Урок на тему " Водорості ( зелені, бурі, червоні)"

Опис документу:
Мета уроку: продовжити формувати знання учнів про водорості; ознайомити з пристосувальними рисами будови та життєдіяльності на прикладі багатоклітинних зелених водоростей, бурих та червоних водоростей; розкрити їх роль у природі та значення у житті людини. Виховувати екологічно грамотних людей, справжніх господарів природи.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок

Тема: Водорості (зелені, бурі, червоні). Лабораторне дослідження: будова зелених нитчастих водоростей.


Мета.

Освітня. Продовжити формувати знання учнів про водорості; ознайомити з пристосувальними рисами будови та життєдіяльності водоростей на прикладі багатоклітинних зелених водоростей, бурих та червоних водоростей; розкрити їх роль у природі та значення у житті людини.
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати біологічні об’єкти та робити відповідні висновки; уміння логічно мислити та проявляти спостережливість.
Виховна. Виховувати екологічно грамотних людей, справжніх господарів природи.

Формувати ( розвивати) групи компетентностей: уміння вчитися, інформаційну, здоров'язбережувальну, соціально –трудову.

Очікувані результати навчально – пізнавальної діяльності учнів:

після цього уроку учні зможуть

  • - розпізнавати водорості різних груп;

  • - називати середовища існування водоростей;

  • - описувати будову тіла водоростей;

  • - порівнювати за вказаними ознаками водорості різних груп;

  • - оцінювати значення водоростей у природі та у житті людини;

  • - висловлювати судження щодо нераціонального використання людиною водоростей.
    Тип уроку. Засвоєння нових знань

Місце уроку в навчальній темі: поточний
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно- рецептивний:

а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрації.

в) практичний: лабораторне дослідження.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.
2. Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
4. Візуальний: складання схем, заповнення таблиці
Міжпредметні зв ́язки: історія, географія.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, гербарні зразки, роздавальні картки.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Привітання учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.

Створення сприятливої атмосфери:
- З яким настроєм ви прийшли на урок? ( учні малюють в зошитах обличчя з емоціми, що відповідають їхньому настрою)

Повідомлення теми уроку, формулювання разом з учнями мети і завдань уроку. Учні самостійно формулюють очікувані результати навчально – пізнавальної діяльності

ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів

Cьогодні ми продовжимо мандрівку по царству Рослин і заглянемо в країну Водорості.

Щоб вирушити в дорогу, збираємо валізи, в які покладемо знання про одноклітинні зелені водорості.

Запитання до учнів:

1. Пригадайте, які групи водоростей ми вивчали в цьому навчальному році? ( евгленові, діатомові, одноклітинні зелені водорості)

2. За якими ознаками відрізняються водорості? ( За забарвленням, за будовою клітин, способами розмноження, рухливістю )

Графічний диктант, де правильні відповіді позначаються знаком «+», а неправильні - знаком «. Взаємоперевірка виконаного завдання.

  1. Представниками одноклітинних Зелених водоростей є хламідомонада, хлорела, вольвокс.

  2. В клітинах зелених водоростей переважає хлорофіл

  3. Хламідомонада – велетенська морська рослина

  4. Скоротливі вакуолі регулюють тиск усередині клітини

  5. Червоне вічко допомагає хлорелі визначити освітленість

  6. В ядрі зберігається спадкова інформація

  7. Хламідомонада розмножується лише статевим способом

  8. Хлорела розмножується статевим і нестатевим способом

  9. Нестатеве розмноження хламідомонади проходить при несприятливих умовах

  10. Статево хламідомонада розмножується при сприятливих умовах

  11. Хлоропласти діатомових водоростей мають коричневе забарвлення.

  12. Найпоширенішою діатомовою водорістю у прісних водоймах є навікула.

