УРОК № 67 Тема уроку. Рівняння з двома змінними.

Опис документу:
УРОК № 67 Тема уроку. Рівняння з двома змінними. Мета уроку: формування понять: «рівняння з двома змінними»; «лінійне рівняння з двома змінними»; «рівняння першого степеня з двома змінними»; розв'язування рівняння з двома змінними. Тип уроку: комбінований. Хід уроку I. Перевірка домашнього завдання Автор Роганін

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

УРОК № 67

Тема уроку. Рівняння з двома змінними.

Мета уроку: формування понять: «рівняння з двома змінними»; «лінійне рівняння з двома змінними»; «рівняння першого степеня з двома змінними»; розв'язування рівняння з двома змінними.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I. Перевірка домашнього завдання

Наприкінці уроку зібрати робочі зошити для перевірки домашнього завдання та ведення зошитів.

II. Аналіз тематичної контрольної роботи

Аналізуючи виконання контрольної роботи, вчитель ого­лошує оцінки (бали), що одержали учні, і повідомляє про типові помилки. Ураховуючи які, вчитель добирає систему вправ та індивідуальні завдання.

Необхідно також оголосити оцінки (тематичні бали) за попередню тему.

ІІІ. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

  1. Пояснення нового матеріалу здійснити за текстом § 24.

  2. Опрацювання вправ 1 і 2 рубрики «Виконаємо разом» (с. 217—218 підручника).

  3. Розв'язування вправ 971—974 (усно).

IV. Закріплення та усвідомлення нового матеріалу

Розв'язування вправ:

  1. колективно — 976 (а, г), 978 (а, д), 980 (а, г), 981 (а, д), 983 (в), 984 (а, г), 986 (а, г), 987.

  2. самостійна робота навчального характеру:

варіант 1 — 976 (б), 978 (в, ґ), 980 (б), 981 (в, ґ), 983 (а), 984 (в), 986(б);

варіант 2 — 976 (в), 978 (б, г), 980 (в), 981 (б, г), 983 (б), 984 (б), 986(в).

Розв'язання і відповіді

  • Вправа 976.

а) (3; 2); б) (3; 2); в) (4; -3); г)(4; -3).

  • Вправа 978.

а) (0; -16), (16; 0), (17; 1). б) (0;3, 5), (1,75; 0), (2; -0,5).

в) (0; 4), (5; 0), (6; -0,8). г) (0; 4), (-1,6; 0), (-2; -1).

ґ) (0; -4), (5; 0), . д) (0; 4), (1,2; 0), .

  • Вправа 980.

а) 3х + 2у = 13; б) 2х у = -9; в) ху = 4; г) х + у = 0,9.

  • Вправа 981.

1) а) . б) у = 5x 15. в) .

г) . ґ) . д) .

2) а) . б) . в) х = 6 + 2у.

г) . ґ) х = 1,5y. д) х = -6у.

  • Вправа 983.

а) Ні, бо х2 + у4 0;

б) має; наприклад (1; 2);

в) має лише один розв'язок (0; 0).

  • Вправа 984.

а) х2 + у2 = 0. Має лише один розв'язок (0; 0).

б) х2 + (у 2)2 = 0. Має лише один розв'язок (0; 2).

в) х(х2 + у2) = 0. Має безліч розв'язків: х = 0, а у — будь-яке число (0; у).

г) х2 + у2 = -2. Рівняння розв'язків не має.

  • Вправа 986.

а) (3; -1). б) (0; 0). в) (-1,5; 0). г) (0; 1).

  • Вправа 987.

а = 7.

V. Повторення раніше вивченого матеріалу

Розв'язування вправ 1009—1012.

Розв'язання

  • Вправа 1009.

у = -1,5x + 2

x

0

2

y

2

-1

  • Вправа 1010.

а) І спосіб

4а4 + 1 = 4а2 + 4а2 + 1 – 4а2 = (1 + 2а2) – (2а)2 =

= (1 + 2а2 2а)(1 + 2а2 + 2а) – (2а2 – 2а + 1)(2а2 + 2а +1);

тотожність доведена.

II спосіб

(2а2 – 2а + 1)(2а2 + 2а + 1) = (2а2 + 1) – (2а)2 = 4а4 + 4а2 + 1 4а2 =

= 4а4 + 1, тотожність доведена.

б) І спосіб

а4 + а2 + 1 = а4 + 2а2 + 1 а2 = (а2 + 1)2 а2 = (а2 + 1 а)(а2 + 1 + а), тотожність доведена.

II спосіб

(a2 a + 1)(a2 + a + 1) = (a2 + 1)2 a2 = а4 + 2а2 + 1 – а2 = а4 + а2 + 1, тотожність доведена.

  • Вправа 1011.

(а 1)х = 3(а 1) має безліч розв'язків, якщо а 1 = 0, тобто а = 1.

Відповідь. а = 1.

  • Вправа 1012.

3х + 4 = а; 3x = а – 4; .

Отже, не існує значення а, при якому рівняння 3х + 4 = а не має розв'язків. Відповідь. Ні, таких значень а не існує.

VI. Домашнє завдання

§ 24. Вправи 975, 977, 979, 982, 985.

V. Підбиття підсумків уроку

Завдання класу.

  1. Наведіть приклади лінійних рівнянь з двома змінни­ми.

  2. Які з наведених записів можна вважати рівнянням з двома змінними:

а) х + у; б) х + у = 5; в) х – у; г) х – у = 3?

  1. Які пари чисел (1; -6), (6; -1), (1; 1), (0; 1), (1; -5) є розв'язками рівняння х + у = 5?

  2. Що називається розв'язком рівняння з двома змінни­ми?

3

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток ключових компетентностей педагога Нової української школи в умовах безперервної освіти»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.