Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Порядок передавання документів на зберігання до архіву закладу освіти
»
Взяти участь Всі події

Урок позакласного читання за книгою Є.Кононенко "Неля, яка ходить по стелі". "Ходити по стелі? Дуже просто.."

Українська література

Для кого: 5 Клас

23.05.2021

265

2

0

Опис документу:
Мета уроку: зацікавити школярів сучасною літературою для дітей; ознайомити учнів із творчістю сучасної української письменниці Є.Кононенко; розвивати навички виразного читання, самостійної роботи з текстом; виховувати справжніх шанувальників сучасної української літератури.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок позакласного читання у 5 класі за книгою Євгенії Кононенко «Неля, яка ходить по стелі»

Тема уроку: « ХОДИТИ ПО СТЕЛІ? ДУЖЕ ПРОСТО… «

Мета уроку: зацікавити школярів сучасною літературою для дітей; ознайомити учнів із творчістю сучасної української письменниці Є.Кононенко; розвивати навички виразного читання, самостійної роботи з текстом; виховувати справжніх шанувальників сучасної української літератури.

Слайд № 2

Тип уроку: урок з використанням проектної технології

Обладнання; виставка дитячих книг видавництва «Грані-Т»(Серія «Сучасна дитяча проза»), портрет письменниці Є.Кононенко, мультимедійна презентація, засоби мультимедіа

Випереджальні завдання:

 1. прочитати твір «Неля, яка ходить по стелі»;

 2. намалювати ілюстрації до твору;

 3. підготувати повідомлення про письменницю;

 4. скласти відгук про прочитаний твір.

Перебіг уроку:

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми уроку і представлення очікуваних результатів

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів.

 1. Вступне слово вчителя.

Життя сучасної людини важко уявити без різноманітних технологій. Людина поспішає жити, хоче бути завжди в центрі подій. Мобільні телефони, комп'ютери замінили багатьом людям таке звичне спілкування з книгою. Але і в наш час технічного прогресу є люди, які пишуть звичайнісінькі книжки для дітей. Про що ці твори? Чи потрібні вони нашим « технологічним » дітям? Чи варто їх читати?

Сьогодні на уроці ми спробуємо знайти відповіді на ці запитання. Отже, рушаємо у чарівний світ дитячої прози. (Виставка книг видавництва «Грані-Т» ,

Слайд №1

Серія «Сучасна дитяча проза» ( Повідомлення учнів)

У цій серії пропонуємо ознайомитися з новою гранню творчості відомих письменників, які мають стійкий імідж у світі дитячої літератури: Ірен Роздобудько, Олеся Ільченка, Лариси Денисенко, Світлани Поваляєвої, Любка Дереша, а також з новими виданнями визначних дитячих письменниць Лесі Ворониної та Галини Малик. До роботи долучені і знані художники-ілюстратори Кость Лавро, Катерина Білетіна та Іда Ворс, і талановита творча молодь – Юлія Толмачова, Яна Роздобудько, Альона Котова, Олена Шикура. Ось кілька з них

« Чого Волошка запишалася». Автор Чередниченко Дмитро.

Гадаєте, найцікавіше, що є у квартирі кожної української родини – це комп’ютер і телевізор? А от і ні! Адже все залежить від того, хто фантазує. Наприклад, непосидюча киця Волошка, якій цікаво все, що стоїть, лежить чи відбувається в квартирі, навіть у мийниці може знайти собі пригоду.

« Казки П'ятинки « Автор Матіяш Дзвінка

На сторінках цієї книжки казкові й не зовсім казкові історії, які, якщо вірити авторці, майже усі розповіла сама П'ятинка (Свята П’ятниця), попрохавши їх записати.

«Паперовий янгол» Автор Ольга Бусенко.