(I I_I_I_ _ _ _I І) – відповіді для перевірки

Запитання вчителя до учнів:

  • Чи готові ви вирушити в дорогу?? ( відповіді учнів)

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Зелені водорості існували в річках, озерах і морях задовго до того, як на Землі з’явилися справжні рослини. Серед них можна зустріти багато цікавих рослин. Є водорості, клітини яких з’єднуються в довгі нитки.

За легендою, першим дослідником підводного світу був знаменитий полководець стародавніх часів Олександр Македонський. На прохання свого вчителя Аристотеля він нібито опускався на дно в особливому прозорому дзвоні, щоб спостерігати життя риб. Та сама легенда запевняє, що Олександру Македонському пощастило побачити потвору, яка цілих три дні пливла повз нього й ніяк не могла проплисти — такою вона була великою!

Чимало людей спускалось під воду й після Олександра Македонського. Та розгорнутий наступ на океанічні глибини почався з часу створення батискафа і тоді через « …скло ілюмінатора можна було побачити зеленувато – прозору « покрівлю», що розмірено погойдувалася … Це були кущі зелених водоростей».

Існує навіть повір’я, що у воді плавають зелені коси русалок.

Проблемне питання:
- Що називають “косами русалок” і чому?

ІV. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.

План пояснення нового матеріалу

1. Загальна характеристика водоростей. (Розповідь учителя, бесіда, робота з текстом підручника, складання опорної схеми.)

2. Багатоклітинні зелені водорості. (Розповідь учителя, пошукова робота, лабораторне дослідження.)

3. Бурі та червоні водорості (Розповідь учителя, пошукова робота, прийом

« Навчаючи – учусь», заповнення таблиці)

4. Значення водоростей у природі та житті людини (Розповідь учителя, пошукова робота, повідомлення учнів)

Зупинка 1. Загальна характеристика водоростей

Розповідь з елементами бесіди

За будовою тіла рослини поділяють на дві великі групи – водорості та вищі рослини.

  • Яка відмінність між ними? (відповіді учнів)

Розгляд гербарних зразків квіткових рослин та водоростей.

Очікувані відповіді учнів:

Тіло квіткових рослин почленоване на органи.

  • Чи можна визначити органи у водоростей? ( відповіді учнів)

Розповідь учителя

Тіло, яке складається з багатьох клітин, але не має тканин, органів називається слань, або талом. Ці рослини належать до нижчих рослин.

Вони вбирають поживні речовини всією поверхнею тіла.

Розмір тіла ( слані) водоростей — від тисячних часточок міліметра до кількох десятків метрів, має форму ниток або плоских листоподібних утворень.

Наука, що вивчає водорості – альгологія.

Кількість видів водоростей перевищує 40 тис. Проте класифікація їх не завершена, оскільки не всі форми достатньо вивчені.

Робота з текстом підручника §41 с.152 « Які ознаки притаманні водоростям?»

Завдання: прочитати текст і визначити, які ознаки притаманні водоростям?

Очікувані відповіді учнів: наявність у їхніх клітинах хлоропластів з пігметнтом хлорофілом; водорості здатні до фотосинтезу; мають також інші пігменти, які надають водоростям червоного, бурого, жовто-зеленого кольору, маскуючи основний зелений. Наявність пігментів у клітинах водоростей забезпечує автотрофний тип живлення. 

За проявом пігментів талому водорості поділяються на групи: Зелені, Бурі, Діатомові, Червоні водорості.(Показую гербарій представників різних відділів водоростей).

Розглянемо детальніше ті групи, в яких представлені багатоклітинні водорості.

Складання опорної схеми

Запитання:

  • У яких водоймах мешкають водорості?

Очікувані відповіді учнів:водорості трапляються як у прісних, так і в солоних водоймах. Одні з них плавають на воверхні води, інші мешкають у її товщі, або прикріплені до дна. Є види водростей, якими обростають різноманітні предмети, розташовані у воді: підводні частини скель, дена кораблів.

