і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Урок на тему: «Залози внутрішньої секреції. Гормони»

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Циганівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області

Методична розробка уроку біології в 8 класі на тему: «Залози внутрішньої секреції. Гормони»

Вчитель біології вищої категорії

ДЕНИСОВА ГАЛИНА ГРИГОРІВНА

ЦИГАНІВКА

2018

Мета:

Навчальна: ознайомити учнів з будовою, розміщенням та порушеннями роботи залоз внутрішньої секреції; виділити два основних типи порушень - гіпер- і гіпофункцію; на конкретних прикладах показати, як вони проявляються.

Розвивальна: розвивати критичне мислення та творчі здібності учнів; удосконалювати вміння працювати з додатковою літературою; розвивати інтерес до науки біології.

Виховна: виховувати бережливе ставлення до свого здоров’я та здоров’я оточуючих.

Матеріали та обладнання: підручники, зошити, шкільна дошка, інструктивні картки, комп’ютерна презентація, мультимедіа.

Тип уроку: комбінований

Форма проведення: урок – дослідження

Форми організації навчальної діяльності: індивідуальна, фронтальна, групова

Технології (форма організації уроку): урок продуктивного навчання, ІКТ.

Методи організації пізнавального процесу: репродуктивний, частково-пошуковий, творчий.

Підготовчий етап:

1. Підготовка вчителем разом з учнями презентації (Power Point) «Залози внутрішньої секреції. Гормони».

2. Підготовка матеріалу до обговорення.

Між предметні зв’язки: медицина(ендокринологія), психологія.

Базові поняття: гормони, тироксин, тимозін, адреналін, альдостерон, гіпофіз, соматотропний гормон, вазопресин, гіпофункція, гіперфункція.

Методи і прийоми: вправа «Закінчи речення», розповідь, повідомлення теми та мети уроку, «Термінологічне лото», розповідь-пояснення з елементами бесіди, демонстрація презентації, випереджальні завдання для учнів, оформлення опорного конспекту у вигляді таблиці, інтерактивна вправа «Розпізнай за описом», обговорення питань, фронтальна бесіда.

«Світ навколо мене наповнений таємницями. І я їх буду відкривати все життя, тому що це – найцікавіша і найзахоплююча справа у світі»

Віталій Біанкі

СЛАЙД 1

Хід уроку

 1. Психологічна розминка.

Усі ми дуже різні і водночас надзвичайно схожі. Давайте це перевіримо.

Хто полюбляє ласувати морозивом-підніміть праву руку, у кого вдома є домашні тварини-ліву. Хто любить свою родину – плесніть у долоні, у кого є друзі-посміхніться.

Ось бачите, ми тепер більше розуміємо один одного. Як людина не може існувати без своїх органів, так і вчитель-без своїх учнів, тому я розраховую на вашу активну роботу. Сподіваюсь, що дух партнерства допоможе нам у цьому.

Зібратися разом - це початок,

Триматися разом –це прогрес,

Працювати разом – це успіх

(Генрі Форд)

ІІ Актуалізація опорних знань

Дидактична гра «Бліц-турнір»

1.Ендокринна регуляція фізіологічних процесів в організмі людини відбувається за участю... (гуморальних чинників).

2.Вони переносяться ... (кров’ю, лімфою та тканинною рідиною).

3.Ендокринну регуляцію забезпечують ... (залози внутрішньої секреції).

4.Залози внутрішньої секреції виділяють ... (гормони).

5.Порушення діяльності залоз внутрішньої секреції спричинюють захворювання, які називають ... (ендокринними).

6.Посилення діяльності залози — це ... (гіперфункція).

7.Послаблення діяльності залози — це ... (гіпофункція).

8.Різнонаправлені зміни функції ендокринних залоз — це ... (дисфункція).

9.Гуморальна регуляція – це ….(це координація процесів життєдіяльності за допомогою гормонів).

10.Гормони – це …(біологічно активні речовини, що виробляються залозами внутрішньої секреції).

11.Залози змішаної секреції:…(статеві залози, підшлункова залоза).

