Сьогодні о 16:00
Вебінар:
«
Шляхи формування української ідентичності в новій українській школі
»
Взяти участь Всі події

Урок на тему : " Водойми України"

Природознавство

Для кого: 3 Клас, 4 Клас

12.12.2019

353

6

0

Опис документу:
Мета: ознайомити учнів із видами водойм на території України; учити знаходити на карті України водойми, пояснювати господарське значення водойм; розвивати спостережливість, уяву, пізнавальний інтерес; виховувати прагнення охороняти і примножувати природу рідного краю.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Водойми України

Мета: дати учням поняття про водойми рідного краю, вчити називати їх; з’ясувати значення водойм рідного краю; формувати пізнавальний інтерес, вміння аналізу­вати, порівнювати, робити висновки; виховувати любов до природи та бережливе ставлення до її багатств.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Поверніться, посміхніться,

Кругом себе обкрутіться.

Та давайте працювати ,

Щоб знання всім здобувати.

Обміняйтеся усмішками зі своїми товаришами . бо саме гарний настрій допоможе нам у роботі.

ІІ . Актуалізація опорних знань.

1. Хвилинка спостережень.

—    Яка зараз пора року?

—    Який місяць?

—    Яке число?

—    Тепло чи холодно надворі?

—    Який стан неба?

—    Яка температура повітря?

—    Чи були сьогодні протягом дня опади?

Сьогодні свято – Стретіння, який сьогодні день , така буде весна.

2. Презентація міні-проекту «Моє улюблене місце відпочинку»

ІІІ . Повідомлення теми і мети уроку

1. Передбачення дітьми теми уроку.

— Знайдіть зайве слово.

Річка, гора, океан, озеро, струмок, море, ставок.( слайд № 2)

Якою назвою можна об’єднати решту слів? (Водойми)

слайд №3

Передбачення дітей.

—    Тема нашого уроку — «Водойми рідного краю».

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся,що таке водойми і які водойми є у нашій місцевості.

—    Що належить до водойм?

—    Яких з цих водойм немає в нашому краї?

—    Яка із цих водойм найменша, а яка — найбільша? 

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Розповідь учителя про водойми рідного краю

— Які водойми є в нашому краї, ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте за­гадки.(слайд №4

• Дзюркочу серед лісу я,

Холодне, гомінке.

Ще здалеку по пісеньці

Впізнаєте мене. (Джерело)

• Серед села

Стоїть бочка немала. (Криниця) слайд №5

• Навкруги вода,

А з питвом біда. (Море) слайд №6

• Стоїть корито,

Повне налито. (Ставок) слайд №7

• Біжить , біжить - не вибіжить,

Тече, тече - не витече

Пливе , пливе не випливе.

Весною розливається.

А взимку одягається. (Річка) слайд №8

Висновок . Водойми- це місця у природі з водою : річки, ставки, озера, джерела, моря, океани.

Водойми, які утворює природа – це природні водойми, а які утворюють люди – це штучні.

2.Бесіда.

Чи є водойми в нашому місті? ( річка, водосховище, джерело)

Як називається річка, яка тече біля міста?

( Південний Буг, Ташликське водосховище , технічна водойма біля профілакторія, вона допомагає виробляти енергію ,якщо не вистачає її , яка йде в енергомережу по всій країні.)

- Як утворюється річка? —    Чим живляться річки?

—    Річок на світі багато, і всі вони різні. Але майже кожна річка починається з джерела. Маленькі струмочки зливаються в річки. З малих річечок утворюються великі річки. Вони вбирають у себе підземні води й опади.

—    Чому вони не переповнюються і не заливають сушу?

—    Які річки нашого краю ви знаєте?

3. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1.Розповідь учителя про значення водойм рідного краю

Робота за підручником (с. 70-71) Таблиця.

Більшість учнів на початку уроку визначило, що найкращим місцем відпочинку в місті є парк на березі річки. –Чому?

Саме через водойму це місце приваблює і дорослих , і дітей. Улітку тут прохолода , зручний пляж. Узимку ковзани. Можна і порибалити.

—    Яке значення в природі та в житті людини мають водойми? Водойма — це місце відпочинку людей. слайд №12

Водойма — це будинок для рослин і тварин.

Люди беруть із водойм воду для питва і приготування їжі.

З водойм беруть воду для господарських потреб.

