмові голосові зв’язки:

А розходяться

Б набрякають

В звужуються

Г щільно прилягають одна до одної

3. Газообмін між легенями і кров’ю відбувається у:

А бронхах

Б альвеолах

В бронхіолах

Г трахеї

4. Найдовша частина повітроносного шляху:

А трахея

Б бронхи

В гортань

Г носова порожнина

5. Грудна клітка розширюється і об’єм грудної порожнини збільшується при вдиху завдяки:

А скороченню міжреберних дихальних м’язів

Б скороченню міжреберних дихальних м’язів і діафрагми

В розслабленню дихальних м’язів і скороченню діафрагми

Г розслабленню дихальних м’язів і діафрагми

6. Діаметр альвеол дорівнює:

А 0,1–0,4 мм

Б 1–2 мм

В 0,2–0, 3 мм

Г 0,2–0,5 мм

В такому разі проведемо естафету знань по темі «Система органів дихання».

«Скарбничка запитань»

  • Що таке дихання?

  • Яке значення дихання?

  • Яку будову має дихальна система ?

  • Як відбувається обмін газів у тканинах?

  • Які показники дихання?

  • Яких людей можна віднести до категорії майстрів дихання?

  • Чому потрібно дихати через ніс?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Розповідь вчителя:органи дихання-це повітряні ворота в організмі ,через які підтримується зв’язок з внутрішнім середовищем. Завдання сьогоднішнього уроку-поглибити ваше знання про захворювання органів дихання, показати ті фактори,які негативно впливають на органи дихання.

Українці здавна славилися витривалістю,фізичним здоров’ям. Досліджуючи Запорізьку Січ,багато фахівців були вражені. Юнаків виховували загартовуванням та фізичним розвитком. Французький інженер Г. Боплан ще в XVІІ ст. писав,що козаки мають міцне здоров’я і майже не хворіють. Український історик,який досліджував звичаї запорізьких козаків, Д.І.Яворницький також писав про міцне здоров’я та довгий вік запорожців. На основі детального аналізу історичних документів можна відтворити систему загартовування запоріжських козаків. Вони жили не в задушливих,засмічених містах,а серед квітучої природи з чистим і свіжим повітрям. Вони дуже цінували цілющі властивості сонячного проміння,спали на свіжому повітрі та вмивалися холодною водою щоранку. Козаки були довгожителями та майже не хворіли. Це наводить на думку ,що основними факторами які впливають на здоров’я є-фактори навколишнього середовища.

Органи дихання зазнають постійного впливу довкілля,тому вони дуже вразливі. Найбільше людина контактує із забруднювачами через повітря. За добу через легені проходить у середньому до 9 кг повітря.

Кожна людина хоче бути гарною, і головне – здоровою. А чи достатньо у нас інформації про підступні хвороби, мікроби, які так і хочуть потрапити в наш організм і визвати цілий ряд захворювань. Як захистити себе? Як зберегти своє здоров’я? Проблема не проста, але я сподіваюсь, що до кінця уроку ми зможемо її розв’язати.

Тема нашого уроку - «Профілактика захворювань органів дихання». (запис в зошит)

IV. Вивчення нового матеріалу.

Девіз уроку:

Знати,

запобігти,

захистити!

Вчитель: На попередньому уроці ви отримали випереджальне завдання - дослідження захворювань органів дихання.

Для ефективної роботи ми розділилися на творчі групи

  • Біологи

  • Дослідники

  • Лікарі

  • Історики

«Асоціативний кущ»

Давайте поміркуємо, які асоціації виникають у вас при темі нашого уроку - хвороби органів дихання. (запис вчителем на дошці).

Грип Туберкульоз Ангіна

Коклюш

Дифтерія

Бронхіт Пневмонія Рак легень

Молодці, ви назвали все вірно, ви вже маєте багаж знань з цієї теми.

Кожна група мала своє завдання і провела власне дослідження. Давайте дізнаємося, з яких причин виникають захворювання органів дихання.

Група «Біологи»

Завдання: дослідити основні захворювання органів дихання, причини їх виникнення та класифікацію.

  1. Ми дослідили, що висока запиленість і погане провітрювання приміщень, порушення правил особистої гігієни, відсутність вакцинації та загартування, не раціональне харчування, розумове й фізичне перенапруження, стреси – це головні чинники, які спричиняють захворювання органів дихання.

