Тема: «У світі цікавого. Тварини звичайні і незвичайні»
Мета: Розширити і уточнити уявлення дітей про різноманітність тваринного світу, середовище їхнього існування; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати, формувати вміння, аналізувати; робити висновки з побаченого, почутого, розвивати творчі здібності; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до тварин.
Обладнання: ноутбук, демонстраційні таблиці із зображенням тварин, презентація, відео.
Хід уроку
1. Організація класу.
1.1. Привітання з учнями.
- Доброго дня, дорогі діти! Сподіваюся, настрій у вас сьогодні гарний та чудовий.
1.2. Створення сприятливого психологічного клімату.
Сьогодні наш урок природничий
І цікавий, і незвичний
Вирушаємо у путь –
Нас цікаві справи ждуть.
2. Розкриття теми уроку.
2.1. Оголошення теми і мети.
- Сьогодні буде незвичний для вас урок. Це буде урок – подорож, під час якого ми з вами помандруємо у світ дивовижного. Але під час нашої подорожі ми будемо зупинятися на цікаві зупинки, де вас буде чекати багато неймовірного. Отож, всі готові, вирушаємо!
Наша перша зупинка – це зупинка «Загадкова».
Щоб дізнатися, яка тематика сьогоднішньої нашої подорожі, вам потрібно відгадати деякі загадки:
(Демонстрація презентації «Загадки про тварин»)
- Молодці! Діти, на цій зупинці ви із цим завданням справилися. Отже, яка в нас тема подорожі? ( Наша подорож у світ цікавого по тваринному світі, де ми ознайомимося з тваринами звичайними і незвичайними).
2.2. Мотивація навчальної діяльності.
2.3. Розповідь з елементами бесіди.
Зараз діти, зверніть увагу на перший слайд. Тут показано, що світ тварин дуже різноманітний. Яких тільки тварин немає. Крихітних і величезних, красивих і недуже, лякливих і страхітливих, плазунів, літаючих, плаваючих. Отже, ви бачите, що тваринний світ поділяється на: птахи, звірі, риби, плазуни, земноводні та комахи. На другому слайді ви бачите, що тварини поділяються на диких. А які ще ви можете назвати диких звірів? Далі перед вами – свійські тварини. Яких ще свійських тварин тут на зображенні немає? Назвіть їх будь – ласка.
Ми продовжуємо нашу подорож і наступна наша зупинка називається «Далі, далі». «Впізнай комаху». (Демонстрація таблиць).
- Я буду показувати вам таблиці із зображеннями, а ви уважно дивіться, та після побаченого дасте мені правильні відповіді на мої запитання.
1) – Хто це? (Бджола).
- Чому так говорять: «Роботяща як бджілка?» (Працьовита).
- Яку приносить користь для людини? (Мед).
2) – Хто це? (Сонечко).
- Це корисна чи шкідлива комаха? (Корисна, поїдає личинки шкідників).
3) – Хто це? (Комар)
- Чим живиться? (Кров’ю людини, птахів, звірів).
4) – Хто це? (Коник - стрибунець).
- Де найчастіше можна його побачити? (У зеленій траві, степах).
5) – Хто це? (Колорадський жук).
- Чому він – запеклий ворог врожаю? (Поїдає листя картоплі, помідор, баклажанів).
6) – Хто це? (Метелик Махаон).
- Це денний чи нічний метелик? (Денний).
- Діти, ви гарно попрацювали на цій зупинці. Добре справилися з усіма завданнями, ви ознайомилися та побачили, що нас оточують різноманітні комахи, які приносять користь для людини, але деякі із них приносять і шкоду. Подорожуємо далі, і третя наша зупинка – це «Вгадай птицю» (Демонстрація таблиць).
- Ця зупинка аналогічна попередній, тому я також демонструю вам трішки інші таблиці із зображеннями і ви їх також уважно дивитеся, відгадуєте та після побаченого дасте мені правильні відповіді на мої запитання.
1) - Хто це? (Лелека).
