Урок позакласного читання. "Доброта з роками не старіє".

Опис документу:
Тема. Урок позакласного читання. «Доброта з роками не старіє. Доброта від холоду зігріє». Мета: вчити робити висновки, аналізувати прочитане; продовжувати флотувати навички виразного і правильного читання; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати у дітей почуття доброти, любові до оточуючих людей; виховувати чуйність, бажання творити добро.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Урок позакласного читання. «Доброта з роками не старіє. Доброта від холоду зігріє».

Мета: вчити робити висновки, аналізувати прочитане; продовжувати флотувати навички виразного і правильного читання; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати у дітей почуття доброти, любові до оточуючих людей; виховувати чуйність, бажання творити добро.

Тип уроку: інтегрований урок з елементами образотворчого мистецтва, музики, розвитку зв’язного мовлення.

Хід уроку

І. Організаційний момент

- Діти, привітаймо щиро та сердечно один одного такими словами:

Вч. Усміхнемось сонечку!
Д. Здрастуй, золоте!
Вч. Усміхнемось квіточці!
Д. Хай вона росте!
Вч. Усміхнемось дощику!
У. Лийся, мов з відра!
Вч. Друзям усміхнемося!
У. Зичим їм тепла!
Вч. А гостям всміхнемося, побажаємо добра!
Діти повертаються до гостей, всміхаються.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Робота з віршем

На дошці записаний вірш:

Сказав мудрець:
- Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай !
Лише в добро і вищу правду віра
Людина відрізняється від звіра.
Хай оживає істина стара –
Людина починається з добра.

  • Прочитайте самостійно вірш. Зверніть увагу на розділові знаки.

  1. Словникова робота

  • Які слова вам не зрозумілі?

Звершай – твори, роби.
В правду віра – віра в правду.

  1. Виразне читання вірша

  • Прочитайте виразно вірш, звертаючи увагу на розділові знаки.

  • До чого закликає мудрець?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Тема сьогоднішнього уроку «Доброта з роками не старіє. Доброта від холоду зігріє».
- Як ви розумієте зміст першого речення? Другого?
Сьогодні ми ознайомимось з творами В. Сухомлинського.

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Короткі відомості про В. Сухомлинського

  • Скажіть, хто такий В. Сухомлинський?
    Так, В. Сухомлинський – відомий український письменник, який написав багато оповідань для дітей. Він був прекрасним вчителем, директором школи. Вчив дітей спостерігати за явищами природи, бачити її красу, а також красу і недоліки людей.

  • Які оповідання В. Сухомлинського ви читали?

  1. Ознайомлення з оповіданням В. Сухомлинського «Стежина доброти»

  • Сьогодні ми ознайомимось з одним із його оповідань, яке має назву «Стежина доброти».

  • Як ви вважаєте, про що це оповідання?

  1. Виразне читання оповідання вчителем

Стежина доброти

Уночі була хуртовина. Намело кучугури снігу.

Рано-вранці до школи йшло троє дітей — Юрко, Михайлик і Ніна. Скрізь на подвір’ях було видно людей. Чоловіки, жінки, юнаки й підлітки відкидали лопатами сніг, прокладали стежки.

Ось хата бабусі Марії. Вона живе одна-однісінька. Зупинились діти біля бабусиного подвір’я. Нікого не видно.

Як же бабуся до колодязя йтиме? — каже Юрко. — Снігу стільки...

Давайте протопчемо доріжку від хати до колодязя! — радить Михайлик.

Діти пішли на подвір’я бабусі Марії по глибокому снігу. Від воріт до хати йти було дуже важко. А від хати до воріт трохи легше. Пройшлися вдруге, втретє, вчетверте... Протоптали стежку від воріт до хати і від хати до колодязя.

Спітнілі, втомлені і радісні поспішали діти до школи. Вони думали: «Ось зараз бабуся Марія вийшла на подвір’я, побачила протоптані стежки. Радіє. І дякує нам...»

Раділи і діти. Бо думали про це.

  1. Перевірка первинного сприймання оповідання учнями

  • Назвіть героїв оповідання.

  • Що зробили діти?

  • Про вони думали, коли йшли до школи?

  1. Словникова робота

  • Які слова в тексті вам не зрозумілі?

  • Зверніть увагу на правильність читання цих слів. (Учні читають за мною)

Стежечка, кучугури, лопатами, хурделиця, бабусиною, протоптали.

  • Як ви розумієте слово хурделиця?

  • Підберіть слова близькі за значенням: завірюха, хуртовина, метелиця, віхола, заметіль, хурделиця, сніговій.

  1. Робота над виразністю читання.