  2. Під час вдиху до органів дихання потрапляє не тільки повітря, у якому є 21% кисню, а і величезна кількість мікроорганізмів: вірусів, бактерій, грибів. Більшість із них гине у дихальних шляхах, але частина – визиває інфекційні хвороби.

Всі хвороби органів дихання можна поділити на 2 групи:

Інфекційні

Грип – вірусна інфекція

Пневмонія – вірусна інфекція

Туберкульоз – бактеріальна інфекція

Дифтерія, коклюш …

Неінфекційні

Алергічні хвороби, бронхіт, емфізема, рак легень

  1. Більш детально інформацію можна отримати із таблиці, в якій вказані основні захворювання, причини їх виникнення і симптоми.

Хвороби органів дихання

Захворювання

Причини виникнення

Симптоми

Грип

Потрапляння до дихальної системи вірусів грипу

Кашель, нежить, чхання, підвищена температура

Туберкульоз

Потрапляння до організму людини туберкульозної палички

Руйнування тканини легень або інших органів

Дифтерія

Потрапляння до організму людини дифтерійних паличок

Ураження слизової оболонки горла, загальне отруєння організму токсинами бактерій

Трахеїт

Ураження слизової оболонки трахеї під час розвитку інфекційних захворювань

Запалення слизової оболонки дихального горла (трахеї), кашель, біль у грудях, захриплість голосу

Бронхіт

Виникнення запалення бронхів унаслідок розвитку інфекційних захворювань або впливу деяких речовин (отруйних, алергенів тощо)

Загальне нездужання, мязові болі, нежить, запальне ураження глотки, сильний кашель

Пневмонія (запалення легень)

Розвиток у легенях запальних процесів, викликаних різними бактеріями або вірусами під впливом сильного переохолодження, значних фізичних і нервово-психічних перевантажень, інтоксикацій та інших чинників, що знижують імунітет

Значне підвищення температури тіла, сильний озноб, кашель, болі в боці, дихання поверхневе, прискорене

Учні роблять короткий запис інформації з презентації в зошит.

Вчитель: А ви можете сказати, яким шляхом передається вірусна інфекція?

Учні: повітряно-крапельним шляхом, через предмети побуту і ще безліч самих непередбачених варіантів.

«Фото на пам'ять»

Вчитель: В такому разі я пропоную вам гру «Фото на пам’ять». (Учасники отримують папірці). Уявімо, що ми з вами відпочиваємо у дитячому таборі. Сьогодні останній вечір і я роздаю вам фотографії на пам'ять. За 1 хв ви маєте зібрати якнайбільше автографів ваших друзів. (Вчитель ставить підпис на кількох папірцях фломастером яскравого кольору, а через хвилину продовжує). На жаль, наступного дня з’ясувалося, що я була хвора. Тому ті, в кого є мій автограф ось таким фломастером, могли заразитися і пройдуть обстеження. Обстеження виявило, що не всі захворіли, а лише ті, хто мав підписи на папірці зеленого кольору.

Іде обговорення:

  • Чому не всі учні захворіли?

  • Який можна зробити висновок із цієї гри? (імунітет)

Вчитель: На жаль інфекційні хвороби поширюються надзвичайно швидко і приносять людям багато страждань. Не потрібно їх не до оцінювати, і вважати що вони можуть виникнути тільки взимку.

Перегляд відео-новин про хвороби органів дихання.

Група «Дослідники»

Завдання:

  1. Дослідити значення понять «інфекція, епідемія, пандемія, карантин».

  2. Дослідити крилаті вислови про здоров’я.

  3. Провести анкетування серед учнів школи щодо їх ставлення до паління.

1. Ми хочемо сказати, що людина – цар природи, але в той же час найбільш беззахисною вона почувається перед мікроорганізмами, що з’явилися задовго до неї. Ми дослідили, що інфекціяце зараження, проникнення в організм вірусів або бактерій, які в процесі своєї життєдіяльності бурхливо розмножуються. Масове поширення інфекційних захворювань серед людей на значній території – це вже є епідемія.