12.Залози зовнішньої секреції:…( потові залози, сальні залози, молочні залози)

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності (розповідь, повідомлення теми та мети уроку)

Учитель:   Людина може жити з однією легенею, з однією ниркою, без шлунка,  але вона помре, якщо видалити маленькі прищитоподібні залози, або наднирники.  Усього залоз внутрішньої секреції близько десяти. Це найменші органи.  Їх часто називають маленькі залози великого значення. Будь яке порушення їх роботи призводить до хвороби, а нерідко і до смерті. І розглядаючи сьогоднішні питання, ми зробимо ще один крок до здорового життя.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Учитель: СЛАЙД 2 Сьогодні тема нашого уроку: «Залози внутрішньої секреції. Гормони. СЛАЙД 3

Метою уроку є: ознайомлення учнів з будовою, розміщенням та порушеннями роботи залоз внутрішньої секреції; виділити два основних типи порушень - гіпер- і гіпофункцію; на конкретних прикладах показати, як вони проявляються. Поглиблення знань про регуляторну функцію ендокринних залоз у підтриманні гомеостазу організму

Дослідження здійснимо за наступним планом : СЛАЙД 4

 1. Місце розміщення залоз, їх особливості.

 2. Гормони, які виділяють залози.

 3. Біологічні роль гормонів.

 4. Захворювання, які виникають у разі порушення роботи залоз.

Назва залози

Розміщення

Особливості будови

Гормони

Гіпофункція

Гіперфункція

 1. Індивідуальна робота з інструктивними картками у вигляді таблиці в процесі вивчення навчального матеріалу

 1. Розповідь-пояснення учнів з елементами бесіди, демонстрація презентації, (випереджувальне завдання)

Учень №1 Гіпофіз СЛАЙД 5

Гіпофіз – невелике утворення овальної форми, розташоване біля основи головного мозку, в заглибині турецького сідла основної кістки черепа. У новонароджених маса гіпофіза – 0,1-0,15 г, до 10 років вона досягає 0,3 г. Значно збільшується маса гіпофіза в період статевого дозрівання (до 0,7 г).

Розрізняють передню, задню і середню, або проміжну, частки гіпофіза. За будовою, походженням і функції гіпофіз поділяють на два відділи:
пердній - залозистий (аденогіпофіз) і задній-мозковий (нейрогіпофіз).

Передня частина продукує: а) соматотропін (гормон росту).
Один з виділених нею гормонів - гормон росту - соматотропін. Про це стало відомо на початку XIX ст., Коли за допомогою екстракту гіпофіза вдалося виростити гігантських щурів. Випадки карликовості і гігантизму, хворобливого ожиріння пов'язані з порушенням вироблення - соматотропіну. Гіпофункція - карликовість, гіперфункція - гігантизм. СЛАЙД 6-7

В дорослому віці захворювання акромегалія.

Учень №2 Акромегалія. СЛАЙД 8
Акромегалія, вона ж в ужитку гігантизм - серйозне нейроендокринне захворювання. Його викликає підвищена секреція гормону соматотропіну, так званого гормону росту. Гігантизмом прийнято називати акромегалію у пацієнтів дитячого та підліткового віку. Підвищене вироблення соматотропіну у них п
ризводить до надмірного лінійного зростання. У пацієнтів дорослого віку для акромегалії характерно розростання м'яких тканин і окістя, а також надмірний набір ваги.

У 99% випадків акромегалія розвивається в результаті аденоми гіпофіза. При акромегалії відбувається патологічне збільшення всіх внутрішніх органів людини: серця, легень, селезінки, печінки, кишечника та підшлункової залози. У хворого з симптомами акромегалії існує підвищена ймовірність утворення добро- і злоякісних пухлин.

Акромегалія зустрічається в середньому у 50 на 1 млн. Чоловік. Стать пацієнта ролі не грає. Найбільш часто аденома гіпофіза і акромегалія, як її наслідок, діагностуються у людей 40-60 років.

Учень №3 Епіфіз. СЛАЙД 9-10

Це невеличка непарна залоза вагою 0,2 г. У ньому виробляється гормон мелатонін, який зумовлює пігментацію шкіри. Функція епіфіза до кінця не з'ясована. В останні роки виявлено, що епіфіз допомагає людині пристосовуватися до зміни дня і ночі (біологічний годинник), до інших природних ритмів. Вважають також, що епіфіз гальмує швидкий ріст скелета, розвиток статевих залоз.

