До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
5
міс.
1
4
дн.
0
7
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

Урок " Новела І.Франка"Сойчине крило"-жіноча доля в новітній інтерпретації."

Опис документу:
Конспект уроку української літератури в 10 класі за новою програмою з використанням медіаматеріалів: інтерактивний тест, відеофрагмент фільму, фрагмент концерту, кластер, Google- карту, буктрейлер, відеопоезію. Спрямований на розвиток ключових компетентностей.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Франко і український модернізм.

Новела «Сойчине крило» - жіноча доля

в новітній інтерпретації

Конспект уроку

з української літератури

в 10 класі

учитель спеціаліст вищої категорії

КЗ «Сторчівський НВК»

Ящук Світлана Іванівна

2018 рік

Тема : Франко і український модернізм.

Новела «Сойчине крило» - жіноча доля в новітній інтерпретації.

Мета: формування предметних та ключових компетентностей;

усвідомлення неминучості перемоги добра над злом;

вміння шукати інформацію, використовуючи різні джерела.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: портрет І.Франка, художні ілюстрації до твору, відео, інтерактивний

посібник, мультимедійна гра, кластери, карти-Google, інтерактивний тест.

Хід уроку:

Мотиваційний етап.

Запрошую вас на перегляд фрагменту концерту. (Звучить пісня у виконанні В.Козловського на слова І. Франка «Чому являєшся мені у сні?»)

  • Чи знайома вам ця пісня? Хто автор слів?

-Тож ви зрозуміли, про що сьогодні

будемо говорити про кохання.

До теми кохання І.Франко звертався не раз і розглядав її по-різному: то як філософське трактування у «Легенді про вічне життя», то як складну душевну драму у зб. «Зів`яле листя».

Часто між закоханими тисячі кілометрів. Як вони спілкуються між собою?

- Порівняйте сучасну і минулу (1905 року) можливість спілкування.

- Говорять, чужі листи читати не можна. А ми познайомимося з новою формою розповіді – листом.

Оголошення теми і мети уроку:

Сьогодні на уроці розпочинаємо вивчення ще однієї сторінки творчості митця, яка допомагає кожному з нас замислитися над вічним, розкрити світ почуттів і пристрастей, створений словом великого майстра на основі новели « Сойчине крило».

«Що таке чоловік для чоловіка? І кат, і Бог! З ним

живеш – мучишся, а без нього – ще гірше! Жорстока. Безвихідна загадка!»

І.Франко.

Сприймання учнями нового матеріалу.

Вчитель :

Прозова творчість І.Франка вражає своїм масштабом. Він є автором багатьох романів, повістей, оповідань, новел і нарисів. Порушував різні теми: історичні, соціальні, особистісні. Починав з реалізму. Проте І.Франко не лишився осторонь від тогочасних літературних змін. Йому сподобалися виражальні можливості модернізму, а найбільше – імпонувала перспектива глибшого аналізу психології людської особистості. Новела «Сойчине крило» з’явилася з-під пера І.Франка у 1905 році – у «золотий період» його творчості, надрукована в збірці «На лоні природи» в цьому ж році. Твір має підзаголовок «Із записок відлюдька».

Що стало причиною написання, сказати важко. Але це період у житті І.Франка складний: період розчарувань, втрат.

«Сойчине крило» чи не найкращий твір пізньої прози І.Франка. У рецензії літературного критика А. Крушельницького на збірку «На лоні природи» «Сойчине крило» визначене як «найбільш інтересне оповідання», де автор на найвищий п’єдестал ставить любов.

Невипадково ця поетична драма про кохання з’явилася і з успіхом йде на сценах театрів Чернівців, Івано-Франківська, Києва, Харкова, Чернігова. І я пропоную вам зараз поринути у незбагненний світ Франкової новели. Пригадайте визначення новели.

Словникова робота.

Нове́ла (італ. novella, від лат. novellus — новітній) — невеликий за обсягом прозовий епічний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом, сконденсованою та яскраво вимальованою дією.

Персонажами новели є особистості, зазвичай, цілком сформовані, що потрапили в незвичайні життєві обставини. Автор у новелі концентрує увагу на змалюванні їхнього внутрішнього світу, переживань і настроїв. Сюжет новели простий, надзвичайно динамічний, має ситуаційну чи психологічну несподіванку.

Тема твору: історія кохання Хоми й Марії, розповідь про життєві пригоди дівчини після її зникнення.

Словникова робота.

А що ви знаєте про сойку? Знайдіть у Вікіпедії чи в Google інформацію.

Сойка (Garrulus glandarius), птах родини воронових, відіграє роль "поліцейського лісів": вона завжди на сторожі, своїм скрипучим голосом подає знак лісовим мешканцям про появу людини набагато раніше чим людина її помітить. Імітаторські здібності сойки достатньо хороші. Їй підвладні, напевно, не тільки всі звуки живої природи, а й нескінченна різноманітність механічних звуків.

