Урок на тему "ТРЕТИННИЙ І ЧЕТВЕРТИННИЙ СЕКТОРИ ГОСПОДАРСТВА США."

Опис документу:
Конспект уроку з географії, 10 клас, профільний рівень, курс «Регіони і країни світу», що є продовженням базової географічної освіти у профільних класах старшої школи. Він спрямований на розкриття глобальних та регіональних явищ і процесів, що відбуваються як у світі в цілому, так і в окремих субрегіонах, країнах і їх регіонах. джерело: http://geo-bav.at.ua, інтернет ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

10 клас

Урок №152

Дата:

ТРЕТИННИЙ І ЧЕТВЕРТИННИЙ СЕКТОРИ ГОСПОДАРСТВА США.

Мета: закріпити знання про третинний і четвертинний сектори господарства; з'ясувати їхній рівень розвитку в США; схарактеризувати значення та розташування основних видів транспорту; виявити особливості та місце в економіці основних галузей сфери послуг.

Обладнання: настінна економічна карта країни, атлас, контурні карти, довідники, ілюстрації, які демонструють різні райони країни, посібники «Тестовий контроль знань» та «Експрес-контроль».

Ключові поняття: господарство, третинний і четвертинний сектори господарства, галузева структура, транспорт, сфера послуг, зв'язок, торгівля, реклама, фінансові послуги, туризм, страхування, надання інформаційних і телекомунікаційних послуг, послуги в галузі науки й освіти.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Учні самостійно виконують завдання на с. 93 (І варіант) і с. 94 (II варіант) із посібника «Тестовий контроль знань».

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Вступне слово вчителя

У сучасній економіці США основну роль відіграють третинний і четвертинний сектори господарства. Так, у сфері послуг зайнято 80 % економічно активного населення, такою самою є її частка у створенні національного багатства країни. Найбільше значення мають зв'язок, торгівля, реклама, фінансові послуги, туризм, страхування, надання інформаційних і телекомунікаційних послуг, консультаційні й будівельні послуги, охорона здоров'я й фізична культура, послуги в галузі науки й освіти.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План вивчення нового матеріалу

1. Особливості третинного сектору господарства.

2. Розвиток четвертинного сектору господарства.

На допомогу вчителю

Величезна територія й настільки ж величезні обсяги виробленої продукції на основі географічного поділу праці визначають найважливішу роль транспорту в США, що належить до третинного сектору економіки. В останні десятиліпя тут відбуваються серйозні структурні зміни, які пов'язані з новими вимогами до засобів транспорту. Серед них: висока якість транспортного обслуговування, зокрема підвищення рівня збереження й швидкості доставки вантажів; регулярності й ритмічності перевезень (комплекс вимог «джаст-ін-тайм», тобто «точно у строк»); прагнення до підвищення ефективності перевезень, комфортності й безпеки руху; доступ до інформаційних систем на будь-якому відрізку транспортної мережі; оптимізація часу доставки.

У Сполучених Штатах набули розвитку всі види транспорту без винятку. У вантажообігу зберігає своє значення залізничний транспорт, трохи відстає автомобільний, істотна роль трубопровідного й внутрішнього водного транспорту (річками й озерами транспортуються вугілля, зерно, залізна руда, нафтопродукти, пісок, гравій). У пасажирообігу домінує автомобільний транспорт, важливим є значення авіаційного (близько 20 % перевезень), а от залізницями на сьогодні перевозиться менше ніж 1 % пасажирів. Можливо, будівництво високошвидкісних залізничних магістралей, що розгорнулося в країні, трохи змінить ситуацію.

Транспортний комплекс включає розгалужену мережу автострад (хайвеї з'явилися в США приблизно в той самий час, що й автобани в Німеччині), водних шляхів, трубопроводів і залізниць. Основу залізничної системи становлять сім трансконтинентальних магістралей, що простягнулися від Атлантичного до Тихого океану. Більшість залізниць США була побудована наприкінці XIX — на початку XX ст. і зараз деякі з них демонтуються, поступаючись місцем автомобільним трасам і трубопроводам. Проте за довжиною «сталевих магістралей» країна залишається явним лідером — 194 731 км. За довжиною внутрішніх водних магістралей — 41 009 км, США на третому місці (після Росії й Китаю). За довжиною автомагістралей країна утримує перше місце з величезним відривом — понад 6 млн км. Основу мережі хайвеїв становлять дві системи, які охоплюють кожний штат і поєднують усі великі міста, що мають велике значення для економіки країни. Найгустіша мережа автомобільних шляхів на північному сході США й на узбережжі Атлантичного океану, трохи рідша вона в центральній й особливо в західній частині країни. Також незаперечним є лідерство Сполучених Штатів у довжині трубопроводів: газопроводи — 548 665 км, нафтопроводи — 244 620»км.

