Урок основ здоров'я у 6 класі "Як зробити внесок у боротьбу з ВІЛ/СНІДом"

Опис документу:
надати учням точну інформацію про ВІЛ і СНІД, мотивувати їх поширювати цю інформацію у своєму середовищі; навчити розпізнавати ситуації, в яких існує ризик захворювання ВІЛ та в яких не існує; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я та толерантність до ВІЛ – інфікованих людей.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

6 клас

Урок 15

Тема: Як зробити внесок у боротьбу з ВІЛ/СНІДом

Мета: надати учасникам точну інформацію про ВІЛ і СНІД, мотивувати їх поширювати цю інформацію у своєму середовищі; навчити розпізнавати ситуації, в яких існує ризик захворювання ВІЛ та в яких не існує; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я та толерантність до ВІЛ – інфікованих людей.

Обладнання: підручник для 6-го класу І.Д.Бех, Т.В. Воронцова, В.С.Пономаренко, С.В.Страшко—К.: Видавництво «Алатон», 2014, презентація до уроку, стікери

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

- Доброго дня, дорогі діти! Рада вітати вас на уроці основ здоров’я!

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1.Прийом «Незакінчене речення»

Учні закінчують речення:

«Серед рішень, які доводиться приймати, є... (прості, щоденні або звичні, складні)»

«Для прийняття зваженого рішення у складних ситуаціяхмені допомагає «правило світлофора», що складається з трьох кроків... (Заспокойся (зосередься), розглянь можливі варіанти (оціни наслідки), візьми на себе відповідальність)»

Приймаючи рішення, мої батьки,....

2. Правила роботи на уроці (на дошці)

- Активність.

- Уважність.

- Допомагаємо один одному.

- Працюємо разом.

- Цінуємо час.

- Правило піднятої руки.

- Говоримо по черзі.

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.

  1. Інтелектуальна розминка «Правда – неправда»

1. ВІЛ і СНІД – одне і те ж саме. (Ні. ВІЛ – це вірус,збудник захворювання на ВІЛ-інфекцію, СНІД – це остання стадія захворювання на ВІЛ-інфекцію).

2. Людина може бути інфікованою ВІЛ і не знати про це. (Так. Більшість людей не підозрюють, що інфіковані, і дізнаються про це випадково).

3. Ви можете заразитися ВІЛ у школі, де навчається хвора або інфікована дитина. (Ні. Абсолютно безпечно перебувати поруч з ВІЛ-інфікованим, в тому числі і в школі. Обережності вимагає тільки контакт з кров’ю).

4. Якщо Ви – здорові та дужі, то не можете заразитися ВІЛ. (Ні .ВІЛ може заразитися будь-хто).

5. Можна заразитися ВІЛ через рушники, мило, губку. (Ні. Не зафіксовано жодного випадку передачі вірусу таким шляхом. Але так можна "підхопити" багато інших інфекцій).

6. Вітаючись за руку, можна заразитися ВІЛ. (Ні. Шкіра є природнім бар'єром для ВІЛ. Навіть потрапляння інфікованої крові на здорову шкіру цілком безпечне).

7. Спільне користування фонтанчиком для питної води небезпечне. (Ні. Без контакту з кров’ю, грудним молоком, виділеннями із статевих органів передача ВІЛ-інфекції виключена).

8. Вірус ВІЛ може передаватися при переливанні крові. (Так .Кров донорів перевіряється на наявність ВІЛ. Але не виключене інфікування в разі термінового переливання неперевіреної крові).

9. ВІЛ передається при обіймах. (Ні).

Підсумок

- Завершити нашу інтелектуальну розминку я хотіла б хвилинкою цифр та фактів. Отже:

1.За час існування ВІЛ/СНІДу померло 20 млн. осіб; а з ВІЛ живе майже 40 млн.

2. В Україні на сьогодні понад 250 тис ВІЛ-інфікованих.

3. Випадки виявлення СНІДу зареєстровані в кожному регіоні України.

4. За статистикою більшість інфікованих – молоді люди з 15 до 30 років. З них 15% - діти й підлітки.

5. Щодня у світі 16 тис людей стають ВІЛ-інфікованими.

6. Справжня кількість інфікованих в 10-20 разів перевищує офіційні дані. Це була одна хвилина найактуальнішої інформації про СНІД. За одну хвилину я повідомила вам 6 фактів. Саме за одну хвилину в світі 6 осіб стали інфікованими.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Формування теми уроку. Вправа «Банан»

З зашифрованого тексту учні складають тему уроку. Потрібно забрати слово «ВЕСЕЛИЙ ГРУДЕНЬ»

«Веяк зросебити внелийсок у борогрутьбу з ВІДЕЛ/СНІНЬДом»