Вигадала ці історії та створила до них ілюстрації одна людина – дівчинка Яринка. Своїм пензликом вона вимальовує на аркушику дерево, а на самому вершечку – янгола. Паперового янгола. Що це за янгол? Звідки він? Як сюди потрапив? Зринає безліч запитань у Яринки, а разом з ними і нова історійка. А от про що, дізнаєшся згодом.

«Країна поламаних іграшок та інші подорожі»

Автор Сняданко Наталка

Нові речі не завжди кращі старих. Хлопчик Матвійко ніколи не думав, що поламаними іграшками гратися набагато цікавіше.А переконався він у цьому, побувавши разом із рожевою свинкою Параскою на справжньому бенкеті поламаних іграшок.

« Стефа і її Чакалка». « Стефа і її Чакалка. Видання друге, ще капосніше.»

« Кабан дикий – хвіст великий... Друга історія Стефи і Чакалки «

Автор –Андрусяк Іван

Ким вас лякають батьки, коли ви їх не слухаєтеся чи, скажімо, хочете ще побалуватись – а вже давно час вкладатися в ліжечко? Бабаєм? Бабою Ягою? Страшним Дідом? А ось на Слобожанщині такий персонаж – Чакалка!

« Коли оживають ляльки» . Автор –Роздобудько Ірен

Не менш цікаво, ніж життя дорослих, постає у зображенні Ірен Роздобудько світ дитинства. Читач дізнається про духів, що мешкають у посуді, про те, як гноми наближають пори року й прикрашають небо зірками, і про те, як оживають ляльки

Вчитель.

На попередньому уроці ви отримали випереджальні завдання. Вам необхідно було прочитати твір Є.Кононенко «Неля, що ходить по стелі». Клас було поділено на групи . Кожна мала своє завдання.

1 група – «Біографи» - добирала факти з біографії письменниці;

2 група – «Художники»- малювали ілюстрації до твору, аналізували ілюстрації, вміщені у книжці:

3група - «Письменники» - писали відгук про книжку.

Слайд № 2 «Випереджальні завдання»

ІV Основний зміст уроку

 1. Очікування від уроку (на листочках, поділених на 2 колонки («Мої очікування», «Результати» )

 2. Робота в групах.

 1. Біографи.

Слайд «Портрети Є.Кононенко»

ЄВГЕНІЯ КОНОНЕНКО: Письменниця, літературний перекладач з англійської та французької мов, науковий співробітник Українського центру культурних досліджень. Учасник багатьох міжнародних літературних, культурологічних і наукових форумів в Україні, Франції, США, Польщі, Фінляндії, Естонії , Росії тощо. Переможець і лауреат низки літературних і перекладацьких премій.Народилася 17 лютого 1959 р. в Києві. Закінчила механіко-математичний факультет Київського державного університету ім. Т.Шевченка (тепер – Київський національний університет імені Тараса Шевченка) (1981) та відділення французької філології Київського інституту іноземних мов (тепер – Київський лінгвістичний університет) (1994). Живе у Києві, має сина та доньку.За переклад антології французького сонета стала лавреатом премії ім. М. Зерова (1993). Член Національної спілки письменників України та Асоціації українських письменників. Авторка поетичної збірки «Вальс першого снігу» (1997), низки книг для дорослих ), дитячих книг «Інфантазії: За мотивами поезій Клода Руа» (2001), «Неля, яка ходить по стелі» (2008), низки новел, повістей та багатьох перекладів. Прозові твори Євгенії Кононенко перекладені англійською, німецькою, французькою, хорватською, білоруською мовами. Друкувалася в часописах «Сучасність», «Кур’єр Кривбасу», «Березіль», «Всесвіт» та ін.

«Мозковий штурм» Створення психологічного портрета письменниці

3. Слово вчителя про книгу.

