+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о
Предмети »
Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

УРОК НА ТЕМУ : ВЖИВАННЯ ЗАЙМЕННИКІВ З ПРИЙМЕННИКАМИ

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

ВЖИВАННЯ ЗАЙМЕННИКІВ З ПРИЙМЕННИКАМИ

Мета: вчити учнів дотримувати правил уживання займенників з прийменниками; розвивати логічне мислення; підвищувати культуру мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Робота над прислів’ями

Прочитайте, поясніть зміст. Визначте рід, число, відмінок займенників.

1) Шапка велика, та під нею порожньо. 2) Про людину ти можеш судити тоді, коли був з нею в дорозі чи жив під однією покрівлею. 3) Щоб віл допомагав тобі, доглядай за ним. 4) Ми з тобою, як риба з водою.

2. Каліграфічна хвилинка

Дд До оч ча єн ня ння до побачення

Зробіть звуко-буквений аналіз слова. Доберіть антоніми.

3. Словникова робота

Гра «Склад загубився»

ме...нік телег...ма тем...ра...ра фа...ра

4. Робота над загадкою

  • Ти без друзів не існуєш,

Поважаєш та цінуєш,

І як треба заміняєш,

І в біді не залишаєш,

Не прикметник, не іменник,

Звуть тебе усі... (займенник).

Які займенники є в тексті загадки?

Що ви про них можете розповісти?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як пишуться займенники з прийменниками.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Спостереження за мовним матеріалом

Робота в парах

Визначте особу і число займенників.

Йому

мені

з нами

тебе

тобі

у вас

нам

його

з тобою

вам

нас

з ними

Які частини мови використані в цих записах?

Висновок. Займенники з прийменниками пишуться окремо: зі мною, на мені, з нами, у нас, серед нас. Після прийменників у займенниках 3-ї особи пишеться буква н: після нього, біля неї, на них. В орудному відмінку займенники 3-ї особи пишуться з буквою н і без прийменників: ним, нею, ними.

2. Робота за підручником (с. 128–129)

Вправи 251–254

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота в парах

Розкрийте дужки. Визначте особу і відмінок займенників.

Я не можу приїхати (до) вас, тому що непокоюся за своє життя, мене всі хочуть з’їсти. Я вухатий ваш дружок, (у) мене сірий кожушок.

2. Робота в групах

У якій формі вжито займенник?

1-ша група

2-га група

Дай мені (1-ша ос. Д. в.)

Несуть нам (1-ша ос. Д. в.)

Дякую тобі (2-га ос. Д. в.)

Летить над нами (1-ша ос. О. в.)

Дружу з ним (3-тя ос. О. в.)

Привіт від мене (1-ша ос. Р. в.)

Весело з тобою (2-га ос. О. в)

Дарую їй (3-тя ос. Д. в.)

3-тя група

Вітаю вас (2-га ос. З. в)

Живе в ньому (3-тя ос. М. в.)

Приніс вам (2-га ос. Д. в.)

Цвіте на ній (3-тя ос. М. в.)

3. Словниковий диктант

Визначте особу і число займенників.

Він, ти, нас, мене, ми, з ним, до неї, вони.

4. Самостійна робота

1) Спишіть текст, замінивши займенники 1-ї особи однини на займенники 3-ї особи однини. Поясніть роль займенників у реченні.

Я навчаюся в четвертому класі. У мене хороші оцінки з усіх предметів. Мені найбільше подобаються уроки математики та природознавства.

Висновок. Займенник може виступати головним і другорядним членом речення.

2) Прочитайте, поясніть зміст. Спишіть, розкриваючи дужки. Поясніть правопис прийменників із займенниками. Визначте число і відмінок займенників.

Що (без) нас було — чули, що (при) нас буде — побачимо. Не будь зарозумілим — і друзі (від) тебе не відвернуться. Рідне місце за семи землями (до) себе кличе. Всяк по собі й (про) інших судить. Цвіркун вогник бачить та (до) нього скаче.

5. Запитання-жарти

  • Хто швидше назве займенники з двома буквами е? (Мене, тебе)

  • Хто швидше здогадається, у яких займенниках є буквосполучення ьо, йо? (У нього, у ньому, його, йому)

  • Яке жіноче ім’я складається з тридцяти займенників? (Зо-я)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Що нового дізналися на уроці?

Яке завдання найбільше сподобалося?

Як пишуться займенники з прийменниками?

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 255 (с. 129).

Опис документу:
Мета: вчити учнів дотримувати правил уживання займенників з прийменниками; розвивати логічне мислення; підвищувати культуру мовлення; збагачувати словнико¬вий запас учнів; виховувати любов до рідної мови. Джерела: 1. Володарська М. О., Мазурок Г. П., Пілаєва О. М. Українська мова. 4 клас. IІ семестр

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Мовленнєва майстерність педагога Нової української школи. Вербальний і невербальний імідж»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
590 грн
590 грн