Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Креативні методики читання, що мотивують та виховують
»
Взяти участь Всі події

Урок на тему : "Запилення. Запліднення у квіткових рослин".

Біологія

Для кого: 6 Клас

10.04.2020

401

3

0

Опис документу:
Розширити знання учнів про запилення рослин на основі вивчення основних типів запилення, пристосування рослин до запилення комахами, вітром, водою та ін.; сформувати поняття запліднення у квіткових рослин, вказати на виняткову роль подвійного запліднення як фактора, що сприяє панівному становищу квіткових рослин на землі; вказати на взаємозв'язки організму і середовища життя; продовжувати формувати почуття любові та бережливого ставлення до природи, сприяти естетичному вихованню; розвивати розу
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема уроку: Запилення. Запліднення у квіткових рослин.

Мета уроку: Розширити знання учнів про запилення рослин на основі вивчення основних типів запилення, пристосування рослин до запилення комахами, вітром, водою та ін.; сформувати поняття запліднення у квіткових рослин, вказати на виняткову роль подвійного запліднення як фактора, що сприяє панівному становищу квіткових рослин на землі; вказати на взаємозв'язки організму і середовища життя; продовжувати формувати почуття любові та бережливого ставлення до природи, сприяти естетичному вихованню; розвивати розумові здібності, вміння співпрацювати.

Тип уроку: Засвоєння нових знань.

Обладнання:Таблиця «Запилення. Запліднення у покритонасінних», модель квітки, гербарій, кімнатні рослини, ілюстрації, дидактичний матеріал.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Інтерактивна технологія «Біологічна ромашка»( учні відривають пелюстки паперової моделі ромашки, на звороті яких написані частини квітки чи типи суцвіття, які потрібно охарактеризувати і показати на таблиці)

  1. кошик; 7. квітка;

  2. тичинка; 8. волоть;

  3. щиток; 9. чашечка;

  4. маточка; 10. початок;

  5. оцвітина; 11. суцвіття;

  6. складний колос; 12. зонтик.

2. Інтерактивна технологія «Біологічний пасьянс» (на парти даються картки, які необхідно погрупувати попарно за принципом «назва суцвіття – рослина з даним типом суцвіття», можна ускладнити завдання, запропонувавши усі вибрані пари поділити на прості та складні суцвіття). Приклади завдань:

початок

груша

зонтик

кала

китиця

складний колос

щиток

черемха

первоцвіт

пшениця

завійка

кошик

незабудка

кульбаба

IV.Мотивація навчально-пізнавальної діяльності:

Напевно, кожен з нас задумувався: чому в одних рослин квітки великі і поодинокі, а в інших – дрібні і зібрані в суцвіття, чому одні квітки мають запах, а інші – ні, чому одні квіти пахнуть вдень, а інші – ввечері, чи вночі?

На подібні запитання ми зможемо знайти відповідь на сьогоднішньому уроці.

Отримані знання допоможуть нам пізнати рослинний організм і закономірності його розмноження.

V.Повідомлення теми уроку.

Тема уроку: «Запилення. Запліднення квіткових рослин».

VІ. Вивчення нового матеріалу:

а) сприймання інформації:

Розповідь учителя (з використанням таблиці «Запилення. Запліднення покритонасінних рослин», гербарного матеріалу).

Інтерактивна технологія «Мозковий штурм» (Розповідь учителя з постановкою проблемних питань, використанням таблиці «Запилення. Запліднення покритонасінних рослин», гербарного матеріалу):

Яка основна функція квітки?

За допомогою яких частин квітки відбувається розмноження рослини? До якого розмноження належить розмноження статевими клітинами?

Яким чином можуть «зустрітися» статеві клітини, якщо чоловічі клітини знаходяться у пиляку, а жіноча – в маточці?

Необхідною умовою запліднення у квіткових рослин є запилення.

Що ж таке запилення?

Запилення - процес переносу пилку з тичинки на приймочку маточки.

Запилення квіткових рослин дуже різноманітне. Розрізняють два основних типи запилення: самозапилення і перехресне запилення.

При самозапиленні пилок потрапляє на приймочку маточки у межах однієї квітки (ячмінь, фіалка, арахіс). Самозапилення обмежує пристосування рослин до умов довкілля, не сприяє процвітанню виду, тому в природі у рослин-самозапилювачів хоча б мізерний процент квіток повинен зазнати перехресного запилення.

При перехресному запиленні відбувається перенесення пилку з тичинки однієї квітки на приймочку маточки іншої квітки тієї самої чи іншої рослини.

Для запилення квіток покритонасінні рослини всі можливі способи з арсеналу природи. Перехресне запилення здійснюється вітром, комахами, водою, птахами. Основними способами перехресного запилення є запилення за допомогою вітру (анемогамія) та комах (ентомогамія).

Цікаво, що у вітрозапильних рослин квітки невеликі, з невиразною оцвітиною або голі. Проте у них утворюється надзвичайно велика кількість пилку ( наприклад: на одній рослині кукурудзи утворюється в середньому 50 мільйонів зерен пилку, тільки одна сережка ліщини висипає біля 4 мільйонів зерен пилку). Пилок вітрозапильних рослин дуже дрібний, легкий і переноситься вітром на величезні відстані (наприклад: пилок цукрових буряків підноситься на висоту понад 2000м, на островах Нова земля та Фарери знаходять пилок вільхи, берези за 400км від місця зростання цих рослин). Багато вітрозапильних рослин цвіте до розпускання листків. Приклади вітрозапильних рослин: злаки, сережкоцвіті, осокові.

