Зараз в ефірі:
онлайн-конференція:
«
Освіта проти насильства: методи профілактики та алгоритми реагування
»
Взяти участь Всі події

Урок-презентація "Л. Костенко . Історико-фольклорна основа історичного роману у віршах «Маруся Чурай». Духовне життя нації крізь призму нещасливого кохання"

Українська література

Для кого: 11 Клас

17.10.2020

452

34

1

Опис документу:
Урок побудований у формі презентації твору Ліни Костенко "Маруся Чурай".Передбачений поділ класу на групи, які заздалегідь готують виступи. На уроці проводиться інсценізіція уривків твору. У розробці передбачена підготовка старшокласників до ЗНО (виконання тестових завдань за збірником О. Авраменка).
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Л. Костенко . Історико-фольклорна основа історичного роману у віршах «Маруся Чурай». Духовне життя нації крізь призму нещасливого кохання

Мета: розглянути історичний роман у віршах «Маруся Чурай»; формувати вміння аналізувати літературний твір; розглянути сюжетні лінії твору; удосконалювати вміння аналізувати образу твору, навички роботи з текстом та тестами; розвивати акторські здібності старшокласників; виховувати почуття патріотизму, гордості за свій народ, кращі моральні якості людини.

Тип уроку: урок формування нових знань.

Обладнання: портрет Ліни Костенко, комп’ютер, мультимедійний проектор, тестові завдання.

Хід уроку:

1. Організаційний момент

2. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація.

3. Домашнє завдання.

Високий рівень: твір-мініатюра «Нерівня душ – це гірше, ніж майна!»( Ліна Костенко)

Достатній рівень: виписати з роману 5—6 афористичних висловлювань. Підготувати характеристику образу Марусі Чурай . Що таке афоризми?

Середній рівень: прочитати роман, скласти план до характеристики Марусі Чурай.


4. Формування нових знань, умінь та навичок.

Звучить пісня Марусі Чурай «Віють вітри, віють буйні…».

Слово вчителя

Щедра талантами полтавська земля. Виплекала вона не одного поета чи прозаїка. Крізь віки донесла до нас історія пісні напівлегендарної поетеси співачки з Полтави Марусі Чурай. У 8 класі, коли вивчали пісні, ви вже знайомилися з цією неординарною постаттю. А сьогодні ми звертаємося до неї знову.

Отже, тема уроку — «Л.Костенко . Історико-фольклорна основа історичного роману у віршах «Маруся Чурай». Духовне життя нації крізь призму нещасливого кохання» (запис в зошити).

ПОРТРЕТ ЛІНИ КОСТЕНКО

(зачитати слова, що на портреті)

Отже, Ліна Костенко, роман «Маруся Чурай».

Ця дівчина не просто так, Маруся.

Це – голос наш. Це – пісня. Це – душа.

Хай ці слова Івана Іскри з роману «Маруся Чурай» стануть епіграфом сьогоднішнього уроку.

Словникова робота.

Призма – математичний термін. Це багатогранник.

Крізь (через) призму чого: а) з певного погляду, відштовхуючись від чого-небудь. 

А як можна тлумачити це слово стосовно роману?

Душа – Внутрішній психічний світ людини, з її настроями, переживаннями та почуттями.

Чужа душа — то , кажуть,темний ліс ,

А я скажу не кожна, ой, не кожна…

Духовність  — це те, що стосується внутрішнього, морального світу людини

Образ Марусі переплітається із образом України

Буває  часом  сліпну  від  краси.  
Спинюсь,  не  тямлю,  що  воно  за  диво  –  
Оці  степи,  ці  гори,  ці  ліси,  
усе  так  гарно,  чисто,  незрадливо,  

Усе,  як  є  дорога,  явори,  
Усе  моє,  все  зветься    Україна.  

Інші слова — у довіднику (роздруковані на аркушах).

На сьогоднішньому уроці ми опрацюємо такі питання.

План

1. Історична основа твору.

2. Маруся Чурай – напівлегендарна постать.

3. Гортаючи сторінки роману…

4. Вічна проблема «нерівні душ».

5. Безсмертя Марусі Чурай.

У кінці уроку ви спробуєте зробити узагальнення почутого на уроці і дати відповіді на запитання:

1. Як ви розумієте такі слова?

Моя любов чолом сягала неба,
а Гриць ходив ногами по землі.

2. Чому Маруся не пробачила Грицеві?

3. Які важливі суспільні проблеми порушує Ліна Костенко через образ Марусі Чурай? Чи актуальні вони нині?
4. Чи можна назвати Марусю Чурай душею України?
5.Чи можна ототожнювати образ Марусі із Україною?

Виступ групи істориків.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ

Виступ групи біографів.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ

Багато митців зверталися до теми Марусі Чурай і Гриця Бобренка, по-різному трактуючи вчинок дівчини. Та порушила тему Марусі у взаємозв’язку із образом України неперевершена Ліна Костенко.

Жанр – історико-філософський соціально-психологічний роман у віршах .

  • Які жанри роману ви знаєте?

  • Який роман у новелах ви вивчали?

  • Як ви вважаєте, що передбачає жанр роману у віршах?

  • Зверніться до словничка.

