Урок "Прояви безмежності потреб та обмеженості ресурсів"

Економіка

26.06.2019

701

0

3

Для кого: 11 Клас
Опис документу:
Мета уроку - підвести учнів до розуміння основної потреби економіки; формувати уявлення про переважаючі потреби людства, про пріоритети сьогодення; вміння робити раціональний вибір та ефективно використовувати власні обмежені ресурси. Урок передбачає міжпредметні зв'язки з географією (тема "Природні ресурси") Тип уроку: урок-бесіда для роздумів та обговорення (урок узагальнення знань).
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Оформлення кабінету для проведення уроку

1. На видних місцях кабінету - плакати з висловами видатних людей, що зробили свій внесок у розвиток теми «Безмежність потреб і обмеженість ресурсів»:

Земля здатна задовольнити потреби, а не жадібність кожного.

М. Ганді

Желаний никогда своих не умеряем,

Имея что-нибудь, мы лучшего желаем.

М. М. Херасков

Щасливий не той, у кого багато грошей, а той, кому їх вистачає. Народна мудрість

У цьому житті я ціную тільки вірність. Без неї ти ніхто і в тебе немає нікого. У житті це єдина валюта, яка ніколи не знеціниться. В. С. Висоцький

Коли більше не прагнеш володіти, тобі належить весь світ.

Е. М. Ремарк

У цьому темному світі вважай справжнім лише духовне багатство, бо воно ніколи не знеціниться. Омар Хайям

Земля – наша мати.

Вода без плати біжить.

Будеш трудитись – будеш кормитись.

Народна мудрість

Дружба – найбільший скарб.

Народна мудрість

2. Технічні засоби навчання: комп’ютери, мультимедійний проектор, екран.

4. Відеозапис соціологічного опитування мешканців м. Чорноморська.

  1. Учнівські дослідження на теми «Потреби нашого класу», «Рівень задоволення потреб – вартість споживчого кошику українця».

  1. Схеми, таблиці, діаграми, плакати з теми.

Тема уроку:

Прояви безмежності потреб та обмеженості ресурсів Мета уроку:

навчальна: підвести учнів до розуміння основної потреби економіки; формувати уявлення про переважаючі потреби людства, про пріоритети сьогодення; вміння робити раціональний вибір та ефективно використовувати власні обмежені ресурси, узагальнити і систематизувати знання учнів з економіки;

розвиваюча: розвивати творче, логічне та екологічне мислення, ініціативу, уміння обґрунтувати свої думки, робити висновки і порівнювати процеси, інтерес до набутих економічних знань, навички праці з додатковими джерелами інформації, активізувати групову розумову діяльність;

виховна: виховувати в учнів уміння обстоювати свою думку, прислухатися до думки інших, діловий етикет, навички економності.

Тип уроку: урок-бесіда для роздумів та обговорення (урок

узагальнення знань).

Методи уроку: словесні (рольова гра); практичні (вправи, завдання).

Обладнання: годинник, гонг, мультимедійна дошка, презентація гри, картки для економічної гри «Геологічна дилема», роздатковий матеріал, картки із завданнями, дослідження учнів.

Очікувані результати: особисті: набуття здатності застосовувати отримані знання на практиці, розвиток навичок співробітництва; предметні: розрізняти поняття «потреба», «ресурс», «вибір»; метапредметні: розуміти, що сутність обмеженості у нестачі доступних ресурсів для задоволення всіх потреб.

Форми роботи: індивідуальна, парна, групова.

Міжпредметні зв’язки: суспільствознавство, географія, екологія.

План уроку

І. Організаційні питання.

ІІ. Мотивація навчання.

ІІІ. Повторення навчального матеріалу з метою закріплення.

ІV. Підсумки уроку.

V. Домашнє завдання.

Хід уроку

  1. Ознайомлення з проблемним питанням уроку з метою подальшого обговорення.

  2. Повторення навчального матеріалу з метою закріплення.

2.1. Прояви безмежності потреб.

2.2. Прояви обмеженості ресурсів.

  1. Роздуми і обговорення проблем в процесі уроку та шляхи їх вирішення. Використання в процесі обго-ворення результатів анкетування учнів, схем, таблиць, діаграм, відеозаписів.

