Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
УРОК № 26
Тема уроку. Виконання вправ на додавання і віднімання многочленів.
Мета уроку: формування вмінь та навичок учнів виконувати додавання і віднімання многочленів.
Тип уроку: формування вмінь та навичок учнів.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Перевірити наявність виконаних домашніх завдань, правильність їх виконання перевірити за записами на дошці, зробленими до уроку.
Розв'язання
Вправа 403.
а) 7x2 – 2х + (5 + 11x – 6х2) = 7x2 – 2х + 5 + 11x – 6x2 = х2 + 9х + 5;
б) 8аb + 7b – (4аb + 7b – 3) = 8аb + 7b – 4аb – 7b + 3 = 4аb + 3;
в) 1 – n +n2 – (3п2 – 2п + 5) – 7п = 1 – п + п2 – 3п2 + 2п – 5 – 7п =
= -2n2 – 6n – 4;
г) х2у + xy2 – (3x2y – 2xy2 – 7) + 2x2y = х2y + ху2 – 3х2у + 2ху2 + 7 + 2х2у =
= 3ху2 + 7.
Вправа 405.
а) Якщо с = 2, то с3 – 2с2 + 3с – 4 – (с3 – 3с2 – 5) = с3 – 2c2 + 3с – 4 – с3 + 3c2 + + 5 = с2 + 3с + 1 = 22 + 3 · 2 + 1 = 4 + 6 + 1 = 11.
б) Якщо x = -3 , то 4x2 – (-2х3 + 4x2 – 5) = 4x2 + 2x3 – 4x2 + 5 = 2x3 + 5 =
= 2 · (-3)3 + 5 = -54 + 5 = -49.
в) Якщо p = , то 2p – (1 – p2 – p3) – (2p + p2 – p3) = 2р – 1 + p2 + p3 – 2p –
– р2 + р3 = 2р3 – 1 = 2 · – 1 = 2 ·
– 1 =
– 1 = -
.
Вправа 407.
х2 – 8x + 9 = х2 + 6х + 4; х2 – 8х – х2 – 6x = -9 + 4; -14x = -5; х = .
Вправа 409.
а) 4x – 5 – (7x + 8) = 2; 4х – 5 – 7x – 8 = 2; -3x = 2 + 5 + 8; -3x = 15; x = -5.
Відповідь. -5.
б) 9z + 17 – (4z – 5) = 38; 9z + 17 – 4z + 5 = 38; 5z + 22 = 38; 5z = 38 – 22;
5z = 16; z = 3,2. Відповідь. 3,2.
в) 24 – (х2 + 8x – 17) = 5 – 5x – x2; 24 – x2 – 8x + 17 = 5 – 5x – х2;
-x2 – 8x + 5x + x2 = -24 – 17 + 5; -3x = -36 ; x = 12. Відповідь. 12.
г) 19 – (3х2 – 2х) – (6х – х2) = 7 – 2х2; 19 – 3x2 + 2x – 6x + x2 = 7 – 2x2;
-3х2 + 2х – 6х + х2 + 2х2 = -19 + 7; -4x = -12; х = 3. Відповідь. 3.
Розв'язування вправ.
Знайдіть суму і різницю многочленів:
а) 5х2 + 7х – 2 і х2 + 1; б) -3х2 – 6х + 8 і х2 – 1;
в) х2 – х + 8 і -х2 + 1; г) x2 – 7x – 1 і -х2 – 1.
II. Формування вмінь учнів додавати і віднімати многочлени в
Виконання вправ:
а) колективно — 411 (ґ), 412 (а, д), 414 (ґ), 415 (а, г), 416, 418, 419, 424 (а,г);
б) самостійна робота навчального характеру:
варіант 1 — 415 (б), 421 (а), 422 (б), 424 (в);
варіант 2 — 415 (в), 421 (б), 422 (а), 424 (б).
Самостійна робота контрольного характеру:
варіант 1 — 411 (а, в), 412 (в, ґ), 414 (а, г);
варіант 2 — 411 (б, г), 412 (б, г), 414 (в, б).
Розв'язання і відповіді
Вправа 411.
а) п3 + n4 + 4; б) -7x2 + у3 – 2; в) 0;
г) x4 + х2 – х + 2; ґ) x3 + 4,5х2 – х.
Вправа 412.
а) –x3 + 2х2 + 1; б) 5т3 + 3m – 1; в) а2 + 1,5b2 – 2,5а;
г) 2х2 – 2,25сх2; ґ) -4a3b – 3a3 + b3 + 4ab3; д) -3ху + х2у + 2
у2.
Вправа 414.
а) 52сx2 + 5с2x + х; б) -z3 + 6тz – z – 4; в) 1z3 + 4
az2 –
a2z;
г) -3с + 5; ґ) 2ап – 3am + 5.
Вправа 415.
а) -1ах2 - 1
а2х; б) -т2п – 1,9тп2; в) а + ах3 – 5; г) 0.
Вправа 416.
ВС = AF + ED = с + ED = с + (р – АВ – AF) = с + (р – а – с) = с + р – а – с =
= р – а. ED = p · AB – AF = p – a – c. DC = AB – EF = a – b.
Вправа 418.
а) Оскільки (5x5 + 3x3 – 1) – (x8 + 4x5 – 8x3) – (x5 + 5x4 + 11x3) =
= 5x5 + 3x3 – 1 – х8 – 4x5 + 8x3 – x5 – 5x4 – 11х3 – x8 – 5x4 – 1,
-x8 < 0 , -5x4 < 0, то -x8 – 5x4 – 1 < 0.
б) Оскільки (4 – (3х5)3) – ((3х5)2 – (2x3)5) – ((x2)5 + 9 + 5x15) =
= 4 – 27x15 – 9x10 + 32x15 – x10 – 9 – 5x15 = -10x10 – 5.