Не відкрию Америки, коли скажу, що дивувати сьогоднішніх дітей, які не лише прекрасно знаються на комп’ютері та різних віртуальних світах, а й на льоту хапають інші новинки технічного прогресу, стає дедалі важче. А хіба може бути цікавою книжка, яка не дивує? Тож письменникам доводиться докладати чималих зусиль, напружувати свою гігантську фантазію, аби таки вишукувати щораз новий, незатертий хід, карколомні колізії, дивовижні світи, а в тих світах — не менш дивовижних героїв.Євгенія Кононенко — одна з небагатьох наших сучасних авторів, які не тільки напрочуд продуктивні, а й пробують себе в різних жанрах, і надзвичайно успішно. . Нещодавно в серії “Сучасна дитяча проза” видавництво “Грані-Т” випустило в світ нову книжку письменниці — “Неля, яка ходить по стелі”. Події-пригоди, які описала письменниця,стосуються школи й відбуваються здебільшого в школі. Головна героїня -дівчинка Неля Миронець — учениця четвертого класу спеціалізованої Лисогорської школи. Це тепер. Вони з татом “знову поміняли місце проживання — цього разу перебралися ближче до центру міста. Винайняли двокімнатну квартиру біля підніжжя Лисої Гори…” А перед цим було ще кілька шкіл. Неля змушена часто міняти їх, бо вона — незвичайна дівчинка: тато зібрав її на комп’ютері, чи то пак — “скачав з Інтернету”….

З незвичайними пригодами Нелі ви вже й самі ознайомилися. Давайте згадаємо зміст твору.

 1. Робота над змістом повісті. Евристична бесіда за питаннями:

 1. Хто така Неля? Де вона проживає і чим займається?

 2. Чому у дівчинки «не складається гаразд» зі школами?

 3. Які незвичайні перетворення відбуваються з волоссям школярки?

 4. Що ви дізналися про родину дівчинки? Де її мама?

 5. Що за друзі з'явилися у Нелі в новій школі?

 6. Чи усім однокласникам сподобалась дівчинка?

 7. Розкажіть про пригоду з качаном від яблука. Як ви ставитесь до вчинку Оксани Бурик? Чому Неля порушила заборону тата і пішла по стелі?

 8. Чи можна Олега Ворожбита назвати справжнім другом?

 9. Як закінчилася історія з ходінням по стелі? Чому директорка не покарала дівчинку?

Слайд «Неля Яка ходить по стелі»

 1. «Коло думок ».

 • Чого навчає нас твір?

 • Які особливості мови ви помітили? Згадайте жаргонізми, що зустрічаються в тексті.

(прикольно«, дятли , які стукають вчителям», галіма книга, віртуалка,комп,

 • Якими епітетами ви б охарактеризували героїню повісті?

 1. Група «критики» . Презентація відгуку на книгу.

Нещодавно на уроці української літератури ми прочитали уривки з цікавої книжки сучасної письменниці Євгенії Кононенко «Неля, яка ходить по стелі». Нас вразила назва книги. Адже це так незвично – ходити по стелі! Одразу захотілося прочитати її повністю.

Головна героїня книги - дев'ятирічна дівчинка Неля, яка постійно змінює місце проживання. Вона навчається у 4 класі, а в неї вже третя школа!. Дівчинка постійно новенька у класі. І їй так хочеться мати друзів.

І ось мрія, нарешті, здійснилася – у неї з'явилася подружка Сніжана Райська , а потім і Олесь Ворожбит, і Роман Михалко, і Оля Куракіна. Однокласники нелі тільки вчаться дружити. У них з'являються перші почуття. Вони закохуються, сваряться, заздрять, допомагають один одному.

Цікавим є випадок з качаном від яблука. Захищаючи свою подругу, Неля не побоялася виказати свою таємницю, і заради дружби і справедливості посеред уроку пішла по стелі.

А ще цікавим і незвичним є те, що у Нелі постійно змінюється колір волосся. Залежно від настрою воно буває русявим «попелястий горіх», рудим і зовсім чорним, як у індіанки. І їй не можна плести кіски. Тому тато сам підрізає ії волося пластиковими ножицями, бо металевими не вдається.