  2. Гра «Геологічна дилема».

  3. Узагальнення. «Кращі речі в житті безкоштовні…»

І. Організаційний момент.

Привітання учнів. Підготовка кабінету до заняття. Перевірка наявності учнів.

Доброго дня! Будь ласка, привітайтеся з нашими гостями! Сідайте.

Шановні друзі! Починаємо урок і запрошуємо вас до активної співпраці. Девіз нашого уроку:

«Зібратися разом – це початок,

Триматися разом – це прогрес,

Працювати разом – це успіх».

Генрі Форд

ІІ. Мотивація навчання.

Тема нашого уроку: «Прояви безмежності потреб та обмеженості виробничих ресурсів. Урок узагальнення знань».

Побудувати високорозвинену ефективну економіку та досягти соціального прогресу суспільства можна, орієнтуючись на задоволення потреб та інтересів різноманітних суб’єктів економічної системи – ось чому вивчення і знання цієї теми необхідні вам, по-перше, як громадянам ще молодої незалежної держави, по-друге, як майбутнім фахівцям, а по-третє, як звичайним суб’єктам економіки, тому що перед кожним з вас щодня стоїть проблема вибору того чи іншого товару з метою найкращого використання.

Прийом «Проблемне питання». Сьогодні ми повинні розібрати таке проблемне питання: «Якщо хочеш зробити людину щасливою, не добавляй їй речей, а позбавляй бажань». Цей вислів суперечить принципам економічного мислення? Так? Ні? Чому?

В кінці уроку вам треба пояснити зміст цього вислову та відповісти на питання.

ІІІ. Проведення уроку

  1. Прояви безмежності потреб

Розглянемо першу частину нашої теми.

Головна цінність на Землі – це людина, її життя у всіх проявах. Вихідна складова природи людини - потреба та її задоволення. Це, у свою чергу, є метою будь-якого виробництва.

«Подумай!» Що ж таке потреба?

Для кожної людини характерне унікальне поєднання основних потреб, які залежать від віку, статі, національних звичаїв, традицій, стану здоров’я, клімату, рівня освіти тощо. Визначити тенденції і особливості потреб учнів взяла на себе група дівчат – Аня Калініченко та Даша Сикова.

Виступ учнів з дослідницькою роботою: Анкетування учнів 7-А класу за темою: «Потреби нашого класу».

Ми провели опитування серед учнів нашого класу і попросили їх назвати 5 найголовніших для них потреб.

Під час аналізу відповідей ми виявили, що для підлітків нашого віку найважливішими виявилися потреби у освіті, незалежності та грошах. Такий вибір можно пояснити тим, що найголовніше зараз для підлітка - це отримати гарну освіту для подальшого гідного життя, та гроші для реалізації цієї та інших потреб. Щодо інших, то найменшими виявилися потреби в їжі, спорті та одязі. Це сталося тому, що зараз їжа та одяг не є якоюсь недосяжною метою. Що стосується спорту, на нього зараз в учнів 11 класу не вистачає часу, через те, що дуже багато часу ми присвячуємо підготовці до іспитів, тож часу на фізичні заняття залишається дуже мало. Це зумовлює і великі потреби у сні та вільному часі.

Завдання. Ми ознайомилися з потребами ваших однокласників, а тепер згадаємо загальну класифікацію потреб. Для цього треба підписати пропущені назви потреб у схемі. Приступаємо!

Класифікація потреб

1. За характером виникнення: базові та цивілізаційні.

2. За нагальністю задоволення: первинні та вторинні.

3. За засобами задоволення: матеріальні та духовні.

4. За способом задоволення: індивідуальні, колективні та суспільні.

Своє розуміння того, чому люди мають не однакові потреби, спробував дати американський економіст Абрахам Маслоу. Учений вважав, що потреби людини можна розташувати у порядку значущості від найбільш до найменш необхідних. Виділяють такі групи потреб: фізіологічні потреби, потреби в безпеці, соціальні потреби, потреби у визнанні та повазі, потреби в самореалізації.

«Вгадай потребу!» Ваше наступне завдання – обрати, до якого виду відноситься потреба, зображена на фото.

1. Потреба в автомобілі.

2. Потреба у відпочинку.

3. Потреба у грошах, фінансових засобах.

