Урок позакласного читання. Проектна робота "Як не любити зими сніжно-синьої"

Опис документу:
Дослідити традиції святкування народних свят у родині; визначити, як описують українські письменники зиму в своїх творах; розвивати творчі здібності учнів: художні, музикальні, артистичні, поетичні; виховувати естетичні смаки. любов до рідної мови, природи.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Проектна робота

«Як не любити зими сніжно-синьої »

Тема проекту: Як не любити зими сніжно-синьої

Мета проекту:

дослідити традиції святкування народних свят у родинах; визначити, як описують українські письменники зиму в своїх творах, чи збуваються народні прикмети;

збагачувати чуттєве сприймання, розкрити взаємозв'язок уяви і творчості; вчити захоплюватися красою і мудрістю природи.

розвивати уміння орієнтуватися в інформаційних джерелах, аналізувати отриману інформацію;

розвивати творчі здібності учнів: художні, музикальні, артистичні, поетичні;

виховувати естетичні смаки, любов до рідної мови, до природи.

Навчальні предмети: читання, курс «Я і Україна», трудове навчання. Тривалість: місяць.

Учасники проекту: учитель, учні та батьки 4-А класу, бібліотекар школи, вчитель музики

Етапи навчального проекту

І етап. Стратегія проекту

На цьому етапі були визначені тема, мета проекту, навчальні предмети, зміст
яких задіяно, вид проекту та його тривалість.

(На уроці «Я і Україна» з теми «Народні зимові звичаї» я зацікавила дітей пропозицією дослідити святкові зимові традиції.)

Ми визначили тему проекту «Як не любити зими сніжно-синьої», з'ясували, що нам необхідно об'єднати діяльність з таких навчальних предметів «Я і Україна» «Читання», «Трудове навчання».

ІІ етап. Планування проекту.

Ознайомлення учнів із загальною темою і провідною проблемою. Для більшості учнів класу улюблена пора року - зима. Про зиму ми часто говоримо на уроках читання, української мови, курсу «Я і Україна», трудового навчання. У підручнику «Читанка» мало творів про зиму і діти приносили багато своїх книг, де письменники описують цю пору року.

Тому саме уроки читання спонукали учнів класу створити спільний проект на тему: «Як не любити зими сніжно-білої».

Девіз проекту:

«Здрастуй, зимонько, прекрасна!

Білолиця, світла, ясна! Всі тебе вітають, щиро прославляють!»

Учні класу об'єдналися в групи, дали їм назви:

Група 1 - «Народознавці»

Група 2 - «Фольклористи»

Група 3 - «Пошуковці»

Група 4 - «Промінчики»

ІІІ етап. Реалізація проекту.

Завдання групи 1 «Народознавці» було дослідити і проаналізувати інформацію про зимові місяці, народні прикмети про зиму, скласти народний календар.

Завдання групи 2 «Фольклористи». Головним завданням цієї групи було дізнатися від своїх дідусів і бабусь, як вони святкували в родині зимові свята. Діти також працювали в бібліотеці, приносили вирізки з газет, шукали інформацію в Інтернеті.

Завдання групи 3 «Пошуковці» було знайти опис зими у творах письменників та написати свої твори. Діти багато читали вдома, а також відвідували бібліотеку.

Завдання групи 4 «Промінчики», було дослідити, як зображували зиму художники в своїх картинах, створити свої малюнки, а також спробувати написати вірші про зиму.

ІV етап. Презентація проекту.

Презентація роботи груп відбувалася під час проведення відкритого уроку позакласного читання в класі.

В процесі підготовки до презентації діти під керівництвом вчителя музики розучили пісню «Новий рік», яку згодом виконали.

Тема відкритого уроку позакласного читання:

«Як не любити зими сніжно-синьої».

Мета: презентувати результати проекту «Як не любити зими сніжно-синьої», зацікавити учнів проектною діяльністю,

показати творчі можливості учнів, виховувати інтерес до вивчення народних

традицій.

Хід уроку

І. Організація класу

Вчитель. Діти, до нас на урок завітали гості.

Ви,будь ласка,встаньте,поверніться.

Гостей наших привітайте.

Ви їм щиро посміхніться

Та за парти всі сідайте.

Починаємо наш урок із девізу(запис на дошці)

На кожному уроці:

*не лише дивитися, а й бачити;

*не лише чути, а й слухати;

*запам ятовувати, думати, розповідати;

*відчувати, уявляти, розмірковувати.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Повідомлення теми і завдань уроку

(Учні розповідають вірші)

Наш проект не був простим.

Всі ми спочатку матеріал шукали,

Багато книг перечитали,

Вірші зимі всі присвячували.

Потім їх в альбом згрупували.

