Урок пам'яті воїнів УПА "Зродились ми великої години!"

Опис документу:
Конспект може бути використаний на позакласних мистецьких заходах, присвячених національно-визвольній боротьбі українського народу у роки ІІ світової війни. У цій розробці широко представлена палітра повстанських пісень, історії їх створення, а також цікаві факти про авторів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема уроку. Зародились ми великої години.

Урок пам’яті вояків УПА.

Мета уроку: формувати почуття патріотизму на прикладі самовідданої боротьби вояків УПА. прищеплювати любов та повагу до українських національних традицій, культурної спадщини на кращих зразках пісенної творчості (зокрема -- повстанських пісень)

«Настане той час, коли один вигукне: « Слава Україні!», і мільйон відповість: –Героям слава!»

Степан Бандера

Вчитель: наближається свято Покрови – свято українського козацтва і День народження Української Повстанської Армії, яка стала символом незламного духу нашого народу. Багато років на не казали правди про наших героїв, убивали пам’ять про них, тому ми так мало про них знаємо. Чого вони прагнули, за що боролись, як склалися їхні долі? Про самих себе, про все, що довелось пережити, вони розказали у своїх піснях. Недаремно кажуть, що нашу історію можна вивчати по народних піснях. Повстанські пісні стали літописом новітньої історії України, її болю і слави, документальною оповіддю про достовірні події, що відбувалися 60-70 років тому. І хоч їх автори не були професійними поетами й композиторами, вони щиро і правдиво відтворили панораму боїв, оспівали мужність конкретних бійців-героїв. Сьогодні ще живі учасники цих визвольних змагань. Це – легендарні особистості, багаторічні в’язні радянського режиму, жорстоко покарані за любов до свого краю. А тоді вони були молодими, майже вашими ровесниками, життєрадісними відчайдушними, так само мріяли, любили, мали свої уподобання і захоплення. Героям сучасності, воїнам АТО було кого наслідувати, було з кого брати приклад, адже юність і тих дівчат і хлопців припала на страшний трагічний час. На території України зійшлись у двобої два хижаки – фашизм і більшовизм і обидва знущались над нашим народом. Відступаючи під натиском німців, радянські війська застосовували тактику «випаленої землі»: все, що не можна було забрати із собою, нищили, залишаючи сплюндровану землю. Тисячі політичних в’язнів-українців були по-звірячому замордовані. Тому закономірно виникає український рух супротиву – загони самооборони, які вели бойові дії проти обох загарбників. Спробуймо подумки пройти з героями палаючими дорогами війни, і нехай у цьому нам допоможе пісня. У тій шаленій смертельній заметілі вона йшла поруч із бійцями, кликала помститися за зруйновані домівки за матерів і немовлят.

Учень 1 Зародились ми великої години,

В пожарах війн і полум’ях вогнів,

Плекав нас бій по втраті України,

Кормив нас гніт і бунт на ворогів.

Учень 2 І ось ми йдем у бою життєвому,

Міцні, тверді, незламні, мов граніт,

Бо плач не дав свободи ще нікому,

А хто борець, той здобуває світ.

Учень 3 Не хочемо ні слави, ні заплати.

Заплатою – нам розкіш боротьби.

Солодше нам за волю умирати,

Як жити в путах, мов німі раби.

Учень 4 Велику правду, для всіх нас єдину

Наш гордий клич народові несе:

«Батьківщині будь вірний до загину,

Нам Україна вище понад все»

Повстанська пісня «Ой у лісі на полянці»

Ведучий: 1941рік… Як тільки почалася війна між гітлерівською Німеччиною й СРСР, у Львові 30 червня 1941 року Організація Українських Націоналістів під проводом Степана Бандери проголосила Акт відновлення Української Соборної держави.

І от ці молоді хлопці, подорослішавши за один день, раптово усвідомлюють: тільки вони можуть захистити свій край і бачать перед собою велику мету – Соборну Українську державу.

Учень 5 УПА – це армія народу

УПА – вівтар самопожертви

УПА – це битва за свободу

УПА – це воля або смерть

Учень 6 УПА – героїв славних долі

УПА – це дух святих стремлінь

УПА – одвічний поклик долі

В ім’я грядущих поколінь

Учень 7 УПА – це битва до загину

УПА – краса святих звитяг

І хто поліг за Україну,

Той вічно житиме в серцях.

Ведучий: УПА була армією високої дисципліни і порядку, бойової готовності і мобільності. Вона боролася на великих просторах України протягом довгих 13 років і налічувала півмільйона учасників. І, попри величезні труднощі і втрати, зберігала віру в можливість вирватися з вікового рабства і збудувати свою незалежну державу. Цей живий оптимізм і бойовий дух передають нам пісні.

Пісня «Де ж наша слава?»

Ведучий: перші бойові дії УПА були спрямовані проти гітлерівців а одночасно і проти радянських партизан, які намагались захопити Полісся і Волинь. Ці загони разом з польськими партизанами спільно наносили дошкульні удари українському населенню. Тому свідомі українці складали присягу на вірність Україні.