4. Потреба у друзях, спілкуванні.

5. Потреба в освіті.

6. Потреба у хобі.

7. Потреба у спорті.

8. Потреба у розвагах.

9. Потреба у коханні.

10. Концерт «зірки»; потреба в безпеці.

11. Потреба у домашньому улюбленці.

12. Потреба у визнанні, славі.

13. Спілкування з природою.

Бесіда. Як ви вважаєте, хто більш забезпечений – сучасні люди чи печерна людина? – Це питання можна розглядати з двох сторін: а) з точки зору кількості задоволених потреб; б) а з точки зору співвідношення потреб і можливостей.

Потреби пов’язані з образом і рівнем життя людей. Цей зв'язок проявляється через характер потреб.

Зв'язком рівня життя з рівнем задоволення потреб зацікавився Денис Єрьоменко.

Виступ учня з дослідницькою роботою: „Рівень задоволення потреб – вартість споживчого кошику українця”.

Висновок 1. Отже, можна зробити висновок, що потреби людини безмежні у своєму розвитку і мають тенденцію до зростання, тобто до якісних і кількісних змін. В цьому знаходить свій прояв закон зростання потреб.

2. Прояви обмеженості ресурсів

Створення товарів та послуг, призначених для задоволення потреб, вимагає використання певних ресурсів.

«Дерево економічної мудрості». На дошці ви бачите дерево, кожний листик – це питання з теми. Нам треба, щоб дерево скинуло все своє листя.

1. Що таке економічні ресурси?.

2. Які групи ресурсів виділяються?.

3. Що таке земля? Капітал? Праця?

4. Чи можна гроші вважати капітальним ресурсом?

5. Які риси повинен мати підприємець?

6. Як Ви розумієте поняття: вичерпні та невичерпні ресурси.

Економічні ресурси мають загальну суттєву властивість: вони рідкісні, тобто кількість їх обмежена.

Тому з’являється проблема вибору: внаслідок обмеженості ресурсів у порівнянні з масштабами потреб людини і суспільства завжди необхідно вибирати, на що використовувати ці ресурси.

А) Як цю проблему вирішують прості споживачі?

Відеозапис соціологічного опитування населення м. Чорноморська на тему: «Способи задоволення потреб людей». Група учнів (Проскуріна А., Соловйова М.) провела соціологічне опитування населення м. Чорноморська. Перед мешканцями міста були поставлені питання:

  1. Чи завжди Ви можете придбати усе, чого бажається?

  2. Що Ви робите для того, щоб найбільш повно задовольнити свої потреби?

Ваше завдання – проглянути відеозапис і зробити висновок.

Обговорення відеозапису соціологічного опитування з елементами бесіди.

1. Які відповіді дають люди про задоволення потреб?

2. Чим пояснюється така різниця в відповідях?

3. Що мешканці міста роблять для того, щоб найбільш повно задовольнити свої потреби?

4. Хто ще повинен піклуватися про задоволення потреб людей?

5. Що повинна робити держава для цього?

Б) А як цю проблему вирішують виробники?

Гра «Геологічна дилема»

Пропоную розглянути це питання за допомогою економічної гри «Геологічна дилема».

Потрібні матеріали

Запас дрібних намистинок, принаймні чотирьох кольорів у невеликій коробці. Орієнтовний розподіл намистинок за кольорами:

- червоні (вугілля) - 50% від загальної кількості;

- фіолетові (уран) -3% від загальної кількості;

- жовті (природний газ) - 10% від загальної кількості;

- блакитні (нафта) - 37% від загальної кількості.

Методика проведення гри

1. Перед приходом учнів до класу підкиньте вгору жменьку намистинок, щоб вони розсипалися по класній кімнаті. Проводьте цю гру у тій частині класу, де велика кількість намистинок може кудись закотитися або загубитися. Якщо ви повторюєте цю гру з іншими учнями у цій же самій класній кімнаті, вам достатньо лише розкидати зібрані намистинки, оскільки загублені під час першої гри намистинки залишилися тут і чекають, щоб їх знайшли. Величина сукупних запасів залишається невідомою для всіх учнів – учасників гри; це моделює проблему з запасами ресурсів у реальному світі. Не рахуйте намистинки - величина сукупних запасів повинна залишатися невідомою для всіх.