-10x10 < 0 , тоді -10x10 – 5 < 0.
Вправа 419.
a) 8a3 – 3a2 + 10; б) -3х2 – х – 23. в) 2xy – 16x2 + 6y2 + 6.
Вправа 421.
а) х3 – 13х2 + 4х – 8; б) -11х2 + 5х – 40.
Вправа 422.
a) 5c3 + c2 – 12c - 6; б) с3 + 8c2 – 5c + 4.
Вправа 424.
а) Оскільки (3a2 + 2b2 + c2) – (3c2 + 2a2 – b2) + (-3b2 + 2c2 – a2) =
= 3a2 + 2b2 + c2 – 3c2 – 2a2 + b2 – 3b2 + 2c2 – a2 = 0, то тотожність доведена.
б) Оскільки -z2 – (х2 + (y2 – (х2 + у2 + z2) + z2) + у2) – х2 = - z2 – х2 – (y2 – (х2 +
+ y2 + z2) + 22) – y2 – х2 = -z2 – x2 – y2 + x2 + y2 + z2 – z2 – y2 – x2 = -х2 – y2 – z2, то тотожність доведена.
в) Оскільки ab + bc + ас – (abc + ab – (abc – bc – (abc + ас))) = ab + bc + + ac – abc – ab + abc – bc – (abc + ac) = ab + bc + ac – abc – ab + abc – – bc – abc – ac = - abc, то тотожність доведена.
г) Оскільки a3 – (b3 – (a2b – ab2)) – ( – ( – (a2b – ab2) + b3) – a3) =
= a3 – b3 + (a2b – ab2) – ( – (–a2b + ab2 + b3) – a3) = a3 – b3 + a2b – ab2 –
– (a2b – ab2 – b3 – a3) = a3 – b3 + a2b – ab2 + a2b + ab2 + b3 + a3 = 2a3, то тотожність доведена.
ІІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу
Виконання вправ 430—432.
Розв'язання і відповіді
Вправа 430.
а) – ; б) –16.
Вправа431.
а) 6,9; б) 5,4.
Вправа 432.
· 30 +
· 50 =
+
=
= 43
(ц).
IV. Домашнє завдання
§ 11. Вправи 413, 417, 420, 423, 425.
V. Підбиття підсумків уроку
Завдання класу.
1) Поясніть на прикладі, як додати многочлени.
2) Поясніть на прикладі, як відняти многочлен від многочлена.
3) Розставте в порожніх клітинках двочлени так, щоб суми всіх виразів кожної вертикалі, горизонталі і діагоналі були однаковими.
a + d | a – d | a – 8d | a + d | |||||||
a + 4d | a | a – 4d | a | |||||||
a + 7d | a | a – d | a + 3d |
Примітка. Вправи 426—429 призначені для учнів, які цікавляться математикою. Наводимо їх розв'язання.
Розв'язання
Вправа 426.
а) = 100a + 10b + с;
б) = 100x + 10y + x = 101x + 10y;
в) +
= 1000 + 10b + с + 10а + с = 110а + 10b + 2с;
г) -
= 100x + 10y + z – 10x – у = 90x + 9у + z;
ґ) +
= 100a + 10b + c + 100b + 10c + a = 101a + 110b + 11c;
д) -
= 100x + 10y + z – 100z – 10x – у = 90x + 9y – 99z.
Вправа 427.
а) +
+
= 10a + b + 10b + c + 10c +a = 11a + 11b + 11c =
= 11(a + b + c) — кратне 11.
б) +
+
= 100х + 10y + z + 100y + 10z + x + 100z +10x + у = = 111x + 111y + 111z = 111(x + y + z) — кратне 111.
в) -
= 100a + b – 100b – a = 99a – 99b = 99(a – b) — кратне 99.
г) ( +
+
) – (
+
+
) = (10a + b + 10a + c + 10b + c) – – (10c + a + 10c + b + 10b + a) = (20a + 11b + 2c) – (20c + 2a + 11b) = = 20a + 11b + 2c – 20c – 2a – 11b = 18a – 18c = 18(a – c) — кратне 18.
Вправа 428.
а) п + (п + 1) + (п + 2) + (п + 3) + (п + 4) + (п + 5) + (п + 6) =
= п + п + 1+ п + 2 + п + 3 + п + 4 + п + 5 + п + 6 = 7п + 21 =
= 7(n + 3) — кратне 7.
б) п + (п + 1) + (п + 2) + (п + 3) = n + n + 1 + n + 2 + п + 3 = 4n + 6 = = 4n + 4 + 2 = 4(n + 1) + 2 — при діленні на 4 дає в остачі 2.
в) 2п + (2п + 2) + (2n + 4) = 2п + 2n + 2 + 2n + 4 = 6n + 6 = 6(n + 1) — кратне 6.
г) (2n – 1) + (2n + 1) + (2n + 3) = 2n – 1 + 2п + 1 + 2n + 3 = 6n + 3 —
ділиться на 3, а при діленні на 6 дає в остачі 3.
Вправа 429.
Знайдемо суми многочленів по горизонталях, вертикалях і діагоналях:
a + 7c + a + a + 5c = 3a + 12с;
a + 2с + a + 4с + а + 6с = 3а + 12с;
а + 3с + а + 8с + а + с = 3а + 12с;
а + 7с + а + 2с + а + 3с = 3а + 12с;
а + 4с + а + а + 8с = 3а + 12с;
а + 5с + а + 6с + а + с = 3а + 12с;
а + 7с + а + 4с + а + с = 3а + 12с;
а + 3с + а + 4с + а + 5с = 3а + 12с.
Оскільки знайдені суми однакові, то побудований квадрат — магічний.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»