Демонстрація відеоролика «Присяга вояків УПА»

Ведучий: і починається запекла боротьба, під ногами загарбників горить земля. Маючи значну чисельну перевагу, вони зазнають відчутних втрат, як це було 1943 року у бою під селом Новий Загорів на Волині, який вів 41 повстанець і де німецькі окупанти втратили, за їхніми свідченнями, 540 солдатів. А 1946 року у Львівській області гарнізону сталінських карателів зі 100 чоловік дали бій 20 повстанців, у якому вміло діяв юнак-кулеметник, заливаючи ворога свинцевим вогнем. Після кожного бою приходили болючі хвилини прощання із побратимами, що стали рідними по духу і крові. І кожен їх день міг стати останнім. Але з обраного шляху вони не звернули. Навіть, усвідомивши, що приречені, не складали зброї.

Пісня «Долиною туман тече»

Ведучий: Щоб знищити УПА, Сталін задіяв усі свої каральні структури та військові сили. Повстанці билися не на життя, а на смерть -- щоб не потрапити в полон, підривали себе власними гранатами у криївках та бункерах. Убитих вояків возили по селах, щоб рідні пізнавали їх. Таким чином, виявляли сім’ї повстанців, щоб тяжко покарати їх. Про це розповідає пісня.

Пісня «Йшли селом партизани»

Учень 8 Люба матусю моя єдина,

До тебе лину як ніч та день,

Я тебе бачу в своїй уяві

І голос чую твоїх пісень.

Як ти співала, люба матусю,

Все пригортала я до грудей

Не одну нічку ти недоспала

Я сон зганяла з твої очей.

А ти могили мої не знайдеш,

Вінку з барвінку не покладеш.

Не плач, матусю моя єдина,

Бо свого сина вже не знайдеш.

Пісня «Кленова балада»

Спогади гостей-очевидців про боротьбу вояків УПА в селі Буцин Старовижівського району

Пісня «Червона калина»

Ведучий: сталінський режим жорстоко розправився з нескореними. Повстанців та їх родини, майже 2 мільйони, піддано жахливому катуванню і заслано до Сибіру, де більшість із них знайшли вічний спочинок. Їх імена ганьбили і проклинали. Смертельного переслідування прямої заборони зазнала і повстанська пісня. Україна оплакала своїх героїв і зберегла їх бойову славу й непереможний дух, закодований у пісенних рядках. Більшість із них не дочекалась вільної України, за яку героїчно боролись.

Пісня «Ой там у лузі»

Демонстрація відеоролика «Повстанський гімн»

Ведучий: пісня «Десь там далеко на Волині» написана повстанцем Миколою Цапом під враженням тяжкої втрати близького друга і бойового побратима Василя Івахіва, командира УПА. Пісня блискавично поширилась у народі, стала повстанським гімном. Багато років потому її автор згадував: «Коли мене спіймали більшовики, били так, що я був чорний, як та ряса. Тоді сказали: «Вибирай -- або копаєш собі яму, або йдеш у червону армію» Я вибрав армію і опинився на фронті, на передовій лінії вогню. Багато разів був продірявлений кулями мій одяг, шапка, але жодна куля мене не поранила. Тоді я зрозумів, що Бог береже мене. У тих окопах, де мок по пояс у воді, я дав обітницю: « Як вийду з того пекла, то піду вчитися на священика, а Тобі, Матінко Божа, збудую церкву». Рятуючись від рук червоного окупанта, він опинився в Німеччині, пізніше -- в Голландії та в Італії, де вивчав богословські науки і нарешті -- у Франції, де став священиком Василем Приймою. Тут він гуртує українських емігрантів, виховує молодь у національно-релігійному дусі. Завдяки його старанням громада спорудила в м. Тулузі пам’ятник Шевченку, а одну з вулиць м, Лурд названо вулицею України, і тут збудовано храм Пресвятої Діви Марії, куди приїжджають паломники з усього світу. У час, коли в Україні діяв тоталітарний режим Радянського Союзу, тут було встановлено національну символіку – тризуб і синьо-жовтий прапор. Коли Україна здобула державну незалежність о. Василь збудував церкву у рідному селі Бачів Львівської області і брав участь у її освяченні. Пізніше, за заповітом, тут його і поховано. Подібно до долі о. Василя, життєві долі тисяч колишніх вояків УПА є прикладом жертовної любові до України та служіння її народу.

Демонстрація слайдів про українську церкву в м Лурд (Франція)

Вчитель: на нашому уроці пам’яті присутні священики Благовіщенського собору, які не тільки поділяться духовними роздумами, але і виконають повстанські пісні.

Виступ священиків

Вчитель: сьогодні друзі ми вшанували наших героїв. Вшанували не хвилиною мовчання, на їх долю випало багато років зловісного мовчання, а дзвінкоголосою патріотичною піснею, яка стукає у серце кожному, хто усвідомлює себе українцем. Пісня волі – Боже благословення, подароване нашому народові. Народжена у полум’ї священної боротьби, вона воскрешає пам’ять про лицарів, які, не шкодуючи молодого життя, зберегли для свого народу найцінніше – його волю і незалежність.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»