  • За якої умови можуть жити водорості у товщі води? ( можуть жити в тих шарах, куди надходить світло)

Зупинка 2. Багатоклітинні зелені водорості

Запитання:

  • Що вам говорить ця назва водоростей? ( відповіді учнів)

Зелені водорості є найчисельнішою та найрізноманітнішою групою водоростей.

Давайте в незнайомій нам країні дослідимо зелені нитчасті водорості спірогіру та улотрикс.

Проблемне питання:

  • Які пристосування є у водоростей, що допомагають їм переносити несприятливі умови?

Самостійна робота учнів з підручником с. 152 (пошукова робота)

Учні об'єднуються у дві групи

Завдання для учнів першої групи

Прочитати текст « Спірогіра» ( сторінка 152 – 153 підручника), розглянути малюнок 165.

Дати відповіді на запитання:

- Де поширена ця водорість?

- Які особливості будови спірогіри?

- Як розмножується спірогіра?

Завдання для учнів другої групи

Прочитати текст « Улотрикс» ( сторінка152 підручника) , розглянути малюнок 165

Дати відповіді на запитання:

- Де поширена ця водорість?

- Які особливості будови улотрикса?

- Як розмножується улотрикс?

Лабораторне дослідження

Тема. Будова зелених нитчастих водоростей.

Мета: ознайомити учнів з будовою зелених нитчастих водоростей.

Інструктаж з безпеки життєдіяльності та правил користування лабораторним обладнанням та роздавальним матеріалом.

(проводиться лабораторне дослідження згідно інструктивної картки у друкованому робочому зошиті)

Після опрацювання матеріалу кожна група звітує про виконану роботу.

Ми з вами побачили різноманітний світ багатоклітинних зелених водоростей.

Відповіді учнів на проблемне питання:

  1. Що називають “косами русалок”? чому? (відповіді учнів)

Фізкультхвилинка

Ви втомились?

Саме час — дружно відпочити

І знайому фізхвилинку

В гості запросити.

Дружно встаньте, потягніться,

до сонечка посміхніться,

землі рідній поклоніться,

вправо, вліво поверніться.

Раз присіли, два присіли,

І за парту тихо сіли.

Зупинка 3. Бурі та червоні водорості

Наша подоріж по країні Водорості триває. І помандруємо ми морями Північної півкулі, вода яких має підвищену солоність, а отже тут найчастіше зустрічаються різноманітні водорості.

Давайте познайомимося з цікавими представниками водоростей.

Учні об'єднуються у дві групи

Кожна група отримує маршрутний лист, який необхідно заповнити

Маршрутний лист

Ознаки

Бурі водорості

Червоні водорості

Кількість видів

Забарвлення

Середовище існування

Спосіб розмноження

Біологічні особливості

Представники

Значення водоростей в природі й житті людини

Самостійна робота учнів з підручником та додатковою інформацією (пошукова робота)

Завдання для учнів першої групи

Прочитати текст « Бурі водорості»

( сторінка 154 підручника) та додаткову інформацію на картках.

Після опрацювання матеріалу підручника та додаткової інформації, учні розповідають про особливості, які властиві бурим водоростям.

Запитання для учнів першої групи:

Які пристосувальні риси будови характерні для бурих водоростей ?

( бурі водорості, які заселяють прибережні ділянки морів, мають такі пристосування: здатність прикріплюватися до субстрату; наявність захисного шару слизу, повітряних міхурів; розгалужений талом.)

Запитання для учнів другої групи:

-Чому називають цей відділ Бурими водоростями?

-Яких представників ви запам’ятали?

-Де живуть ці водорості?

(Обговорення відповідей та заповнення маршрутного листа.)

Завдання для учнів другої групи

Прочитати текст « Червоні водорості»

( сторінка 154-155 підручника) та додаткову інформацію на картках.

Після опрацювання матеріалу підручника та додаткової інформації, учні розповідають про особливості, які властиві червоним водоростям.

Запитання для учнів другої групи:

Які пристосувальні риси будови характерні для червоних водоростей?

