Урок на тему: "Зорова сенсорна система. Будова ока"

Опис документу:
Ознайомити учнів із особливостями будови зорової сенсорної системи; особливу увагу звернути на будову ока; розкрити значення акомодації як однієї із головних функцій. Розвивати уміння визначати першочергове значення того чи іншого органу. Виховувати бережливе ставлення до власного зору та оточуючих людей

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Зорова сенсорна система. Будова ока.

Лабораторна робота №7 “Виявлення сліпої плями на сітківці ока”.
Мета: Ознайомити учнів із особливостями будови зорової сенсорної системи; особливу увагу звернути на будову ока; розкрити значення акомодації як однієї із головних функцій.
Розвивати уміння визначати першочергове значення того чи іншого органу.
Виховувати бережливе ставлення до власного зору та оточуючих людей.
Тип уроку. Засвоєння нових знань. 
Матеріали та обладнання: малюнки, таблиці, слайди
Основні поняття та терміни: акомодація, адаптація, колбочки, палички, сітківка, зіниця, райдужка, рогівка.

Хід уроку 

І.Організаційний етап

ІІ Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів. 
1. Які органи здійснюють функцію пізнання навколишнього світу?
( органи руху, органи чуттів, аналізатори, органи дихання...).
2. Як здійснюється взаємодія організму з зовнішнім середовищем?
( подразники збуджують органи чуття і організм реагує, шляхом аналізу подразників в корі, подразники збуджують рецептори і збудження передається у відповідні зони кори, де аналізуються.)
3. Що являє собою аналізатор? Скласти схему на дошці.

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Відгадайте загадки і визначте, яку сенсорну систему ми вивчатимемо.

1. Два брати живуть через дорогу, а побачити один одного не можуть

2. На ніч два віконця

Самі закриваються,

А як сонце встане:

Самі відкриваються.

3. Маленьке, кругленьке, а весь світ бачить

(Очі)


Сьогодні епіграфом нашого уроку ми взяли висловлювання А. Ейнштейна:

«Радість бачити і розуміти –

найкращий дар природи»

Формулювання теми, мети та завдань уроку.

З найдавніших часів світло зачаровувало людину й водночас було для неї загадкою. Важко переоцінити значення в житті відчуттів, пов’язаних із зором.

Перед вами репродукція картини великого Леонардо да Вінчі «Мона Ліза». За століття ця картина не втратила своєї особливої краси й чарівності, і прекрасне обличчя все ще випромінює спокійну й загадкову посмішку. Каштанове волосся спадає м’якими локонами на плечі. Прозора вуаль накинута на голову і в’ється поверх плечей. Почуття від картини неможливо описати словами: чим довше на неї дивишся, тим більший вплив вона чинить, і ви починаєте відчувати дивовижне зачарування, яке підкоряло людей упродовж століть. І цьому ми завдячуємо саме органам зору.

З усіх органів чуттів людини око – найвищий дар і чудовий витвір природи. Поети оспівували його, філософи прославляли, а фізики намагалися наслідувати йому, як неперевершеному зразку оптичних приладів.

М.Горький писав: “ Нічого не може бути страшніше, ніж лишитися зору. Це забирає у людини 9/10 світу.

Це дійсно, тому що 90% інформації дає нам “сонячний орган” – око. Саме по собі – око – це шедевр приладобудування. Навіть неозброєним оком людина побачить свічку на відстані 30 км.
Бесіда про еволюцію світлосприймання: тропізми, настії, таксиси, органи світлосприймання у різних тварин. 
- яке значення зору у житті людини?
- яке ж значення зору для трудових процесів?
- яке естетичне значення зору? 
- яке значення зору для мови, письма, малювання?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу. 

Давши відповіді на поставлені запитання ми можемо сказати, що:
- зорова система – найінформативніша – 90% інформації;
- сприйняття різних предметів, їх колір, форму, величину, відстань до них, розташування в просторі, рухи...;
- сприйняття і розпізнавання графічних сигналів (букв, цифр, мал.);
- здійснення трудових операцій.
Бесіда про розташування очей в організмі людини, їхня форма. (Форма дозволяє рухатися у певних межах очної ямки). Допоміжний апарат.
Схема «Будова ока»

ІV. Осмислення об´єктивних зв´язків і взаємозалежностей у вивченому.
Робота в парах

Наведіть приклади взаємодії відчуттів

  1. Вплив смаку на зір (Кисло-солодка їжа покращує сутінковий зір)

  2. Вплив температури на зір (Після ранкових водних процедур покращується зір)

  3. Вплив рухової системи на зір (Після напруженої роботи, пов´язаної з органом зору, рекомендується робити фізичні вправи)

  4. Вплив нюху на зір (Застосовують запах бергамотної олії)

  5. Вплив зору на слух (Під дією зеленого світла підвищується слух)

  6. Вплив зору на вестибулярний апарат (Якщо довго знаходитись у жовтій кімнаті, може виникнути морська хвороба)

  7. Вплив зору на рухову систему (За червоного світла ми трохи нахиляємося вперед, а за зеленого чи синього – назад)

  8. Вплив зору на відчуття температури (За температури 15ºС у жовтій кімнаті почуваємось добре, а в синій відчуваємо холод)

  9. Вплив зору на смак (Жовті томати здаються несмачними на відміну від червоних)


Виконання лабораторної роботи і заповнити таблицю

Проблемне запитання

  1. Чи можна, прицілючись у тирі, однаково чітко бачити і мушку рушниці, і мішень?

