Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
УРОК № 13
Тема уроку. Тотожні вирази
Мета уроку: формування понять: «тотожно рівні вирази»; «тотожність»; «тотожні перетворення виразів».
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Перевірити наявність виконаних домашніх завдань і правильність їх виконання за записами, зробленими на дошці до початку уроку.
Розв'язання
Вправа 196.
а) 2 · 74 · 0,5; б) ; в) (35 + 12)(35 – 12).
Вправа 198.
а) 3,18 – (0,13 + 4,27 : 1,4) = 3,18 – (0,13 + 3,05) = 3,18 – 3,18 = 0.
б) 5,9 – (6,3 : 3,5 – 5,6) = 5,9 – (1,8 – 5,6) = 5,9 – (-3,8) = 5,9 + 3,8 = 9,7.
в) · 15 +
· 15 +
· 15 =
= 3 + 1,5 + 182 = 186,5.
г)
.
Вправа 202.
х | 5 | 10 | 11 | 20 | 0 | -2 | | |
3х + 8 | 23 | 38 | 41 | 68 | 8 | 2 | 1 | 0 |
Вправа 204.
а) 100с + 10b + а; б) 100с + 1000d + a;
в) а + 0,1n + 0,01т; г) 10с + а + 0,1n + 0,01m.
II. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
Тотожно рівні вирази (тотожності).
Чи можуть різні вирази з однаковими змінними й при будь-яких значеннях змінних набувати рівних значень?
Розглянемо два вирази: 2(х – 3) і 2х – 6. Складемо таблицю значень кожного з цих виразів при різних значеннях змінної х .
x | -5 | -4 | -3 | -2 | -1 | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
2(x – 3) | -16 | -14 | -12 | -10 | -8 | -6 | -4 | -2 | 0 | 2 | 4 | 6 |
2х – 6 | -16 | -14 | -12 | -10 | -8 | -6 | -4 | -2 | 0 | 2 | 4 | 6 |
Як бачимо, значення виразів 2(x – 3) і 2х – 6 рівні при всіх наведених у таблиці значеннях х. А чи будуть значення цих виразів рівними при інших значеннях змінної х ? Чому?
Далі слід дати означення тотожно рівних виразів (тотожності), як це зроблено в підручнику.
Закони арифметичних дій і тотожні перетворення виразів.
1) Запропонувати учням сформулювати закони арифметичних дій, записаних в підручнику на с. 52.
2) Дати означення тотожних перетворень виразів.
3) Розглянути приклади 1 і 2 із підручника (с. 53).
Усне виконання вдрав 214—215.
III. Закріплення та осмислення знань учнів
Розв'язування вправ:
колективно 216, 219 (а, д), 221 (а), 222 (а), 224 (а—г), 225, 226 (а, д), 228 (а, г), 230 (а, г);
самостійна робота навчального характеру:
варіант 1 — 219 (б, ґ), 221 (в), 222 (б), 224 (в), 226 (в, г), 228 (б), 230 (в);
варіант 2 — 219 (в, г), 221 (б), 222 (в), 224 (б), 226 (б, ґ), 228 (в), 230 (б), 231 (а).
Відповіді
Вправа 216.
а) тотожні вирази. б) не тотожні вирази. в) не тотожні вирази. г) не тотожні вирази. ґ) тотожні вирази. д) тотожні вирази.
Вправа 219.
а) 5с – 5; б) 0; в) 10n – 17; г) 16с + 8; ґ) 63 + 9р; д) -6х + 65.
Вправа 221.
а) Оскільки 5x + 3x + x = x(5 + 3 + 1) = x · 9 = 9x, то 5x + 3x + x = 9х — тотожність.
б) Оскільки 5x – 3x – x = x(5 – 3 – 1) = x · 1 = x, то 5x – 3x – x = x — тотожність.
в) Оскільки т + 2т + 3т = т(1 + 2 + 3) = т · 6 = 6т , то т + 2т + 3т = 6т — тотожність.
Вправа 222.
а) Оскільки 2х + 3х – 5x і х + 4x = 5х , то 2х + 3х = х + 4x — тотожність.
б) Оскільки -а + 7а = 6а і 7а – а = 6а, то -а + 7а = 7а – а — тотожність.
в) Оскільки 5 – 2а – 3 = 2 – 2а, то 5 – 2а – 3 = 2 – 2а — тотожність.
Вправа 224.
а) а2 = (-а)2; б) (-а)3 = -а3; в) а2 = |а|2; г) |а3| = |а|8.
Вправа 225.
-р · р = -р2; -р · р = -(-р)2;
-р · (-р) = р2; -p · (-p) = (-1)2p2;
p2 = (-1)2p2; -p2 = -(-p)2.
Вправа 226.
а) 15x – 20. б) 35 – 21x. в) 5а – 5.
г) 3 – 2,9x. ґ) -6у + 1. д) 3 – 7а.
Вправа 228.
а) 10x + 28. б) 13 + 2x. в) 11а – 1. г) -5,8x + 1,6.
Вправа 230.
а) Оскільки 6 + 2(4x – 3) = 6 + 8x – 6 = 8x, то 8x = 6 + 2(4x – 3) — тотожність.
б) Оскільки 10(x + у) – 5y = 10x + 10у – 5у = 10x + 5y = 5(2x + y),
то 10(x + у) – 5y = 5(2x + у) — тотожність.
в) Оскільки 12x – (-7 + 12x) = 12x + 7 – 12x = 7, то 7 = 12x – (-7 + 12x) — тотожність.
г) Оскільки 3с – 3(1 + c – x) = 3с – 3 – 3с + 3x = 3x – 3,
то 3с – 3(1 + с – х) = 3х – 3 — тотожність.
Вправа 231.
а) 3. б) 6,027.
IV. Домашнє завдання
§ 6. Вправи 217— 218, 220, 223, 227, 229.
V. Підбиття підсумків уроку
Учні повинні відповісти на запитання рубрики «Перевір себе» (с. 53 підручника).
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»