Ми співали, музику шукали,

А скільки композиторів ми взнали,

Що звуками зиму малювали.

Все в проект ми свій внесли.

Довелося на групи поділитися,

Адже відразу все не можна обійняти

І одному все розказати.

Вчитель. Сьогодні ми проводимо урок позакласного читання з теми «Як не любити зими сніжно-синьої». Протягом місяця учні нашого класу з допомогою батьків працювали. Кожній групі було дано завдання. Матеріалу ми підготували стільки, що вислухати й подивитися все на одному уроці неможливо, тому ми зробили виставку робіт. Разом ми виготовляли новорічні іграшки, сніжинки на уроці трудового навчання. На уроці музики розучували пісні, на уроках читання писали твори. Діти працювали в групах і зараз вони представлять результати своєї роботи.

ІII.Основна частина

Презентація роботи груп

1.Виступ групи «Народознавці»

Вчитель. До слова запрошується група «Народознавці»

Чарівницю – зиму люблять усі. Прозоре морозяне повітря, у якому тихо кружляють пухнасті сніжинки, кришталеві візерунки на вікнах, рипіння снігу під ногами…

1-й народознавець. У народі грудень називають «стужайлом». «вітрозимом», «зимником», «мостовиком», «лютовієм». Цієї пори у відкритому полі гуляє крижаний вітер. Холодно й незатишно у лісі, де господарює зима.

Грудень вважають най похмурішим місяцем року. Незвичайним днем у цьому місяці є 22 грудня – день зимового сонцестояння. 22 грудня день найкоротший. А ніч найдовша. У цей день настає астрономічна зима.. Із 23 грудня день починає збільшуватися, а ніч коротшати. До кінця року день подовжиться всього лише «на горобиний скок». Але все ж таки подовжиться! Світла буде більше, тепла – менше. Недарма кажуть: «У грудні сонце повертає на літо, а зима на мороз»

Вчитель. З першим зимовим місяцем у народі пов язано багато прикмет.

Який перший день грудня, така і вся зима буде.

Якщо зима не настала в грудні і січні, то вона не настане до 10 лютого

Снігурі прилетіли в грудні - зима буде суворою

Якщо грудень сухий, то буде довга суха весна і сухе літо.

Катерина по воді, то Різдво по льоді

2-й народознавець. Перший місяць року – січень. Як тільки його не називають: і «сніжинець», і «сніговик», і «льодовик», і «просинець», і «щипун», і «тріскун», і «січко»!

А ще його величають царем морозів, володарем і серцем зими, бо він – найхолодніший серед зимових місяців. У січні не тільки сніг січе, а й ще й мороз вогнем пече. Товщає на річках лід, ростуть снігові кучугури.

А ще кажуть, що січень відсікає прожитий рік від наступного.

У січні – мороз і сонце. Мерехтять, немов алмазний пил, сніжинки. Гілочки дерев убираються в «морозяні квіти» - пухнастий іній. Берізки стоять, немов вирізьблені з найчистішого кришталю.

Ліс неначе вбрався у святковий одяг для зустрічі з новим роком. Здавна кажуть, що «зима будує літо». А її будівничим є сніг. Що пишніше снігове вбрання на полях, у садах. То краще перенесуть холоднечу осінні посіви, ягідні кущі, плодові дерева. Що більше снігу, то більше навесні талої води, краще зволожаться поля, повноводішими будуть ріки.

Вчитель. Наш народ зібрав багато прикмет про січень. Давайте їх пригадаємо.

У січні висить багато довгих бурульок – врожай буде добрим.

Як на Новий рік падає сніг, то будуть гриби рости.

На багату кутю зоряне небо - кури добре нестимуться і вродить горох

Коли 14 січня багато пухнастого інею на деревах, рік буде багатий на мед.

3-й народознавець. За старих часів лютий «замикав» рік, тому його ще називали «межень», бо він проводив межу між старим і новим роком. Сьогодні ж лютий- останній місяць матінки-зими. Та хоча він і останній,усе одно приходить до нас із сердитими вітровіями й сніжними заметілями, а звідси ще дві його назви «сніговій», «вітродув»- і приказка : «Ну й люті заметілі під лютий полетіли»

Лютий – це також пора великих снігових заметів, а тому він – «місяць кривих доріг». А ще лютий величають «бокогрієм», бо в цьому місяці сонечко, хоч і стоїть на небі набагато вище, ніж у січні, гріє все одно лиш один бік. Другий при цьому мерзне. Саме тому й з явилася приказка «Лютий корові вдень бік нагріє,а вночі – ріг зіб є»

Але яким би лютим не був цей місяць, весна вжене за горами: «Лютий зиму видуває», «Лютневий сніг весною пахне»

Лютий – дволикий місяць: то теплом приголубить, то морозом налякає, то січнем потягне, то березнем прозирне. І все ж таки лютий – кінець зими!