Учень №4 Щитоподібна залоза СЛАЙД 11

Вперше щитоподібну залозу thyreoidea від грец. thyreos - щит, dea – образ описав римський лікар Гален в класичному трактаті «Про частини людського тіла». Насправді щитоподібна залоза мало схожа на щит. Назву свою вона отримала завдяки зовнішній схожості з розташованим по сусідству щитоподібним хрящем гортані. Вона нагадує метелика з розгорнутими крилами, з'єднаних між собою вузьким перешийком.У людини щитоподібна залоза — найбільша з ендокринних залоз; її маса у дорослого 30 — 60 г. Спереду залоза вкрита шкірою, м'язами, розташованими нижче під'язикової кістки. Кожна бічна частка щитоподібної залози прилягає до сонної артерії, гортанної частини глотки та шийної частини стравоходу.
Функція. Щитоподібна залоза відіграє в організмі дуже важливу роль. ЇЇ йодовмісні гормони (тироксин і трийодтиронін), надходячи в кров, регулюють обмін речовин, ріст і розвиток тканин, а також перебувають у взаємозв'язку з функціями інших залоз внутрішньої секреції (особливо гіпофіза і статевих залоз), нервовою системою тощо.

Гіпофункція щитоподібної залози спричинює слизовий набряк і деякі ознаки недоумства, а гіперфункція призводить до дифузного токсичного зоба (базедової хвороби).

Учень №5 (Базедова хвороба). СЛАЙД 12

(Кретинізм) СЛАЙД 12

Найстрашніший наслідок, викликаний порушенням функції щитоподібної залози, спровокований нестачею йоду - це народження дітей із затримкою психічного і фізичного розвитку, інакше зване кретинізмом. Причому раніше слово кретин не вважалося лайливим, до нього ставилися так само як до слова «астматик».

Колективне обговорення питання: Гормони щитоподібної залози впливають на стан головного мозку. Які існують прості докази цього?

 Відповідь: При порушенні діяльності щитовидної залози у хворих спостерігається підвищена збудливість, емоційність, роздратованість, або ж навпаки – апатія, знижена збудливість.

Учитель: СЛАЙД 13

А зараз вам пропонується виконати невелике практичне завдання. Звернемо увагу на репродукції - впізнаєте ви їх? (Представлені портрети «Джоконда» і «Сусанна Фоурмент»)
Сотні років не перестає захоплювати людей портрет цієї молодої жінки «Джоконда», своєю загадковою посмішкою написаною Леонардо да Вінчі видатним художником епохи Відродження.
У Леонардо дуже мало завершених картин. Мона Ліза або Джоконда - щасливий виняток. Емігрувавши до Франції, Леонардо взяв з собою цей портрет і не розлучався з ним до кінця свого життя. Після смерті Леонардо портрет перейшов до короля Франції Франсіска I і був поміщений в Луврі, де і зберігається до цих пір. Настільки ж знаменита і репродукція Пауля Рубенса «Портрет Сусанни Фоурмент.

Колективний діалог
- Як ви думаєте, чому ці знамениті портрети з’явилися на нашому уроці?
-Визначення захворювання.

Відповідь: Якщо порівняти полотна відомих живописців то можна помітити явні ознаки збільшення щитовидної залози.
Учень №6 Прищитовидні залози СЛАЙД 14 -15

На задній поверхні бокових частин щитоподібної залози розташовані дві пари прищитоподібних залоз. Іноді вони містяться в товщі тканини щитоподібної залози.

Гормон прищитоподібних залоз — паратгормон — регулює обмін і кількість кальцію та фосфору в організмі. Дія па-ратгормону подібна до дії кальциферолів (вітамінів групи D).

Нормальна кількість кальцію в крові дорослої людини становить 2,25—2,75 ммоль/л (9—11 мг%). При недостатньому функціонуванні прищитоподібних залоз (гіпопаратиреозі) внаслідок зниження рівня кальцію в крові розвиваються напади корчів (тетанія).

Гіперфункція прищитоподібних залоз спостерігається рідко, наприклад при пухлинах залоз, і супроводжується збільшенням кількості кальцію в крові і зменшенням неорганічного фосфату в кістках. Розвалюється кісткова тканина, розвивається м'язова слабість, біль у спині, руках, ногах.

Учень №7 Вилочкова залоза СЛАЙД 16

Загруднинна залоза (thymus) розташована за ручкою груднини в передньому середостінні. Вона складається з двох часток, верхні ділянки яких дещо розходяться і нагадують ніби вила (вилочкова залоза). Фізіологічна роль залози вивчена недостатньо. Вважають, що загруднинна залоза є своєрідним стартером, який вмикає багато систем, що забезпечують життя організму. Період найбільшої активності її — перші дні та місяці життя людини. Після статевого дозрівання організму починається зворотний розвиток залози — вона атрофується і її функціональна речовина заміщується жировою клітковиною. У дорослої людини серед маси жирової клітковини зберігаються клітини залозистої тканини. При цьому форма її видовжується.