Незвичайною є й родина дівчинки. У неї лише тато. Теж незвичайний. «У нього довге волосся і прикольна сумка через плече». Він працює комп'ютерником і вважає, що ми всі є частиною Великої Системи. Нелі він сказав, що скачав її з Інтернету. Дівчинка теж підключається до ВС, блукає її коридорами. Про ці таємниці говорити з друзями не можна. А як хочеться Нелі бути звичайною дівчинкою, дружити зі звичайними дітьми, мати звичайну родину.

Ця книжка не тільки про незвичайну дівчинку з над можливостями, але й про звичайні шкільні проблеми. Тут і шкільні перевірки, і анонімки, і «дятли , які стукають вчителям», і непрості стосунки учнів і вчителів.

А взагалі, книга дуже цікава. Вона вчить нас бути справедливими, чесними, відвертими, завжди допомагати друзям, ніколи їх не зраджувати.

Дякуємо автору за захоплюючий твір. Радимо кожному його прочитати. І сподіваємось на його продовження.

 1. Слово вчителя. Анонс Книги «Неля сходить зі стелі»

Ваші сподівання не є марними. У видавництві «Грані-т» уже вийшла нова книга книга Є.Кононенко «Неля сходить зі стелі», яка продовжує розповідати про пригоди дівинки. Неля вже не ходить по стелі, адже вона подорослішала, а дорослим дівчатам не личить ходити вниз головою…

Але що це? У класі новенький! І, здається, він може не лише ходити по стелі, а значно більше, набагато більше! І сказати, що цьому особливо зраділи вчителі, означало б збрехати… А це значить, що справжні пригоди тільки починаються…

Група «Художники». Презентує власні малюнки до твору.

Слайд «Фантазії наших художників»

Закріплення вивченого матеріалу.

 1. Метод «Втрачена послідовність»

Книгу Є.Кононенко проілюструвала художниця Тетяна Ніколаєнко. Зараз ми спробуємо за її ілюстраціями відновити зміст повісті.

Завдання : розташуйте малюнки згідно сюжету твору.

Код ( 6 – Тато підрізає Нелі волосся; 5- Неля на уроці математики; 2 – Олесь смикає дівчинку за волосся; 7- розмова із завучем Мірою Іванівною; 3 - розмова батька Нелі з директоркою; 4- Оксана Бурик закинула штани Сніжани на лампу; 1 - Сніжана танцює з Олесем; 8 – прощання з Нелею)

2. Технологія «Некінчене речення»

1.Видавництво серії «Сучасна дитяча проза»….(«Грані-Т»

2. Ім'я автора твору «Неля, яка ходить по стелі»…( Євгенія Кононенко)

3. Головній героїні … років(9)

4. Найкращу подругу Нелі звуть (Сніжана)

5, «Найсерденіший хлопець у класі…»(Олесь Ворожбит0

6.Усі вчительки в Нелиному житті звались …(Ганна Василівна)

7.Неля любила блукати коридорами (Великої Системи)

8.Батько дівчинки працював (комп'ютерником).

9.БігМак –це…( Макар)

10.Дівчинка, яка в усьому заздрила Нелі (Оксана Бурик)

11.Залежно від настрою у дівчинки змінюється…(колір волосся)

12.Прдовження пригод дівчинки називається… («Неля сходить зі стелі»

Підсумок уроку . Інтерактивна вправа “ Рефлексія “.

- Чи справдилися ваші очікування від уроку?

- Якими новими знаннями ви збагатились?

Заключне слово вчителя.

Закінчити урок хочеться словами Нелиного тата, який зазначив головні правила роботи з комп'ютером :

Перше. Віртуальна реальність ніколи не може замінити реального життя. Якщо ви відчуваєте, що живете по той бік монітора, негайно вимикайте комп'ютер і пийте кефір.

Домашнє завдання.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.