Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
УРОК № 15
Тема. Розв’язування задач.
Мета: закріпити знання правил порівняння натуральних чисел; відпрацювання навичок застосування правила порівняння чисел, а також використання для цього властивостей координатного променя; сформувати вміння робити відповідні символічні записи порівняння чисел; перевірити рівень засвоєння знань і вмінь учнів у ході виконання типової самостійної роботи.
Тип уроку: застосування знань, навичок та вмінь.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання та актуалізація знань учнів
Класу пропонується відповісти на запитання:
Що означає «порівняти» два різних натуральних числа?
За допомогою яких знаків записують результати порівняння двох чисел? Як називають відповідні записи?
Чи можна порівняти одночасно три числа? Як записати результат порівняння чисел 13, 15, 20?
Як порівняти два багатоцифрових числа, якщо:
кількість цифр у їх записах різна;
кількість цифр у їх записах однакова?
Отже, з чого потрібно починати порівняння багатоцифрових чисел?
Як можна порівняти два натуральних числа, які розташовані на координатному промені?
II. Відпрацювання навичок. Розв'язування вправ
Порівняння чисел за допомогою координатного променя
1) Накресліть координатний промінь і відмітьте на ньому точки, що зображують числа а) 2; 5; 9; б) 1; 8; 3; в) 4; 0 і 7 (візьміть одиничний
відрізок, що дорівнює 1 см).
Порівняйте числа, результат запишіть у вигляді подвійної нерівності.
2) № 164. [Треба вимагати від учнів кожного разу давати пояснення, наприклад «число а лежить ліворуч від 5, отже, а < 5».
Після виконання завдань, поданих у підручнику, можна додатково запропонувати виконати порівняння 3-х чисел, наприклад а, 5 і b. У цьому випадку коментар учнів у ході виконання вправ може бути таким: «Число 5 лежить праворуч від а, але ліворуч від b, отже, а < 5 < b» або «5 лежить між числами а і b, тому а < 5 < b».]
Застосування правил порівняння натуральних чисел:
№ 168 (перед розв'язанням цієї вправи можна запропонувати учням ознайомитись із прикладами 1 на с. 44.)
№ 170 (звернутись до прикладу № 2 на с. 44.)
III. Самостійна робота (Типові завдання)
Варіант 1
Яке з наведених чисел розташоване на координатному промені праворуч від інших?
1) 70 070; 2) 70 770; 3) 70 707; 4) 70 007.
У якій з наведених пар чисел замість зірочки (*) слід поставити <?
1) 102 304 * 12 345; 2) 2 002 * 204; 3) 0 * 132; 4) 179 * 0.
Яку з наведених цифр треба поставити замість кожної зірочки, щоб нерівність * 3 * 4 > 4 * 3 * була правильною?
1) 5; 2) 4; 3) 3; 4) 2.
Який із записів неправильний?
1) 701 701 < 701 107 < 710 017; 2) 710 710 < 717 100 < 771 070;
3) 107 107 < 107 701 < 170 071; 4) 100 177 < 100 717 < 100 771.
Варіант 2
Яке з наведених чисел розташоване на координатному промені ліворуч від інших?
1) 5500; 2) 5050; 3) 5005; 4) 5055.
У якій з наведених пар чисел потрібно замість зірочки поставити знак >?
1) 720 720 * 727 200; 2) 722 772 * 727 272;
3) 700 720 * 700 072; 4) 722 277 * 772 227.
Яку з наведених цифр слід поставити замість кожної зірочки, щоб нерівність 5 * * 2 < 5 * 2 * була правильною? 1) 6; 2) 1; 3) 3; 4) 4.
Який із записів неправильний?
1) 987 < 789 < 879; 2) 508 < 580 < 581;
3) 32 + 70 < 320 < 320 + 7; 4) 50 055 < 50 505 < 555 005.
[Коди відповідей: варіант 1: 1. 2) 2. 3) 3. 1) 4. 1)
варіант 2: 1. 3) 2. 3) 3. 2) 4. 1)]
IV. Домашнє завдання
№№ 169; 171; 139; 34. Повторити п. 1-6 .
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»