У всіх випадках спів сойки - явище вкрай короткочасне і нерегулярне. Воно припиняється з появою гнізда, і аж до вильоту пташенят сойка робиться однією з наймовчазніших і лякливих птахів.

Проблемне питання : Чому ж Іван Франко ввів образ саме цієї пташки?

(Учні роблять припущення.) Давайте простежимо, яким було життя Марії протягом трьох років. Щоб відповісти на це запитання пропоную подивитись відео фрагмент твору, скориставшись інтерактивним додатком покликання Сойчине крило.Фільм

https://vimeo.com/156572331

- Назвіть причини, що спонукали Марію до вбивства сойки, чи виправдовують вони такий вчинок? (Через ревнощі ненависть до сойки набуває лютої агресії: Маня вбиває сойку. Саме це вбивство потім позначається на пригніченому стані молодої жінки, її демонічних рисах).

- Як склалося життя Марії після розлуки з коханим?

- З якими чоловіками звела її доля? Скористайтесь кластером

Хома - втеча з Генрисем до Кракова - шахрайство разом із Генрисем, його арешт- спроба повіситись - зв'язок із злодієм Зиґмунтом, його арешт - квиток до Москви, знайомство з картярем Володимиром Семеновичем - програв у карти золотопромисловцю Никанору Ферапонтовичу Свєтлову - від’їзд до Сибіру – розбійник і волоцюга Сашка - в домі капітана-ісправника п`яниці і деспота Серебрякова - військовий Микола Федорович – повернення до Массіно.

- Історія її поневірянь – це наслідок помилки чи кара? Аргументуйте свою думку.

- А хто може назвати країни, міста, куди кидала доля Марію? ( Учні висловлюють свої припущення, що її життя було не справжнє, імітоване.)

«Географія поневірянь». Складіть карту поневірянь Марії, використовуючи програму Google Карты.

(Львів – Краків – Варшава – Лодзя – Домброва – Радома – Дорпат(Тарту) – Одеса – Нижній Новгород – Іркутськ – Красноярськ – Порт-Артур(Далянь) - Львів

Західна Україна – Польща – Естонія – Південна Україна – Росія – Китай – Західна Україна.)

Словникова робота (за Вікіпедією знайдіть значення слова)

ІМІТАЦІЯ (від лат. imitatio) —

1. Наслідування, підроблення.

2. Виріб, який є підробкою під що-небудь.

3. Повторення музичної теми або мелодії одним з голосів безпосередньо за іншим
голосом.

Висновок: сойка імітує різні звуки, припиняє це робити, коли звиває гніздо; усі ці роки Марія імітувала не лише своє почуття, а навіть і життя.

- Головний герой – Хома. Марія тричі перехрестила його. Назвіть всі його імена, яке вони мають етимологічне походження?

(Хома – Томассіно – Массіно)

- Як простежується еволюція образу Хоми? Знайдіть у підручнику аналіз образу Хоми. Прочитайе та поміркуйте.

(Енергетика і Карма імені: ім’я Хома ще з часів Христа стало синонімом скепсису, недовірливості і сумніву. Що ж, залишається тільки дивуватися тому факту, що звукова енергетика імені цілком збереглася в українському звучанні і разюче точно передає характер євангельського апостола Хоми, прозваного згодом Невіруючим. Не даремно в середньовічних гностиків образ цього апостола став символом збагнення таємного навчання Христа не через сліпу і безрозсудну віру, а за допомогою власного розуму.

Ім`я Томассо походить від арамейського імені Томас (Фомас), що означає «близнюк». Ім'я Томас - це європейський варіант російської ім'я Фома. Томас – врівноважений, впевнений в собі і товариський. Томас всі рішення приймає не поспішаючи, метушня - не для нього. Це чутлива і творча людина, яка добре розуміє людей. Томасу притаманні прагнення до самоаналізу, врівноваженість, самостійність, а також певна частка скептицизму у ставленні до життя. Він ніколи не поспішає з прийняттям рішення, це поміркований та обережний чоловік, принцип життя якого «сім разів відміряй - один раз відріж». Власник цього імені намагається уникати конфліктів і суперечок, він не переносить хвалькуватих і балакучих людей.)

- Як змінюються ставлення Хоми до життя на початку і в кінці новели? Зачитайте. Поміркуйте, що спричинило ці зміни?

- Про що свідчать сльози Хоми, якими він рясно вкриває лист коханої?

- Як лист характеризує героїню? Побудуйте кластер

(Нещаслива жінка, романтична натура, пристасна, довірлива, сильна, вольова, смілива, горда, самокритична, чесна)

- Зачитайте за підручником характеристику образу Марії, поміркуйте.

- Чому Марія наважилась через 3 роки все-таки повернутися до Хоми?

- Як ви думаєте, що означає останнє слово новели «Проси!» щасливий кінець чи відкритий фінал історії?