По воді перевозять вантажі.

Воду для роботи беруть заводи і фабрики, АЕС.

— Розкажіть, які риби водяться у водоймах вашої місцевості. ( Таблиці)

Які птахи живуть поблизу водойм?

Чим їх приваблює річка?( Таблиці)

Козацьке озеро

Є в Березнівському районі неподалік села Вітковичі таємниче і страшне озеро, прозване в народі Козацьким. Старі люди кажуть, що в часи визвольної боротьби під проводом Богдана Хмельницького біля нього відбулася кривава битва повстанців із поляками. Важко тоді довелося українським козакам, які під натиском ворогів змушені були відступити під ліс аж до озера. Мужньо і стійко билися наші воїни. Але сили були нерівними, і ворогам удалося притиснути загін до води.

Усі до одного загинули відважні захисники рідної землі, та не склали зброї перед неприятелем. Вода поглинула сотні молодецьких тіл, для яких це озеро стало останнім пристанищем. Відтоді й знають його як Козацьке озеро. Зараз ніхто не наважується купатися в ньому або хоч води набрати. Бо ще й досі вночі біля озера можна почути дивним тріск, подібний до шабельного, - то далекий відгомін того запеклого бою

2. Відгадайте загадки.

• Два брати у воду дивляться, а довіку не зійдуться. (Береги) слайд №10

• Не кінь, а біжить, не ліс, а шумить. (Річка) слайд №11

— Які слова у загадках допомогли вам їх відгадати?

— Які дерева і кущі ростуть біля водойм?

3. Робота в групах

1 група : Складіть розповідь про річку, яка протікає у вашому місті, за по­даним планом.

1) Як називається річка?

2) Яка вона: велика, середня, мала?

3) Чи швидка в неї течія, чи повільна?

4) Чи глибока річка, чи мілка?

2група: —   Назви рослин і тварин водойм сховалися. Знайдіть їх та обведіть. 

Ю

Р

А

К

П

Д

Б

Й

К

Л

А

Т

А

Т

Т

Я

О

Ч

Е

Р

Е

Т

Е

В

О

Д

О

М

І

Р

К

А

Б

А

Р

Р

О

Г

І

З

Г

Г

Р

Е

Ж

А

Б

А

Р

И

Б

А

Ж

Р

Я

С

К

А

Ц

Е

Ш

З

Ї

У

4. Робота в парах за підручником ст.71 

— Розкажіть, що забруднює водойми місцевості.

— Як, на вашу думку, можна не забруднювати водойми?

— Пам’ятайте! Водойма — це не просто вода. Це дім, де живуть різні і незвичайні істоти. Їм потрібен дім, і вони йому потрібні.

• Потрібно оберігати водойми від забруднення.

• Будувати очисні споруди.

• Садити на берегах водойм дерева, які будуть укріплювати береги.

• розчищати джерела.

• Виготовляти та розміщувати на берегах водойм заборонні знаки, роз’яснювальні написи.

Розкажіть: як у вашому рідному краї використовують річку? А як охороняють?

Прислівя про воду:

Річка – колиска життя.

Закрий міцніше кран , щоб не витік океан.

Чиста вода- для хвороби біда.

— Поясніть прислів’я.

Де вода, там і життя. слайд №13

5. Визначте , істинним чи хибним є кожне з цих суджень:

-   Наш край — це край озер і річок?

—    У нашому краї є річки, що не замерзають?

—    Водойми потребують охорони?

—    Чиста вода необхідна тільки людині?

—    Водойма приховує небезпеку?

—    Люди заподіюють багато шкоди водоймам та їх мешканцям.

6 . Завдання для друга природи рідного краю

— Розкажіть про своє улюблене місце відпочинку на березі водойми. Чи знаєте ви, як правильно поводитися біля води?

—    Пам’ятайте, що взимку ставки, річки покриваються льодом. Не грайте на незміцнілому льоду. Будьте обережними!

—    Пам’ятайте, що значення водойм велике. Без води не можуть існувати ані людина, ані рослини, ані тварини.

У нашій країні прийняті закони про охорону природи, які забороняють спускати у водойми забруднену на підприємствах воду, мити машини біля водойм, засмічувати береги.

7. Вправа «Мікрофон»

—    Якщо ми всі дбайливо ставитимемося до водойм, то...

