Урок - презентація "Безсполучникове складне речення"

Опис документу:
• Удосконалювати в учнів загальнопізнавальні вміння правильно інтонувати безсполучникові складні речення (БСР) зі смисловим відношенням причини, пояснення, доповнення тощо, пунктуаційні вміння й навички, пов’язані з уживанням двокрапки у БСР, формувати вміння визначати доцільність її вживання між частинами БСР;

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Двокрапка у безсполучниковому складному реченні

Мета:

  • Удосконалювати в учнів загальнопізнавальні вміння правильно інтонувати безсполучникові складні речення (БСР) зі смисловим відношенням причини, пояснення, доповнення тощо, пунктуаційні вміння й навички, пов’язані з уживанням двокрапки у БСР, формувати вміння визначати доцільність її вживання між частинами БСР;

  • Розвивати творчі вміння відновлювати, моделювати й конструювати БСР зі смисловими відношеннями причини, пояснення і доповнення;

  • На основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти осмисленню учнями суті людського життя, його цінностей.

Тип уроку: урок формування практичних умінь та навичок.

Обладнання: підручник, опорні схеми, картки, мультимедійна презентація.

Очікувані результати

  • Учні знатимуть: визначення БСР, його основні ознаки, смислові відношення між частинами та правила вживання вивчених пунктограм.

  • Учні вмітимуть: визначати БСР, правильно ставити розділові знаки між частинами СБР; відновлювати, моделювати і конструювати БСР зі смисловими відношеннями причини, пояснення, доповнення; використовувати БСР у власному мовленні.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Слово вчителя.

Із малечку в словах рідної мови людина відкриває для себе великий і чарівний світ життя. Мова — це безцінний скарб народу, надбаний тисячоліттями. У ній відбито його характер, історію, звичай, побут. Людина може покинути Батьківщину і не чути більше рідної мови, але у підсвідомості залишаться колискові, які виспівувала мати, перші враження, добуті тільки цією, єдиною і неповторною, мовою. Мовою, якою говорили діди й прадіди, з любов'ю до якої дитина з'являється на світ.

Люди, які забувають і зневажають рідну мову, гідні тільки жалю. Самі не розуміючи, що коять, вони зазнають непоправної втрати, стають на шлях найбільшого злочину проти культури всього людства, бо народ може відбудувати все: господарство, добробут, — але мову відновити не може.

Зречення рідної мови, неповага до неї є рівноцінним до неповаги батька й матері, це веде до найбільшої кари — духовного каліцтва.

Людина, яка не цінує культуру та мову свого народу, не може бути повноцінним членом суспільства.

. Давайте бачити прекрасне довкола: у притихлому небі, морозяному візерунку. Тоді кожна прожита хвилина наповниться красою, добром і любов’ю до людей, до рідної землі.

Я щиро зичу успіхів усім:

Вам і собі і гостям дорогим.

Щоб ні зима, ані вітри холодні

Не стали на заваді нам сьогодні.

Мандруймо ми етапами уроку

До знань і вмінь, забувши слово «спокій».

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Можливі запитання:

  • Яке речення називається БСР?

  • На які дві групи поділяються такі речення? (Однорідні та неоднорідні)

  • Які пунктограми вживаються між його частинами?

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1.Оцініть свої знання та вміння, давши стверджувальну або заперечну відповідь

2. Вашій увазі пропоную речення, які потрібно прочитати вголос. З’ясуйте, яка інтонація їм характерна? Чи однаково ми їх читаємо? (слайд 3)

Додаткове питання. Хто автор двох перших речень?

Висновок. Кожне з цих речень читається по-різному, у кожному інший розділовий знак.

Отже, проблемне питання, яке ми будемо вирішувати на уроці: «Чи існує залежність між інтонацією, смисловими відношеннями і розділовими знаками у БСР?» (слайд 4)

ІY. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ОЧІКУВАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

Запис у зошитах (слайд 5)

Виходячи з мети уроку (слайд 6), давайте спрогнозуємо очікувані результати.