Найпоширенішим у природі «співробітництво» комах і рослин.

Які комахи-запилювачі вам відомі?

В першу чергу при слові «комахи» ми називаємо бджіл. Та, окрім бджіл, безліч інших комах виконує велику роботу по запиленню. Серед них двокрилі мухи, метелики, оси, мурашки.

Як ви вважаєте, чому у комахозапильних рослин переважно великі або зібрані у суцвіття яскраво забарвлені квітки?

Забарвлення і запах квіток є основними орієнтирами для комах.

Що пропонує рослина комахам?

Комахи живляться пилком та нектаром. Нектар («напій богів») – солодка рідина, що виробляється у спеціальних залозах – нектарниках. Найчастіше нектарники заховані в глибині квітки і, добираючись до них, комаха «забруднюється» пилком, який до того ж часто буває липким. Взявши краплину нектару, комаха поспішає до іншої квітки, несучи на собі пилок.

Квітка виділяє малу кількість нектару: для нагромадження 1 кг меду бджола мусить зібрати нектар з 2 тисяч квіток білої акації або з 5млн квіток червоної конюшини! Недарма бджолу називають трудівницею.

Літературна хвилинка відпочинку:

Учениця. Барвиста квітка мед приготувала,

На запах чарівний бджола завітала.

Ласунка солодкий бурштин позбирала,

Хотіла летіти, а квітка: - Стривай!

Візьми ще на лапки пилок і бувай!

Несе трудівниця пилок квіточкам…

Плоди дозрівають - на радість всім нам.

Вчитель.

Ми вже дізналися, що таке запилення і як воно відбувається.

А що ж відбувається з пилком після того, як він потрапляє на приймочку маточки?

Що таке запліднення?

Яким чином можуть «зустрітися» чоловічі і жіночі статеві клітини?

Пилок, потрапивши на приймочку, починає проростати, утворюючи пилкову трубку, і проникає через стовпчик і зав'язь у насінний зачаток – у зародковий мішок. В одній з клітин пилку утворюються дві чоловічі статеві клітини – спермії. Один спермій зливається з яйцеклітиною, утворюючи зиготу, з якої розвивається зародок; а інший – з центральною клітиною зародкового мішка, утворюючи поживну тканину для живлення ростучого зародка (вторинний ендосперм).

Це явище вперше відкрив відомий український вчений С.Г. Навашин у1898 році і назвав «подвійним заплідненням».

Чому вчений дав явищу таку назву?

Запліднення – процес злиття чоловічої і жіночої статевих клітин.

б) уточнення і розширення інформації:

Крім самозапилення і запилення вітром та комахами існують й інші способи запилення, про які ви дізнаєтеся з підручника. Зараз ми послухаємо цікаві повідомлення про пристосування рослин та їх запилювачів до запилення.

Повідомлення учнів («Зелений дивосвіт»):

Учень 1. Цікаво, що, окрім нектару і пилку, у деяких рослин виробляються і інші речовини, які поїдають комахи. У деяких представників орхідей у квітці утворюється товстий шар жовтої зернистої речовини, яка нагадує пилок. Поживою для комах також є солодкі волоски на тичинках, стовпчиках маточки і у орхідей нашої флори – зозулиних черевичок, дивини чорної.

Колібрі охоче поїдають пелюстки американського дерева фейхоа і запилюють його квітки.

Учень 2. Багато комах, які збирають пилок для харчування, мають для нього спеціальні пристосування. Медоносна бджола має так званий кошик для збирання пилку – маленьке заглиблення на ніжці. Комахи, що запилюють квітки з глибоко захованими нектарниками, мають довгі хоботки. Наприклад, довжина хоботків метеликів-бражників коливається від 10-80 до 300мм.

Учень 3. Досить часто між комахою-запилювачем та рослиною існує тісний взаємозв'язок. Наприклад, коли конюшину лучну завезли у Нову Зеландію, вона майже не давала насіння, бо, як виявилось, там зовсім не було джмелів. І їх завезли туди у 1855році. Відтоді ця конюшина поширилася по всій Новій Зеландії.

Учень 4. Рослини подбали про те, щоб уникнути потрапляння власного пилку на приймочку при запиленні комахами.

Найчастіше першими дозрівають тичинки, а маточки – пізніше. Дуже цікаво це відбувається у видів смілки, у яких квітки відкриваються на ніч. На початку цвітіння увечері з квітки висовується п'ять тичинок. Наступного ранку вони в'януть і відгортаються донизу, а квітка до вечора закривається. Увечері висовуються решта 5 тичинок, які вранці в'януть. А на третій вечір висовуються з квітки стовпчики такої ж довжини, як і тичинки. Подібне явище можна спостерігати у тюльпана, малини, суниць, мальв, айстрових.

в) відтворення та узагальнення інформації:

Фронтальна бесіда:

1. Яка основна функція квітки?

2. Що таке запилення?

3. Які існують способи запилення?

4. Що таке запліднення?

5. Яке явище дістало назву «подвійного» запліднення? Чому?

6. які ви знаєте рослини, що запилюються вітром, комахами?

7. Яке значення комах для долі врожаю плодів і насіння рослин?

VІІ. Домашнє завдання: § .

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.