Людина з загруднинною залозою, що нормально функціонує, має надійний імунітет (несприйнятливість) до багатьох захворювань. Дослідженнями останніх років виявлено, що загруднинна залоза контролює розвиток і розподіл Т-лімфо-цитів, які відповідають за клітинний імунітет. Крім того, припускають, що в дитячому віці вона гальмує розвиток статевих органів.

Гормон – тимозин.

Учень №8 Надниркові залози СЛАЙД 17-18

Надниркова залоза– парна ендокринна залоза, яка лежить на верхньому кінці правої та лівої нирок  на рівні ХІ–ХІІ грудних хребців.

Надниркова залоза складається з:

кіркової речовини ;

мозкової речовини .

У кірковій речовині виробляються:

- в клубочковій зоні мінералокортикоїди;

- в пучковій зоні глюкокортикоїди;

- в сітчастій зоні андрогени.

Мозкова речовина надниркових залоз виробляє:

адреналін;

норадреналін.

Учитель:

Історична довідка

Юлій Цезар нічого не знав про гормони, але як досвідчений полководець, в кращих військових частинах залишав тільки тих солдатів, які побачивши ворога червоніли, а не блідли. І робив правильно.

СЛАЙД 19
- Отримавши знання про надниркові залози, спробуйте пояснити цей факт з наукової точки зору.
У природі кішка, побачивши свого найлютішого ворога - собаку: шипить, вигинає спину дугою, шерсть її стає дибки. У цей момент в її кров поступає гормон - адреналін - це гормон тривоги, страху.
Собака, зустрівшись з кішкою - гарчить, гавкає, женеться за нею. В її кров в цей момент теж виділяється гормон, але не гормон тривоги, гормон агресії - норадреналін.
Обидва ці гормону виробляються розташованими на верхніх кінцях нирок парними залозами – наднирковими.
У кожної людини своя реакція на небезпеку: хтось виділяє більше гормону тривоги - адреналіну, а хтось, в цій же ситуації, гормону агресії - норадреналіну. Якщо перед сутичкою на рингу, бійкою або боєм противники затівають словесну перепалку вони несвідомо прагнуть таким чином посилити у себе виділення агресивного гормону норадреналіну і придушити, тим самим, почуття страху.
Біологи з'ясували, що потенційного ватажка в зграї звірів можна визначити за кількістю адреналіну і норадреналіну, що виробляються в крові при навантаженнях і небезпеці.
У людини переважання вироблення гормонів можна визначити за зовнішнім виглядом:
Норадреналін - розширює кровоносні судини - людина червоніє.
Адреналін - звужує кровоносні судини - людина блідне.

Колективний діалог
- Повернемося до історичної довідки про Юлія Цезаря чому вибір солдат за його «методикою» був вірним ?
- Наднирники також виробляють гормони, що формують зовнішній вигляд чоловічої зовнішності.
- Якщо у чоловіків цих гормонів буде вироблятися мало, то ...
(вислуховуються відповіді хлопців і коментуються вчителем).
- Якщо у жінок цих гормонів буде вироблятися багато, то ... (вислуховуються відповіді хлопців і коментуються вчителем).

Учень №8 Статеві гормони надниркових залоз СЛАЙД 20 впливають на розвиток статевих органів у дитячому віці, тобто на стадії, коли функція статевих залоз ще слабо виявлена. Вони сприяють розвитку вторинних статевих ознак (волосся на обличчі, тілі, тип оволосіння, розвиток і форма молочних залоз тощо).

Учитель Вправа «Це цікаво!» СЛАЙД 21

Учень №8 (Адісонова хвороба)СЛАЙД 22

Гіпофункція кіркової речовини надниркових залоз веде до розвитку бронзової (адісонової) хвороби, яка проявляється бронзовим забарвленням шкіри на шиї, обличчі та верхніх кінцівках, підвищеною стомлюваністю, зниженням опірності організму інфекційним захворюванням.