Продовжіть моє речення:

  • Ми навчимося…

  • Зможемо…

  • Розвинемо уміння…

  • Станемо уважнішими до…

Y. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Ми вже з вами на початку уроку пригадали які розділові знаки ставляться у БСР. Пропоную вашій увазі відеоролик про вживання розділових знаків у БСР. Змістові відношення у БСР між простими реченнями різні, відповідно різні розділові знаки.

2.Сьогодні на уроці нам у нагоді стане опорна таблиця про пунктограми у БСР (слайд 9) Вона вам буде добрим помічником і порадником. Звертайтесь до неї під час виконання вправ і завдань (додаток 2).

  1. Переходимо до усвідомлення теоретичного матеріалу. Вашій увазі пропоную «Пунктуаційний практикум». Завдання: опрацювати запропонований текст, розставити розділові знаки, пояснити змістові відношення між частинами речень (слайд 7).

  2. Перевірка «ланцюжком» (слайд 8).

4.Для кращого усвідомлення матеріалу проведемо «Дослідження-трансформацію». Звернімося до мудрої книги – нашого підручника. Працюємо із вправою 254. Виконуємо творче завдання: трансформувати складні сполучникові речення у безсполучникові. Запишіть змодельовані частини. Знайдіть схеми, яким вони відповідають.

І варіант – 2 речення

ІІ варіант – 5 речення

6.Застосуємо ваші знання на практиці, яка стоїть на межі знань і досвіду. Знайдіть «третє зайве»! Завдання: записати речення, розставити потрібні розділові знаки. Визначити, яка синтаксична конструкція зайва. Свій вибір обґрунтуйте (слайд 12).

Тожбо перевіримо написане. Хто зробить висновок про «третє зайве» і вживання двокрапки у простому і складному реченнях?

7.Джерело народної мудрості невичерпне. Повчимося! Ваше завдання: провести дослідження – відновлення. Установіть відповідність, прочитайте, дотримуючись правильної інтонації. Поясніть вживання розділових знаків і смислові відношення між частинами БСР (слайд 13).

10.До вашої уваги творчий відпочинок. Хто не любить помріяти, милуючись красою довкілля (а воно у нас справді чарівне!) або слухаючи приємну музику. Творче завдання: намалюйте словами побачене і почуте ( діти переглядають відеоролик). Складіть 2 – 3 СБР, використовуючи схеми, що є у вас на партах. Згадайте народну мудрість: «Не плюй у криницю – згодиться напиться» та шанобливе ставлення українців до води.

Скласти речення за схемами

YI. РЕФЛЕКСИВНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП

Ви усі гарно працювали! Перевірте себе, як засвоїли матеріал, чи справдились очікувані результати (слайд 14)

1. Якщо частини БСР вказують на часову послідовність, то між ними ставиться ....

2. Якщо у другій частині вказано на причину того, про що говориться у першій, то між ними ставиться ....

3. Якщо друга частина вказує на наслідок того, про що говориться у першій, то між ними ставиться ....

4. Якщо частини БСР вказують одночасність або часову послідовність, то між ними ставиться ....

5. Якщо  частини  БСР  менш  пов'язані  за змістом, дуже поширені, то між ними ставиться ....

6. Якщо друга частина БСР розкриває зміст першої, то між ними ставиться ....

7. Якщо в першій частині вказується на час того, про що говориться в другій, то між ними ставиться ....

8. Якщо зміст обох частин БСР протиставляється, то між ними ставиться ....

9. Якщо друга частина виражає висновок з того, про що говориться у першій, то між ними ставиться ....

10. Якщо друга частина доповнює зміст першої, то між ними ставиться ....

11. Якщо в першій частині вказується на умову того, про що говориться в другій, то між ними ставиться ....

12. Якщо зміст обох частин зіставляється, то між ними ставиться ....

Записуємо алгоритм відповіді, перевіряємо написане у друга.

Подумки проаналізуйте урок і дайте відповідь на питання («Незакінчене речення») (слайд 15).

Висновок. Існує тісна залежність між змістовими відношеннями, інтонацією і розділовими знаками у БСР.

Можливо, хтось хоче закінчити речення: «Я не зрозумів…»

Дякую за роботу! Усі були старанними. Мені хотілося б відмітити …, …, …, які отримують сьогодні …

YII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (слайд 16)

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація інклюзивного середовища в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.