Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
УРОК №71
Тема уроку. Системи рівнянь.
Мета уроку: формування понять: «система рівнянь з двома змінними»; «розв'язки системи лінійних рівнянь з двома змінними»; «ознайомлення з графічним способом розв'язування систем лінійних рівнянь».
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Перевірити наявність виконаного домашнього завдання та відповісти на запитання, які виникли в учнів.
Розв'язання
Вправа 1032.
2х + 3у = 5; 2х + 3y = 10.
х | 1 | 2,5 | х | 2 | 5 | |
у | 1 | 0 | у | 2 | 0 |
Вправа 1034.
а) х + у = 5; х – у = 1; б) 2х – у = 6; 4х – 3у = 12.
х | 0 | 5 | х | 0 | 1 | х | 0 | 3 | х | 0 | 3 | |||
у | 5 | 0 | у | -1 | 0 | у | -6 | 0 | у | -4 | 0 |
Відповідь. (3; 2) Відповідь. (3; 0)
в) 2х + 3у = -9; х + 3у = -6; г) 4x – 5у = 0; 2х – 5у = -10.
х | 0 | -4,5 | х | 0 | -6 | х | 0 | 5 | х | 0 | -5 | |||
у | -3 | 0 | у | -2 | 0 | у | 0 | 4 | у | 2 | 0 |
Відповідь. (-3,-1) Відповідь. (5;4)
Вправа 1037.
Для будь-якого значення х маємо: 3у = 2, звідси у = . Отже, розв'язком рівняння 0х + 3у = 2 є пара
, отже, ордината кожної точки графіка рівняння дорівнює
тобто невід'ємна.
Вправа 1039.
а) Вісь Оу: х = 0:
б) будь-яка точка координатної площини, тобто графік — уся координатна площина.
в) графіком є порожня множина.
Вправа 1042.
Оскільки графік рівняння проходить через початок координат, то рівняння має вигляд: у = kx.
а) Оскільки 2 = k · 2, то k =1. Отже, у = х.
б) Оскільки 2 = k · (-5), то k = -= -0,4. Отже, у = -0,4х.
в) Оскільки -6 = k · (-4), то k = = 1,5. Отже, у = 1,5х.
г) Оскільки -1 = k · 3, то k = -. Отже, у = -
х .
Відповідь, а) у = х; б) у = -0,4х; в) у = 1,5x; г) у = -x.
II. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
Пояснення нового матеріалу здійснити за текстом § 26.
Розв'язування вправ 1053—1054 (усно).
Опрацювання вправ 1 і 2 рубрики «Виконаємо разом!» (с. 230—231 підручника).
III. Закріплення та осмислення нового матеріалу
Розв'язування вправ:
колективно — 1057 (а, г), 1058 (а, г), 1059 (а, г), 1063 (а, г), 1064 (а, г), 1065;
самостійна робота навчального характеру:
варіант 1 — 1057 (б), 1058 (в), 1059 (б), 1061 (б), 1063 (б), 1064 (в);
варіант 2 — 1057 (в), 1058 (б),' 1059 (в), 1061 (а), 1063 (в), 1064 (б).
Розв'язання і відповіді
Вправа 1057.
а) так; б) так; в) ні; г) так.
Вправа 1058.
а) б)
в)
г)
Вправа 1059.
а) б)
Відповідь. (4; 2). Відповідь. (5; 2).
в) г)
Відповідь. (-4;-2). Відповідь. (1;2).
Вправа 1061.
а) б)
Відповідь. (3; 4). Відповідь. (3; 1).
Вправа 1063.
а) б)
Відповідь. Нескінченна Відповідь. Розв'язків немає,
множина розв'язків.
в) г)
Відповідь. (-1;-1). Відповідь. (3; 2).
Вправа 1064.
а) б)
Відповідь. Один розв'язок (-1; 2). Відповідь. Розв'язків немає,
в) г)
Відповідь. Один розв'язок (-7; 15). Відповідь. Безліч розв'язків.
Вправа 1065.
а) Не має розв'язків. б) Не має розв'язків.
IV. Повторення раніше вивченого матеріалу
Розв'язування вправ 1076—1077.
Розв'язання
Вправа 1076.
а) -75. б) 1,736.
Вправа 1077.
а) х2 + х – 6; б) а2 – а – 20; в) т2 – п2; г) 15 – 2z – z2.
IV. Домашнє завдання
§ 26. Вправи 1055, 1056, 1060, 1062, 1066.
V. Підбиття підсумків уроку
Завдання класу.
Оберіть правильну відповідь.
Яка пара чисел є розв'язком системи рівнянь
а) (4; 2); б) (2; 4); в) (-2; 4); г) (-4; 2).
Розв'язком якої із наведених систем є пара чисел (2; 3) ?
а) б)
в)
г)
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»