Учень №9 Підшлункова залоза. СЛАЙД 23-24

Підшлункова залоза має вигляд видовженої пірамідки завдовжки 20 см і розташована за шлунком (якщо людина стоїть) або під шлунком (якщо лежить на спині). "Характер" у цього органа панський. Не любить, коли її навантажують зайвою роботою (тому будь-яке переїдання, навіть вживання надмірної кількості дієтичних продуктів, їй не до вподоби). Вона виробляє травний сік, який виділяється у дванадцятипалу кишку (зовнішня секреція), і гормони, що надходять безпосередньо у кров (внутрішня секреція . Гормони підшлункової залози - інсулін і глюкагон – регулюють обмін вуглеводів. Інсулін сприяє перетворенню глюкози на глікоген який відкладається про запас у печінці. За потреби глюкагон розщеплює його до глюкози. Недостатнє виділення інсуліну призводить до підвищення рівня глюкози в крові й тканинах. Це спричинює захворювання – цукровий діабет. Первинними ознаками цукрового діабету є: сухість слизових оболонок (ротової, носової порожнин та очей), постійне бажання їсти або, навпаки, його відсутність, надмірне вживання води та ін. Існують медичні препарати, які знижують вміст глюкози (цукру) в крові. Проте значна кількість хворих на цукровий діабет потребує регулярного введення інсуліну. Такі хворі є інсулінозалежними.

V.Узагальнення й систематизація  знань

1 Інтерактивна вправа «Розпізнай за описом», обговорення питань.

 •  Ці органи невеликі за розмірами, розміщені в різних частинах організму. Свої секрети вони виділяють у кров, які в незначній кількості мають великий вплив на життєдіяльність організму.(Ендокринні залози.)

 • Ця залоза за розмірами й формами нагадує горошину. Вона розміщена в так званому турецькому сідлі черепа. Має зв'язок з гіпоталамусом, що забезпечує нейрогуморальну регуляцію організму, є «керівною» залозою ендокринної системи. Виділяє до 25 гормонів.(Гіпофіз.)

 •  Найбільша ендокринна залоза організму.До складу її гормонів входить йод. У разі нестачі його в їжі та воді відбувається її розростання, що називають ендемічним зобом. Гормони цією залози впливають на ріст і розвиток тканин, регулюють збудливість нервової системи. За гіпофункції в дитинстві розвивається кретинізм.(Щитоподібна залоза.

 •  Ці залози є парними, мають два шари -- кірковий і мозковий, які виділяють різні гормони. У разі гіперфункції кіркового шару спостерігається раннє статеве дозрівання, а в дорослому віці в жінок можуть вирости вуса й борода. Мозковий шар виділяє гормони, які забезпечують виживання організму в стресових ситуаціях.(Наднирники.)

 • У 26 років хлопець потрапив у автокатастрофу й отримав сильний струс мозку. Через місяць після лікарні почалися головні болі, які продовжувалися цілий рік. За цей час у нього збільшилися в розмірі вуха, ніс, кисті рук і ступні ніг.(Акромегалія.)

 • В оповіданні «Живі мощі» І.Тургенєв так описав одну із хвороб: «Я наблизився і остовпів від подиву. Переді мною лежала жива людська істота, але що це було таке!? Голова зовсім висохла, одноколірна, бронзова -- неначе стародавня ікона; ніс вузький, як лезо ножа; губ майже не видно -- тільки зуби біліють і очі, а ще з-під хустки вибиваються на чоло рідкі пасма жовтого волосся». Яку хворобу описав письменник?(Аддісонову.)

2. Гра «мікрофон»:

-Чому гіпофіз називають диригентом ендокринної системи?

-Чому потрібно вживати йодовану сіль?

-Чому адреналін і норадреналін називають гормонами стресових ситуацій?

VІ. Підсумок уроку (фронтальна бесіда)

Поясніть вислів відомого російського лікаря С.Боткіна: «Горе, гнів, страх спричиняють виникнення тяжких хвороб ендокринної системи».

VII. Домашнє завдання.
1. Вивчити параграф

2. Підготувати повідомлення «Як впливає кількість йоду на фізіологічні процеси в організмі?»

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Розробка уроку за освітніми новітніми технологіями з використанням ІКТ
 • Додано
  26.02.2018
 • Розділ
  Біологія
 • Клас
  8 Клас
 • Тип
  Конспект
 • Переглядів
  861
 • Коментарів
  0
 • Завантажень
  3
 • Номер матеріала
  NO921766
 • Вподобань
  0
Курс:«Формування навчальної мотивації в учнів. Теорія і практика»
Черниш Олена Степанівна
72 години
2700 грн
790 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь