Урок-подорож. Тема: Містобудівельна цінність.

Опис документу:
Цей урок-подорож ознайомить здобувачів освіти з древнім містобудуванням. Методична розробка уроку Предмет: основи реставрації Професія: «Реставратор декоративних штукатурок та ліпних виробів» Четвертого розряду Викладач: Главацька Олена Геннадіївна

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Методична розробка уроку

Предмет: основи реставрації

Професія: «Реставратор декоративних штукатурок та ліпних виробів»

Четвертого розряду

Викладач: Главацька Олена Геннадіївна

Консультант практичного завдання: Ворона Ю.В.

Тема програми: Вивчення будівель з художньої та технічної точок зору

Тема уроку: Містобудівельна цінність. Історична цінність планувальної схеми. Значення стародавніх споруд.

Мета уроку:

а) навчальна – формувати знання про древні містобудування, правила їх планування, історичну цінність таких міст, як для реставраторів; закріплювати знання про поняття «пам’ятка архітектури», розвивати вміння цінувати та розпізнавати інформацію, яку несуть руїни давніх міст.

б) розвиваюча – сприяти розвитку мислення, пам’яті, уяві, вмінню аналізувати, порівнювати, активності, самостійності та професійного зацікавлення, розвивати вміння швидко знаходити інформацію в мережі інтернет:

в) виховна – виховувати бережливе, ставлення до пам’яток містобудування, естетичний смак, творче та відповідальне ставлення до своєї справи, охайність, спостережливість.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Вид уроку: урок-подорож.

Дидактичне забезпечення: дидактичні матеріали, міні-конспекти,

Матеріально-технічне забезпечення: роздрукована карта світу на форматі-А1, зображення стародавніх міст, таблиці для характеристики міста;

Міжпредметні зв’язки: історія, географія, матеріалознавство, технологія реставраційних робіт.

Література: 1. Гребенюк Г.Є. Ремонт і реставрація житлових та громадських споруд пам’яток архітектури: Підруч. Для учнів проф. навч.-вих. Закладів. – к. Будівельник, 1996. – 288 с.: іл.

2. Витрувий. Десять книг об архитектуре. «Азбука», Санкт-Петербург, 2017. – 320 с.

3. Мережа - інтернет

Хід уроку

  1. Організаційна частина:
    - привітання. Перевірка наявності учнів;
    - перевірка готовності учнів до уроку.

  2. Постановка теми:
    - «Архитектура - тоже летопись мира. Она говорит тогда, когда уже молчат и песни, и предания» -Микола Васильович Гоголь.

  • Сьогодні ми з вами поринемо в далекі часи. Познайомимось з древніми зодчими, які залишили для нас послання з минулого. Адже тема сьогоднішнього уроку - Містобудівельна цінність. Історична цінність планувальної схеми. Значення стародавніх споруд.

Цільова установка уроку:

Пояснення характеру і послідовності роботи учнів на занятті:

- Подорожуючи древніми містами усього світу, ми з вами проаналізуємо їх руїни, дізнаємось хто і навіщо будував ці міста, за якими правилами, як з функціональної точки зору, так і з точки зору міцності і краси.

3. Формування нових знань:
- повідомлення нової навчальної інформації.

- У різних європейських країнах для позначення того, що ми називаємо пам’яткою архітектури, застосовується термін «пам’ятник», «історичний пам’ятник», «архітектурний пам’ятник».

Історична цінність проявляється в пізнавальному та емоційному плані. Те, що дана будівля є свідком подій або дуже віддалених, або значних для історії і культури даної місцевості, країни чи людства в цілому, надає їй особливого значення.

У пізнавальному плані історична цінність пам’ятки виражається перш за все у тому, що вона служить носієм інформації про минуле, тобто історичним джерелом.

- бесіда.

1. - Як ви вважаєте, чому виникали міста? (Відповіді здобувачів освіти)

- Причин виникнення міст можна назвати декілька. Зокрема, потреба у захисті значної кількості людей, поклоніння богам та правителям, обмін крамом та розвиток торгівлі.