  • Підберіть інтонації до речень: «Як же бабуся до криниці вийде?», «Давайте протопчемо стежку!», «Спітнілі, стомлені…» (Речення зображені на слайді)

  1. Читання тексту учнями

(В кожного учня на парті листок із оповіданням)

  • Прочитайте оповідання вголос по реченню «ланцюжком», звертаючи увагу на розділові знаки. (Слідкую за виразністю читання)

  1. Ковзне читання

  • Доведіть або заперечте мою думку словами з оповідання:

  • Ніч була ясна, морозна.

  • Снігу намело стільки, що люди відкидали його лопатами, щоб прокласти доріжку.

  • Бабуся Марія мала велику родину.

  • Діти, йдучи до школи, пройшли мимо бабусиного подвір’я.

  • Спітнілі, стомлені, радісні діти йшли до школи.

  1. Робота над удосконаленням техніки читання

  • Прочитайте текст «Сонечком» (учні читають текст спокійно з чіткою вимовою закінчень).

  • «Дощиком» (читають швидко, так, як тільки можуть).

  • «Сонечком» (зменшують швидкість читання, читають спокійно).

  1. Вибіркове читання

  • Яка пора року описується? Доведіть рядками тексту.

  • Де зупинилися діти? Чому?

  • Що вирішили зробити діти? Прочитайте.

  • Які почуття переповнювали дітей після зробленої справи?

  • Прочитайте останнє речення.

  • Про що думали діти? Як ви думаєте?

  • А як би ви вчинили?

V. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу

1. Перевірка розуміння прочитаного

- Чому дітей переповнювало почуття радості?

- Як би ви оцінили вчинок дітей?

- Чи доводилось вам коли-небудь допомагати самотнім людям? Як саме?

Фізкультхвилинка

2.Робота над прислів’ями. Індивідуальна робота з картками

- Утворіть із слів прислів’я.

1) Роби, буде, добре, добре. (Добре роби, добре буде)

2) Діла, а, добрі, одяг, не , людину, красить. (Не одяг красить людину, а добрі діла)

3) Платять, добро, за, добром. (За добро добром платять)

3. Бесіда «Як вирозумієте слово «Доброта»?

- Ми можемо взяти добро в руки, побачити?

- А чи можемо її відчути?

- Уявіть, що ви перетворились у Добро. Що б ви зробили чи побажали?

4. Малюнки «Добро і зло очима учнів»

(Роздаю учням листки )

  • Ви отримали листочки. Поділіть їх на дві частини. Зобразіть з однієї сторони «добро», а з іншої – «зло», так, як ви їх уявляєте.

  • Якими кольорами ви зобразите «добро»? «Зло»?

(Декілька учнів показують малюнки, пояснюють, чому вони так зобразили «добро» і «зло»)

5.Читання «Незнайком»

- Візьміть текст. Зараз ми пограємо у гру. Я читаю речення з деякими помилками, а ви повинні знайти це речення у тексті і прочитати його правильно.

6. Гра «Розвідники»

- Скільки разів у тексті зустрічається слово «діти»? (5)

7. Гра «Проміння добра».

- Як ви розумієте ці слова: «Справжня людина, як сонечко, притягує до себе інших людей»?

(Учні на листочках малюють сонечко з промінням, в ньому пишуть слово «Добро»).

(На дошці я записую риси характери, як позитивні, так і негативні)

  • Запишіть над кожним промінчиком сонечка ту рису характеру, яка на вашу думку відноситься до слова «Добро».

Злість, чесність, жорстокість, чуйність, щедрість, зневага, співчуття, грубість, ввічливість, товариськість, скупість.

  • Як ви вважаєте, чому ми записали ці слова сонечком?

8. Виконання пісні «Добро»

- З яким найпершим словом у вас асоціюється слово «Доброта»?

- Так, це мама.

- Зараз ми проспіваємо пісеньку «Доброта», про доброту маминого серця.

(Виконання пісні «Доброта»)

VІ. Підсумок уроку

  • Кого ми називаємо добрим?

  • Кого ми називаємо злим?

  • Яких людей більше – добре чи злих?

  • Чи буває щасливою зла людина?

  • З яким оповіданням ми сьогодні ознайомились?

  • Який висновок ви зробили із сьогоднішнього уроку?

VІІ. Домашнє завдання

  • Ознайомитись із творами В. Сухомлинського, виразно читати оповідання «Протоптали стежку», розповідати про добрі справи, які зробили діти.

У кожної людини є її Ангел-охоронець, який охороняє нас від бід. Якщо людина робить добрі справи – Ангел радіє, а злі – плаче, тужить, втрачає силу.

Я бажаю вам, щоб ви робили тільки добро, Ангел-охоронець радів і завжди приходив на допомогу.

Робіть добро і пам’ятайте, що ми – люди!

1

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Як підготувати успішну особистість: евристичні технології в освітньому процесі»
Ілляхова Марина Володимирівна
36 годин
590 грн