Вчитель. З лютим у народі пов язано багато прикмет.

Лютий багатий снігом - квітень буде щедрий на воду.

В лютому багато інею - влітку буде багато роси й меду

Лютий без снігу - літо без хліба

День Стрітення теплий і сонячний, то і весна тепла.

Бурульки довгі в кінці лютого – до довгої весни.

2. Виступ групи «Фольклористи»

Вчитель. Зараз перед вами виступить група «Фольклористи»

В народі говорять:

Зима прийшла і празничків привела”.

І дійсно. Взимку майже щодня – свято.

Введення ( 4 грудня );

Катерини ( 7 грудня );

Андрія (13 грудня);

Наума ( 14 грудня );

Варвари Великомучениці( 17 грудня );

Сави ( 18 грудня );

Святого Миколая (19 грудня);

Святвечір (6 січня);

Різдво Христове (7 січня);

Новий рік або свято Василя (14 січня);

Водохреща (19 січня);

Стрітення ( 15 лютого ).

Святий Миколай

Одне із найулюбленіших свят дітвори є свято Святого Миколая. Святий отець Миколай здавна в нашому народі наділений високою увагою. І хоча від його смерті минуло понад півтори тисячі років, він через свою добродушну любов і щедре милосердя і досі живе в серцях людей.

Святий Миколай уявляється добрим покровителем і мудрим наставником перед усім для дітвори. Тому напередодні свята малюки чекали ввечері свого щастя, припрошуючи:

Снігом, снігом та льодами

Гей, здалека йде в наш край.

Йде з гостинцями, дарами

Преподобний Миколай.

НОВИЙ РІК

Погляньте на календар - незабаром Новий рік. Будуть весела новорічна ялинка, Дід Мороз і Снігуронька, карнавал, пісні та ігри. Зимові свята відзначають усі народи землі. У різних країнах Новий рік зустрічають по-різному. Так майже скрізь до дітей приходить з подарунками Дід Мороз. Щоправда цей добрий чарівник має багато імен. Українською - Дід Мороз, французькою — Пер Нобель, італійською — Баббо Натале, англійською -Санта Клаус. Перед сном діти ставлять на стіл тарілку для подарунків, які їм приносить Санта Клаус. А наші діти знаходять новорічні подарунки під ялинкою.

Ой Дідусю наш Морозе!

Ти прийди до нас з морозом.

Швидше стукай у вікно,

Ми ждемо тебе давно!

РІЗДВО

Згодом, 7 січня, наступає Різдво - християнське свято народження Христа. Це найбільше свято в році. Його святкують три дні, а передує йому Святвечір. На Святвечір готують 12 страв на честь 12 апостолів — учнів Христа. Страви пісні . Вечеряють одразу після заходу сонця, коли на небі з'являється перша зірка. За столом мусить зібратися вся родина. Вечеря починається молитвою. У цей час лише горить .воскова свічка.

Хай за вікном хуртеча злиться,

А нам співати і радіти.

Горить ялинка у світлиці

З Різдвом Христовим, любі діти!

Дніпро обняв дзвінкі Карпати,

А в хаті вже кутя і сіно.

Дозвольте заколядувати:

з Різдвом Христовим, Україно!

19 січня приходить свято Водохрещення або Йордан. Зранку люди йдуть до річки або до ставка. Там вони вирізають велику ополонку у вигляді хреста. Священик освячує воду. Люди набирають собі тієї водиці й бережуть її увесь рік, ласкаво називаючи водичкою-йорданичкою, бо це була жива вода яка приносить щастя, здоров'я і красу. Опісля священик ходить із свяченою водою і окроплює кожну оселю, щоб до людей приходило тільки щастя, щоб обминало їх зло. Вечір перед йорданськими святами називають другим Святим Вечором. Святом Водохреща закінчується цикл Різдвяних Свят.

Зима прийшла

Холодними руками

Скувала ріки і ставки.

Заслала ниви килимами

До сіл засипала стежки!

3.Виступ групи «Пошуковці»

Вчитель. Запрошую групу «Пошуковці»

Діти підготували музичний матеріал про зиму. Вони знайшли в Інтернеті фортепіанний цикл «Пори року»

Учень. Автор фортепіанного циклу «Пори року» знаменитий композитор П.І.Чайковський. У музичних п єсах він виразив свою любов до рідної природи, захоплення її красою.

Учениця. Музика виражає життя природи, яка тісно сплетена із життям людей.

Учень.Ми відчуваємо пориви щастя, мрії, ніжності, радості і тривоги.