У зовнішніх економічних зв'язках важливим є значення морського транспорту, хоча в останні десятиліття найбільш інтенсивно США обмінюється товарами й послугами із сусідніми Канадою й Мексикою. Товаропотоки між Сполученими Штатами й цими країнами є найбільшими у світі. Це пов'язано як із загальносвітовою тенденцією збільшення обсягів торгівлі між сусідніми країнами, так і з інтеграційними процесами, що відбуваються в Північній Америці (НАФТА).

За обсягами морських перевезень США поступаються тільки Японії. Найбільший порт країни — Новий Орлеан, на який припадає десята частина вантажообігу країни. (Учитель дає учням завдання позначити на контурній карті найбільші транспортні магістралі та вузли країни.)

Головними особливостями сучасної сфери послуг є випереджальні темпи збільшення кількості зайнятих, швидке зростання виробничих і розподільних послуг (кредитування, консалтингова діяльність, реклама). США посідають провідні позиції в більшості цих галузей. Так, країна має найбільшу кількість абонентів у мережі Інтернет (600 абонентів на 1000 жителів). ЇЇ каналами поширюється як інформація загального характеру, так і відомості щодо споживчих товарів і послуг. Стрімко зростає роль Інтернету в рекламній індустрії США й в електронній торгівлі.

Понад 600 тис. установ зі штатом у 7 млн осіб працюють на фінансовому ринку США. Серед них банки, страхові компанії, кредитні союзи, компанії з операцій із нерухомістю, холдингові компанії (акціонерні компанії, що отримують контрольні пакети інших фірм) і трастові (компанії, що здійснюють довірче управління фірмами).

У країні створено низку інститутів, які працюють на підтримку фінансової стабільності. Найбільшу роль відіграє Федеральна резервна система (ФРС). Вона об'єднує 12 федеральних резервних банків США й понад 5,5 тис. приватних банків. Використовуючи відкриті ринкові операції, дисконтні ставки, створення резервів грошової маси, ФРС забезпечує фінансову стабільність у країні. Великим є її вплив на стан економіки, рівень зайнятості, купівельну спроможність долара. ФРС також здійснює контрольні й регулюючі функції. Так, вона відповідає за обсяги й число кредитів/що використовуються для операцій із цінними паперами; регулює діяльність банків США; стежить за дотриманням законів, що регулюють фінансову діяльність; установлює правила захисту інтересів споживачів.

Із загального обсягу американського ринку послуг третина припадає на туризм. Щороку країну відвідують десятки мільйонів туристів. Вони витрачають понад 70 млрд дол., які працюють на економіку країни. Найбільше туристів прибуває з Японії, Великої Британії, Канади, Німеччини, Мексики. їх приваблює узбережжя «сонячних» штатів та унікальні пам'ятки природи, індустрія розваг й історичні пам'ятки. В індустрії розваг США відомі Діснейлендом, найпершим і найбільшим парком відпочинку такого типу у світі (розташований у штаті Флорида). У Південній Дакоті можна подивитися на обличчя чотирьох видатних президентів США: Дж. Вашингтона, Т. Джефферсона, А. Лінкольна й Т. Рузвельта, висічені на горі Рашмор. Дуже привабливими для туристів є курортні райони узбережжя та, звичайно, Гавайські острови. Мають попит не тільки теплі й чисті води океану, але й численні вулкани, вологі тропічні ліси й савани.

Третину всіх доходів від ділових послуг дають послуги в галузі комп'ютерних технологій й обробки інформації. Кількість працівників цієї сфери щорічно збільшується на 7—9 %. Значною мірою це пояснюється тим, що у світі стрімко зростає попит на програмне забезпечення. Обсяг продажів програм в останні роки збільшується на 8—10 %, швидше, ніж продаж самих комп'ютерів, і перевищує 100 млрд дол. на рік. Це обумовлено не тількц зростанням кількості споживачів цієї продукції, але й збільшенням можливостей комп'ютерів нових поколінь. Виробництво сучасних програм вимагає нових оригінальних ідей, тому зростає попит на програмістів і підвищуються вимоги до їхньої кваліфікації. У США кількість програмістів перевищила кількість зайнятих у випуску самої обчислювальної техніки й становить 800 гис. осіб, хоча потрібно ще більше. Безупинно зростає й кількість фірм із випуску програмного забезпечення. За своїми розмірами вони зазвичай невеликі. Винятком є компанія «Майкрософт» (США), у якій зайнято 12 тис. осіб. Географія світового виробництва програмного забезпечення характеризується дуже високою часткою США. Ця країна контролює до 70 % ринку, що вказує на високий рівень розвитку четвертинного сектору господарства.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Експрес-контроль

Учні виконують завдання тесту 21 із посібника «Експрес-контроль».

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацюйте відповідний матеріал уроку.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!