Пандемія – глобальне та інтенсивне поширення інфекційного захворювання серед населення країни, континентів, світу. Для призупинення епідемії вводять карантин.

Карантин – це система заходів спрямованих на цілковиту ізоляцію осередку епідемії та ліквідацію інфекційного захворювання.

2. Не слід забувати, що збудниками інфекційних хвороб дихальних шляхів є в основному віруси. Вони передаються через повітря під час мови, кашлю, чхання, поцілунку. Тому краще користуватися ватно-марлевою пов’язкою. Ми дослідили, що люди із слабким імунітетом відносяться до вразливої групи і вони не спроможні вистояти перед інфекцією.

Вчитель: А ви можете назвати причини слабкого імунітету?

Учень: Ми дослідили, що причинами слабкого імунітету можуть бути:

  • несприятливі умови праці і життя

  • неправильне і не збалансоване харчування

  • екологічні катастрофи, чорнобильська трагедія

  • економічна і політична криза

  • бідність

  • недоступність лікарських засобів

  • невиконання законів про охорону природи і здоров’я населення

  • недоліки інформаційної профілактичної роботи

  • шкідливі звички.

Вчитель: які ви знаєте вислови про здоров’я?

3. Крилаті вислови про здоров’я:

  • Перейшов на ліки – пропав навіки.

  • Коли немає сили, то й світ не милий.

  • Не смерть страшна, а недуга.

  • Люди часто хворіють, бо глядітись не уміють.

  • Здоров’я – дорожче за гроші. Здоровим буду – і гроші здобуду.

  • Не радий хворий і золотому ліжку.

Учні роблять короткий запис інформації з презентації в зошит.

Вчитель: А чи знаєте ви, які хвороби відносяться до соціально небезпечних?

Учні: (Грип, туберкульоз, венеричні хвороби, СНІД)

Вчитель: Які дослідження провели наші лікарі стосовно туберкульозу?

Група «Лікарі»

Завдання:

  1. Дослідити причини виникнення і поширення туберкульозу. Вказати симптоми цих хвороб.

1 учень: Туберкульоз – досить поширене і небезпечне інфекційне захворювання. Збудником його є туберкульозна паличка, або паличка Коха, названа так на честь ученого, який її відкрив. Туберкульоз уражає всі органи і тканини людини. Найчастіше трапляється туберкульоз легень. Туберкульозна паличка передається повітряно-крапельним шляхом. Вона може бути на посуді, одязі, рушниках, на предметах, якими користується хворий. Підхопити туберкульоз можна і від домашніх тварин. Заразитися можна де завгодно – у транспорті, в школі, в магазині, під час спілкування, при поцілунках, докурюванні чужого недопалку сигарети. Симптоми – руйнування тканини легень або інших органів, яке супроводжується загальною слабкістю, пітливістю, втратою апетиту і появою температури у вечірній час.

Вчитель: Чи всі люди, до яких потрапила туберкульозна паличка, хворіють на туберкульоз? Ні не всі. Із 100 людей, заражених на туберкульоз, захворіють 5 осіб. Решта спокійно живуть з нею, їхня імунна система тривалий час тримає збудника під контролем. Але якщо організм втрачає опір, то бактерії активно розмножуються і викликають захворювання.

Вчитель: А які фактори сприяють поширенню туберкульозу?

1 учень: Поширенню туберкульозу сприяє цілий ряд факторів:

  • Тютюнокуріння

  • Стресові ситуації

  • Голодування

  • Незбалансованість харчування

  • Слабкий імунітет

  • Недотримання санітарно-гігієнічних норм

  • Супутні захворювання

  • Несвоєчасне звернення до лікарів

  • Елементарна неосвіченість населення

  • Відсутність інформації та пропаганди.

Лікарі: Захворюваність населення на туберкульоз набула характеру епідемії в багатьох країнах світу, в тому числі і в Україні з 1995 року. Щодня реєструють 82 нових випадки захворювання і трапляються 30 смертей. Щороку вмирає близько 11 тисяч хворих, зростає захворюваність у дітей. Туберкульоз – хвороба молодого покоління віком від 13 до 44 років.

Слово вчителя: що вам відомо про лікування органів дихання лікарськими травами?

Незважаючи на бурхливий розвиток хімії та зростання кількості нових, досить ефективних, синтетичних лікарських препаратів, лікарські рослини й надалі залишаються одним з основних джерел одержання лікувальних й профілактичних засобів при захворюваннях різних систем людського організму, зокрема, дихальної системи.

Застосування рослин для лікування численних недуг людини почалося із незапам'ятної давнини. Фітотерапія (лікування рослинами) така ж давня, як і історія людської цивілізації.

У Херсонській області зростає понад 40 видів рослин, які згідно літературних даних виявляють ту чи іншу фітотерапевтичну дію при лікуванні ними захворювань дихальної системи. Ці лікарські рослини знають всі, а саме ромашка лікарська, малина, липа серце листа, бузина чорна, копитняк європейський та багато інших.

Ми прийшли на урок з кошиком природних ліків: тут і хвоя й часничок, цибулинка й редька, медок, калина, малина і цілющі трави. І все від застуди, від бронхіту, кашлю, ангіни.

Учні роблять короткий запис інформації з презентації в зошит.

Працює група «Історики»

Вчитель: Які найстрашніші епідемії або навіть пандемії пережило людство?

Завдання:

  1. Епідемії в Китаї

  2. Грип «Іспанка»

  3. Епідемії Херсонщини

  4. Статистичні дані

1 учень: Епідемії грипу були відомі ще в ІІІ ст. до н.е. В 412 році до н.е. Гіппократ описав захворювання, схоже на грип. Але й досі ця хвороба забирає життя багатьох людей. Епідемії грипу відбуваються щорічно у холодну пору року і заражають до 15% населення земної кулі. Грип становить 95% від числа усіх інфекційних хвороб. Епіцентром найнебезпечніших вірусів грипу є Китай. Причина – збіг кількох факторів: велика кількість населення, погані санітарно-гігієнічні умови.

2 учень: Сумновідома «Іспанка» 1918-1920 рр знищила 20 млн людей. До січня 1919 р у Росії від грипу померли 2 млн осіб.

У 1957-1958 рр виникла пандемія «Азіатський грип». У 1968 р – «Гонконгський грип» забрав 33,8 тис людей.

Вчитель: Чи маєте ви дані про епідемії Херсонщини?

2 учень: Так. Нам відомо, що давні епідемії носили місцевий характер. Чума «Чорна смерть» пройшлася і по місту Херсону, коли воно ще будувалось. В самий розпал епідемії до Херсону прибув Федір Ушаков зі своєю командою для розбудови Херсона. Він розмістив людей за містом, ввів карантин, і його команда – 3700 чоловік залишилися живими. На початку ХХ ст., у 1918 р нова форма вірусного грипу гуляла по всій країні, але статистичних даних по місту Херсону немає. Відомо тільки, що під час епідемії на Херсонщині кожний квадратний метр лазаретів був на вагу золота.

Вчитель: Ми багато часу приділили інфекційним хворобам, але шкідливі звички, особливо тютюнопаління, негативно впливають на органи дихання. Тож попросимо групу «Лікарі» розповісти про свої дослідження.

Учні роблять короткий запис інформації з презентації в зошит.

Група «Лікарі»

  1. Всі ви знаєте, що для дихання людини потрібне чисте повітря без шкідливих газів і пилу. Тому прогулянки на свіжому повітрі підуть всім на користь. Але промислове забруднення і куріння є справжньою бідою. Особливу тривогу визиває тютюнопаління. Сьогодні у світі налічується 1,2 млд. курців. За прогнозами до 2020 року – їх буде 1,6 млд. Курці в 14 разів частіше хворіють на рак легенів. 70% померлих від інфаркту міокарда – курці. Як тільки людина запалює цигарку в органи дихання надходить безліч токсичних речовин. Радіус їхньої дії – близько 5 метрів. Тож не тільки активне, але і пасивне куріння провокують хвороби: бронхіт, трахеїт, рак легень.

  2. За 10-15 років паління в організм курця потрапляє понад 1,5 кг шкідливих речовин: нікотин, аміак, тютюновий дьоготь, синильна кислота, бензпірен, чадний газ, радіоактивні речовини полоній, свинець, стронцій, вісмут.

  3. У курців погана пам’ять, голос стає грубішим, на шкірі з’являються ранні зморшки.

Нас дуже хвилює те, що і в нашій школі є курці не тільки хлопчики, а і дівчатка. У курців виникають не тільки хвороби органів дихання, а й втрачає привабливість шкіра, жовтіють зуби, неприємний подих.

Учні роблять короткий запис інформації з презентації в зошит.

«Дослідники» - аналіз діаграми.

Дослід про вміст шкідливих речовин в одній сигареті.

На ваті залишається табачний дьоготь(на легенях також), який має неприємний запах та колір.

Тютюновий дим, діючи на органи дихання,викликає запалення носоглотки і гортані, хронічний бронхіт з наступним розвитком емфіземи-паталогічного розширення легень. Функція легень під впливом куріння послаблюється,процес обміну вуглекислоти на кисень ускладнюється. Великої шкоди здоров’ю завдає і так зване пасивне куріння. Доведено,що діти із родин, де є батьки-курці,отруюються димом раніше,ніж самі починають курити,стають вразливішими до таких захворювань,як пневмонія і бронхіт. Особливо тривожно,якщо курить мати,оскільки вона проводить з дітьми більше часу. Під час куріння утворюється дуже шкідлива речовина-тютюновий дьоготь-смолистий темний наліт,який осідає у легенях і сприяє захворюванню на рак. У смолистому дьогті містяться радіоактивні ізотопи,зокрема полоній-210,який накопичується у легенях та інших органах. За даними онкологів, 98 % тих,хто помер від раку легенів,були запеклими курцями з багаторічним стажем. Під час куріння нікотин всмоктується слизовою оболонкою рота,носа,гортані,трахеї і легенями,потрапляє в кров та швидко розповсюджується організмом.

V. Закріплення матеріалу.

Вчитель: Дякую за роботу і пропоную перейти від теорії до практики.

Вправа «Правда чи міф»

  1. Епідемії грипу найчастіше виникають влітку.

  2. Ніхто з наших учнів не курить.

  3. Пандемія грипу «іспанка» забрала 20 млн. людських життів

  4. Туберкульоз найчастіше вражає печінку.

  5. Вірус грипу передається повітряно-крапельним шляхом.

  6. Хронічні палії тютюну мають білі зуби і гарний голос.

  7. В минулому навчальному році учні і вчителі хворіли на грип.

  8. При нежиті носовичок може стати джерелом повторного зараження.

«Лікарі»

Завдання: поставити діагноз хвороби пацієнту, в якого виявлено нижченаведені ознаки.

  • Ця хвороба проявляється у хворого як напади кашлю, чхання. Збільшується кількість слизу, яка виділяється з носової порожнини хворого. Хвороба дуже швидко поширюється в місцях великого скупчення людей. (грип).

  • У хворого спостерігається дертя в горлі, сухий кашель, який поєднується з відчуттям болю в зіві та за грудиною. Голос стає хриплим. (трахеїт).

  • У хворого кашель, частіше з виділенням слизового чи слизогнійного харкотиння, задишка, біль у грудях, підвищення температури, хрипи в легенях. (бронхіт).

  • У хворого відчуття стискання горла, біль під час ковтання, підвищення температури, загальне нездужання. (ангіна).

  • У хворого висока температура тіла, підвищена пітливість, поганий апетит, людина худне, слабне. (туберкульоз).

VI. Рефлексія.

Вчитель:

  1. Де в майбутньому, а можливо уже і сьогодні, ми можемо використати набуті знання?

  2. Я хочу зачитати вам побажання лікаря хворому з роману М. Павленко «Щастя»: «Ваша хвороба вимагає простих ліків – повітря. Побільше його – і на яву, й уві сні. Навчіться дихати. Звикайте ставитися до повітря, як до їжі, пережовуйте його носовою порожниною, куштуйте, пробуйте на запах, насолоджуйтесь ним, як гурман…»

Вчитель: діти виберіть собі смайлика - такого який у вас отримався настрій за сьогоднішній урок.

VІІ. Підсумок уроку.

VІІІ. Домашнє завдання.

Параграф 34, ст. 91- 95.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розроблення і використання цифрового освітнього контенту в освітньому процесі Нової української школи »
Ілляхова Марина Володимирівна
30 годин
590 грн