Урок "ПРАКТИКУМ. ПРАКТИЧНА РОБОТА «АНАЛІЗ ПОЛІТИЧНОЇ КАРТИ РЕГІОНУ»."

Опис документу:
Конспект уроку з географії, 10 клас, профільний рівень, курс «Регіони і країни світу», що є продовженням базової географічної освіти у профільних класах старшої школи. Він спрямований на розкриття глобальних та регіональних явищ і процесів, що відбуваються як у світі в цілому, так і в окремих субрегіонах, країнах і їх регіонах. джерело: http://geo-bav.at.ua, інтернет ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

10 клас

Урок №13

Дата:

ПРАКТИКУМ.

ПРАКТИЧНА РОБОТА «АНАЛІЗ ПОЛІТИЧНОЇ КАРТИ РЕГІОНУ».

Мета: ознайомити учнів із поняттям «історико-географічні регіони світу», принципами їх виділення; сформувати вміння аналізувати політичну карту регіону; розвивати вміння учнів використовувати картографічний метод досліджень, аналізувати й синтезувати окремі факти; здійснити випереджальне ознайомлення з одним із регіонів світу.

Обладнання: підручник, настінні політичні карти — світу та Південної Америки, географічні атласи для 10 класу, прапор МОК чи його зображення, інструктивно-методичні картки, контурні карти.

Ключові поняття: історико-географічний регіон, політична карта, форми правління, форми адміністративно-територіального устрою, рівень соціально-економічного розвитку.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Робота з контурною картою

Позначте на контурній карті: найменш розвинені країни — І варіант; соціалістичні та постсоціалістичні країни — II варіант.

Орієнтовний перелік держав: Угорщина, Республіка Корея, Мозамбік, Ефіопія, Аргентина, Куба, Румунія, Нова Зеландія, Афганістан, Малі, Центрально-Африканська Республіка, Китай, Республіка Південна Африка, Гаїті, Сербія.

Потім учні обмінюються виконаними завданнями. Учитель називає правильні відповіді та показує розташування держав на політичній карті світу. Учні обводять на контурних картах правильні відповіді.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель нагадує зміст матеріалу, який вивчався учнями протягом п'яти гґоперєдніх уроків, та зазначає, що важливим завданням є навчитися не тільки володіти відповідною інформацією, але й використовувати її на практиці. Саме на цьому уроці й буде надана така можливість.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Поняття «історико-географічні регіони» та принципи їх виділення.

(Учитель демонструє прапор Міжнародного олімпійського комітету.)

Бесіда

1) Чому на прапорі зображені саме п'ять кілець?

2) Чому кожне кільце має власний колір?

Під час бесіди дається визначення поняття «частина світу», вивчається поняття «історико-географічні регіони», різні підходи до їх виділення.

2. Історико-географічні регіони світу (за класифікацією ООН).

Матеріал подається у формі розповіді вчителя та роботи учнів із відповідною картою.

V. ПРАКТИКУМ

Практична робота «Аналіз політичної карти Південної Америки»

Найважливіша причина вибору саме цього регіону світу (Південна Америка) для виконання практичної роботи — порівняно невелика кількість держав. Але при цьому тут є колоніальне володіння (Французька Гвіана), спірна територія (Фолклендські острови), унітарні та федеративні країни, функціонують регіональні міжнародні організації, є держави, де фактична столиця не збігається з офіційною (Болівія), існує багатостоличність (Чилі) або столиця не є найбільшим містом країни (Еквадор). Деякі держайи регіону (Болівія, Парагвай) не мають виходу до моря. Дуже різна компактність територій держав (компактні Бразилія й Уругвай; їх протилежність — Чилі). Досить різноманітні кордони країн цього регіону. Усе це дає змогу організувати з учнями ефективні дослідження політичної карти та навчити аналізувати її.

У процесі практичної роботи учні користуються інструктивно-методичними картками, де розміщені описи країн та зазначені завдання, які необхідно виконати. Керуючись ними, учні наносять на контурну карту Південної Америки відповідними умовними знаками назви держав, а в самі картки заносять висновки, заповнюючи пропущені місця. Під час самостійної роботи учнів з атласами та картками вчитель виконує роль консультанта.

Інструктивно-методична картка

1. Заповніть пропуски в реченні. На території регіону налічується … країн, із яких ... є суверенними державами, а ... — залежними країнами.

2. Регіон займає площу приблизно 17,8 млн км2. Розрахуйте і запишіть середню площу країн Південної Америки.

3. На діаграмі «Середні розміри країн у різних регіонах світу» у відповідному масштабі відобразіть середню площу країн Південної Америки.

Висновок. Порівняно із середніми розмірами держав в інших регіонах світу південноамериканські держави ... .

4. Підпишіть на контурній карті: 1) унітарні держави — синім кольором; 2) федеративні держави — зеленим кольором; 3) колонію Франції — чорним кольором. Позначте цифрою 1 спірну територію.

Висновок. Серед країн Південної Америки більшість є ... . Більшість суверенних держав регіону за адміністративно-територіальним устроєм належить до ... .

5. Заповніть пропуски в реченнях. Лише в ... і ... значна частина державних кордонів проходить по річках. Гори є природним кордоном лише ... та ... . Гори відділяють одна від одної окремі частини таких держав, як ... та ... .