8. Хвилинка міркувань

— Прочитайте поетичні рядочки про воду на с. 140.

— Як ви їх розумієте?

9. За допомогою кругів Ейлера зобразимо обсяги понять.

Водойми : природні ( річки, озера, струмочки, моря) та штучні ( ставки та водосховище)

VІ. Підсумок уроку

- Яку тему вивчили?

-   Що належить до водойм?

—    Які водойми є в нашому краї?

—    Яке значення в природі та в житті людини мають водойми?

_- Для чого потрібні нам ці знання?

-Де ми можемо їх застосувати?( вдома економно використовувати воду, закривати крани)

-Що ми маємо знати?

-Що маємо вміти?

-Що маємо цінувати?

-Що найбільше сподобалось?

—    Михайло Пришвін сказав: «Охороняти природу означає охороняти свою Батьківщину». І ми повинні любити свій край, свою Батьківщину, берегти й охороняти її.

Загадка

Без ніг, а біжить,
Без рук, а рукава має.
Відгадка: річка

 

Загадка

Два брати у воду дивляться,
А повік не зійдуться.
Відповідь: береги

 

Загадка

День і ніч біжить,
Утоми не знає,
Півроку покрита буває.
Відповідь: річка

 

Загадка

Із-під гірки, з-під крутої
Прокрадається норою
Та й до моря утіка
Через лози по ярках.
(Річка)

 

Загадка

Крутиться, вертиться,
Берега держиться.
Відгадка: річка

 

Загадка

Одне каже – побіжімо,
Інше каже – полежімо,
Третє каже – похитаймось.
(Вода, земля, очерет)

 

Загадка

Одно біжить,
Друге лежить,
Третє нахиляється.
Відповідь: берег, річка, верба.

 

Загадка

Тече, тече – не витече,
Біжитьь, біжить – не вибіжить.
(Річка)

 

Загадка з відгадкою став, ставок

Стоїть корито,
повне води налито.
Відгадка: ставок

 

Загадка про джерело

Хоч без ніг, а біжу прудко;
Не сплю ні вдень, ні вночі,
Хоч ніколи з ліжка не встаю.
(Джерело)

 

Загадка з відгадкою струмок

Не скляний він, не з металу,
А прислухайтесь – дзвенить,
Риє землю він розталу
І тихесенько бринить.
Відповідь: стумок

Чому в морі є перли і мушлі

Любилися дівчина з хлопцем. Та дівчина була царського роду, а хлопець з бідної сім’ї.

 

От довго зустрічалися вони тайкома і якось на­важилися просити у царя благословення на шлюб. Але батько дуже любив свою дочку, бажав їй щастя і заможного життя, тому не хотів віддавати за бідного. Але й доньці відмовити не міг – дуже вже вона плакала, благаючи не ламати її долі, не позбав­ляти щастя з коханим. Тому батько буцімто погодився, а сам потай під­шукував доньці багатого хлопця.

 

Донька день у день питає: — Коли, тату, призначите весілля? А батько їй: — Скоро, скоро. От уже шиють тобі весільну сукню з серпанком, посаг готують. Незабаром дівчина відчула, що батько щось лихе має на думці. Пі­шла вона на берег моря, сіла й зажурилась. Вона знала свого батька дуже добре і здогадалася, що той не відступиться від свого задуму від­дати її за багатія. І вирішила, що краще померти, ніж жити з багатим нелюбом.

 

Так вона сиділа і подумки прощалася з білим світом – і раптом випливла до неї з моря величезна золота черепаха і каже: — Не плач, не журися, голубко. Я тобі допоможу. Візьми цей ка­мінь, розбий його – і всередині знайдеш голку. Вколи нею свій палець і побачиш, що буде. Сказала і викинула на берег дивний камінь, що мінився на сонці всіма барвами веселки. Дівчина легко розбила той камінь, бо він був крихкий. Узяла голку і вколола собі палець. Стало їй дуже боляче, і вона заплакала. Її сльози скапували в море і ставали перлинами. А крапельки крові перетвори­лись на мушлі. А дівчина зібрала перлини і віднесла їх своєму коханому. Коли батько побачив, яке багатство має хлопець, то вже не опирався і при­значив день весілля.

 

Так черепаха допомогла закоханим, а в морі від­тоді є перли і мушлі

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.