Учениця. Прослухайте п єсу П,І,Чайковського «Січень» і переживіть через мелодію красу життя , спробуйте почути скрип снігу під ногами, тріщання гілок під його важкістю, спокій зимового лісу.

(Звучить аудіо запис 1-2хв.

Учень. Діти під враженням від прекрасної музики написали твори про красу зимової природи.

(Діти читають уривки з своїх творів)

Учитель. Дякуємо дітям за роботу.

4. Виступ групи «Промінчики»

- І нарешті свою роботу презентують «Промінчики».

На екрані демонструється картина І.Грабаря «Зимовий пейзаж».

Зима. Кожна людина цю пору року сприймає по-своєму. Для кожного вона холодна,сувора снігова королева,яка хоче всіх заморозити. А для когось - добра фея-чарівниця, яка принесла із собою веселощі, зимові забави, гарні свята, подарунки.

Погожого зимового дня ми знаходимося на узліссі. Усе навколо сяє білизною. Ми бачимо, що сніг білий, чистий. Біло-срібні стовбури берізок виглядають тендітними на тлі зелених густо насаджених ялинок. А як же гарно прибрала зима їх гілки.

Все виглядає так, ніби чарівниця-зима набрала у рукав своєї білої шубки самоцвіти, труснула ними і все заграло, заіскрило на сонці.

Срібні дерева - срібне гілля

Сріблом пухнастим вкрита земля.

Срібний-пресрібний ліс приберіг.

Для білоньки срібної срібний горіх.

На екрані демонструється картина М.Кримова «Зимовий день».

На цій картині зображено надвечір'я. Низьке сонце ледь освітлює пейзаж. Це ранні зимові сутінки. Все, що вкрите білим снігом, набуло густо-блакитного відтінку. Небо темніше за тоном від землі. На його тлі темними холодними силуетами сприймаються дерева. Від дерев і будівель простяглися довгі тіні. Від полотна так і віє холодом. Воно має м'який холодний колорит, збагачений гамою блакитних, синіх, фіолетових відтінків фарб. І це теж дуже гарно.

Сніг ще недавно голубів,

Заснув у сонній мрії.

Ось небокрай почервонів

І він вже рожевіє.

Як тільки сутінь настає,

Ліхтарики мигають.

Він фіолетовим стає

І таємничо сяє.

.

На екрані картина М.Глушенка «Зимовий день»

Учениця розповідає про картину українського художника Миколи Глущенка.

Сніг, що лежить на осонні, має теплий і ніжний жовтувато-рожевий відтінок. Водночас тіні від дерев на снігу - дуже холодні, сині та бузково-блакитні. Небо чистого та яскравого кольору, на його холодному тлі осяяні сонцем стовбури і гілля дерев сприймаються м'якими тепло-рожевими силуетами. Саме за допомогою фарб художник зумів створити радісний і світлий образ зимового лісу.

Зимовий ліс у день погожий

На дивну казку дуже схожий.

Ялини в шалях білосніжних

І не впізнать берізок ніжних.

ІV. Музична пауза

Діти виконують пісню «Новий рік».

V. Поетична хвилинка

Т.Коломієць «Січень»

Ліс під інеєм дріма.

По землі іде зима.

Входить пишна і велична

В крижану господу січня.

Усміхається з-під вій:

Як живеш, сердитий мій?

Як снігами ти січеш?

Як морозами печеш?

Місяць січень очі мружить:

-Я сердитий, та не дуже.

Землю пухом укриваю,

Щоб не мерзнути врожаю.

Поробив для дітвори

Гарні ковзанки з гори.

Лиш недбальців-неслухнянців, Хто загаявсь на гулянці;

Розстіба свого кожуха,

Виставля з-під шапки вуха.

Тих снігами я січу!

Тих морозами печу.

VІ. Підсумок уроку.

Заключне слово вчителя.

- Наш урок підходить до кінця. А оскільки наближається новорічне свято, я хочу, щоб ви привітали з ним наших гостей.

Щастя, долі вам бажаємо

У щасливій вашій хаті.

Щоб ви всі були багаті!

Щоб лежали на столі

Паляниці немалі.

Щоб були у вас ковбаси,

Молоко, і сіль, і м'ясо.

І млинці, і пиріжки.

І пухнасті пампушки.

Щоб завжди були щасливі,

І завзяті, і вродливі.

V етап. Рефлексія

Після проведення уроку у класі проводиться підсумкова бесіда:

Чи сподобалося вам працювати над проектом?

Як ви оцінюєте свою роботу в групі за 12-бальною системою?

Над яким проектом ви б ще хотіли попрацювати в майбутньому?

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток ключових компетентностей педагога Нової української школи в умовах безперервної освіти»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.