Урок позакласного читання "Джованні Боккаччо "Декамерон""

Опис документу:
Розкриття сутності епохи Відродження та твору письменника під час лихої чуми, його життєстверджуюча суть, Доцільно використати для роботи з позакласного читання, адже твір нині не є програмовим, проте, на мою думку, не дозволяє втрачати віру в краще майбутнє і формує сприйняття здорового оптимізму і гумору через призму часу

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Конспект уроку позакласного читання

«Джованні Боккаччо.

«Декамерон»

Підготувала

учитель Великостидинської

ЗОШ І – ІІ ступенів

Пекун Надія

Андріївна

2020

ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ

Тема. Джованні Боккаччо.»Декамерон»

Мета. Подати учням основні відомості про життєвий і творчий шлях

Дж. Боккаччо, показати його місце в історії епохи Відродження як зачинателя нової європейської прози; ознайомити учнів з композицією та тематикою збірки новел «Декамерон», розвивати комунікативну компетентність учнів; виховувати естетичні смаки.

Епіграф. Тисячі талантів лише розповідають про те, що має епоха, але тільки геній пророче народжує те, чого їй бракує

Е. Гейбл

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань та формування на їх основі умінь і навичок.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація знань

1. Слово учителя

Існує давня легенда про чарівного птаха Фенікса. Кожні 500 років він приносить себе у жертву вогню, щоб потім відродитися з попелу. Живиться дивний птах тільки бальзамом і пахучою смолою. Перед смертю він піднімається до самого сонця під високе чисте небо, де його, нічим не захищеного, спалює сонячне проміння. Але помираючи він не гине, а полум’яніє у сонячному світлі, щоб відродитися. Минає 500 років, і силою сонця воскресає Фенікс, щоб знову молодим і красивим диво-птахом з’явитися в рідному краї.

Подумайте, що символізує собою цей птах і чому ми говоримо «Фенікс культури людства»?

Відповіді учнів:

- Фенікс символізує безсмертя через вічне відродження;

- усяка справа у своєму фіналі є початком нової справи;

- я думаю, що Фенікс символізує важкі життєві випробування та незгоди, долаючи які, людина оновлюється духовно.

Слово учителя. Таким «Феніксом» в історії людства вважають епоху, часові межі якої припадають на середину ХVІ – ХVІІ століття, епоху Відродження або Ренесансу.

2. Дерево думок

Записати на листочках, що лежать на партах, та прикріпити на дошці.

І група – короткі характеристики епохи Відродження

ІІ група – основні ознаки гуманізму – цілісної системи поглядів, світогляду епохи Відродження.

І група

- первісне нагромадження капіталу;

- ліквідація феодальної монархії;

- виникнення великих централізованих держав;

- формування націй та національних культур;

- розвиток наук і час великих відкриттів Коперніком, Дж. Бруно, Магелланом, Колумбом

- винайдення книгодрукування.

ІІ група

- повага до людини;

- визначення її природних проблем;

- віра в розум людини та велич її душі і духу;

- розвиток національних мов.

ІІІ. Мотивація роботи на уроці

1. Слово учителя. Отже, ми крокуємо епохою Відродження. Але ми уже немало часу присвятили знайомству з Італією – великою країною великих людей! Згадайте їх імена.

---------- Данте Аліг’єрі, Фр. Петрарка, Христофор Колумб, Марко Поло, Леонардо да Вінчі, Рафаель, Мікеланджело, Джордано Бруно, Галілео Галілей, Поганіні, Россіні, Верді, Паваротті, Хосе Карерас, Челентано, Гуччі.

3. Слово учителя. Ваша правда, саме ці імена прославили Італію. Героєм сьогоднішнього уроку стане один з найвидатніших італійців, ім.’я якого тісно пов’язане з іменами Данте і Петрарки – це Джованні Боккаччо. А чому вони так тісно пов’язані – ці відомі італі

---------- Джованні Боккаччо – перший біограф Данте, який додав до його величного «Комедії» прикметник «Божественна».

---------- Боккаччо – учень, шанувальник і друг Петрарки.

---------- А ще вони всі народилися у Флоренції.

Солово учителя. Саме так, великий Боккаччо був тим, кого любила і почитувала Флоренція, хоча достеменно і невідомо місце його народження – Флоренція, Чертальдо чи Париж. Був улюбленим учнем Петрарки і став зачинатель нової європейської прози, автором збірки новел «Декамерон».

IV. Робота над темою уроку

1. Оголошення теми і мети уроку, презентація портрета.

2. Запис теми у зошити.

3. Рольова гра «Інтерв’ю з Джованні Боккаччо». (Дві групи учнів отримували випереджальне завдання – підготувати запитання письменнику – І група, та виступити в ролі Боккаччо – ІІ група).

