Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
УРОК № 23
Тема. Віднімання натуральних чисел. Властивості віднімання.
Мета: закріпити засвоєння учнями означення віднімання двох натуральних чисел, властивостей нуля під час віднімання та знання властивостей віднімання натуральних чисел; завершити відпрацювання навичок застосування названих знань; перевірити рівень засвоєння навчального матеріалу.
Тип уроку: застосування знань, навичок та вмінь.
Обладнання: схема-таблиця «Віднімання натуральних чисел. Властивості віднімання».
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання та актуалізація опорних знань
Розв'язання домашніх вправ може бути записано схематично за дошкою або ж за готовою умовою заповнюються відповіді під час фронтальної перевірки домашнього завдання (доречною може бути робота з сигнальними картками учнів та набором цифр). (Особливо звернути увагу учнів на №№ 245, 247.)
Усні вправи
Що означає відняти: 1) від 16 число 9; 2) число 12 від 19?
На скільки сума чисел 72 і 28 є більшою за їх різницю?
Серед виразів знайдіть рівні та обчисліть їх значення:
1) 24 – (14 + 7); 2) (24 – 14) – 7; 3) (24 + 17) – 14; 4) (24 – 14) + 17.
У п'ятому класі навчається 2 її хлопчик, що на 7 більше, ніж дівчаток. Скільки учнів у цьому класі?
Яке найменування треба поставити замість ..., щоб рівність була правильною?
1) 7 грн. 35 к. – 535 ... = 1 грн.;
2) 3 км 520 м + 2 480 ... = 6 км;
3) 15... 4т 200 кг =10 т 400...
Знайдіть довжину відрізка CD (рис. 21).
II. Відпрацювання навичок
Оскільки увесь теоретичний матеріал теми викладено на попередніх двох уроках, то цей урок треба відвести під розв'язування різних видів вправ. Подальше відпрацювання навичок віднімання багатоцифрових натуральних чисел продовжується у процесі розв'язання вправ 211 (7, 8) та 221 (1,3).
Розв'язування задач на віднімання натуральних чисел. Можна запропонувати такі номери: № 226 (перед розв'язанням доречно буде знову звернутись до № 6 усних вправ і спробувати «намалювати» умову задачі за допомогою відрізків (рис. 22)).
№ 228 є логічним продовженням задачі № 226.
Як варіант завдання на застосування властивостей віднімання для спрощення виразів можна запропонувати № 236 (1; 3; 6). Для дослідження можна запропонувати учням скласти вираз і спростити його. (Ана-логічний№ 193 з попередньої теми.) Оформлення записів у зошитах учнів може бути таким:
№236
1) а – b — різниця; (а + 8) – b = (a – b) + 8 — нова різниця, отже, вона більша від (а – b) на 8.
Під час розгляду більш складних випадків (якщо відомі властивості не можна застосувати, доречно буде розглянути відповідні приклади).
Додатково № 240; 250.
III. Контроль засвоєння знань
Самостійна робота
Варіант 1
Обчисліть: 1) 65 015 – 8 249; 2) 300 000 – 217 157.
Знайдіть значення виразу, обираючи зручний порядок дій:
1) (547 + 195) – 147; 2) 358 – (158 + 317).
Розв'яжіть задачу. За три дні в магазині було продано 219 кг апельсинів. За перший день було продано 85 кг, що на 19 кг більше, ніж за другий. Скільки апельсинів було продано третього дня? В який день було продано найбільше апельсинів?
Варіант 2
Обчисліть: 1) 85 147 – 7 239; 2) 1 000 000 – 987 654.
Знайдіть значення виразу, обираючи зручний порядок дій:
1) (817 + 659) – 159; 2) 973 – (149 + 473).
Розв'яжіть задачу. Петрик, Василько та Миколка пішли рибалити. Разом вони спіймали 195 рибок, причому Петрик спіймав 54 рибки, що на 15 більше, ніж Василько. Скільки риб спіймав Микола? Хто з хлопців найспритніший рибалка?
IV. Домашнє завдання
п. 8 № 227; 229; 212 (5); 220 (3); 237.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»