2. – За якими правилами будуються міста? (Відповіді дітей)

- А ось правила, яких закликав дотримуватися Римський архітектор І ст. Вітрувій (Глава ІV книги І):

«При будівництві міста потрібно дотримуватись наступних правил. Насамперед потрібно вибирати найбільш здорову місцевість. Вона повинна бути підвищена, не туманна, не морозна і обернена не до холодних та вітряних, а до помірних частин світу, крім того потрібно уникати сусідства боліт. Тому що, коли місто буде розміщене біля моря і направлене на південь чи захід, воно не буде здоровим, так як влітку південна частина неба нагрівається при сході сонця, і в полудень палає; точно так і частина, яка звернена на захід, при сході сонця теплішає, в полудень буває нагріта, а ввечері надзвичайно гаряча. Таким чином зміна температури погано впливає на місцевих жителів… .»

  1. Закріплення нового матеріалу:

Групова робота.

Навчальна група ділиться на 3 групи по 5 осіб. Завдання полягає в тому, щоб за 15 хвилин віднайти в мережі інтернет інформацію про стародавні міста, розташовані на певному континенті.

І-а група відповідає за такі континенти як Південна та Північна Америки.

ІІ-а група – Африка і Азія.

ІІІ-а група – Австралія і Європа.

Викладач кріпить роздруковану карту світу на дошку, або ставить на вільну парту.

- Розпочнемо нашу подорож з Північної Америки. Які древні міста, залишились на цьому континенті?

Один з членів І групи, називає міста. Викладач пропонує заповнити таблицю характеристики міста та прикріпити її разом із фотографією на карту світу в відповідному місцезнаходженні.

- Це місто Тікаль (Tikal або Tik'al) — найбільше із зруйнованих стародавніх доколумбівських міст майя, розквіт якого припав на 700 рік нашої ери., розташоване у департаменті Ель-Петен (El Petén, Гватемала). Територія міста близько 6,5 кв. км, велика частина якої покрита джунглями. У центрі міста знаходиться головна площа, оточена древніми будівлями. Східну та західну частини головної площі займають піраміди, на вершині яких розташовані храми. У південній частині індіанці майя звели Центральний акрополь. Між східним храмом і акрополем знаходиться майданчик для гри у м'яч. На півночі площі розташований Північний акрополь — комплекс різного роду споруд (храми, вівтарі, піраміди), які мають загальну велику кам'яну основу. На площі біля основи акрополя рядами встановлені кам'яні стели та вівтарі. Північний акрополь є місцем зародження Мутульского царства. На його території похований перший тікальский правитель — цар Йаш Еб Шоок.

- Наступним пунктом нашої подорожі буде Азія.

Відповідно член ІІ-ої групи розповідає про місто.

Ашшур — стародавнє місто, що існувало з 4-го тис. до 614 до н. е. на території сучасного Іраку. Назване на честь бога Ашшура. З середини 2-го тисячоліття до н. е. Ашшур був столицею Ассирії. Сьогодні на території древнього міста залишились руїни Калат-Шаргат на відстані 260 км на північний захід від Багдаду.

Від стародавнього міста збереглися залишки укріплень, храмів, зикурати, житлові і торгові квартали, бібліотека клинописних текстів.

- Давайте тепер перенесемося у Австралію.

Австралія небагата на древні знахідки. Можливо тому, що таємниці приховує пісок. Але деякі цікаві знахідки все таки ми віднайшли.

- Наступна зупинка – Південна Америка.

Місто Мачу-Пікчу. Ма́чу-Пі́кчу (кеч. Machu Pikchu[2] — «стара вершина») — доколумбове місто інків, розташоване в Андах на висоті 2400 метрів на вершині гірського хребта над долиною річки Урубамби в Перу, за 80 км на північний схід від міста Куско.

Мачу Пікчу також називають «місто в небесах», «місто серед хмар», «втраченим містом інків», є символом Імперії інків. Мачу-Пікчу — типове місто інків[джерело?], містить центральну площу, королівський палац, храм сонця, які побудовані з багатокутних кам'яних блоків. Місто має дуже чітку структуру. На південному сході розташовано комплекс палацових споруд. Камені, з яких вони складені, оброблені настільки ретельно, що можна з упевненістю сказати: перед нами житла сановників і вельмож.