4. Навчальна гра «Знайомство з письменником (повідомлення):

1 група«З життя Джованні Боккаччо»

- «А чи знаєте ви, що …»

2 група «З творчості»

- «До речі …»

3 група«Цікаві факти»

- «Уявляєте собі…»

Слово учителя. Отже, Джованні Боккаччо став поетом куртуазним, знавцем середньовічної і античної спадщини. Але чорним смерчем над Європою промчала страшна епідемія чуми 1348 р., яка за період трохи більше року знищила 25% жителів Європи.

5. Історично-медичний екскурс

Учні 1 групи Чума – це особливо небезпечна смертельна інфекція. Збудниками чуми, що поширюють чумну паличку, є блохи, що паразитують на зайцях, бабаках, ховрахах, мишах і щурах. Слово «чума» походить з арабського «джума», тобто кулька (у хворого виникають «бубони» - сильне запалення лімфовузлів – розміром з куряче яйце). (Малюнок)

Учні 2 групи Люди гинули цілими сім’ями, трупи лежали у будинках, а спеціальні команди забирали їх і кидали до ям без релігійного ритуалу. Віряни молилися, шукаючи спасіння по монастирях, але чума косила і ченців, і кардиналів, і Вірин. Інші люди кидалися в протилежну крайність: пиячили, бешкетували, займалися розпустою, уважаючи, що таким чином рятують своє життя. Ці диявольські розваги отримали назву «бенкет під час чуми».

Учні 3 групи РОЗПОВІДЬ ПРО ВІРУС У КИТАЇ.

Слово учителя. Джованні Боккаччо був свідком лиха ЙОГО ЧАСУ і воно настільки його вразило, що він почав писати книгу, у якій тваринному жахові протиставив почуття людської гідності. Так з’явилася збірка «Декамерон».

6. Бесіда з учнями

- Згадайте визначення новели (на дошці).

Новела (італ. novella – новина) – різновид оповідання, невеликий розповідний твір про якусь незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом.

  • Коли і де на уроках світової літератури ви зустрілися з цим поняттям?

(У творах Р. Бредбері «Усмішка», О. Генрі «Останній листок», Р.Акутагава «Павутинка»)

Теоретичний пінг-понг: Які відомі вам жанрові особливості новели?

- Чітке зображення подій,

- несподіваний розвиток подій,

- увага до особистості героя,

- індивідуальна свідомість і вчинки,

- використання інтриги.

Джованні Боккаччо удосконалив жанр новели.

7. Особливості збірки «Декамерон»

Слово вчителя. Збірка новел Боккаччо побудована так, що твори передають гуманістичні погляди їх автора систематизовано від низького до високого:

- сатиричні новели,

- авантюрні,

- шляхетні, ідеалізовані.

«Декамерон» з грецької означає «Десятиденник». Троє юнаків і семеро дівчат із шляхетних сімей, рятуючись від чуми, зібрались на заміській віллі, щоб перечекати чуму. Так робило багато людей – тікали від чуми за межі міст, містечок. Герої новел, щоб якось згаяти час, домовились розповідати по черзі якісь цікаві історії протягом десяти днів. Після чого молоді флорентійці повернулися до міста і розпрощалися.

Наші дослідники мали завдання провести аналіз символіки чисел – І група, та символіки імен у збірці «Декамерон» - ІІ група.

8. Дослідження «Символічний пошук»

І група

У збірці присутні числа 10, 100, 3 і 7. Ми провели пошук і звернули увагу на те, що число 3 дуже часто зустрічається і у Данте в «Божественній комедії» як і число 100.

Отож, число 3 – символ єдності християнського Бога: Бога-Отця, Бога-Сина і Бога-Духа Святого. У збірці троє молодих чоловіків-оповідачів.

Число 7 – символ добра, любові Творця. У «Декамероні» - 7 молодих дам. Число 10 і 100 – символ досконалості краси. Саме такими є герої збірки «Декамерон».

ІІ група

У збірці «Декамерон» присутні імена молодих кавалерів і дам. Ми досліджували їх імена, тобто символіку імен, і звернули увагу на те, що кожне з імен має життєстверджуюче значення, позитивну енергетику і зв’язок з традиціями античності.

Пампінея (лат.) – пишна, розкішна.

Ф’яметта (лат.) – вогник.

Філомена (грец.) – любить співати.

Емілія (лат.) – ласкава.

Лауреата (італ.) – від Лаура «лавр» - слава.

Неїфіла (грец.) – вперше закохана.

Еліза (лат.) – фінікійська богиня.

Панфіл (грец.) – охоплений коханням.

Філострат (грец.) – згублений коханням.

Діоней (грец) – син татаніди Діони.

Слово учителя. Отже, уже в символіці чисел і імен закладено гуманістичний зміст автором «Декамерона». Символ любові до людей, до життя його радощів і світлого смислу.