( найбільш поширені ці водорості в теплих морських водах, хоча багато видів мешкає і в холодних районах земної кулі. Червоні пігменти дозволяють водоростям вловлювати слабке світло на глибинах 200-250 м. Слань більшості багрянок має вигляд красивих кущиків або пластинок,мають ризоїди або підошву, за допомогою яких прикріплюється до каменів або інших водоростей)

Запитання для учнів першої групи:

- Чому називають цей відділ Червоні водорості?

- Які червоні водорості трапляються в Чорному морі?

- Чому червоні водорості можуть жити на найбільшій глибині?

(Обговорення відповідей та заповнення маршрутного листа.)

Зупинка 4. Значення водоростей у природі та житті людини

Деякі люди стверджують, що водорості не відіграють важливої ролі в природі і житті людини і життя на планеті могло б існувати без них.

Чи це справді це так?

Давайте дізнаємося про значення водоростей у природі та житті людини у самих жителів країни Водорості.

Відповіді жителів країни водорості(самостійна робота в парах з роздатковим маеріалом)

  1. Водорості — це основний продукт харчування для водяних тварин. Вони є найбільшим джерелом кисню у воді та повітря над водою. Ґрунтові водорості постачають у товщу ґрунту кисень, а їхні відмерлі рештки утворюють органічну речовину ґрунту, що підвищує його родючість, беруть участь у ґрунтоутворенні.

  1. У водоростях високий вміст різних вітамінів (А, С, Е, В), мінеральних солей, сполук Йоду та Брому, тому постійне вживання їх у їжу запобігає різним порушенням обміну речовин. З давніх-давен ліки із водоростей широко використовувалися для лікування ран, опіків. Особливо велике значення має ламінарія (морська капуста), яка використовується для лікування і профілактики атеросклерозу, тромбофлебіту, зоба. Кораліна, церамій (червоні водорості) — глистогінний засіб, особливо для боротьби з аскаридами. На основі водоростей фармакологічна промисловість випускає йодовмісні лікарські препарати.

  1. Продукти життєдіяльності водоростей і самі водорості широко використовуються в харчовій промисловості. Так, наприклад, із великих бурих водоростей виділяють альгінат, який використовується під час виготовлення морозива. Він надає йому значної гомогенності і не дає утворюватися кристаликам льоду. З водорості, яка відома під назвою ірландський мох, отримують карагенан, який використовується в кондитерській промисловості. Близько 80 видів водоростей уживають у їжу. Із зелених використовують ульву (морський салат), з бурих — різні види ламінарій. Серед червоних найчастіше вживають у їжу порфіру (у Японії її вирощують штучно), гігартину. Майже всі їстівні водорості містять високопоживні компоненти. Із червоних водоростей одержують драглисту речовину — агар, яка використовується в кондитерській промисловості для виготовлення таких ласощів, як мармелад чи пастила.

  1. У тваринництві постійно використовують корм для худоби, який виготовляють з бурих водоростей. У ньому міститься багато поживних та корисних речовин, зокрема сполук Йоду, необхідних для забезпечення нормального функціонування організму тварини. У сільському господарстві теж вдячні водоростям. Відмерлі водорості опускаються на дно водойм, де утворюється органічний мул. Його широко застосовують як добриво.

  1. Наша хімічна промисловість теж не обходиться без водоростей. У слані бурих водоростей високий вміст особливої речовини, яка за здатністю склеювати різні предмети майже в 40 разів перевищує звичайний канцелярський клей. Її застосовують для просочування водонепроникних тканин, при виробництві картону. Також водорості є сировиною для виробництва високоякісного паперу (кладофора). З водоростей отримують різні органічні кислоти, спирти, барвники, йод, калійну селітру та інші речовини.

  1. Моряки — сучасники Колумба — залишили чимало описів дійсно драматичних ситуацій, у які потрапляли їхні трищоглові каравели, заплутуючись у водоростях Саргасового моря. Скільки в цих описах правди, а скільки вимислів, ніхто не береться сказати. Нехай цим займаються історики мореплавання. Однак, судячи з усього, водорості дійсно є завадою для судноплавства, і якщо капітанам сучасних кораблів доводиться враховувати можливості таких зустрічей, то немає нічого дивного в тому, що екіпажі каравел паралельно з фантастичними морськими чудовиськами вважали зустріч із водоростевими заростями небезпечною для своїх парусних судів.

Масове розмноження одноклітинних зелених та деяких інших водоростей у прісних водоймах призводить до «цвітіння» води, коли вода набуває зеленого кольору. У воді зменшується вміст кисню і відбувається масове вимирання водяних тварин.

Слово вчителя

Тепер ми можемо дати відповідь на запитання: чи могло б існувати життя без водоростей?

Відповіді учнів, використовуючи «Метод ПРЕС»:

  • Я вважаю, що…

  • Тому, що…

  • Наприклад …

  • Тому я вважаю…

Заповнення таблиці (останній рядок)

Що у світі цікавого? (повідомлення учнів - випереджальні завдання)

1. Студент винайшов екологічно чисті пляшки з водоростей

Студент Ісландської академії мистецтв Арі Йонссон (Ari Jonsson), задумавшись про шкоду пластикових відходів, запропонував спосіб зменшити їх обсяг. Він розробив пляшки з водоростей, які самі розкладаються.

Матеріалом для створення екологічно чистої тари стали червоні водорості (Rhodophyta), поширені в морях по всьому світу. Багато їх видів використовуються в їжу, тобто отруйними вони не є.

http://mors.in.ua/technology/1156-student-vynayshov-ekologichno-chysti-plyashky-z-vodorostey.html

2. В Японії, де виробляється дуже велика кількість водоростей, є досить велика проблема з утилізацією водоростей, які намиваються на берег, адже ці водорості починаються гнити і виділяти специфічний запах. Утилізація таких відходів потребує додаткових затрат. Японські дослідники розробили систему бродіння біомаси, яка використовує намиті на берег водорості для виробництва палива, яке йде на отримання електроенергії.

http://ukr-ini.org.ua/--hmenu-138/1460-548

V. Узагальнення та систематизація знань

Ось і завершилась наша подоріж цією цікавою країною Водорості.

І щоб в нашій пам'яті залишилися спогади про цю країну, її жителі пропонують нам виконати завдання.

«Закінчи речення»

1. Для більшості водоростей характерне водне середовище існування, але…

деякі з них трапляються і на суходолі.

3. Окрім Зелених водоростей, є ще…

Діатомові, Бурі та Червоні.

4. Клітини водоростей крім хлорофілу можуть мати…

…інші пігменти, що надають їхнім клітинам червоного, бурого, жовто-зеленого забарвлення.

5. Водорості бувають мікроскопічні та…

велетенських розмірів.

6. Водорості живуть у тих шарах води…

куди надходить світло.

7. Запасна речовина бурих водоростей — … (ламінарин).

8.У клітинах зелених водоростей відкладається … (крохмаль).

9.Запасна речовина червоних водоростей — … (багрянковий крохмаль).

10. На глибині 200–250 м трапляються … (червоні водорості).

VІ. Повідомлення домашнього завдання.

1.Прочитати §41

2. Виконати тести с.156 підручника

Індивідуальні та творчі завдання:

Скласти сенкан на тему « Водорості»

Створити кросворд на тему « Багатоклітинні водорості» ( не менше 12 запитань)

VІІ. Підведення підсумків уроку.

Ось ми й здійснили подорож.

-Чи досягли ми поставленої мети?

«Мікрофон»

Мені найбільше запам’яталось…

Найбільше мене вразило те, що …

Ці знання мені знадобляться…

Мене здивувало …

Мені несподобалося …

Для мене було недостатньо інформації про …

Виставлення та аргументація оцінок.

11

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Селф-коучинг (самонаставництво) як технологія професійного розвитку педагога Нової української школи»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
590 грн