Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
УРОК № 58
Тема уроку. Розв'язування вправ на формування поняття і способів її задання.
Мета уроку: формування понять: «функція»; «область визначення» і «область значень функції»; формування вмінь задавати функцію, знаходити область визначення функцій.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Перевірити правильність виконання домашнього завдання за записами, зробленими на дошці до початку уроку.
Розв'язання
Вправа 858.
Діаметр кола d вдвічі більший від радіуса кола, тому d = 2r.
Вправа 859.
α = 180° - β, α є функцією від β; її аргумент — β.
Вправа 862.
.
х | -6 | -5 | -4 | -3 | -2 | -1 | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
у | -1 | -1,2 | -1,5 | -2 | -3 | -6 | Не визначений | 6 | 3 | 2 | 1,5 | 1,2 | 1 |
Вправа 865.
Дана відповідність є функцією; її область визначення: 1; 2; 3; 4; її область значень: 1; ;
;
.
Вправа 868.
у = х2 + 3.
x | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
y | 4 | 7 | 12 | 19 | 28 | 39 | 52 | 67 | 84 | 103 |
Вправа 872.
т = 12t, де m — маса нафти, t — час.
Якщо t = 3 (год), то т = 12 · 3 = 36 (т).
Вправа 875.
а) у = 8х – 5.
Якщо х = -2, то у = -21; якщо х = 0, то у = -5 ; якщо х = 1,5, то у = 7; якщо х = 12, то у = 91; якщо х = 25, то у = 195.
б) у = +1.
Якщо х = -8, то у = 5; якщо х = -1, то у = 1,5; якщо х = 0, то у = 1; якщо х = 1, то y = 0,5; якщо х = 20, то y = -9 .
Фронтальна бесіда.
Завдання класу.
Яка відповідність між змінними х і у називається функцією? Наведіть приклади.
Як називають незалежну змінну? залежну змінну?
Що таке область визначення функції? Що таке область значень функції?
Автомобіль, рухаючись зі швидкість 50 км/год, долає за х год відстань у км. Задайте формулою функцію у від х. Знайдіть значення функції, які відповідають значенням аргументу: 2; 3; 4. Знайдіть значення аргументу, які відповідають значенням функції, що дорівнюють 100; 150; 200.
Автомобіль за х годин долає відстань 200 км. Задайте формулою швидкість у (км/год) руху автомобіля. Знайдіть значення функції, які відповідають значенням аргументу, що дорівнюють: 2; 4; 5. Знайдіть значення аргументу, які відповідають значенням функції, що дорівнюють: 20; 40; 50.
II. Формування вмінь учнів задавати функції, знаходити області визначення функцій
Розв'язування вправ:
колективно — 877, 879, 881, 882, 884, 886 (ґ, д);
самостійна робота навчального характеру:
варіант 1 — 886 (а, в), 888 (б);
варіант 2 — 886 (б, г), 888 (а).
Розв'язання і відповіді
Вправа 877.
. Ця формула задає функцію. Область визначення — усі числа від 0 до 180: 0 < β < 180.
Вправа 879.
Турист від міста буде на відстані:
а) 4 (км); б) 3
(км); в) 3 (км);
Відстань є функцією від часу.
S = 5 – 4t, де t — час (в годинах), S — відстань від міста.
Область визначення — усі числа від 0 до 1,25: 0 < t < 1,25.
Вправа 881.
.
x | -5 | -4 | -3 | -2 | -1 | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
y | -15 | -20 | -30 | -60 | Не визначено | 60 | 30 | 20 | 15 | 12 | 10 |
Вправа 882.
у = 2,54х, де х — довжина в дюймах, у — довжина в сантиметрах.
.
Вправа 884.
с = 2πr; .
Вправа 886.
а) у = х(х + 5).
Область визначення — множина дійсних чисел.
б) у = (х2 + 6)(х + 8).
Область визначення — множина дійсних чисел.
в) .
Область визначення — множина дійсних чисел, крім х = -5.
г) .
Область визначення — множина дійсних чисел, крім x = .
ґ) .
Область визначення — множина дійсних чисел, крім х = 6 і х = -6.
д) .
Область визначення — множина дійсних чисел, крім x = і x =
.
Вправа 888.
а) S = 70 – πх2. Область визначення — множина дійсних чисел від 0 до 3,5: 0 < х < 3,5.
б) S = 64π – πх2. Область визначення — множина дійсних чисел від 0 до 8: 0 < х < 8.
III. Повторення раніше вивченого матеріалу
Виконання вправ 892—895.
Розв'язання
Вправа 892.
а) 0,5а3b – 0,32аb3. б) 40х2у3 – 0,4х4у.
в) -х3у + 4ху3. г) -4b + 9а4b3.
Вправа893.
Усі точки Н, М, С, Р, В, А лежать на одній прямій
Середина відрізка | АВ | АС | AM | AH | АР |
Координати | (4; 2) | (2,5; 2) | (2; 2) | (1; 2) | (3,5; 2) |
Вправа 894.
а) 5. б) 7. в) -2. г) -3.
Вправа 895.
Полиця | Є книжок | Буде книжок |
І | x | х – 3 |
II | 88 – х | 88 – х + 3 |
Маємо рівняння: х – 3 = 88 – х + 3. Тоді 2х = 94; х = 47. Отже, на полицях 47 книжок та 88 – 47 = 41 (книга). Відповідь. 47 книжок і 41 книга.
IV. Домашнє завдання
§ 21. Вправи 878,880,883,885,887.
V. Підбиття підсумків уроку
Відповісти на запитання рубрики «Перевірте себе» (с. 182 підручника).
Примітка. Вправи 889—891 призначені для учнів, які цікавляться математикою. Наводимо їх розв'язання.
Розв'язання.
Вправа 889.
а) у = 2х + 5, якщо х ≤ 0; -2х + 5, якщо х > 0.
x | -3 | -2 | -1 | 0 | 1 | 2 | 3 |
y | -1 | 1 | 3 | 5 | 3 | 1 | -1 |
б) у = х2 + 3 , якщо х ≤ 0; + 3, якщо х > 0.
x | -3 | -2 | -1 | 0 | 1 | 2 | 3 |
y | 12 | 7 | 4 | 3 | 3,5 | 4 | 4,5 |
Вправа 890.
а) у = -1, якщо х ≤ -1; , якщо x > -1.
x | -3 | -2 | -1 | 0 | 1 | 2 | 3 |
y | -1 | -1 | -1 | Не визначено | 1 | | |
б) у = -(х + 1), якщо х ≤ 0; х2 + 2, якщо х > 0.
x | -3 | -2 | -1 | 0 | 1 | 2 | 3 |
y | -4 | -1 | 0 | -1 | 3 | 6 | 11 |
Вправа 891.
У торбині є цукерок у зелених обгортках,
цукерок у червоних обгортках. Тоді шукана ймовірність:
.
n | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 |
p | 0,8 | 0,65 | 0,6 | 0,575 | 0,56 | 0,55 |
| 0,5375 |
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»