Сенсорні системи в усній народній творчості

Вам даються висловлювання, а вам потрібно вгадати прислів´я чи приказку

  1. Збільшення кількості особин, що здійснюють догляд за дитиною, може негативно вплинути на здоров´я дитини, зокрема на орган зору. (У семи няньок дитина без ока)

  2. Кількість їжі не впливає на бажання ссавця з ряду Хижі спрямувати сій зір на рослини, створені здебільшого з таких життєвих форм, як дерева (Скільки вовка не годуй, а він все в ліс поглядає)

Які ви знаєте прислів´я, приказки чи порівняння про зоровий аналізатор?

  1. Не дивись високо, запорошиш око

  2. Правда очі коле.

  3. Око бачить далеко, а розум ще дальші

  4. Бачать очі ревниві дальше, ніж орлині.

  5. Очі грають, а зуби скакають.

  6. Як гляне, так і ліс в'яне.

  7. Куди серце летить, туди й око глядить.

  8. Вір своїм очам, а не чужим словам

  9. В чужому оці видно й трісочку, а у своєму й колоди не побачиш

  10. Бачить як сова світло

  11. Бачить як сова вночі

  12. Бережи як око в лобі

  13. Доглядай як око

  14. Їсть як цибуля очі

  15. Любить як сіль в оці

  16. Очі, мов зіроньки, на небі сяють

  17. Очі світяться як вогники

  18. Очі сині як весняне небо

  19. Очі сині як волошки в житі

  20. Очі темні як ніч

  21. Очі чорні як вуглинки

  22. Сказав, як у око вліпив

  23. Чиста як сльоза

Дослідники та їх внесок у науку
1. Гельмгольц Г. (Німеччина) – дослідив явища акомодації, сконстроював

прилад офтальмоскоп)

  1. Філатов В. (Україна) – розробив і застосував операцію пересадки рогівки

  2. Можьє П. (Франція) – лікар, який у мочці вуха визначив одинадцять точок, пов´язаних з очима, язиком, зубами, м´язами обличчя, внутрішнім вухом

  3. Лащенков П. (Росія) – відкрив у слізній рідині особливий елемент – лізоцим, здатний вбивати багато мікробів

  4. Єрмольєва З.В – застосувала лізоцим для лікування захворювання очей, вух, горла, носа і внутрішніх органів.

V. Узагальнення і систематизація знань.
Рольова гра «Озвуч таблицю»

(на таблиці показати елементи ока, які озвучені у вірші)

Попасть сюда не так-то просто:

Район весь обнесен двойной стеной –

Одна из коллагеновых волокон,

Другая – «тоннель»,

Где транспорт движется лихой.

Там есть пустырь,

Где нет домов и улиц.

Там желтый центр есть

И палочки-дома,

Там озеро-желе

Прозрачное и мышцы,

Что изменяют форму

Планетария едва,

Сюда проникнет

Чужестранец тихий –

Фотон, прошедший через три поста.

Есть озерцо – передней камерой зовется,

Проплыв его, увидешь радугу-дугу,

В ней сразу вход-зрачок в район тот чудный

Откроется, как только я к ней подплыву.

Все четко здесь спланировано, и лихо

НИИ команды сверху отдает.

И потому-то здесь безоблачно и тихо,

И трудиться без усталости народ


VІ. Підсумки уроку.

1. Як ви вважаєте, чого ви навчилися сьогодні на уроці?

Ви знаєте, діти, найкоротша відстань між людьми – це посмішка. Посміхніться один одному, дивлячись в очі, і збережіть цю посмішку, цей погляд якомога довше. Нехай вони радують вас, як радує нас уже цілі століття посмішка таємничої і чарівної Джоконди чи теплий погляд рафаелівської Мадонни.

Згадайте в поспіху вагона,

В невідворотності звикань,

Як рафаелівська Мадонна

У вічі дивиться вікам.

Минають фронди і жиронди.

Минає славне і гучне,

Шукайте посмішку Джоконди,

Вона ніколи не помре

І Д/з § 61, повт. 60, підібрати уривки з літературних творів про зорову сенсорну систему

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з БІОЛОГІЇ залишилося:
0
3
міс.
2
2
дн.
1
6
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!