Урок позакласного читання в 2 классі за посібником Т.Маркотенко та О.Ємельяненко "Позакласне читання".
Тема.Осінь-радісна пора,та водночас - сумна.
Мета. Вчити учнів бачити й розуміти прекрасне в природі, в житті, в музиці, прозі, поезії; розвивати образне і логічне мислення, словниковий запас, виразне читання, творчу думку; виховувати почуття любові до рідної природи, бережливого ставлення до неї, виховання патріотизму.
Хід уроку.
І.Організаційний момент.
ІІ.Мотивація навчальної діяльності.
- Діти,який у нас зараз урок? Діти, який у нас зараз буде урок? Кому з вас подобаються такі уроки? Чому?
Мені дуже приємно, що в нашому класі багато учнів люблять читати, що ви дружите з книгами. Уроки позакласного читання – особливі уроки. Ми вчимося розуміти головних героїв, їхні думки і почуття, розрізняти персонажів за ставленням автора до них, вчимося висловлювати власну думку, дізнаємося щось нове.
А зараз відгадайте загадку ,і ви дізнаєтесь,яка гостя до нас завітала.
Загадка.
У гаях, парках блукає,
Жовті шати одягає.
Золотисту стелить постіль -
Жде сестрицю білу в гості.(Осінь)
- Молодці! Сьогодні на уроці ми попрацюємо над темою" Осінь-радісна пора,та водночас - сумна".
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1)-_Наша гостя поведе нас у подорож своїми осінніми стежинками і перша зупинка буде "Книгознавча скринька".
- Діти ,відкрийте посібник на ст. 13.Зараз ми познайомимося з поняттям "зміст"," умовні позначки" , " виноска".
Зміст - це перелік рубрик книжки (розділів, частин чи оповідань збірки тощо) із вказівкою сторінок, де вони розташовані.(Діти читають у посібнику,які є умовні позначення та що вони позначають).
Виноска-авторські пояснення-можуть міститися в кінці сторінки або всього твору під горизонтальною рискою.
2) Робота з книжковою виставкою.
Вчитель пропонує подивитися книжки , знайти в них зміст,умовні позначки,авторські позначення.
- Діти, подивіться, які книги представлені на нашій виставці. Чи всі вони стосуються теми нашого уроку?
Робота з картками-завданнями
Картка
Яка назва книжки? (Прізвище автора і заголовок книжки)
Про що (кого) вона розповідає? Як ти про це довідався?
Чи є в книжці анотація (короткий зміст)? Знайди її на зворотному боці титульної сторінки і прочитай.
Який із творів тебе зацікавив? Чим саме?
3) Опрацювання вірша "Вчиться вересень читати".
Оксана СЕНАТОВИЧ
Батьки її, цілими днями заклопотані шкільними справами, вчителювали, й Оксанка змалечку звикла до самостійності. Найдужче її приваблювала таїна того, як діти вчаться. І мама дозволяла доньці бувати на своїх уроках. Звісно, за умови, що сидітиме мовчки. Вона і школу, і Львівський політехнічний інститут закінчила успішно, одначе покликання знайшла на літературній ниві...
Оксана Сенатович (народилася 1941 року в містечку Бережани на Тернопільщині, полишила цей світ 31 березня 1997 року й похована у Львові) — авторка поетичних збірок і для малих, і для дорослих читачів. Побачили світ її книжки, адресовані дітям різного віку: «Вісім сотень колобків», «Вчиться вересень читати», «Живемо в одному домі», «Шпаки на колесах», повість «Не виростуть хлопці без дощу».
На казковій основі створений вірш «Вчиться вересень читати» (який оригінальний аспект теми!). А яка багата синоніміка: базіка, торохтій, пустомеля, говорун, патякало, балакуха — в «Балакунах»! Винахідлива поетеса в акровіршах, звичайних загадках, віршах-лічилках, дотепних, мелодійних, неповторних.
Словникова робота
ҐРЕ ЧНО- шанобливо
СВІТАННЯ-ранок
КІН-сцена
ДИК-дикий кабан
Читання вірша учнями з відеопрезентації
https://www.youtube.com/watch?v=gutuvxdf2HI
- Між якими особами відбуваються діалоги у вірші?
- Яке слово склав Вересень
4.Опрацювання вірша "Соловейко застудився"
Словникова робота
- Як вирозумієте вислів «дощик періщить заходився» (Сильно, безперервно йде дощ)
- Що таке плед? (Ковдра) ( З хмарки читається тлумачення слова)
Робота в парах. Читання способом «Обличчя до обличчя»
Які слова у вірші свідчать про те, що дощ дуже сильний?
- Прочитайте рядки, що можуть бути підписом до ілюстрації
- Що у вірші казкового? Доведіть рядками вірша.
- Визначте настрій вірша. Чим зумовлений такий настрій?
- Знайдіть і прочитайте рими, що використала поетеса.
5. Опрацювання вірша " Равлик"
Вивчення напам'ять.
6.Опрацюваннявірша " Біла чапля"
https://www.youtube.com/watch?v=RkFrjsvQ6JQ
Га нна Тана сівна Чу бач — українська поетеса. Заслужений діяч мистецтв України. Член Національної спілки письменників України.
Словникова робота
Чупудрило - це опудало
- У яку пору року може відбуватися розмова,описана у вірші?
- Про що брехала чапля?
- Чому їй повірив жук та метелик?
- Яку таємницю знала жаба?
ІV.Підведення підсумків уроку.
Виконання тесту
https://vseosvita.ua/test/osin-radisna-pora-ta-vodnochas-sumna-114640.html
Всі учні співають пісню про осінь
https://www.youtube.com/watch?v=PEOJlfWQtqQ
-Що вам найбільше сподобалось на уроці?