  • Розшифрувати: історико-філософський соціально-психологічний

(запис у зошити)

  • Які історичні події лягли в основу твору?

  • Які історичні особи виведені у творі?

Історична подія, яка лягла в основу твору, — визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького. Дійовими особами роману стають представники козацької республіки, історичні особи Богдан Хмельницький, Лесько Черкас, Мартин Пушкар, Іван Іскра та інші.

А зараз перегорнімо сторінки роману

Виступ групи літературознавців

ПРЕЗЕНТАЦІЯ

ПІСНЯ «Ой, не ходи…»

Слово вчителя

Тему неординарної особистості, людини духовно багатої Ліна Костенко порушує у багатьох своїх творах.

Дивна людина. Я ж маю крила.

Нащо крилатим грунт під ногами.

Давно, іще в шістсот якомусь році,
ну, цебто більш як три віки тому,
коли носили шпаги ще при боці
і розважали стратами юрму,
коли відьом палили при народі,
коли наук не знали ще ладом, —

кажу, давно, кажу, у Вишгороді
підсудна Анна стала пред судом.

Був сірий день. І сірий був сусід.
І сірий стіл. І сірі були двері.
І раптом нявкнув кольоровий кіт.
Залив чорнилом вирок на папері.

  • Які ви можете пригадати твори, де зображується духовно багата і духовно бідна особистість? Тобто, порушується вічна проблема «нерівні душ».

Спробуйте заповнити таблицю:

 

«Маруся Чурай»

Ліна Костенко

«Лісова пісня»

Леся Українка

Жанр

Проблематика твору

Любовний трикутник

Що спільного мають образи твору?

Які є другорядні персонажі?

Ліна Костенко дуже влучно їх характеризує:

 

«Маруся Чурай» Ліна Костенко

«Лісова пісня» Леся Українка

Жанр

Роман у віршах

Драма-феєрія (проблемно- філософська драматична поема)

Основна проблема

Незнищенність українського народу, глибока віра в його духовну силу й могутність

Боротьба за вільне, творче, гармонійне, духовно багате життя

Проблематика твору

Митець і народ; митець і суспільство; батьки і діти; проблема кохання; проблема зради

Людина й мистецтво; добро і зло; проблема кохання; проблема самозради

Любовний трикутник

Маруся — Гриць — Галя

Мавка — Лукаш — Килина

Дії

Гриць Бобренко: було йому дано якусь людську неординарность, але — характеру не вистачило; висоти злякався; світ ловив І таки впіймав... Обіймами й статками Галі Вишняківни, спокусою більш простого й зрозумілого (ніж у випадку з Марусею) життя-буття...

Мавка дорікнула Лукашеві

за те, що той «життям не зміг до себе дорівнятись»?

Образи

Гриць Бобренко

Лукаш

 

Вони обидва живуть у постійній невідповідності, конфлікті внутрішнього «я» із вчинками, власною поведінкою. І тому найпрекрасніше, наймогутніше серед почуттів, яким обдарувала людину природа,— кохання — приносить їм страждання, горе, муки і — смерть. Бо жити не можна, «втративши душі своєї цвіт», а лише існувати, розмінявши її на спокуси. Але не жити. Гриць і Лукаш мали багатий душевний потенціал, але власноруч його знищили

Виступ групи мистецтвознавців

ПРЕЗЕНТАЦІЯ

5. Узагальнення вивченого матеріалу

Виконання тестових завдань.

(Самоперевірка)

Відповіді на запитання, поставлені на початку уроку.

6. Підсумок уроку. Рефлексія

Асоціативне гроно.

Із чим асоціюється образ Марусі Чурай?

Слово вчителя

Нема її могили, земля над нею рівна, А значить, не вмирала Маруся Чураївна. Так, як і Мавка: «Ні! Я жива…»

А прекрасне – вічне!

Своєю поезією застерігає нас від втрати історичної пам'яті. Особливо виразно ця думка звучить у її романі у віршах «Маруся Чурай». Образ Марусі зливається з образом України, що сигналізує через століття: пам'ятайте нащадки, свою славну історію, і лише тим будете сильні й знані у світі.

Додатки

 

«Маруся Чурай» Ліна Костенко

«Лісова пісня» Леся Українка

Жанр

Проблематика твору

Любовний трикутник

Що спільного мають образи твору?

ДОВІДНИЧОК

Призма – математичний термін. Це багатогранник.

Крізь (через) призму чого: з певного погляду, відштовхуючись від чого-небудь. 

Душа - Внутрішній психічний світ людини, з її настроями, переживаннями та почуттями.

Духовність  — це те, що стосується внутрішнього, морального світу людини

Роман у віршах  одна з найскладніших літературних форм, суть якої полягає в тому, що у великому художньому полотні епічнии спосіб зображення життя через систему подій і розгорнутий сюжет, через змалювання сформованих характерів поєднується з глибоким ліризмом  віршованою, емоційно забарвленою мовою, з безпосереднім вираженням внутрішнього стану й почуттів автора

Асоціація – уявлення.

Намітка- покривало з тонкого серпанку, яки завязують поверх очіпка голову заміжні жінки

Райці – радники, члени магістрату

Кіш – військовий табір

Батава – військовий ряд

Корогва – військовий бойовий прапор

Куш – певна сума грошей

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.