6. Підкресліть на контурній карті суцільною лінією назви держав: 1) столиця якої в 1960 р. була перенесена в спеціально збудоване місто Бразиліа (синім кольором); 2) офіційною столицею якої є місто Сукре, а фактичною — Jla-IIac (чорним кольором); 3) офіційною столицею якої є Сантьяго, але парламент працює в місті Вальпараїсо (зеленим кольором). Підкресліть пунк тирною лінією зеленого кольору назву держави, столиця якої місто Кіто кількістю жителів поступається місту Гуаякіль. Такою самою лінією синього кольору підкресліть назву держави, найбільшим містом якої є Сан-Паулу.

Висновок. Незважаючи на порівняно невелику кількість держав у регіоні, місцеві столиці ... . Вищими посадовими особами в усіх країнах Південної Америки є президенти. Отже, усі держави регіону є ... .

7. Заповніть пропуски в реченнях. Найважливішим регіональним економічним об'єднанням є ... . Його членами є ..., ..., ..., ... .

VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Зібравши учнівські роботи, учитель, використовуючи настінну політичну карту Південної Америки та інструктивно-методичну картку, здійснює усний аналіз політичної карти Південної Америки.

VII. ПІДСУМКИ УРОКУ

Інтерактивна бесіда

1. Яких нових знань і вмінь ви набули на сьогоднішньому уроці?

2. Де в майбутньому ці знання й уміння можуть вам стати в пригоді?

3. Які складові частини аналізу політичної карти регіону для вас були найскладнішими? Які' — найпростішими? Чому саме ці питання?

4. Що зацікавило вас під час аналізу політичної карти Південної Америки найбільше? Чому саме цей матеріал?

5. Наскільки самостійно ви зможете провести такий аналіз політичної карти іншого регіону, світу?

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторіть матеріал попередніх уроків.

У додаткових джерелах географічної інформації знайдіть приклади сучасних прикордонних суперечок між сусідніми державами або приклади сучасних міждержавних збройних конфліктів і підготуйте повідомлення про них.

Практична робота

учня (учениці) 10 класу

Світлодолинської ЗОШ І-ІІІ ст.

____________________________

Дата___________

«АНАЛІЗ ПОЛІТИЧНОЇ КАРТИ РЕГІОНУ».

Мета: ознайомити учнів із поняттям «історико-географічні регіони світу», принципами їх виділення; сформувати вміння аналізувати політичну карту регіону; розвивати вміння учнів використовувати картографічний метод досліджень, аналізувати й синтезувати окремі факти; здійснити випереджальне ознайомлення з одним із регіонів світу.

Обладнання: підручник, настінні політичні карти — світу та Південної Америки, географічні атласи для 10 класу, прапор МОК чи його зображення, інструктивно-методичні картки, контурні карти.

Інструктивно-методична картка

1. Заповніть пропуски в реченні. На території регіону налічується ___________ країн, із яких ________ є суверенними державами, а ______ — залежними країнами.

2. Регіон займає площу приблизно 17,8 млн кв.км. Розрахуйте і запишіть середню площу країн Південної Америки. ___________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3. На діаграмі «Середні розміри країн у різних регіонах світу» у відповідному масштабі відобразіть середню площу країн Південної Америки.

Висновок. Порівняно із середніми розмірами держав в інших регіонах світу південноамериканські держави ___________________________________ .

4. Підпишіть на контурній карті:

1) унітарні держави — синім кольором;

2) федеративні держави — зеленим кольором;

3) колонію Франції — чорним кольором. Позначте цифрою 1 спірну територію.

Висновок. Серед країн Південної Америки більшість є ____________________. Більшість суверенних держав регіону за адміністративно-територіальним устроєм належить до ____________________________________ .

5. Заповніть пропуски в реченнях. Лише в _____________________________ і _____________________________________________ значна частина державних кордонів проходить по річках. Гори є природним кордоном лише _______________________. та _______________________________ . Гори відділяють одна від одної окремі частини таких держав, як _______________________________ та ___________________________________________________ .

6. Підкресліть на контурній карті суцільною лінією назви держав:

1) столиця якої в 1960 р. була перенесена в спеціально збудоване місто Бразиліа (синім кольором);

2) офіційною столицею якої є місто Сукре, а фактичною — Jla-IIac (чорним кольором);

3) офіційною столицею якої є Сантьяго, але парламент працює в місті Вальпараїсо (зеленим кольором).

Підкресліть пунктирною лінією зеленого кольору назву держави, столиця якої місто Кіто кількістю жителів поступається місту Гуаякіль. Такою самою лінією синього кольору підкресліть назву держави, найбільшим містом якої є Сан-Паулу.

Висновок. Незважаючи на порівняно невелику кількість держав у регіоні, місцеві столиці ______________________________ . Вищими посадовими особами в усіх країнах Південної Америки є президенти. Отже, усі держави регіону є ____________________________________________________________ .

7. Заповніть пропуски в реченнях. Найважливішим регіональним економічним об'єднанням є ____________________________________________ . Його членами є ________________________, ________________________, _____________________, __________________________________________ .

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Українська мова у професійній діяльності державних службовців. Публічна комунікація»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.