9. Слово учителя. Особливістю збірки є сюжетне обрамлення авторським «я». це передмова і післямова у творі, що є своєрідним зв’язком змісту твору, поясненням того, що «бенкет під час чуми» є тим, щоб забутися, а не від хорошого життя.

У передмові Боккаччо відкриває моторошні картини хроніки подій під час чуми. Він був свідком сам, адже від чуми померли батько, мачуха і багато родичів. Джованні бачив, як на поведінку людей вплинула чума, бо, як він зазначає, «перевелася достойна повага до законів Божих і людських»

Робота з текстом

- Які зміни в ставленні людей одне до одного спричинила епідемія? («… один громадянин сахався другого…»; «брат цурався брата»; «чоловікам і чоловікам, котрі захворювали…»)

- Як впливає на поведінку людей чума? Чому гине так багато людей? («… од недостатнього догляду…»)

- Чому людям простого стану було найважче?

- Які зміни в обряд поховання внесла чума?

- Яка основна думка останнього абзацу передмови?

10. Робота з епіграфом

- Чи можемо ми сказати, що твір Боккаччо наділений рисами пророкуючими для суспільства?

- Що ж із застережень є актуальним для сьогодення?

(учень зачитує епіграф)

Слово учителя. Боккаччо у вступі до «Декамерона» проголошує гуманістичні погляди. Він пише про співчуття до людей, про необхідність допомогти стражденній людській душі, про потребу морального оздоровлення суспільства. Свій обов’язок письменник вбачає у тому, щоб допомогти людині зробити правильний вибір.

Доречно сказати саме віршами.

У Флоренції – ніч, у Флоренції – тьма,

Охопила в обійми всіх чорна чума,

І сахаються люди один одного,

Тільки мруть все одно до єдиного.

У Флоренції – страх, у Флоренції – біль,

Чорним птахом спускається лихо із піль,

Брата в брата нема і немає сестри,

Чоловіка – в дружини, а в мами – дочки.

Світ у прірву летить і ця прірва німа,

Тут людина лишилася тільки сама,

Бо людина втрачає свою людську суть

І для чого такому вже світові буть?

Зупинися, людино, в тобі ж Божий дух!

В грудях – серце живе, в жилах крові ще рух.

Апокаліпсис цей можеш ти зупинити –

Треба тільки, людино, по Божому жити!

(Н. Пекун)

Тож Джованні Боккаччо у збірці утверджує ідею життя всупереч смерті, до того ж життя духовного.

11. Фото «Чумні колони» (Відень, Прага)

Повідомлення учня.

Минали роки, страхітливі картини епідемії чуми навіюють жах на тих, хто знайомиться з архівними даними про епідемію. Сучасники віддають шану тим, чиї життя забрала смерть. В пам’ять про жертв ненависної хвороби люди створюють картини, скульптури, пам’ятники, художні твори. В багатьох містах Європи зведено так звані «Чумні колони», встановлені на честь позбавлення від чуми.

V. Підсумковий етап уроку

1. Заповнення учнями опорного конспекту за схемою

Назва твору. «Декамерон»

Автор. Джованні Боккаччо

Роки написання. 1350 – 1353 рр.

Особливості композиції. 10 // 10 = 100

Головні герої твору. Звичайні люди

Жанрові особливості твору. Новела

2. Продовжте фразу:

Сьогодні я на уроці:

… дізнався (- лася) …

… здивувався (- лася) …

… зрозумів (- ла) …

3. Сенкан «Джованні Боккаччо» - І група

«Декамерон» - ІІ група

4. Оцінювання роботи на уроці.

5. Заключне слово вчителя. Минули сотні і сотні років, а хвороби щодень з‘являються нові. Для чого, чому? Можливо, щоб люди не втратили вміння радіти життю кожної миті, як герої Джованні Бокаччо?

VI. Домашнє завдання

Прочитатина урок позакласного читання твір Річарда Баха «Чайка Джонатан Лівінгстон»

У Флоренції – ніч, у Флоренції – тьма,

Охопила в обійми всіх чорна чума,

І сахаються люди один одного,

Тільки мруть все одно до єдиного.

У Флоренції – страх, у Флоренції – біль,

Чорним птахом спускається лихо із піль,

Брата в брата нема і немає сестри,

Чоловіка – в дружини, а в мами – дочки.

Світ у прірву летить і ця прірва німа,

Тут людина лишилася тільки сама,

Бо людина втрачає свою людську суть

І для чого такому вже світові буть?

Зупинися, людино, в тобі ж Божий дух!

В грудях – серце живе, в жилах крові ще рух.

Апокаліпсис цей можеш ти зупинити –

Треба тільки, людино, по Божому жити!

Надія Пекун

Новела (італ. novella – новина) – різновид оповідання, невеликий розповідний твір про якусь незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом.

Жанрові особливості новели:

- чітке зображення подій;

- несподіваний розвиток подій;

- увага до особистості героя, його індивідуальної свідомості і вчинків;

- використання інтриги

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!