Через свої незначні розміри Мачу-Пікчу не може претендувати на роль великого міста — тут не більше 200 споруд. В основному це храми, резиденції, склади, будинки та інші приміщення для суспільних потреб. Переважно вони складені з добре обробленого каменя, плит, що щільно прилягають одне до одного. Вважають, що в ньому і навколо нього проживало до 1200 чоловік, які поклонялися там богові Сонця Інті та обробляли сільськогосподарські культури на терасах. Немає ні писемних джерел, ні зображень, які дозволяють припустити його призначення.

У західній частині підноситься головний храм з вівтарем для жертвопринесень. Напроти нього житловий квартал, щільно забудований двоповерховими будиночками. Між ними, як в лабіринті, в'ються вузькі вулиці і сходи, що часто приводять в безвихідь або на терасу, що нависає над прірвою.

- Африка. Яке місто залишилось там?

Карфаге́н — стародавнє місто у Північній Африці (руїни якого розташовані за 16 км на північ від міста Туніс у Тунісі), у давнину — самостійне місто-держава. Відомі фінські архітектори - Абаріш і Ханно. Їх запрошували для побудови храмів і мавзолеїв нумідійські правителі. Про розвиненості і досягненнях Карфагена архітектури говорять багато фактів. Площі міста були забруковані кам'яними плитами. Кам'яні блоки з'єднувалися свинцем дорімской способом [8]. У Карфагені були великі храми, що вміщають тисячі людей (храм Ешмуна), знамениті захисні стіни самого Карфагена з його легендарними стійлами для слонів. Нарешті Котон - побудоване на острові адміралтейство. Сама гавань Карфагена, розділена на торговельну і військову частини і вміщає сотні кораблів, була дивом античної інженерної думки.

Цікаво, що полководець Ганнібал Барка був відомий не тільки як стратег, але і як містобудівник.

- У Європі, яке місто можна віднайти?

Помпе́ї — давньоримське місто, руїни якого знаходяться в межах сучасної комуни Помпеї в регіоні Кампанія в Італії, неподалік від Неаполя. Помпеї загинули внаслідок виверження вулкана Везувій 24 серпня 79 року[2] або за уточненими даними 24 жовтня 79 р.[3], яке поховало місто під тоннами пилу. На розкопаній частині Помпеїв облаштовано музей просто неба. Після масштабних розкопок стародавнє місто стало перед істориками і археологами у майже всій своїй повноті — від величних храмів і портиків до громадських туалетів і публічних будинків.

Важливим місцем міста був критий продовольчий ринок Мацеллум, в центрі якого облаштували басейн для живої риби. Вулицями Помпей щоденно рухались десятки возів, і в мощених мостових своїми колесами вони вибили глибокі колії.

Вистави акторів можна було подивитись в Великому та Малому театрах міста. Великий міг вмістити до 5 тисяч глядачів і накривався від сонячних променів тентом. Окремо був побудований амфітеатр на 20 тисяч глядачів розмірами 135 на 104 м.

Спортом помпейці могли займатись в будівлі палестри. В місті було декілька лазень. Найбільші, Стабієві терми, мали зали з холодною та гарячою водою. В місті працювали 34 хлібопекарні, які не тільки забезпечували потреби мешканців міста, але й виготовляли хліб на експорт. Громадське харчування забезпечували 89 термополіумів — стародавніх аналогів сучасних ресторанів і кнайп.

5. Підведення підсумків:

- Отже, як ми бачимо, Руїни міст, які залишились до наших днів розповіли нам багато цікавого. Ми побачили як погляди на життя були у жителів, яка культура, яким був розвиток певної цивілізації.

- аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку;

- повідомлення та обґрунтування оцінок;

- видача домашнього завдання: вдома підберіть дані про залишки міст на території України.

Додатки

Таблиця характеристики міста (Зразок)

1.

Назва міста

Тікаль

2.

Роки будівництва

700 р. н.е

3.

Цивілізація

майя

4.

Будівлі та споруди

піраміди, на вершині яких розташовані храми; Центральний акрополь, майданчик для гри у м'яч

5.

Призначення будівель

Жертвоприношення, поклоніння богам та правителю, розваги

Карфаген

Австралія

Ашшур

Тікаль

Мачу-Пікчу

Помпея

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»