2. Повідомлення теми і мети уроку

  1. Міні-лекція

За десять місяців 2019 року в Україні за даними Центру громадського здоров'я МОЗ України було зареєстровано 13 207 нових випадків ВІЛ-інфекції (з них 62 дитини до 14 років). Всього з 1987 року в Україні зареєстровано 346 454 нових випадки ВІЛ-інфекції, від СНІДу в Україні померло 50 691 людина. Найбільш ураженими ВІЛ-інфекцією регіонами є Найбільш ураженими ВІЛ-інфекцією регіонами є Дніпропетровська, Одеська, Донецька області, а також Київ. Україна залишається лідером у Європі за масштабами поширення ВІЛ-інфекції. В Україні з ВІЛ-інфекцією живе близько 240 тисяч осіб. І тільки кожен другий знає про свій діагноз – станом на 1 жовтня 2019 року на обліку в Україні перебуває 136 849 ВІЛ-позитивних пацієнти.

Але ВІЛ-інфікований чи хворий на СНІД - це насамперед людина, наділена такими самими почуттями, бажаннями, надіями, що й здорові люди.

Не будьмо байдужими!

  1. Рольова гра «Імунна система»

Щоб краще зрозуміти, як ВІЛ руйнує організм людини ми пограємо у гру «Імунна система».

Ролі: Організм людини, Клітини імунної системи, Грип, Пневмонія, ВІЛ.

Організм людини стає в центрі.

Автор. Кожен із нас має імунну систему, яка надійно захищає наш організм від багатьох інфекцій.

Клітини імунної системи утворюють коло навколо організму.

Автор. Коли імунітет сильний він легко долає більшість інфекцій. Ось, наприклад, що відбувається під час атаки грипу або пневмонії.

«Грип» та «Пневмонія» намагаються прорватися крізь коло клітин імунної системи, та це їм не вдається.

Автор. Організм людини надійно захищений імунною системою. Якщо вірус грипу потрапляє туди, імунна система легко долає цей вірус.

«Грип» відходить.

Підходить «ВІЛ» до однієї з «Клітини імунної системи» і дає їй картки із написом «ВІЛ».

Автор. Але нещодавно з’явився вірус, який називається «ВІЛ». Він має секретну зброю проти клітин імунної системи.

«Клітина імунної системи», яка взяла картки, починає передавати їх іншим клітинам і вони також перетворюються на «ВІЛ».

Автор. ВІЛ убиває клітини імунітету і використовує їх для розмноження. Коли імунна система повністю зруйнована, починається СНІД — кінцева стадія ВІЛ-інфекції.

«Організм людини» оточують «Грип» і «Пневмонія».

Автор. На цій стадії людина стає дуже уразливою для будь-яких інфекцій і злоякісних пухлин. Хвора на СНІД людина слабшає і через кілька місяців помирає.

«Організм людини» повільно опускається до підлоги.

Підсумок

Хоча ризик зараження у вашему віці мінімальний, іноді діти ризикують,

граючись у «кровне братання», роблячи пірсинг чи татуаж нестерильними

інструментами, бавлячись використаними голками і шприцами. Тому для захисту від ВІЛ необхідно:

  • Уникати контактів з кров’ю інших людей, наприклад, слід запитувати про стерильність інструментів у лікарні.

  • Не вживати алкоголю і наркотиків (вони знижують здатність людини приймати виважені рішення, у стані сп’яніння вона може поводитися необачно, наприклад, погодитися сісти в машину до незнайомця і стати жертвою сексуального насилля)

  • Набувати життєвих навичок, які зменшують уразливість в умовах епідемії ВІЛ/СНІДу

  • Уникати небезпечних компаній і ситуацій.

  1. Перегляд відеоролика (2хв)

  2. Інтерактивна гра у парах «Ми на захисті свого здоров’я»

У кожного з вас на парті лежать малюнки-долоньки. Ситуації, які можуть очікувати будь-кого із нас, записані на слайді. Працюючи у парі вам необхідно записати поради, за допомогою яких можна уникнути зараження на ВІЛ/СНІД. Відповідатимуть перші дві пари з кожного ряду, які найшвидше і головне правильно виконають завдання.

Учні, які першими виконали завдання, звітують про свою роботу.

І Ряд

Прочитайте ситуацію та запишіть у середині долоньки правила, які допоможуть не заразитись на ВІЛ/СНІД. Правил має бути 3.

Твоя найкраща подруга зробила татуювання і пропонує тобі зробити теж саме (в неї залишилась голка та фарби), але попередила, що в разі відмови ваші стосунки зіпсуються.

ІІ Ряд

Прочитайте ситуацію та запишіть у середині долоньки правила, які допоможуть не заразитись на ВІЛ/СНІД. Правил має бути 3.

На вечірці вам пропонують спробувати наркотичну речовину. Кількість шприців менша ніж кількість бажаючих, то ж комусь доведеться скористатися вже використаним шприцом.

ІІІ Ряд

Прочитайте ситуацію та запишіть у середині долоньки правила, які допоможуть не заразитись на ВІЛ/СНІД. Правил має бути 3.

