Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Порядок передавання документів на зберігання до архіву закладу освіти
»
Взяти участь Всі події

Урок "Проблема свободи й боротьби за визволення в романі І. Багряного «Тигролови». Вольовий характер Григорія Многогрішного"

Українська література

Для кого: 11 Клас

17.03.2021

378

17

0

Опис документу:
Опрацювати зміст роману та навчити коментувати його зміст, навчити характеризувати образ головного героя Григорія Многогрішного та висловлювати власне ставлення до проблеми свободи й боротьби, порушеної у творі; розвивати усне мовлення учнів; навчити визначати високі морально-естетичні риси простої людини; втілювати власні задуми в життя; на прикладі життя головного героя виявляти активність, ініціативність як в особистому, так і суспільному житті.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема уроку: Проблема свободи й боротьби за визволення в романі І. Багряного «Тигролови». Вольовий характер Григорія Многогрішного

Мета (формувати компетентності):

предметні: опрацювати зміст роману та навчити коментувати його зміст, навчити характеризувати образ головного героя Григорія Многогрішного та висловлювати власне ставлення до проблеми свободи й боротьби, порушеної у творі; розвивати усне мовлення учнів;

ключові: навчити визначати високі морально-естетичні риси простої людини; втілювати власні задуми в життя; на прикладі життя головного героя виявляти активність, ініціативність як в особистому, так і суспільному житті; логічно та виразно висловлювати власні думки з приводу прочитаного, використовуючи навички критичного мислення та пізнавальної діяльності; займати активну громадянську позицію;

комунікативні: розвивати навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до почуттів і думок інших; навички роботи в групі; уміння сприймати чужу точку зору;

міжпредметні: поглиблення знань з історії..

емоційно - ціннісне ставлення: усвідомлення значення свободи для особистого духовного розвитку, активної життєвої позиції як вияву європейськості.

Тип уроку: урок розвитку компетенцій.

Обладнання: роман «Тигролови», І. Багряного, ілюстрації до твору, роздруковані кластери « Основні риси характеру Григорія Многогрішного», телевізор, хмара слів «Свобода», фейс бук сторінка до твору.

Ліпше вмирати біжучи, ніж жити гниючи.

І. Багряний

Сміливі завжди мають щастя.

І. Багряний

Перебіг заняття

1.МОДУЛЬ ВСТУПНОГО ПОВТОРЕННЯ

Викладач. Доброго дня, шановні учні. Сьогоднішній урок хочу розпочати з відео.

( демонстрація відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=_8Dp5pv1dwg, час перегляду – з початку до 1 хв 47 с.).

Я думаю, ви згадали, що це кадри про повернення наших українців із російського полону. А тепер погляньте на хмару слів і скажіть, будь ласка, як ці слова стосуються нашого відео.

Перед учнями хмара слів « Свобода»

Передбачувані відповіді учнів.

  1. Радість від повернення у свою країну.

  2. Тільки сміливі можуть витримати полон.

  3. Хто не ризикує, той не досягає бажаного.

  4. Щастя від зустрічі з рідними.

  5. Надія на краще.

Питання до учнів. Як ви вважаєте, ці люди сміливі? У чому проявляється їх сміливість?

Відповіді учнів. Наші українці не здалися, не впали духом, не зрадили своєї України, мужньо пережили всі знущання та поневіряння.

Викладач: На сьогоднішньому уроці ми з’ясуємо з вами проблемне питання: наскільки свобода і незалежність дають людині почуття щастя і задоволення в житті. А зробимо це, характеризуючи образ головного героя Григорія Многогрішного з роману І. Багряного «Тигролови». Тож запишіть тему нашого уроку.

2.МОДУЛЬ ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Викладач. З біографією Івана Багряного, історією написання роману, його жанром і композицією ми знайомились на минулому уроці. Тому я пропоную вам підсумувати ваші знання і виконати тест на відомій вам платформі Гугл клас за посиланням https://vseosvita.ua/test/start/mrh478

( учні виконують тести)

Викладач: Право називатися Людиною з великої букви має не кожний. Не обов’язково для цього отримати Нобелівську премію, головне — плекати у серці любов та дарувати її іншим. Від народження всі люди рівні. Але одним дарується влада, сила, гроші, а іншим — незмиримі страждання, злидні, розчарування. І ми повинні залишатися людьми за будь-яких життєвих обставин, повинні утверджувати своє право бути на землі. І тільки якщо ти вільна людина, ти – щасливий! Проблема в тому, що для цього потрібна неабияка сміливість. Головний герой роману І. Багряного «Тигролови» належить до тих сміливців, які попри всі життєві негаразди кожним своїм вчинком, кожною своєю думкою утверджували право бути людиною. Першим епіграфом до нашого уроку є слова І Багряного :«Ліпше вмирати біжучи, ніж жити гниючи!»

Прийом «Гронування»

Викладач. В ході роботи на уроці ми складемо з вами кластер характеристики нашого головного героя. Ми знаємо, що в романі є дві сюжетні лінії: перша лінія – полювання майора НКВС Медвина, новітнього тигролова, за не прирученим тоталітарною системою молодим чоловіком, який знайшов у тайзі друзів і кохання, друга лінія – кохання Григорія і Наталки Сірко. Тому і кластер буде складатися з двох частин. Перша – це риси характеру людини – борця, патріота, громадянина, друга – просто закоханої людини. Та перш ніж перейти безпосередньо до роботи, давайте нагадаємо основні відомості про головного героя. І зробимо це за допомогою заповнення Фейсбук сторінки нашого героя. (Додаток № 1).

Учні заповнюють Фейсбук сторінку

Бесіда за запитаннями з цитуванням уривків з твору та заповнення кластера

Питання до учнів. Тільки за цими відомостями, що ми можемо сказати про головного героя? Які риси характеру можемо виділити?

Передбачувана відповідь. Волелюбний, чесний, чутливий, непокірний.

( учні записують риси характеру у кластер, додаток № 2)

Питання до учнів. Зачитайте епізод, у якому йдеться про те, що Григорій Многогрішний «небезпечний злочинець», якого бережуть, як зіницю ока?

Передбачувана відповідь. Учень читає уривок роману від слів: «На кожній зупинці пробігає вздовж ешелону начальник етапу, стурбовано озираючи вагони» до слів «Клекіт зборканої, але не зламаної і не упокореної волі, що проривався зі стиснених щелепів, не віщував нічого доброго".

Питання до учнів. Григорій втік. Чи були у нього реальні шанси вижити?

Передбачувана відповідь. Не було, проте він вижив.

Питання до учнів. А за що був заарештований і висланий Григорій Многогрішний?

Питання до учнів. Які риси характеру про це говорять?

Передбачувана відповідь. Сміливість, оптимізм, віра.

Пропоную виконати вправу «Композиційне лото». Вам необхідно в хронологічному порядку побудувати шлях Григорія Многогрішного до омріяної свободи і щастя.

Композиційне лото.(один учень біля дошки або групи учнів за принципом «Хто швидше»). Арешти, катування, втеча, поневіряння у тайзі, голод, холод, проживання у родини Сірків, вбивство, перехід кордону.

Питання до учнів. Що додавало сили Григорієві перемагати самого себе? Що керувало ним?

Передбачувана відповідь. Віра у краще майбутнє, надія на те, що він буде жити повноцінним життям.

Питання до учнів. Які риси характеру можемо виділити після цих поневірянь?

Передбачувана відповідь. Витриманий, кмітливий, хоробрий, сильний.

Питання до учнів. Зрозуміло, що Григорій переміг тоталітарну систему. А для чого він піддав себе таким випробуванням? Адже можна було просто змиритись із долею.

Передбачувана відповідь. Григорій, як потомок великого гетьмана, не міг змиритися з тим, що його вважали ніким, система хотіла його зламати і знищити. Проте він, перемагає її протягом свого життя, і при цьому не перейнявся ненавистю до людей, зберіг у собі людяність, здатність співчувати, співпереживати й вірити, що людина може й повинна кинути виклик цілій системі й вистояти.

Викладач. Процитуйте

Передбачувана відповідь. « Але відчай не брав його. "Дуже—бо багато він перетерпів, щоб ще впадати в відчай. Він уже мав нагоду безліч разів умерти, і це велике щастя, що він іде цим зеленим, безмежним океаном". Зціплював зуби і йшов, і йшов. "Його гнала вперед надзвичайна впертість, сто раз випробувана і загартована мужність. Вперед, наперекір всьому! А спокійний його розум констатував, що все ж таки він гине, йде тонюсінькою гривкою, як лезом меча, межи життям і небуттям. Один подув — і він звалиться в чорну безодню. Ні!!!"».

Викладач. «Сміливі завжди мають щастя…». Це другий епіграф нашого уроку. Слова, що багато разів звучать у романі. Ми з’ясували, що Григорій Многогрішний, без сумніву, був сміливим і завдяки цьому зміг стати вільним. А от чи був він щасливим? Чи допомогла йому сміливість і в особистому житті? Поміркуймо разом і запишімо у кластер риси характеру Григорія Многогрішного як людини. Скажіть, куди потрапляє Григорій після поневіряння тайгою? Коли розквітає кохання Наталки та Григорія?

Передбачувана відповідь. Після поневіряння герой потрапляє в родину українських переселенців Сірків. До зустрічі з цією родиною Григорій відчував себе зацькованим звіром. Але атмосфера в родині звіроловів, яка прийняла і порятувала Григорія, тепла, домашня, як і довколишня природа. На тлі цієї розкішної багатовікової природи розквітає кохання Григорія до доньки Сірка Наталки.

Викладач. Як ставився Григорій до родини Сірків?

Передбачувана відповідь. З великою повагою та шанобливістю, проживши у них певний час вважав їх своєю родиною.

Питання до учнів. Чи зміг Григорій після одужання змиритися із роллю тягаря для Сірків чи намагався щось робити?

Передбачувана відповідь. Почав працювати, ходити на полювання.

Питання до учнів. Про які риси Григорія свідчать ці факти?

Передбачувана відповідь. Гордість, благородство, працьовитість, поважливе ставлення до жінок.

Питання до учнів. А яку рису характеру Григорія Многогрішного ви можете визначити після епізоду зустрічі з Медвиним?

Передбачувана відповідь. Турбота про безпеку родини Сірків, він не хотів наражати її на небезпеку, тому прийняв рішення покинути країну.

Питання до учнів. А як Григорій ставився до Наталки?

Передбачувана відповідь. З великою любов’ю, повагою та делікатністю.

Питання до учнів. Зачитайте кінець роману.

Передбачувана відповідь. Учень зачитує від слів: «Старий Сірко кректав вдоволено. Він знав, що його названий син обов'язково прийде хоч попрощатися.» і до кінця.

3. МОДУЬ УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЇ

Метод «Мікрофон»

Питання до учнів.

  1. Чи щасливим був Григорій Многогрішний - головний герой твору?

  2. Чи згодні ви з тим, що для того, щоб бути щасливим, потрібно бути вільним і незалежним?

Виступи учнів.

4.МОДУЛЬ РЕФЛЕКСІЇ.

Метод «Незакінчене речення»

  1. На сьогоднішньому уроці я вивчив…

  2. Я вмію…

  3. Я зрозумів…

5.МОДУЛЬ УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЇ

Викладач. Герой Багряного, як і сам автор, людина сильної волі, людина, яка народжена бути вільною, гордою, яка здатна на високі почуття. Усе своє життя він присвятив боротьбі з тоталітарним режимом. Через те був переслідуваний цим режимом і став вигнанцем. Образи роману «Тигролови» мужні, вони уособлюють український народ, який намагалися знищити протягом багатьох століть. І. Багряний з оптимізмом утверджує, що плекаючи сім’ю та родину, ми відроджуємося, стаємо сильним і неподоланим народом, а відтак, і щасливим, бо ж «сміливі завжди мають щастя».

6.МОДУЛЬ ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ З КОМЕНТУВАННЯМ.

7.МОДУЛЬ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.

Написати вільне есе на тему: «Основні риси Григорія Многогрішного XXІ століття».

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.