Отже, можна зробити висновок, що герой твору – естет, інтелігент, який добре розуміється в мистецтві, начитаний, цілком сучасний, поступово змінюється на самотнього закоханого чоловіка, однолюба, який має глибокі почуття, здатний до самоаналізу і вміє прощати.

- Яка композиція твору?

Твір оригінальний за своєю композицією. Твір у творі, твір з обрамленням.

В експозиції ми дізнаємося про Хому, який святкує своє сорокаріччя напередодні Нового року. Це скептик, якого не можна нічим здивувати. Проголошує кредо: «Жити для себе самого, з самим собою, самому в собі».

Зав’язка твору – отриманий лист із незнайомою адресою. Коли читає його, то відбувається діалог двох закоханих сердець. Лист є композиційним центром.

Розвиток дії – пригоди Марії.

Кульмінація – чи зможе пробачити Хома Марію?

Розв’язка – повернення Марії.

Позасюжетні елементи: описи ( пейзажі, портрети ), роздуми героя, коментарі.

«Сойчине крило» - твір, у якому синтезуються епос, лірика, драма.

Епічність – у широкій часовій протяжності, в епопейності подій,

лірика – у музиці мови й акордових почувань,

драма – у драматичній напрузі, в ущільненній часово-просторовій єдності, у діалогізмі викладу.

Перш, ніж перейти до дискусії, пропоную перейти через покликання в інтерактивному додатку до перегляду буктрейлера

Дискусія

  • Хто винен у тому, що Хома та Марія розлучилися?

  • Чи зустрілися б вони, якщо б Марія не надіслала листа?

  • Як ви розцінюєте той факт, що вона першою пішла на примирення? На що вона надіється?

( Сойчине крило – то половинка її душі. І якщо він прийме її, то тим самим притягне другу половинку ).

- Які якості повинні виробити в собі закохані, щоб не розлучатися?

- Які ж проблеми порушуються в творі?

( Кохання, вірність, зрада, щастя. Сенс людського життя.)

Дослідження художньої деталі, символіки образів, їхнього смислового навантаження

Слово вчителя:

У новелі вдало дібрані художні деталі дещо урізноманітнили емоційний зміст твору.

Словникова робота.

- Пригадайте визначення художньої деталі. Назвіть художні деталі в новелі та їх символічне значення.

- Сойчине крило – це символ вірності, кохання й уміння прощати, друга половинка душі.

- Червона з білими цятками сукня -. символ вірності кохання (Одягнувши яку Марія дає зрозуміти, що тривала розлука не змінила ї почуттів.)

- Сльози героя – внутрішній конфлікт - боротьба «живого чоловіка» з розчарованим скептиком.

- Дзвінок – тривога, очікування чогось, символ повернення любові.

Закріплення вивченого

- У чому полягають новаторські шукання, модернізм І.Франка?

Знайдіть в підручнику визначення, зачитайте, зробіть висновок.

(Глибокий аналіз психології людської особистості.)

Головна ідея новели – це утвердження думки про цілющу силу кохання, про повернення людини до своєї сутності, неминучість перемоги добра над злом.

- В чому, на вашу думку, полягає гуманістичний пафос твору?

Марія після трирічних поневірянь у пеклі злочинницького світу повертається до коханого, бо зрозуміла, що основним принципом життя є любов. У цьому полягає гуманістичний пафос твору. Чи варто було вирушати кудись на пошуки великої любові й розкоші, щоб врешті-решт опинитися в рідному краї і тут пізнати справжнє кохання і стати щасливою? В душі Хоми – Массіно відбувається боротьба між байдужістю до життя, самотністю, образою і почуттями «живого чоловіка», які перемагають, бо кохання – рушійна сила життя.)

- Тести

(Пропоную пройти через покликання в інтерактивному посібнику до гри та перевірити свої знання) https://learningapps.org/view6133358

Підведення підсумків. Виставлення оцінок. Домашнє завдання

Написати есе на тему «Що таке справжнє кохання?», «Що таке щастя?». Прочитати драму І.Я.Франка «Украдене щастя»..

На кінець уроку зачитаю вам улюблену поезію про жіночу долю.

Г.Чубач "Жінка"

Нехай мені доля вготовила муки.
Не камінь на плечі, а цілий обвал.
Я буду до щастя протягувать руки,
Я буду молитись на свій ідеал.
Нехай моя доля знедолена плаче,
Карає і мучить нестерпним життям,
Я – все-таки сильна, я щось таки значу,
Я світ цей дивую красивим дитям.
Накотяться біди – повинна здолати,
Підкотиться туга- повинна змовчать
Немеркнуче світло: я – жінка, я – мати,
Запалена Богом остання свіча.
І хто мене кине – покинутий буде.
Хто словом осудить – осудиться сам.

Земна і небесна – такою прибуду!
Такою достанусь грядущим вікам.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Інноваційна методика творчо-пізнавальної діяльності особистості: «Rory’s Story Cubes» »
Швень Ярослава Леонідівна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.