- Це перелітний чи зимуючий птах? (Перелітний).
- Що приносить гніздо лелеки на подвір’ї людини? (Щастя, добро, достаток).
2) – Хто це? (Дятел).
- Як його ще по-іншому називають? (Лісовим лікарем).
3) – Хто це? (Сова).
- Це хижа, рослиноїдна чи всеїдна пташка? (Хижа).
4) Хто це? (Снігур).
- Який вигляд має снігур? (Яскраве оперення, червоне на грудях, сіро-голубувате на спині).
5) – Хто це? (Зозуля).
- Чи будує зозуля своє гніздо? (Ні. Самка зносить яйця і підкидає їх у чужі гнізда).
- Молодці діти! Справилися з усіма завданнями і на цій зупинці, і побачили, що поряд з нами живуть різноманітні птахи дикої природи, без яких природа не може існувати. Ви сумлінно працюєте, тому ми не зупиняємося і подорожуємо далі. Четвертою буде наша зупинка: «Кмітлива». (Демонстрація презентації).
- Я думаю, що ви всі любите дізнаватися про щось цікаве, граючись у різні логічні ігри. Тому, я підготувала для вас ребуси, які ви спробуєте відгадати.
- Мені дуже приємно, що ви так гарно працюєте, я бачу, що це завдання вам сподобалося і ви з ним гарно справилися. Ми подорожуємо далі. Наступна наша зупинка – «Хвилинка - цікавинка», «Рекордсмени природи».
- Діти, зараз я вам продемонструю цікаву презентацію, ви її уважно подивіться та послухайте. В кінці перегляду ми обговоримо побачене та почуте.
(Демонстрація та обговорення презентації).
- Давайте обговоримо те, що ви побачили та почули.
1. Що найкраще вам запам’яталося?
2. Про яких тварин йшла мова?
3. Чи ви відкрили щось нове для себе?
4. Чи вони є тваринами – рекордсменами?
- Діти, чи сподобалася вам ця зупинка? Я бачу, що так, адже ця зупинка була для підвищення вашого інтелектуального розвитку. Тут ви дізналися про незвичайних тварин-рекордсменів. Ось і ми вже підходимо до завершення нашої подорожі і остання наша зупинка – «Сюрприз. Вгадай звуки». (Демонстрація відео про звуки свійських тварин).
- Діти, зараз я вас попрошу заплющити очі і коли я включу відео, то ви по порядку кожну тварину спробуйте відгадати, яка тварина подає певний звук. І коли ви відгадаєте, то зразу можете розплющити очі і побачити на екрані чи дійсно ви вгадали цю тварину.
- Молодці! Ви відгадали звуки свійських тварин, які живуть біля людей, за якими вони доглядають. Я бачу, що на цій зупинці ви показали не тільки кмітливість та спритність, але і свої музикальні здібності. Це означає, що у вас гарний музикальний слух.
3. Підсумок уроку.
3.1. Заключне слово.
- От і підійшла до завершення наша подорож. Сподіваюся, що для вас вона була цікавою та повчальною. Мені було дуже приємно працювати з такими слухняними, розумними та ерудованими дітками. Ви усі були активні, гарно працювали на уроці. Бажаю вам, щоб ви завжди могли все більше і більше знаходити різноманітної інформації про тварин, цікавитися та вивчати різних мешканців нашої планети, адже вона така загадкова та дивовижна.
3.2. Рефлексія.
- Отже, мене дуже цікавить:
- Чи сподобався вам, дітки, сьогоднішній урок?
- На яких зупинках вам було найцікавіше?
- Що вам найкраще запам’яталося?
- А чи любите ви тварин? Яких саме?
- Чи уявляєте своє життя без своїх улюбленців?
- Чи потрібно берегти мешканців природи? Чому саме?
- Що корисного ви можете взяти для себе із сьогоднішнього уроку?
- Я ще раз хочу вам подякувати за гарну роботу на уроці та гарні ваші відповіді.
3.3. Прощання з класом.
- До побачення.