Вчитель. Нам потрібні 4 учні. Це будуть ... Ви представники компаній з видобутку мінеральних ресурсів. Ваше завдання - видобути якомога більше ресурсу, тобто зібрати намистинки одного кольору.

1 учень збирає намистинки червоного кольору, це вугілля.

2 учень збирає намистинки фіолетового кольору - це уран.

3 учень збирає жовті намистинки – природний газ.

4 учень - сині намистинки - нафта.

Я розкидала кількість намистинок, що приблизно відображають запаси ресурсів за оцінками 1957 року.

Увага, перший раунд. Вам на пошуки 1 хвилина. Час пішов!... Час вийшов. Порахуйте свої запаси.

Другий раунд. Вам на пошуки ще одна хвилина. Шукайте ресурси, не знайдені до цього часу. Вперед!... Час вичерпано.

Дякую за гру, сідайте. Тепер обговоримо результати.

Питання для обговорення:

  • Які енергетичні ресурси було найлегше знайти? Чому? Які найважче? Чому? Що зумовлювало легкість чи складність їх знаходження? Це залежить від наявності намистинок чи від вміння тих, хто шукає?

  • Які узагальнення можна зробити, дивлячись на купки “енергетичних ресурсів”?

  • Чи збирав хто-небудь більше, ніж один вид енергетичних ресурсів? – Так. Чи реально збирати більше, ніж один?

  • Які виробничі ресурси використовувалися для збору намистинок - енергоносіїв?

  • Як ми можемо знайти ще більшу кількість намистинок за той же період часу?

  • Що ми знаємо про кількість ресурсів, що залишилися на підлозі? (Тільки те, що тепер залишилося менше намистинок, ніж до того, як учні почали їх збирати під час першого раунду). Знайшли ми 5, 50, 95 чи скільки відсотків від загальної кількості? (Ніхто точно не знає!)

  • Чи зазнало “довкілля” кімнати змін у процесі пошуку намистинок?

IV. Узагальнення

Обговорення проблемного питання заняття: «Якщо хочеш зробити людину щасливою, не добавляй їй речей, а позбавляй бажань». Цей вислів суперечить принципам економічного мислення? Так? Ні? Чому?

Але перш ніж дати відповідь, скажіть, як взагалі ви розумієте це висловлювання?

Відповіді учнів.

Цей вислів суперечить принципам економічного мислення. Так? Ні? Чому?

Відповідь: Ні. Відповіді учнів.

І на закінчення. Пам’ятайте:

«Кращі речі в житті безкоштовні: обійми, усмішки, друзі, поцілунки, сім’я, сон, сміх і добрі спогади». Цінуйте ці речі! Сподіваюся, цей урок залишить у вас лише добрі спогади!

Все найкраще, що ми маємо в житті, дається нам безкоштовно. Взяти лише власне життя – ми і копійки за нього не заплатили. Обійми коханих людей, щира посмішка дитини, повітря, яким ми дихаємо, світанки, проміння сонця, яке лоскотить нас вранці, безкорислива дружба, заразливий сміх і прекрасні спогади…

Ми багаті люди. Як говорить одна цитата: «Найбагатша людина – та, якій для щастя не потрібні гроші».

Ми маємо все безкоштовно, тому повинні цінувати це. Поцілунок коханої людини ми не купимо за всі гроші світу, повагу дитини не заробити дорогими іграшками. Як казав один мудрий чоловік: «У цьому світі я ціную тільки вірність. Без неї ти ніхто і в тебе немає нікого. У житті це єдина валюта, яка ніколи не знеціниться»…

Підсумок заняття

І перш, ніж завершити урок, хочу всім подякувати. Ви всі мене радували весь урок – кмітливістю, знаннями, активністю і бажанням спілкуватися і працювати. Ми сьогодні молодці! Ви отримуєте за свою роботу такі наліпки, які наклеюєте на свої зошити. Ви гідно попрацювали на уроці, тому оцінки високі.

Домашнє завдання

1. Повторити тему, підготуватися до КР.

2. Знайти в інтернеті економічне рівняння, що описує потреби чоловіка та жінки (гумор!)

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Економіка

26.06.2019

701

0

3

Для кого: 11 Клас