Відвідуючи салон краси, Ви помітили, що перукар не обробив інструмент (гребінець та ножиці, яким робив зачіску попередньому клієнту).

Пам’ятайте, що наше здоров’я у наших руках!

7. Оцінка ризику ВІЛ-інфікування

Робота біля дошки.

На дошці картки з написами: «Ризик високий» (значний контакт з кров’ю), «Ризик низький» (існує можливість незначного контакту з кров’ю), «Ризику немає» (немає контакту з кров’ю).

Учні отримують картки із ситуаціями, читають, що там написано, оцінюють ризик і прикріплюють під відповідною карткою (ризик високий, ризик низький або ризику немає). Учитель виправляє помилки, пояснюючи те, що учням незрозуміло.

Картки:

  • Спільно користуватися шприцами або голками для ін’єкцій.

  • Їздити у переповненому транспорті.

  • Робити пірсинг (проколювати вуха, брови, язик, ніс) у домашніх умовах.

  • Зупиняти носову кровотечу без рукавичок.

  • Плавати в озері, басейні.

  • Ходити до школи, спілкуватися з ВІЛ-інфікованими.

  • Обнімати ВІЛ-інфікованого друга.

  • Гратись у «кровне братання».

  • Користуватися фонтанчиком для пиття.

  • Обідати в шкільній їдальні.

  • Користуватися чужою бритвою.

  • Спільно користуватися туалетом.

Ви можете навіть не здогадуватись про те, що на вулиці, у транспорті, інших громадських місцях зустрічаєтесь з людьми, які мають ВІЛ. Це абсолютно безпечно, адже ВІЛ не передається через повітря, їжу, воду або предмети. Але дехто не знає цього і тому негативно ставиться до людей з ВІЛ. І це приносить їм багато страждань. На відміну від інших людей, ви отримуєте знання з цієї проблеми і можемо розповідати про ВІЛ і СНІД братам, сестрам, батькам і навіть бабусям і дідусям. Ми повинні проявляти максимум співчуття і милосердя до людей хворих на СНІД. Людство вже пройшло шлях від страху і бажання ізолювати хворих та інфікованих ВІЛ до розуміння, що ці люди потребують допомоги і підтримки. То ж будьмо доброзичливими до тих, хто зазнав удару смертельного вірусу.

Пам'ятайте: «Уміння бути великодушним — ознака високої культури». Зовсім недавно, 1 грудня по всьому світу відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом, символом якого є червона стрічка, обов'язковий атрибут відповідних акцій.

Я хочу вам подарувати червоні стрічки, які сьогодні у всьому світі символізують:

  • усвідомлення серйозності ВІЛ/СНІДу;

  • надію на те, що буде знайдено вакцину від ВІЛ і ліки від СНІДу;

  • солідарність із людьми, які живуть з ВІЛ, їхніми близькими, рідними і друзями;

  • пам’ять про мільйони людей, життя яких забрала ця недуга;

  • протест проти дискримінації та суспільної ізоляції людей, що живуть з ВІЛ.

Що більше людей носитимуть червону стрічку, то гучніше лунатимуть голоси тих, хто вимагає уваги до цієї проблеми і до людей, що живуть з ВІЛ.

Висновки, які ви зробите особисто для себе, — це ваше майбутнє: успішне, довге, блискуче, чи коротке та непримітне...

Ми не повинні бути байдужими до власного життя та життя інших людей

VI. Узагальнення і систематизація знань, творче застосу­вання знань

1. Хвилинка-підсумок «Ми можемо зупинити ВІЛ/СНІД»

Пропоную нам із вами пригадати інформацію, з якою ми сьогодні познайомились на уроці, та за допомогою оплесків підтримати ті дії, які ми зможемо виконати , щоб зупинити поширення ВІЛ/СНІДу.

Я можу зупинити поширення ВІЛ/СНІДу , коли…

1. Веду здоровий спосіб життя.

2. Дотримуюсь правил гігієни.

3. Дізнаюсь про шляхи та способи захисту від ВІЛ/СНІДу.

4. Проводжу акції, які сприяють загальній проінформованості дітей нашої школи про ВІЛ/СНІД.

5. Утримуюсь від ризикованих вчинків.

6. Відмовляюсь від вживання наркотичних речовин.

7. Потрапивши до ризикованої ситуації пройду сам і пораджу іншим пройти медичне обстеження.

8. Розкажу своїм друзям про переваги здорового способу життя.

9. Буду уникати спілкування із сумнівними компаніями.

10. Буду категорично відмовлятись від пропозицій , які шкодять моєму здоров’ю.

Дякую Вам за плідну роботу!

VII. Домашнє завдання.

вивчити параграф 18 підручника; розробити плакат, який допоможе вашим друзям і близьким більше дізнатись про ВІЛ і СНІД.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

До ЗНО з МАТЕМАТИКИ залишилося:
0
2
міс.
2
6
дн.
0
7
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!